Μέγεθος Δημοσίου Τομέα

Stavros M
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 15:14

Re: Μέγεθος Δημοσίου Τομέα

Δημοσίευσηαπό Stavros M » 15 Ιαν 2012, 17:27

Παρεξήγηση έγινε, δεν ήθελα την γραμμή του κινήματος, αλλά την περιρρέουσα ατμόσφαιρα + να θέσω κάποιους προβληματισμούς.
Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς για να έχει το κίνημα μία αυστηρή γραμμή, θα ήταν αφύσικο άλλωστε.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μέγεθος Δημοσίου Τομέα

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιαν 2012, 17:31

Ευχαρίστως να πούμε απόψεις αλλά θα είναι προσωπικές. Ως κόμμα δεν έχουμε πάρει θέση.

Εχω την αίσθηση, χωρίς να μπορώ να είμαι απόλυτος, ότι πολλοί Ελληνες θα ήθελαν το νερό, το ρεύμα, τους δρόμους ΔΗΜΟΣΙΑ. Την Παιδεία, την Υγεία ΚΑΙ Δημόσια και ίσως και μια ΜΙΚΡΗ δημόσια ΕΡΤ, για αντίβαρο στα χάλια των Ιδιωτικών που μας έχουν πλύνει τα μυαλά με σκουπιδόνερα.

Μια ψηφοφορία (όταν πρέπει) θα μας το δείξει.

Και πάντως τέτοιες αποφάσεις πρέπει να πάνε σε Δημοψηφίσματα, μας αφορούν όλους.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Archie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:26

Re: Μέγεθος Δημοσίου Τομέα

Δημοσίευσηαπό Archie » 15 Ιαν 2012, 19:07

anestis έγραψε:Ευχαρίστως να πούμε απόψεις αλλά θα είναι προσωπικές. Ως κόμμα δεν έχουμε πάρει θέση.

Εχω την αίσθηση, χωρίς να μπορώ να είμαι απόλυτος, ότι πολλοί Ελληνες θα ήθελαν το νερό, το ρεύμα, τους δρόμους ΔΗΜΟΣΙΑ. Την Παιδεία, την Υγεία ΚΑΙ Δημόσια και ίσως και μια ΜΙΚΡΗ κρατική ΕΡΤ, για αντίβαρο στα χάλια των Ιδιωτικών που μας έχουν πλύνει τα μυαλά με σκουπιδόνερα.

Μια ψηφοφορία (όταν πρέπει) θα μας το δείξει.

Και πάντως τέτοιες αποφάσεις πρέπει να πάνε σε Δημοψηφίσματα, μας αφορούν όλους.


Συμφωνώ κι εγώ στο ότι κάποια βασικά αγαθά όπως το νερό, το ρεύμα, η παιδεία και η υγεία θα πρέπει να είναι δημόσια. Όσον αφορά την ΕΡΤ εγώ προσωπικά θα ήθελα ένα κανάλι μόνο (άντε δύο ίσως με το δεύτερο στη Θεσ/νίκη). Και φυσικά θα πρέπει να κλείσει το κανάλι της Βουλής το οποίο ξέρουμε πιστεύω όλοι για ποιο λόγο δημιουργήθηκε. Σε όσους αντιτίθενται επειδή υποστηρίζουν ότι το συγκεκριμένο κανάλι προωθεί τον πολιτισμό και την ευπρέπεια έχω να ρωτήσω το εξής: Αν είναι έτσι γιατί δεν το βλέπει κανείς;;; Μήπως γιατί έχουμε την ιδιωτική τηλεόραση που θέλουμε και μας αξίζει;

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Μέγεθος Δημοσίου Τομέα

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 25 Ιαν 2012, 23:33

anestis έγραψε:Ευχαρίστως να πούμε απόψεις αλλά θα είναι προσωπικές. Ως κόμμα δεν έχουμε πάρει θέση.

Εχω την αίσθηση, χωρίς να μπορώ να είμαι απόλυτος, ότι πολλοί Ελληνες θα ήθελαν το νερό, το ρεύμα, τους δρόμους ΔΗΜΟΣΙΑ. Την Παιδεία, την Υγεία ΚΑΙ Δημόσια και ίσως και μια ΜΙΚΡΗ δημόσια ΕΡΤ, για αντίβαρο στα χάλια των Ιδιωτικών που μας έχουν πλύνει τα μυαλά με σκουπιδόνερα.

Μια ψηφοφορία (όταν πρέπει) θα μας το δείξει.

Και πάντως τέτοιες αποφάσεις πρέπει να πάνε σε Δημοψηφίσματα, μας αφορούν όλους.


Συμφωνω με τον Ανεστη εκτος στο θεμα της Παιδειας οπου διαφωνω εν μερη.
Ειμαστε μια χωρα 10εκατομυριων και για παραδειγμα θα αναφερω οτι εχουμε 70.000 γιατρουσ ενω πληθισμιακα χρειαζομαστε 35.000-40.000 το ιδιο συμβαινει και με πολλα αλλα φανταχτερα επαγγελματα οπως επισης υπαρχουν πολλες σχολες που στην πραγματικη αγορα δεν εχουν αντικειμενο ή το αντικειμενο που εχουν ειναι εξαιρετικα περιορισμενο.Περαν αυτου η Δ. Παιδεια σημερα μονο δωρεαν δεν ειναι αν σκεφτει κανεις τι εξοδα εχει μια οικογενεια που σπουδαζει ενα παιδι σε αλλη πολη και φυσικα ολοι αυτοι οι γονεις που εχουν πληρωσει τοσα χρηματα για το πτυχιο του παιδιου τους εχουν την λογικη απαιτηση το παιδι τους να διοριστει ή εστω να βγαζει πιο ευκολα λεφτα.
Αυτο πιστευω ειναι και ενασ απο τους βασικους λογους για τους οποιους υπαρχει τοσο απογοητευση στους νεους ανθρωπους.
Η αποψη μου λοιπον ειναι οτι μεταξυ Δ. παιδειας και αγορας εργασιας θα πρεπει να υπαρξει μια καποια Ισοροπεια.
Τα τελευταια 20 σχεδον χρονια , αν δεν κανω λαθος εισαγονται περιπου 80.000 παιδια καθε χρονο στα ΑΕΙ και ΤΕΙ.
Αν υποθεσουμε οτι τελικα το 80% αυτων αποφοιτησε, πρεπει να εχουμε γυρω στο 1.300.000 πτυχιουχους κατω των 40 ετων , ανθρωποι που δωσαν χρονο και χρημα για ενα πτυχιο χωρις επαγγελματικο αντικρυσμα για τους περισσοτερους .
Κατα τη γνωμη μου παντα , μια στατιστικη αναλυση θα δωσει τον αριθμο των εισακτεων ανα κλαδο και τις μεταβολες του αριθμου αυτου ανα ετος
Απο εκει και περα η καθε σχολη να εχει δικες της εισαγωγικες εξετασεις ο δε αριθμος των εισακτεων να προσδιοριζεται απο την παραπανω στατιστικη αναλυση.Να εισαγονται οι καλυτεροι και να τους παρεχονται ολα δωρεαν ( στεγη , τροφη , συγραμματα , δραστηριοτητες, ) για οσα χρονια ειναι η σχολη +1.Οι αποφοιτοι αυτων των σχολων να εχουν καλυτερη μοριοδοτηση για προσληψη στο δημοσιο τομεα.Ετσι ικανα παιδια ανεξαρτητα απο το αν προερχοντε απο φτωχες οικογενειες να μπορουν να εξελιχθουν Εκτιμω οτι ο αριθμος το εισακταιων ανα χρονο σε μια τετοια περιπτωση δεν θα ξεπερνα τισ 20.000 , οσοι δηλαδη ηταν η εισακταιοι πριν το 1990.Θα υπαρξει ανταγωνισμος και στα δημοσια ιδρυματα θα μπαινουν οι καλυτεροι κατα κανονα . Επισης θα μειωθει σημαντικα το κοστος της παιδειας και θα βελτιωθει η ποιοτητα.
ΔΕΝ μπορουμε ομως να αρνηθουμε την μορφωση στους υπολοιπους ανθρωπους εαν και εφοσον αυτοι το επιθυμουν , για το λογο αυτο θα πρεπει να επιτραπουν και τα ιδιωτηκα πανεπιστημια

Με αλλα λογια το δημοσιο( εμεις δηλαδη) θα πρεπει να πληρωνει για οσους χρειαζεται.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μέγεθος Δημοσίου Τομέα

Δημοσίευσηαπό anestis » 26 Ιαν 2012, 00:34

Προσωπικά διαχωρίζω την Πανεπιστημιακή μόρφωση από την επαγγελματική αποκατάσταση
και θα ήθελα Πανεπιστημιακή μόρφωση για πολλούς, χωρίς καμία υπόσχεση διορισμού μετά.

Ο,τι σχολή κι αν τελειώσεις είσαι πολύ πιο χρήσιμος στην Κοινωνία συνολικά, ακόμη κι αν (σαν κι έμενα :) το επάγγελμά σου δεν σχετίζεται άμεσα με τις σπουδές σου...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Μέγεθος Δημοσίου Τομέα

Δημοσίευσηαπό spqx » 26 Ιαν 2012, 10:16

Εμένα δε με ενοχλεί ποιος θα είναι ο αριθμός των εισακτέων στα Ελληνικά πανεπιστήμια αλλά το επίπεδο των σπουδών. Αν μπορεί μια χώρα να παράγει επιστήμονες με κύρος και αναγνώριση σε όλο τον κόσμο αυτό είναι το στοίχημα! Αν σήμερα γράφει ένα παιδί στις πανελλαδικές 6 και περνάει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αυτό υποβαθμίζει τις σπουδές και τα πτυχία. Αν μπορεί όμως η δευτεροβάθμια εκπαίδευση να παράγει μαθητές υψηλών προδιαγραφών τότε για ποιο λόγο να μη σταδιοδρομήσουν όλοι αυτοί, όσοι και αν είναι, στα πανεπιστήμια; Και όλα αυτά υπό προϋποθέσεις:
1. Να σοβαρέψει η δευτεροβάθμια εκπαίδευση: Είναι σκανδαλώδες το πόσα εικοσάρια παίρνουν τα παιδιά από το πρώτο τρίμηνο.
2. Να σοβαρέψει η τριτοβάθμια εκπαίδευση: Να γίνεται έρευνα, να γίνεται αξιολόγηση των καθηγητών, των τμημάτων και των πανεπιστημίων, να πάψει η οικογενειοκρατία και άλλα.

Η παιδεία είναι ένα θέμα πολύ σοβαρό για να το αφήνουμε στα χέρια των επαγγελματιών της πολιτικής...
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες