Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

bender
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 21:17

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό bender » 06 Ιαν 2012, 10:05

Α)
Απομακρυσμένα ως προς τα λίγα μεγάλα αστικά κέντρα που έχουμε, εκεί που ο κόσμος είναι πιο εξοικιωμένος με τους υπολογιστές. Δυστυχώς ή ευτυχώς η Ελλάδας είναι ακόμα ψηφιακά αναφάλβητη και έχουμε αρκετό μέλλον ακόμα. Και ώς απομακρυσμένα δεν εννούσα τα Χανιά και την Ρόδο.. αυτές οι πόλεις δεν είναι απομακρυσμένες. Αυτές είναι κεντρικές πόλεις που είναι τόσο μεγάλες έτσι ώστε να περιλαμβάνουν και εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Β)
Τα Windows εδραιώθηκαν στον χώρο λόγο της ευχρηστίας τους. Και αυτός είναι και ο κύριος λόγος που τα χρηστιμοποιούν ακόμα. Ένα λογισμικό που θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Windows OS είναι το X OS και αυτό γιατί ακόμα και ένα μικρό παιδί μπορεί να μάθει να το χειρίζεται.

Γ)
http://www.linuxjournal.com/content/ger ... going-plan
Σου παραθέτω τον σύνδεσμο.

Δεν έχεις να αποδείξει κάτι σε εμένα και σε οποιονδήποτε άλλο εδώ μέσα. Απλά σκέψου ότι αυτή η κουβέντα γίνεται τα τελευταία 15 χρόνια και ο κόσμος ακόμα δεν έχει εμπιστευτεί το linux.

Δ)
Πόσοι Έλληνες είναι απόφοιτοι πανεπιστημίου και πόσοι από αυτούς ασχολούνται σε ένα αντικείμενο σχετικό με υπολογιστές και πόσοι από αυτούς έχουν ασχοληθεί με το Linux. Ίσως θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένας οργανισμός να αναπτύξει μια ξεχωριστή έκδοση του linux ειδικά σχεδιασμένη για το δημόσιο, με διαρκή υποστήριξη και έρευνα για τους drivers, αλλά και πάλι το κόστος θα ήταν πολύ μεγαλύτρο από το απλά να χρησιμοποιήσεις τα Windows. Κάτι που γίνεται σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο.

Η βασική μου άποψη είναι ότι ένα τέτοιο θέμα θα έπρεπε να είναι εκτός ατζέντας μιάς και δεν βρίσκω το λόγο να ασχοληθεί κάποιος με αυτό την στιγμή που υπάρχουν, άλλα πιο σοβαρά προβλήματα. Προβλήματα που όντως αξίζει να υπάρξει προβληματισμός πάνω σε αυτά και να γίνει προσπθάθεια να λυθούν.

Μετά τιμής,
Bender

digitalcrow
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 11:09

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό digitalcrow » 06 Ιαν 2012, 11:17

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά κάποια πράγματα τα έχω δει από κοντά και δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει λίγο ή πολύ παντού, όποιος πιστεύει πως οι υπάλληλοι του δημοσίου έχουν ιδέα από linux/unix/bsd ή γλώσσες προγραμματισμού που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτό είναι γελασμένος, ούτε εγκατάσταση ούτε συντήρηση ούτε τα έχουν δει καν αυτά που λέτε εσείς. Ο καθένας κοιτάει να πετάξει από πάνω δουλειές και να τις φορτώσει σε άλλους ή σε εταιρίες....

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 07 Ιαν 2012, 04:38

Α) Στα κάτω κρεμαστά δε νομίζω να είναι γεμάτοι δημόσιες υπηρεσίες. Άντε να έχουν 1 ΚΕΠ και το υποκατάστημα του Δήμου... ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;; Οι περισσότερες πόλεις που έχουμε αστικά κέντρα είναι! ΑΛΛΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ!

Β) Δε ξέρω γρι απο προγραμματισμό... και μια χαρά μου ήταν τα Ubuntu... Κάνα καλύτερο πρόγραμμα για video edit να είχαν...

Γ) Και γω δε τα εμπιστευόμουν, μέχρι να τα δοκιμάσω. Άλλο που και πάλι δε τα χρησιμοποιώ, για άλλους λόγους... Για το άρθρο... "Actually getting to the answers isn't easy because the decisions weren't arrived at in a technical forum, but rather, in the murky world of politics." SAY NO MORE! ΤΙΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΔΕ ΠΟΛΕΜΑΜΕ;;; ΑΜΑ ΔΕ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ;;; ΚΑΙ ΤΑ WINDOWS KAI TO MS OFFICE EINAΙ ΠΑΤΕΝΤΕΣ!

Δ) Ακριβώς αυτό εννοώ. Τα πανεπιστήμια να κάνουν ΕΡΕΥΝΑ! Και ως πότε η Microsft θα ειναι οκ με ενα "καθεστώς" που στηρίζει τους "εχθρούς" τις; Αρα για μενα ειναι ΒΑΣΙΚΟ κομμάτι της ατζέντας, αν θέλουμε ουσιαστική αλλαγη.

Δηλαδή το "Ο καθένας κοιτάει να πετάξει από πάνω δουλειές και να τις φορτώσει σε άλλους ή σε εταιρίες...." Αμα θέλουμε να αλλάξουμε κάτι... αυτο ειναι που πρεπει να αλλαξει. Αυτη η φιλοσοφία, ας το κάνει καποιος αλλος. Ασε που γενικα... και να θελουν οι εργαζόμενοι ... ε.. δε τους τα δείχνει και κανείς...

mrjungle
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 13:32

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό mrjungle » 07 Ιαν 2012, 09:20

Μιας και δουλευω με linux πανω απο 10 χρονια εχω να πω σε αυτους που λενε για τα windows XP οτι τα windows οπως και να χει ειναι λειτουργικο με ημερομηνια ληξης (πχ προσπαθησε να κανεις update σε win98-millenium-2000 για να μην πω για τις παλαιοτερες εκδοσεις ) που σημαινει σταματανε να υποστηριζονται απο τις εταιρειες λογισμικου ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ και μετα πρεπει να ξαναγορασεις την ποιο νεα εκδοση .
Μην μου πει κανεις το ελα μωρε ποσο εχει ενα windows 7 σε εταιρικο πακετο ???οσο και να χει επι ποσα pc ειναι πολλα τα λεφτα ....
Το κακο με τους ελληνες ειναι πως θα καταλαβουν τα ωφελη των Linux εκδοσεων ????
Εχω κανει δοκιμες με ubuntu και Fedora σε crash test που σημαινει τη ωρα που πλακωνω το pc σε διεργασιες με Linux να το βγαλω απο την μπριζα !!! :twisted: :twisted: :twisted:
Με τα windows ξερετε ...μπλε οθονες κτλπ με τις τελευταιες εκδοσεις Linux ????ουτε που το νοιωσανε σαν να μην εγινε τιποτα .
Οπως και ναχει ειναι δυσκολο να αλλαξεις τον ελληνα , εχω βαλει σε internet cafe σε virtual box Ubuntu και οποιος θελει γρηγορο ιντερνετ πραγματικα μεγαλη ταχυτητα καθεται εκει αλλα για τους περισσοτερους ειναι περιεργο ακομη .
Παντως παρακαλω μην μου συγκρινετε windows xp με linux ...δεν υπαρχει σχεση ...τα ιδια λεγανε καποτε για τα mac και ηρθε ο καιρος και εδειξε ..
Αλλωστε και τα mac με τα linux ξαδερφια ειναι .

ironis24
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:30

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό ironis24 » 07 Ιαν 2012, 15:52

mrjungle έγραψε:Αλλωστε και τα mac με τα linux ξαδερφια ειναι .

Με μια διαφορά κόστους που τείνει στο άπειρο.

Πάνω στο θέμα αυτό, πολλές χώρες κλίνουν προς αυτή τη κατ/νση και πρόσφατο παράδειγμα η Ρωσσία. Όμως μια πλήρη ψηφιοποίηση του Δημόσιου έχει μια μεγάλη μεταβατική περίοδο κατά την οποία χρειάζεται testing, εκπαίδευση, τροποποίηση λειτουργικού στις ανάγκες, ασφάλεια χ1000 και ξανά testing, αγορά νέου υλικού, σταδιακή απόσυρση παλαιού, μεταφορά δεδομένων από παλιά σε νέα(δύσκολο κομμάτι). Μιλάμε για δις ευρώ και πρέπει να γίνει με "σωστούς" μηχανικούς από άποψη διαφθοράς(υπάρχει και το ΤΕΕ). Από την άλλη εδώ έδωσε 900εκ στη Proton ο Βενιζέλος για το φιλαράκο του, δε θα έχουμε 1 δις για σωστή διαχείρηση που θα κάνει απόσβεση σε 1 χρόνο? ΟΧΙ με αυτούς τους πολιτικούς

Braindamaged
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό Braindamaged » 07 Ιαν 2012, 16:32

Είναι εύλογο να δημιουργούνται προβληματισμοί σε όλους μας σχετικά με αυτό το ερώτημα και σίγουρα δεν είναι το σημαντικότερο πρόβλημα/ζήτημα της κοινωνίας μας αυτή τη στιγμή. Όμως, δεν παύει να αποτελεί ένα θέμα σημαντικό για τον απλούστατο λόγο ότι η λογική που υπάρχει γύρω από το συγκεκριμένο θέμα και τα επιχειρήματα που θέτουν ορισμένοι κατά της υιοθέτησης ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο είναι τα ίδια με αυτούς που είναι γενικά κατά του ανοιχτού λογισμικού. Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης λειτουργικών συστημάτων, μιας και το καθένα έχει τα υπερ και τα κατά του. Πάμε όμως στο ζουμί. Στο δημόσιο, αλλά και στον ιδιωτικό τομέα, αυτοί που ασχολούνται με υπολογιστές είναι το IT department του κάθε υπουργείου, δημόσιας υπηρεσίας κτλ. Άρα όπως και τώρα δουλειά τους είναι να συντηρούν και να εποπτεύουν τα πληροφοριακά συστήματα, η ίδια θα συνεχίσει να είναι και με το ίδιο κόστος. Όσον αφορά στον τελικό χρήστη τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Η Microsoft με τα Windows κυριαρχεί στα PC γιατί επιβλήθηκε (πολλές φορές αθέμιτα) στην αγορά και ειδικά στην ελληνική, όπου η Microsoft Hellas έχει εκμετελλευτεί αρκετά τον ψηφιακό αναλφαβητισμό της ελληνικής αγοράς. Σε αυτό όμως φταίει και η open source community γιατί δεν χρησιμοποιήσει σωστά τα όπλα μάρκετινγκ που διέθετε ή θα μπορούσε να διαθέτει. Πέρα από αυτό όμως, τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Και θα σας πω 2 προσωπικές ιστορίες που θα σας πείσουν:

1. Όντας ο γνώστης Η/Υ της παρέας, άρχισα να προτείνω σε όλους τους φίλους μου και γνωστούς εναλλακτικούς browser, με αποτέλεσμα πλέον σχεδόν όλοι να έχουν Mozilla ή Opera. Άλλαξε κάτι στις γνώσεις τους; Υπήρξε κάποιο κόστος; Δυσκολευτήκαν να το μαθουν το νέο σε σχέση με το προϊόν της Microsoft; Τίποτε από όλα αυτά. Απλά το συνήθισαν.
2. Ο παππούς μου είναι χρήστης Η/Υ και είχε από την αρχή Windows. Όμως με τα Windows είχε προβλήματα με ιούς, πολλές φορές λόγω δικού του λάθος κρασάρανε, ενώ δεν είχε ιδέα από τίποτε άλλο εκτός από το να μπαίνει στο Internet και να γράφει στο Word.. α και να παίζει μουσική στον Windows media player (κάποτε προσπάθησα να του μάθω ανεπιτυχώς να αντιγράφει και CD και να κατεβάζει torrents). Βλέποντας λοιπόν τα προβλήματά του αποφάσισα να του βάλω Kubuntu πριν κανά χρόνο. Ο παππούς στην ηλικία των 90 ετών χρησιμοποιούσε ακριβώς το ίδιο τον υπολογιστή με τις ρυθμίσεις που έκανα μια και μοναδική φορά, συνέχισε τη συγγραφή κειμένων στο Libre Office, άκουγε τη μουσική του στο Amarok, χωρίς να καταλάβει και ιδιαίτερη διαφορά από τα Windows. Μάλιστα, μιας και δεν είχε πλέον θέματα με ιούς και κρασαρίσματα και μπορούσε να αφήσει ανοικτό τον υπολογιστή για μέρες (δοκιμάστε το με Windows ειδικά από XP και πίσω), ενώ εντυπωσιάστηκε με το πόσο πιο ταχύς ήταν ο υπολογιστής. Τότε έβγαλα το συμπέρασμα ότι κάποιος που δεν ξέρει ουσιαστικά από Η/Υ και λογισμικό, δεν παίζει παιχνίδια και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να γράφει κείμενα και να έχει internet, δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχει windows.

Κάνοντας μια σύγκριση με ένα δημόσιο υπάλληλο που ξέρει σαφέστατα περισσότερα από τον παππού, θεωρώ ότι το ανοιχτό λογισμικό, εφόσον είναι tailor made για δημόσιο, databases δημοσίου και σεταριστεί μια φορά, από κει και πέρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα. Μάλιστα, το update και το service του λογισμικού θα γίνεται με τον ίδιο τρόπο που γινόταν και πριν και ίσως λιγότερο συχνά. Αν σε αυτά προσθέσεις τη σταθερότητα σε Linux περιβάλλον, την ασφάλεια και το εύρος εφαρμογών, τότε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την αλλαγή. Ειδικά σε μια εποχή όπου το κόστος παίζει ρόλο και μονοπωλιακές συμφωνίες με τη Microsoft είναι παρόμοιες με το να αγοράζεις εμβόλια από μια φαρμακευτική εταιρεία και μάλιστα με την πιο υψηλή τιμή. Για να μη σχολιάσω για το πόσο κόστισε το site της Βουλής. Εκτός αν θεωρείτε ότι ένας 91χρονος προσαρμόζεται ευκολότερα από ένα δημόσιο υπάλληλο.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 08 Ιαν 2012, 02:27

Πρώτα από όλα θα πρέπει να πω ότι προσωπικά, η μετάβαση από κλειστό σε ανοιχτό λειτουργικό δεν είναι βασικό πρόβλημα της κοινωνίας μας αλλά δευτερεύον.

Από εκεί και πέρα, έχοντας καθημερινή επαφή με ανθρώπους που δουλεύουν στο δημόσιο τομέα διαπιστώνω το εξής πρόβλημα:
Η γραφειοκρατία δεν γεννάται από το είδους του λειτουργικού αλλά από το γεγονός ότι δεν υπάρχει σωστή μηχανοργάνωση.
Για παράδειγμα, το Taxis, το οποίο δουλεύουν στις εφορίες, είναι απλά ένα ενιαίο εργαλείο το οποίο έχει η κάθε εφορία. Το τι δουλεύει από πίσω δεν ενφιαφέρει τον υπάλληλο αλλά ούτε τον πολίτη μιας και αυτό που χρειάζονται είναι οι πληροφορίες που δίνει.
Από την άλλη, στα νοσοκομεία, το κάθε νοσοκομείο έχει το δικό του πρόγραμμα μηχανοργάνωσης, με τις δικές του απαιτήσεις. Αποτέλεσμα, άλλα δουλεύουν έστω ικανοποιητικά, αλλά όχι.

Ένας πρώτος στόχος, αν θέλουμε να μιλάμε ρεαλιστικά και όχι ουτοπικά, είναι η οργάνωση των δημόσιων υπηρεσιών με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ open source, τα οποία θα καλύπτουν τις ανάκες τις κάθε υπηρεσίας. Έτσι μπορούμε να μιλάμε για πρόγραμμα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ας πούμε που είναι και τις μόδας, για βάσεις δεδομένων του πολίτη (δικαιολογητικά κλπ) τα οποία θα μπορεί να έχει πρόσβαση είτε κάθε πολίτης από το σπίτι του είτε από ένα ΚΕΠ για περισσότερη ασφάλεια κλπ κλπ. Σε ποιο απλά πράγματα θα μπορούσαμε να πούμε ότι χρησιμοποιούμε open source σουίτες όπως το openoffice και διάφορα άλλα προγράμματα για την καθημερινότητα των υπηρεσιών. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω και την γνώμη μου ότι κάθε ΔΗΜΟΣΙΟΣ Η/Υ θα πρέπει να είναι κλειδωμένος ώστε σε αυτόν να λειτουργεί ΜΟΝΟ το πρόγραμμα για το οποίο προορίζεται και όχι ότι παρέχει το λειτουργικό (browsers για facebook, πασιέτζες, torrents κλπ κλπ)

Όλα αυτά χρειάζονται φυσικά οργάνωση όσον αφορά την επιλογή, αξιολόγηση, έλεγχο και υποστήριξη αυτών των προγραμμάτων και δικλίδες τέτοιες ώστε να μην υπάρχει μη ελεγχόμενη αλλαγή του κώδικα για προσωπικά συμφέροντα.

ndmushroom
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:54

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό ndmushroom » 09 Ιαν 2012, 19:47

@SpecialK: ναι, είναι δευτερεύον, αλλά αν σκεφτείς πως συνδέεται τόσο με τις δαπάνες του Δημοσίου όσο και με την απόδοσή του δε θα έπρεπε να είναι.

Κατά τα άλλα, μια μικρή μόνο παρατήρηση: παρατήρησα μια λανθάνουσα διάθεση απαξίωσης των torrents. Κατά την ταπεινή μου άποψη τα torrents θα μπορούσαν να αποτελέσουν εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο για τις δημόσιες αρχές και τους τόσο ταλαιπωρημένους servers τους. Φαντάσου, για παράδειγμα, πόσο διαφορετική θα ήταν η κατάσταση κάθε Σεπτέμβρη αν αντί να αναρτώνται στην κεντρική σελίδα ενός υπουργείου, οι βάσεις των σχολών διανέμονταν με τη μορφή torrent στους ενδιαφερόμενους: το μαζικό ενδιαφέρον χιλιάδων επισκεπτών θα οδηγούσε στα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα, και αντί για μια πεσμένη ιστοσελίδα θα είχαμε ολοένα μεγαλύτερες ταχύτητες μετάδοσης. Το ίδιο ισχύει για ανακοινώσεις, προκηρύξεις διαγωνισμών του ΑΣΕΠ, προκηρύξεις διαγωνισμών προμηθειών, αιτήσεις και άλλα δημόσια έντυπα, νομοσχέδια και όλα αυτά τα (δημόσιου χαρακτήρα) αρχεία που σήμερα καταχωρούνται σε μία (μόνο) ιστοσελίδα και διανέμονται μέσω ενός (μόνο) server.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 09 Ιαν 2012, 21:11

Ίσως να μην έγινα απόλυτα κατανοητός. Δεν λέω ότι το open source και η "έξυπνη" μηχανοργάνωση δεν έχει πολλά οφέλη, αντιθέτως.
Αυτό στο οποίο είμαι συγκρατημένος εώς επιφυλακτικός είναι για το αποτέλεσμα και το κόστος αν κινηθούμε σε άμεση αντικατάσταση των λειτουργικών συστημάτων (OS) που χρησιμοποιεί το δημόσιο με open source. Δηλαδή από windows σε linux-based ή ότι άλλο...

Αντίθετα, το να περάσεις από κλειστού τύπου προγράμματα σε open source είναι πολύ πιο ευκολο/άμεσα υλοποιήσιμο και με λιγότερες "παρενέργειες".
Βήμα βήμα μπορείς να αλλάξεις τα πάντα, αν θελήσεις να τα αλλάξεις όλα με την μία συνήθως προκαλείς χάος.

fakedrake
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 19:38

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό fakedrake » 10 Ιαν 2012, 17:09

Ο λογος για τον οποιο θελουμε ελευθερο λογισμικο στις υπηρεσιες δεν ειναι ουτε οτι ειναι ευκολο στη χρηση, ουτε οτι ειναι πιο σταθερο, ουτε οτι ειναι πιο γρηγορο και αποτελεσματικο, αν και ειναι ολα αυτα (συνηθως) και πολλα ακομα.
Το βασικο ζητουμενο ειναι η διαφανεια, και ειδικα σε αυτο το φορουμ μου φαινεται περιεργο που δεν θιχτηκε ακομα το νουμερο 1 ζητημα που φωναζουν οι linuxαδες απανταχου: οτι το προγραμμα που εχεις ΞΕΡΕΙΣ, η καποιος που εμπιστευεσαι ξερει, οτι κανει αφτο που λεει οτι κανει και τιποτα περισσοτερο.
Ενα απλο παραδειγμα, εστω οτι εχουμε ενα προγραμμα κλειστο για να διαχειριζεται τα ζητηματα της εφοριας (δεν εχω υπ οψιν μου τι παιζει με το taxis οποτε ας παρουμε ενα υποθετικο). Αυτο το εχει γραψει προφανως καποια εταιρια που εχει παρει καποια λεφτα απο το δημοσιο. Τι ειναι αυτο που εμποδιζει την συγκεκριμενη εταιρια να γραψει ενα backdoor η να της "ξεφυγει" μια τρυπα στην ασφαλεια, την οποια να πουλησει μετα στον Χ ιδιοκτητη ποδοσφαιρικης ομαδας για πολλαπλασιο ποσο απο αυτο που πηρε απο το κρατος?
Ενα αλλο παραδειγμα, τι εμποδιζει μια εταιρια λογισμικου του εξωτερικου να κανει το παραπανω "κολπο" αλλα για να το πουλησει στη δικη της κυβερνηση?
ΥΓ. και μη μου πειτε για licence agreements γιατι ολοι ξερουμε ποιες ειναι οι πιθανοτητες ακομα και να αποκλαυφθει ενα τετοιο κολπο ποιες ειναι οι πιθανοτητες απονομης δικαιοσυνης.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες