Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 17 Μαρ 2012, 16:57

Υποθετω οτι μιλαμε για μια συζητηση που θα υπαρχει συγκεκριμενο πανελ, δηλαδη με εκπροσωπους κομματων,
και με κοινο. Αρα δημοσια εκδηλωση που μπορει να παραβρεθει οποιος θελει.
Αν το κομμα παραβρεθει, θα ειναι στο πανελ. Αρα θα εχει επισημη θεση.
Αν τα μελη του κομματος επιλεξουν να ειναι απλα στο κοινο που θα παρακολουθουν, τοτε δε διαφερουν με τους υπολοιπους θεατες.

Εφοσον το μελη αποφασισουν να υπαρχει εκπροσωπηση, τοτε υπαρχει χρονος να γινουν συζητησεις επι του θεματος
και να γινει αναλυτικη αναπτυξη των θεσεων του κομματος. Το οποιο ειναι κ κερδος ενοψει εκλογων.

+1 σε mankasp και baskin
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό adrian » 17 Μαρ 2012, 18:54

zio, Καμμια περαιτερω ρυθμιση.
ισως αντι για push to talk, να το ρυθμισεις να εκπεμπει συνεχως, για να μην το εχεις στο κεφαλι σου.
αν εχουν μικροφωνα/ηχεια, προτιμησε μια θεση κοντα σε ηχειο
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Z53 » 17 Μαρ 2012, 19:24

pappasadrian έγραψε:+1 στο να παει οποιος θελει, και οσο περισσοτεροι, τοσο καλυτερα

Αν νομίζετε ότι πρέπει να πάμε περισσότεροι, μπορώ (αν και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να εμφανιστούν πιό νέοι άνθρωποι )
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Μαρ 2012, 19:59

Υπενθυμίζω πως πρόκειται για την 21 ΜΑΡΤΙΟΥ. Το 21/4 του mail είναι ορθογραφικό.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

qwerty
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 01:38
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζάκυνθος

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό qwerty » 17 Μαρ 2012, 20:08

ΕΝΑ ΜΗΝΑ πριν τις εκλογές ΔΕΝ είναι στρογγυλό τραπέζι, είναι προεκλογικό event.

Μα εμείς υπάρχουμε μόνο ένα μήνα! Και δεν είναι πρώτη φορά που απευθύνουν πρόσκληση οι Ο.Π. σε άλλα κόμματα!

Ακόμη κι αν συμπαθούμε ΘΕΣΕΙΣ των οικολόγων, εδώ μας βάζουν δίπλα στην ευρύτερη αριστερά,
κάτι που επιλέξαμε να μην κάνουμε.

Δεν έχει να κάνει με τον δικό μας σκοπό στις εκλογές, έχει να κάνει με την επιδίωξή τους να μας βάλουν στο ίδιο "τσουβάλι".
Εγώ δεν θα καθόμουν δίπλα σε εκπρόσωπους του ΣΥΡΙΖΑ, της ΔΗΜΑΡ και της Δράσης, παρά μόνο δεμένος και φιμωμένος!
(επίσης υπολογίστε και τις φωτογραφίες που θα κυκλοφορήσουν)

Σαν πότε δηλαδή οι Ο.Π. έγιναν αριστερά; Οι Πράσινοι πάντα σαν "τέταρτος πόλος" στην Ε.Ε. αυτοπροσδιοριζόταν, απορρίπτουν και αυτοί το δίπολο αριστερά-δεξιά όπως και οι Φιλελεύθεροι. (και από πότε και η Δράση είναι αριστερά; Αν το ακούσει κανείς από τη Δράση θα τρελαθεί.)
Και στο κάτω κάτω της γραφής, άμα συμφωνούμε με τις θέσεις κάποιου κόμματος, όποιο και αν είναι αυτό, τότε εκ των πραγμάτων συγκλίνουμε. Αν κάποιοι μας βάλουν ταμπέλες γι'αυτό το λόγο τι σημαίνει; Θα απορρίψουμε θέσεις που ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ για να μην κολλήσουμε ρετσινιά; Μας νοιάζει να κάνουμε 10 πράγματα ή τι θα πουν οι άλλοι για εμάς;

μηπως παιδια το κουραζουμε πολυ, να παμε μην μας παρεξηγησουν, να μην παμε δεν ειμαστε ετοιμοι, κλπ....
ειμαστε κομμα. το εχουμε καταλαβει ?

Ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς.

Θα έβλεπα εντελώς διαφορετικά την πρωτοβουλία σε κάποια άσχετη στιγμή, τώρα δεν θα κάνει καλό.

Την πρόσκληση λίγο πριν τις εκλογές την αντιλαμβάνομαι ως Kαπηλεία, όπως και την Amelia.

5. Η διαφωνία μου δεν αφορά το πολιτικό κομμάτι με τους Οικολόγους, αφορά την Επικοινωνιακή εκμετάλλευση-Καπηλεία που ενδέχεται να ακολουθήσει.


Απαντώ με αυτό:

1. Οι Πράσινοι της Σουηδίας και οι Πειρατές της Σουηδίας (και οι ψηφοφόροι της Σουηδίας και τα Media της Σουηδίας). 250 χρόνια μπροστά.

Duh, προφανώς δεν είναι σύμπτωση, έχουνε μόρφωση και πολιτική κουλτούρα.

Συγγνώμη κιόλλας, εμείς δηλαδή δεν έχουμε μόρφωση και πολιτική κουλτούρα; Δεν αναφέρομαι σε "εμάς" αναφέρομαι σε εμάς που συζητάμε αυτή τη στιγμή. Προς τι αυτή η αυτομαστίγωση; Αν δεν έχουμε μόρφωση και πολιτική κουλτούρα, τι ακριβώς κάνουμε εδώ;

ΑΚΡΙΒΩΣ, επείδη είναι σοβαροί στη Σουηδία, οι Πειρατές και οι Πράσινοι είχαν σύγκληση θέσεων και συνεργάστηκαν. Ούτε ενοποιήθηκαν, ούτε κατέβηκαν με κοινό ψηφοδέλτιο. Συνεργάστηκαν! Αντάλλαξαν σκέψεις και εμπειρίες! Ακόμα δεν έχω καταλάβει το κόλλημα που έχετε αρκετοί με τους Ο.Π. από τη στιγμή που συμφωνείτε με τις θέσεις τους, σε σημείο να μη θέλετε ΚΑΝ να συζητήσουμε μαζί τους μπας και δε ξέρω, μας ρουφίξουν το αίμα ή κάτι. Οι άλλοι, όλοι οι άλλοι στην Ευρώπη, πως το έκαναν; Αν πιστεύετε ότι δεν αξίζει να συζητήσουμε έστω με το ένα κόμμα που σε Ευρωπαικό επίπεδο συνεργαζόμαστε, τι ακριβώς έχουμε σκοπό να κάνουμε; Να αλλάξουμε τα πράγματα ΚΚΕ στυλ;

1. Γιατί το τέλειο κείμενο προ εξαμήνου δεν έγινε γνωστό σε κανέναν;

Γιατί οι άψογες θέσεις των Πειρατών δεν είναι γνωστές; Α ναι, είναι γνωστές σε όσους ασχοληθούν να ψάξουν! Και αυτό το κείμενο είναι αρκετά γνωστό μήνες τώρα.
2. Γιατί παρά το τέλειο κείμενο δεν θα πάρουν 14-24-34% αλλά μόνο 4% ?

Γιατί παρά τις άψογες θέσεις μας δε πρόκειτε να μπούμε (σύμφωνα με τις άλλες συζητήσεις) στη Βουλή; Από πότε το πόσο καλές είναι οι θέσεις έχει να κάνει με τα ποσοστά; Δηλαδή ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ήταν άψογα όλα αυτά τα χρόνια, αυτό μου λες;

Η απάντηση στο 2. είναι ο λόγος για τον οποίο ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ, δεν βλέπω κέρδος στο να πάμε και να στηθούμε δίπλα σε 3-4 αριστερές οργανώσεις, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ούτε για μας.

Εκτός του ότι στο 2 κάνεις λάθος κατά εμέ, ψάχνεις για "κέρδος", λες Ο.Π. και Δράση "αριστερές οργανώσεις" τι άλλο μας λες; Ότι είμαστε ένα ελιτιστικό κόμμα που δεν θα συζητήσει (!) με κανέναν για τίποτα, γιατί μόνο εμείς είμαστε οι σπουδαίοι, φοβεροί, αλάνθαστοι, σωστοί, κτλ. Όταν υποστήριξα και έγινα μέλος των Πειρατών, δεν έγινα με τη σκέψη ότι είμαστε το νέο ΚΚΕ, συγγνώμη αν κατάλαβα λάθος.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και qwerty, έχει επεξεργασθεί 17 φορά/ες συνολικά

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό James » 17 Μαρ 2012, 20:33

Εδώ κύριοι είμαστε αντιμέτωποι με την πραγματικότητα, είμαστε κόμμα, δεν έχουμε αρχηγό, έιμαστε όλοι ίσοι, αποφασίζουμε συλλογικά.
Και να λοιπόν ένα θέμα απλό πολύ απλό, και μας ταλαιπωρεί πόσες μέρες?

Και μαρέσει που ψηφίσαμε να πάμε σε εκλογές και λέω εγώ τώρα, αύριο πάω εγω σα μέλος του κόμματος των πειρατών (όχι σαν εκπρόσωπος του κόμματος) στον Αυτιά ή στο παπαδάκη, και λέω τα δικά μου, και όπως είναι φυσικό δε θα αρέσουν σε κάποιους από δώ μέσα, τι θα γίνει?
θα κάνουμε ψηφοφορία γιά τη διαγραφή μου? ή τον εγκλεισμό μου σε κέντρο ταχύρυθμης εκμάθησης των αρχών του κόμματος των πειρατών? ή τι?
και ποιός θα αποφασίσει τι από αυτά που λέω εγώ είναι αντίθετα στις αρχές του κόμματος? πως θα το ερμηνέυσει?
Υπάρχει κάπου στις αρχές μας η λεξη μνημόνιο? υπάρχει η λέξη αγανακτισμένοι? ΌΧΙ . Τότε πως έχουμε τόσους πολλούς φάν του παραπάνω ψευτοδιλλήματος? μήπως είδαν ανοικτή τη πόρτα και μπήκαν? μπορεί.
Ο Γ.Χ. μέλος της εκτελεστικής γραμματείας των οικολόγων πράσινων, είναι προσωπικός φίλος εδώ και δυό δεκαετίες, αν μάθει το όλο στόρυ θα μου κάνει τέτοια Καζούρα που αλοίμονο μου.
Το είπα και στη διάσκεψη προσγειωθείτεεεεεεε.
Δεν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε τόση ώρα με τόσο απλά θέματα. Πάει κάποιος που μπορεί από θέμα χρόνου,ή κάποιος από τη ΔΕ, λέει τα δικα μας - του baskin- και αυτό είναι, και τι κερδίσαμε? μόνο κέρδος έχουμε από αυτη την υπόθεση , μόνο.
Άντε γέλιο που θα ρίξουμε όταν θα πέσει πρόταση από τον αυτιά.....................
P.s. Γιά τα πάρτυ με τα στραπόν θα χρείαζετε ψηφοφορία από εδώ και πέρα?
<<Χαμογελάτε κάντε τους άλλους να ανησυχούν>>
Τελευταία επεξεργασία από 1 και James, έχει επεξεργασθεί 17 φορά/ες συνολικά
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

qwerty
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 01:38
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζάκυνθος

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό qwerty » 17 Μαρ 2012, 20:40

Συμφωνώ απόλυτα με τον Dimitris Zappas.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Μαρ 2012, 21:41

@qwerty

Επέτρεψέ μου να έχω τις προσωπικές μου απόψεις και να τις εκφράζω δημόσια.

Επέτρεψέ μου να είμαι πιο καχύποπτος από κάποιους άλλους.
Η πλειοψηφία λέει ότι κακώς είμαι καχύποπτος. Το σέβομαι.

Προφανώς βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Ισως οι πολιτικές μας εμπειρίες είναι διαφορετικές.
Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι κακό. Είναι χρήσιμο στη μεγάλη σύνθεση που θέλουμε να κάνουμε.

Τέλος ούτε η Δράση, ούτε οι Ο.Π. είναι αριστερά. Οι άλλοι είναι. Ήλπιζα ότι θα ήταν σαφές(προφανές).
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

qwerty
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 01:38
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζάκυνθος

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό qwerty » 17 Μαρ 2012, 21:48

Επέτρεψέ μου να έχω τις προσωπικές μου απόψεις και να τις εκφράζω δημόσια.

Σε καμία περίπτωση δεν αρνούμε να έχει κάποιος άποψεις και να τις εκφράζει. Αντιθέτως. Συγγνώμη αν φάνηκε έτσι. Και εγώ την άποψη μου είπα.
Επέτρεψέ μου να είμαι πιο καχύποπτος από κάποιους άλλους.

Δεκτό. Εγώ λέω γιατί δεν πρέπει να είμαστε. Αλίμονο αν υπάρχει μόνο μια άποψη.
Προφανώς βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Ισως οι πολιτικές μας εμπειρίες είναι διαφορετικές.
Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι κακό. Είναι χρήσιμο στη μεγάλη σύνθεση που θέλουμε να κάνουμε.

Συμφωνώ.
Τέλος ούτε η Δράση, ούτε οι Ο.Π. είναι αριστερά. Οι άλλοι είναι. Ήλπιζα ότι θα ήταν σαφές(προφανές).

Συγγνώμη για τη παρεξήγηση τότε.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 17 Μαρ 2012, 21:54

+1 στον Δημήτρη. Και μένα προσωπικά μου κάνει αστείο το να το συζητάμε τόσο. Με πήρανε τηλέφωνο γιατί θυμηθήκανε την συζήτηση που κάναμε τότε που μίλησε η Αmelia και μάλιστα ενδιαφέρθηκαν να ξαναπάρουν. Προσωπικά δεν είδα κίνηση καπελώματος, μόνο ενδιαφέρον. Και την άλλη φορά δεν μίλησα σαν κόμμα πειρατών και δεν είδα να νοιαστήκανε. Ας μην αναλωνόμαστε σε βυζαντινισμούς.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες