ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 07 Ιαν 2012, 04:55

Eγώ ευτυχώς η δυστυχώς έχω αποφοιτήσει από πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Η αίσθηση που έχω από φίλους συγγενείς που φοιτούν σε αυτά είναι ότι έχω αποφύγει ένα τεράστιο Brainwashing που και ανεξάρτητος να παραμείνεις σε επηρεάζει μονο που το ζεις και το βλέπεις. Επίσης βλέπω με απαγοήτευση νέους ανθρώπους που υποστηρίζουν με πάθος(μέχρι και ξύλο παίζουν) κάτι το οποιο έχει οδηγήσει την χωρα σε καταστροφή και όταν τους το λες, όχι μονο το υποστηρίζουν ακόμα αλλα έχουν και επιχειρήματα που το υποστηρίζουν,τα οποια επιχειρήματα είναι ξεκάθαρα αυτών που τους έχουν κάνει πλύση εγκεφαλου. Οποτε εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να καταργηθούν άμεσα και στις θέσεις τους να μπούν αλλου τύπου εκλογές. Στα πανεπιστήμια στην αγγλία υπάρχουν και εκεί κόμματα τα οποια όμως αφορούν το πανεπιστήμιο ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Το πρόγραμμα τους έχει να κάνει με την ανάπτυξη και βελτίωση του πανεπιστήμου στο οποια φοιτάς, στα κόμματα υπάρχουν παιδιά ανεξάρτητος γονεϊκών πολιτικών πεποιθήσεων και τάξεως και αυτό το σύστημα σου δίνει την ευκαιρία πράγματι να μάθεις πως λειτουργούν τα κοινά μέσα σε ένα υγιές πλαίσιο που δεν επηρεάζεται από καμια Νεολαία κόμματος και κανένα κόμμα.

Καπετάν Κλεισθένης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 16:44

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό Καπετάν Κλεισθένης » 07 Ιαν 2012, 06:27

Έχω σπουδάσει και Ελλάδα και έξω. Παντού υπήρχαν κόμματα. Τώρα για ποιον λόγο στην Ελλάδα λειτουργούν έτσι, δεν γνωρίζω. Δεν υπήρξα μέλος κανενός, αλλά η κατάργησή τους είναι αντιδημοκρατική. Τα κόμματα εκτός Πανεπιστημίων (ναι, αυτα που είναι στη Βουλή) έχουν προξενήσει πολύ μεγαλύτερη ζημιά στη χώρα, αλλά κανείς δεν λέει να τα καταργήσει με νόμο. Θα πρέπει να αναζητούμε πάντα δημοκρατικούς τρόπους να επιλύουμε τα προβλήματα...

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 07 Ιαν 2012, 14:06

Επειδή έχω χρόνια που έφυγα από τον χώρο των ελληνικών πανεπιστημίων αλλά παράλληλα είδα ως φοιτητής πως λειτουργούν και στο εξωτερικό αντίστοιχες οργανώσεις, θεωρώ πρέπει να δημιουργηθεί ένα καινούριο πλαίσιο κανονισμών για τις φοιτητικές παρατάξεις.

Βασικά στοιχεία θα πρέπει να είναι:
-Η λειτουργία τους με μοναδικό σκοπό την αυτοοργάνωση των φοιτητών για θέματα που σχετίζονται με την εκπαίδευσή τους
-Αποκοπή σχέσεων από τα πολιτικά κομματα.

Με λίγα λόγια, τέτοιες παρατάξεις είναι καλό να υπάρχουν όταν έχουν ως ΜΟΝΑΔΙΚΟ σκοπό να βοηθήσουν τον φοιτητή στα καθημερινά του προβλήματα κατα την διάρκεια των σπουδών του καθώς και στην καλυτέρευση των συνθηκών εκπαίδευσης για τους υπάρχοντες αλλά και τους μελλοντικούς φοιτητές. Υπάρχουν πολλοί τρόποι αυτό να γίνει σωστά χωρίς τις παρεκτροπές του τωρινού καθεστώτος των κομματοκρατούμενων και μπουζουκοκρατούμενων κομματικων φοιτητικών παρατάξεων.

ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Ιαν 2012, 14:55

+1000 :)

Καπετάν Κλεισθένης έγραψε:Έχω σπουδάσει και Ελλάδα και έξω. Παντού υπήρχαν κόμματα. Τώρα για ποιον λόγο στην Ελλάδα λειτουργούν έτσι, δεν γνωρίζω. Δεν υπήρξα μέλος κανενός, αλλά η κατάργησή τους είναι αντιδημοκρατική. Τα κόμματα εκτός Πανεπιστημίων (ναι, αυτα που είναι στη Βουλή) έχουν προξενήσει πολύ μεγαλύτερη ζημιά στη χώρα, αλλά κανείς δεν λέει να τα καταργήσει με νόμο. Θα πρέπει να αναζητούμε πάντα δημοκρατικούς τρόπους να επιλύουμε τα προβλήματα...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό blackup » 07 Ιαν 2012, 15:12

Εγώ πάλι πιστεύω ότι στα κοινωνικά σύνολα (π.χ. λαούς εντός συνόρων) που έχουν καταπατηθεί οικτρά οι θεσμοί, οι λειτουργίες τους και έχει υπάρξει εκτεταμένο πλαίσιο διαπλοκής και πάρε-δώσε, η διόρθωση δεν μπορεί να γίνει κρατώντας τις ίδιες δομές, καθώς οι νταβατζήδες θα βρουν τρόπο να εκμεταλλευτούς τις παρόμοιες δομές προς προσωπικό όφελος και διατήρηση της πρότερης εξουσίας.

Εκ των πραγμάτων δηλαδή, νιώθω ότι χρειάζεται μια νέα δομή ριζικά διαφορετική.

Στο συγκεκριμένο δεν βλέπω κανένα λόγο που να μην μπορεί να λειτουργήσει ένα μοντέλο που θα ψηφίζεις μεμονωμένα άτομα ως άτομα και όχι παρατάξεις. Π.χ. να ψηφίσω το Γιώργο γιατί πιστεύω ότι ο Γιώργος μπορεί να μού λύσει προβλήματα. Και ο οποίος μεμονωμένος Γιώργος στο σημερινό μοντέλο δεν μπορεί να εκλεγεί γιατί το σύστημα των παρατάξεων τον κρατάει κλειδωμένο απ' έξω.
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

ironis24
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:30

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό ironis24 » 07 Ιαν 2012, 15:43

blackup έγραψε:Εγώ πάλι πιστεύω ότι στα κοινωνικά σύνολα (π.χ. λαούς εντός συνόρων) που έχουν καταπατηθεί οικτρά οι θεσμοί, οι λειτουργίες τους και έχει υπάρξει εκτεταμένο πλαίσιο διαπλοκής και πάρε-δώσε, η διόρθωση δεν μπορεί να γίνει κρατώντας τις ίδιες δομές, καθώς οι νταβατζήδες θα βρουν τρόπο να εκμεταλλευτούς τις παρόμοιες δομές προς προσωπικό όφελος και διατήρηση της πρότερης εξουσίας.

Εκ των πραγμάτων δηλαδή, νιώθω ότι χρειάζεται μια νέα δομή ριζικά διαφορετική.

Στο συγκεκριμένο δεν βλέπω κανένα λόγο που να μην μπορεί να λειτουργήσει ένα μοντέλο που θα ψηφίζεις μεμονωμένα άτομα ως άτομα και όχι παρατάξεις. Π.χ. να ψηφίσω το Γιώργο γιατί πιστεύω ότι ο Γιώργος μπορεί να μού λύσει προβλήματα. Και ο οποίος μεμονωμένος Γιώργος στο σημερινό μοντέλο δεν μπορεί να εκλεγεί γιατί το σύστημα των παρατάξεων τον κρατάει κλειδωμένο απ' έξω.


ω ναι. Συμφωνω. Σίγουρα είναι απαραίτητη η εκπροσώπηση των φοιτητών, αλλά όχι αυτό το σάπιο σύστημα που υπάρχει. Οι παρατάξεις έχουν φτάσει σε σημείο να έχουν λόγω στη διοίκηση του κάθε τμήματος, ενώ η ισχύς τους θα έπρεπε να περιορίζεται σε ό,τι αφορά τη καθημερινότητα του φοιτητή στο τμήμα του


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες