Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

florakil
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 14:13

Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό florakil » 16 Ιαν 2012, 12:56

Στην αναζήτηση του δρόμου της ΑΜΕΣΗΣ Δημοκρατίας υπάρχει το μέσον της Πληροφορικής που παρέχει τη δυνατότητα αυτή.
Βλέπω όμως ότι ενώ είναι εύκολο να γίνει αυτό, βρίσκει σοβαρό εμπόδιο στο απόρρητο της ψήφου και πως διασφαλίζεται αυτό μαζί με την ψήφο αυτήν καθ'εαυτήν.
Η πρότασή μου είναι να είναι ονομαστικές οι ψήφοι. Ξέρω -και αναφέρεται άλλωστε στο φόρουμ- τι θα μου πείτε. Ότι σε κάποιες ψηφοφορίες μπορεί να γίνεται αυτό ενώ σε κάποιες άλλες θα δει ο γείτονάς σου τι ψήφισες κτλπ.
Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι κατ'αρχάς στην αρχαία Αθήνα ήξερες σαφώς τι ψήφιζε ο διπλανός σου και οι γύρω σου και άρα -εν τέλει- όλοι. Δε βλέπω γιατί να μην είναι κανείς περήφανος γι'αυτό που επέλεξε. Θα μας διασώσει δε από το να αρνηθεί κανείς την ευθύνη των επιλογών του, όπως πολλοί κάνουν σήμερα, τόσο πολιτικοί όσο και πολίτες.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 16 Ιαν 2012, 13:15

Γιατί η αρχαία Αθήνα είναι κάτι το ιδανικό? Η μυστική ψήφος είναι κατάκτηση και όχι καταπίεση. Επίσης η άμεση δημοκρατία είναι καλή για μια παρέα 10 ατόμων αλλά δεν είναι και αυτοσκοπός καθότι ένα μεγάλο σχήμα δεν γίνεται να πάει μπροστά με απόλυτη ομοφωνία και σηκώνοντας χεράκια.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό plessas » 16 Ιαν 2012, 14:14

zio_donnie έγραψε:Επίσης η άμεση δημοκρατία είναι καλή για μια παρέα 10 ατόμων αλλά δεν είναι και αυτοσκοπός καθότι ένα μεγάλο σχήμα δεν γίνεται να πάει μπροστά με απόλυτη ομοφωνία και σηκώνοντας χεράκια.


Ίσως να μην είναι πρακτικό σε περιπτώσεις με μεγάλο πληθυσμό. Γιατί όμως είναι καλύτερο το αντιπροσωπευτικό σύστημα (αποτυχημένο για μένα); Ίσως σε τοπικό επίπεδο να είναι πιο εφικτή η άμεση δημοκρατία, ίσως σε εθνικό να χρειάζεται μικτό σύστημα, ίσως...,ίσως.... όλα αυτά θέλουν μελέτη και να δοκιμαστούν στην πράξη. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει ο κόσμος να μάθει να συμμετέχει και να αποκτήσει πολιτική κουλτούρα, κριτική σκέψη, να μην είναι πρόβατο.

Πάντως οι Πειρατές με αυτό τον τρόπο θα παίρνουν τις αποφάσεις τους κρίνοντας από το καταστατικό και τη διακύρηξη.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 16 Ιαν 2012, 14:26

Γιατί όμως είναι καλύτερο το αντιπροσωπευτικό σύστημα (αποτυχημένο για μένα)


Τα συστήματα είναι εργαλεία, και όχι ιδεολογίες γραμμένες στην πέτρα. Οπότε δεν θεωρώ πως η άμεση δημοκρατία είναι ιδέα, όσο οτι μπορεί να είναι λύση σε συγκεκριμένα προβλήματα. Δεν είναι αυτοσκοπός και κυρίως δεν λειτουργεί σε ρεαλιστικές συνθήκες για πολλούς και διάφορους λόγους. Κυρίως σε τεχνικά θέματα είναι και καταστροφική, γιατί δημοκρατία δεν σημαίνει να είναι ισότιμες η μπούρδα μου με την εμπεριστατωμένη άποψη ενός ειδικού, πράγμα που συμβαίνει όλο και πιο συχνά και το βλέπεις γύρω σου.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό spqx » 16 Ιαν 2012, 15:38

Χαίρομαι που ανοίγει ένα τέτοιο θέμα και δράττομαι της ευκαιρίας να πω και εγώ την άποψή μου. Δεν υπάρχει άμεση δημοκρατία! Όποιο και αν είναι το σύστημα αποφάσεων πάντα θα υπάρχει κάποια ομάδα ανθρώπων που θα είναι εκτός διαδικασιών. Αν αξιοποιηθεί το internet πρέπει να σκεφτούμε ότι απευθυνόμαστε σε 2 εκατομμύρια Έλληνες που το χειρίζονται. Όση καλή διάθεση ναι να έχει ο γέρος πατέρας ετών 84, δε θα μπορέσει να συμμετάσχει. Οπότε συζητάμε μόνο για τις αποφάσεις του κόμματος από τα δικά του μέλη τα οποία θα είναι πιστοποιημένα. Σε αυτή την περίπτωση η τεχνολογία μας δίνει τη δυνατότητα τη μυστικής ή της φανερής ψήφου.
Νομίζω ότι θα ήταν πιο λειτουργική η οριζόντια οργάνωση του κόμματος σε θεματικές ομάδες. Το σώμα να αποτελείται από:

1. Εισηγητές
2. Μελετητές
3. Εξεταστές

Οι εισηγητές σε κάθε θεματική ομάδα θα είναι αυτοί που θα μελετούν κάποιο θέμα προς συζήτηση και θα προτείνουν λύσεις. Θα είναι ειδικοί με την αντίστοιχη θεματική ομάδα και υπεύθυνοι για την παρακολούθηση των θεμάτων.
Οι μελετητές θα είναι εισηγητές αλλά για θέματα που άπτονται περισσότερων θεματικών ομάδων.
Οι εξεταστές θα είναι όλοι με το ύψιστο καθήκον να εξετάσουν τις προτάσεις που τίθενται και να αναδείξουν με την ψήφο τους την κατά τη γνώμη τους καλύτερη. Οι αποφάσεις να μη χρειάζονται έγκριση από κάποιο άλλο όργανο (οριζόντια οργάνωση) αλλά να αποτελούν αποφάσεις και θέσεις του κόμματος με τις οποίες με βάση την επιχειρηματολογία που θα έχει αναπτυχθεί από το σώμα, θα ταυτίζονται τα εκλεγμένα όργανα.
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Ιαν 2012, 18:26

Μιλάμε για άμεση δημοκρατία στην λειτουργία του κόμματος ή του κράτους?

Αν μιλάμε για το κόμμα, συμφωνώ με τον spqx ότι ένα μοντέλο σαν αυτό που περιγράφει ίσως είναι αυτό που μπορεί να δουλέψει σωστά. Ίσως υπάρχουν κάποιες παραλλαγές, το συζητάμε.

Αν μιλάμε για την κοινωνία συμφωνώ με τον zio_donnie ότι άμεση δημοκρατία στο κράτος δεν υπάρχει και δεν μπορεί να δουλέψει σε όλους τους τομείς.
ΠΙΟ αμεση δημοκρατία όμως, από αυτή που έχουμε τώρα μπορεί να υπάρξει και είναι απαραίτητη.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό anestis » 16 Ιαν 2012, 19:30

Εχει αναλυθεί σε συνεντεύξεις.

Περιληπτικά:
Σε επίπεδο χώρας άμεση Δημοκρατία σημαίνει Δημοψήφισμα, με κάλπη, για θέματα όπως π.χ Μνημόνιο, Ευρώ, Σύνταγμα, Εκλογικός Νόμος, θέματα που επηρεάζουν τους πάντες.

Στην Αρχαία Αθήνα ίσως δεν κινδύνευες να βρεθείς σε χαντάκι, αν ψήφιζες ενάντια σε κάτι.

Βγες στο χωριό και ψήφισε δημόσια, είτε τη μία είτε την άλλη θέση για την χωροθέτηση των χωματερών. Ίσως κινδυνεύεις κάποιος θερμόαιμος ή βαλτός από οποιαδήποτε πλευρά να έρθει το βράδυ να σου σπάσει τα τζάμια.
ΑΡΑ ΚΑΛΠΗ.

Ενώ στο (αγαπημένο μου παράδειγμα) τι χρώμα θα βάψουμε την πλατεία "Ελευθερίας του Λόγου" (θα φτιάξουμε μια, που θα πάει) μπορούμε να ψηφίσουμε επώνυμα, άρα και ηλεκτρονικά.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

florakil
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 14:13

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό florakil » 18 Ιαν 2012, 13:53

anestis έγραψε:Βγες στο χωριό και ψήφισε δημόσια, είτε τη μία είτε την άλλη θέση για την χωροθέτηση των χωματερών. Ίσως κινδυνεύεις κάποιος θερμόαιμος ή βαλτός από οποιαδήποτε πλευρά να έρθει το βράδυ να σου σπάσει τα τζάμια.
ΑΡΑ ΚΑΛΠΗ.

Ανέστη στο παράδειγμά σου : Εάν ψηφίζουμε φανερά τότε θα ξέρεις ποιοί είναι ενάντια στη χωροθέτηση των χωματερών και αυτό θα βοηθάει να γίνεται κοινωνικός διάλογος. Οι άνθρωποι θα το τριπλοσκέφτονται πριν ρίξουν -ελαφρά τη καρδία- την ψήφο που βοηθάει το ξαδερφάκι τους του οποίου τα συμφέροντα θίγονται. Άλλωστε αν ψάξεις τώρα δεν θα βρεις κανέναν να έχει ψηφίσει ΠασοκοΝΔ τα τελευταία χρόνια. Πως γίνεται; Θαύμα. Δεν είναι κατάκτηση το απόρρητο της ψήφου αλλά συνέργεια στη συνομωτικότητα. Όπου ακούς κάλπες και Διοικούσες Επιτροπές πάντα θα βρίσκεις κάποιον να θέλει τη νομή της εξουσίας μέσω αδιαφανών συμμαχιών και λυκοφιλιών. Το να σε σπάσουν στο ξύλο λυπάμαι αλλά είναι ένας κίνδυνος που πρέπει να πάρεις εάν θέλεις να αποφασίζεις. Εκ του ασφαλούς τίποτα δε γίνεται.
Δημοκρατία -λέει κάποιος- είναι εκείνο το Πολίτευμα όπου 3 λύκοι κι 1 αρνί αποφασίζουν τι θα φάνε. Αστείο μεν αλλά άκόμα κι αν ήταν ένας ο λύκος και τρία τα αρνιά, πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιός είναι ο λύκος της παρέας.
Τώρα όσον αφορά το θέμα της Άμεσης Δημοκρατίας. Εγώ έθεσα το θέμα της Διαφάνειας Ψήφου και όχι της Άμεσης Δημοκρατίας.
Είναι προφανές ότι όχι μόνο για Τεχνικά θέματα αλλά και για οποιοδήποτε (πχ Αμύνης) θέμα δεν μπορεί να ερωτάται καθημερινά ο λαός. Όχι μόνο διότι δεν έχει την κρίση αλλά δεν γνωρίζει (και δε δύναται να γνωρίζει) τα δεδομένα.
Ο λαός θα ψηφίσει τις Αρχές του κόμματος ή της κυβέρνησης καθώς και τα KPIs -συγχωρείστε την αγγλικήν- Key Performance Indicators. Δηλαδή είσαι ο Υπουργός Οικονομικών και έχεις στόχο την ευημερία της χώρας. Ένα από τα KPI σου είναι το % του χρέους επί του ΑΕΠ. Εάν δεν το πιάσεις, χρατς(=φαντασθείτε ότι θέλετε από πολιτική καθαίρεση μέχρι ό,τι προβλέπει ο νέος νόμος που θα φτιάξουμε κάποτε :D ).
Η ψήφος ΣΑΣ όμως δεν μπορεί να ΜΟΥ είναι απόρρητη διότι έχει βαρύνουσα σημασία στη ζωή ΜΟΥ.
Όμως το τι κάνετε το βράδυ στην κρεβατοκάμαρά σας ή το τι λετε στο τ/φ σας ποσώς με ενδιαφέρει. ΔΕΝ πρέπει να ενδιαφέρει ΚΑΝΕΝΑΝ σαφέστατα!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαφάνεια Ψήφου στην ΑΜΕΣΗ Δημοκρατία

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Ιαν 2012, 17:58

Για να χειροτερέψω το παράδειγμα. Ενδεικτικό.
Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ψηφίσεις επώνυμα υπέρ νόμου που θα ακυρώνει την παραχώρηση (μέσω Ολυμπιακών αγώνων) του σταδίου Καραΐσκάκη στον Κόκκαλη;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

florakil
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 14:13

Re: Διαφάνεια Ψήφου (σκέτο)

Δημοσίευσηαπό florakil » 19 Ιαν 2012, 11:53

Ανέστη πρώτον είμαι σίγουρος(όχι σίγουρη, Λεωνίδα με λένε)για το Καραϊσκάκη αν και Πειραιώτης και έχων 2 παιδιά. Τώρα αν μου τα απαγάγουν και με εκβιάζουν προφανώς θα υποκύψω.Θα έρθουν όμως άλλοι.
Κι αν με βασανίσουν λίγο πάλι θα υποκύψω. Αλλά όχι από πριν. Αν ήταν έτσι δεν θα πηγαίναμε και σε διαδηλώσεις μη φάμε καμιά πέτρα.
Εγώ προσωπικά είμαι 48 με 2 παιδιά κι οδηγώ χιλιάρα. Εάν σκοτωθώ;;; Δε σκέφτομαι έτσι.
Δεν μπορεί να στέκεσαι στο φόβο. Θα προτιμούσα να έπαιρνες θέση στα πλεονεκτήματα της πρότασης.
Άσε που -στο γνωστό παράδειγμα- στα χωριά όλοι ξέρουν ποιός ψηφίζει τι. Έ ακόμα δεν έχουν σκοτωθεί μεταξύ τους.
Δεν μπορεί να κρυβόμαστε για την ψήφο μας. Και ούτε μπορούν να μας απειλούν όλους (ακόμη).
Και ξαναλέω το χειρότερο είναι όταν η ψήφος αφορά Διοικούσες Επιτροπές και λοιπές Κεντρικές Επιτροπές και Ομάδες. Ειδικά τότε γίνεται της Πόπης.
Σκέψου -ας πούμε- να μιλήσεις στο Συνέδριο και να πεις χ και μετά να ψηφίσεις κρυφά ψ.
Κατά τη γνώμη η Διαπλοκή πλήττεται μόνο μέσω της Διαφάνειας.
Όταν ξέρω ποιός είσαι, τι κατέχεις(Θέση, Ακίνητα, συμ-Μετοχές) και άρα και τι συμφέρον έχεις, τότε ευκρινώς διακρίνω και το ελατήριο (ταπεινό ή όχι) πίσω από την ψήφο σου. Έτσι θα γνωρίζω και ποιόν να εκλέξω για αντιπρόσωπό μου διότι όπως -μάλλον- συμφωνούμε η Άμεση Δημοκρατία δεν είναι εφικτή στην καθημερινή Διοίκηση παρά σε κάποια θέματα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες