ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 05 Μαρ 2012, 22:10

Z53 έγραψε:Νομίζω ότι προέχει η συγκρότηση γραμματείας της διάσκεψης άμεσα.
Καθήκοντα : Προετοιμασία της αίθουσας - Υποδοχή (φυλλάδιο ) - Είσπραξη των 5 ευρω - Καταγραφή των ομιλητών άνα θεματική ενότητα (νομίζω ότι καλό είναι να αποφύγουμε την κλήρωση. Μόνο χρόνο θα μας φάει. Αλλωστε η σειρά δεν παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτού του τύπου την κουβέντα.) - Ανέβασμα στο forum αλλά και ανάρτηση στην είσοδο προγράμματος - ατζέντας (θα μπορούσε να δίνεται τυπωμένο με την πληρωμή) - και ότι άλλο προκύψει.
Αν αφήσουμε τα πρακτικά θέματα να λυθούν την τελευταία στιγμή εκ των ενόντων, θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.
Συγχωρήστε με γιά το "πεζό" θέμα που βάζω, αλλά σκέφτομαι ότι ουσιαστικά είναι η πρώτη δημόσια εκδήλωση και η οργανωτική επιτυχία (ή αποτυχία) εν πολλοίς θα μας καθορίσει.


Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να είναι (κάπως) οργανωμένο. Σίγουρα δεν μπορεί να οργανωθεί τέλεια, γιατί δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα (πόσοι θα έρθουν, πόσοι θέλουν να μιλήσουν, για ποια θέματα κτλ..), αλλά θεωρώ απαραίτητο να υπάρχει κάποια βασική "δομή" για να μην ψαχνόμαστε εκείνη την ώρα, και ας γίνουν αλλαγές επιτόπου, αναλόγως τις ανάγκες.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να συζητηθούν λιγάκι θέματα οργάνωσης, καθώς αν "οργανωθούμε" θα μπορούμε να κινούμαστε περισσότερο και πιο γρήγορα.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 05 Μαρ 2012, 22:24

Κατά πως προτείνει vasper αλλά με τη σειρά 1,3,2,6,5,4,7,8, συν οπωσδήποτε, οργάνωση
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 05 Μαρ 2012, 22:31

Z53 έγραψε:Νομίζω ότι προέχει η συγκρότηση γραμματείας της διάσκεψης άμεσα.
Καθήκοντα : Προετοιμασία της αίθουσας - Υποδοχή (φυλλάδιο ) - Είσπραξη των 5 ευρω - Καταγραφή των ομιλητών άνα θεματική ενότητα (νομίζω ότι καλό είναι να αποφύγουμε την κλήρωση. Μόνο χρόνο θα μας φάει. Αλλωστε η σειρά δεν παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτού του τύπου την κουβέντα.) - Ανέβασμα στο forum αλλά και ανάρτηση στην είσοδο προγράμματος - ατζέντας (θα μπορούσε να δίνεται τυπωμένο με την πληρωμή) - και ότι άλλο προκύψει.
Αν αφήσουμε τα πρακτικά θέματα να λυθούν την τελευταία στιγμή εκ των ενόντων, θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε.
Συγχωρήστε με γιά το "πεζό" θέμα που βάζω, αλλά σκέφτομαι ότι ουσιαστικά είναι η πρώτη δημόσια εκδήλωση και η οργανωτική επιτυχία (ή αποτυχία) εν πολλοίς θα μας καθορίσει.

Συμφωνώ απόλυτα.
Επειδή είναι και η πρώτη μας μεγάλη συνάντηση πρέπει να το προετοιμάσουμε σωστά και η γραμματεία έχει αρκετή δουλειά.
Κάποιες διάσπαρτες σκέψεις.

1)Ας ανοίξουμε ένα καινούριο topic για δήλωση συμμετοχής για γραμματεία.

2)Θα πρέπει σε κάθε συζήτηση/ενότητα να έχουνε κάποιοι το ρόλο του συντονιστή (μπορεί να είναι από την γραμματεία αρκεί αυτή να είναι πολυμελής).

3)καλό θα ήταν η καταγραφή των ομιλητών να μην γίνει από την αρχή αλλά ας πουμε πχ στο πρώτο διάλλειμα ή αν γίνει στην αρχή να υπάρχει δυνατότητα συμπλήρωσης.
Κάποιοι που έρχονται πρώτη φορά σε τέτοια συνάντηση ίσως δεν γνωρίζουν από πριν αν έχουν να πουνε κάτι ώστε να δηλώσουν έγκαιρα.

4)Επειδή δεν γνωρίζουμε από τώρα πόσες θεματικές ενότητες έχουμε να συζητήσουμε (εξαρτάται από τον αριθμό των συμμετεχόντων και τα διαφορετικά θέματα που θα δηλωθούν) θεωρώ πως ο χρόνος που θα καταλαμβάνει κάθε θεματική ενότητα θα πρέπει να αποφασιστεί on site. Οι συντονιστές θα αναλαμβάνουν να καλούν όσουν έχουν δηλώσει συμμετοχή για κάθε ενότητα καθώς και να επιτρέπουν στο τέλος κάποιο εύλογο χρόνο για σχόλια.

5)Θα πρέπει να υπολογίσουμε κάποια διαλλείματα για snack/καφέ/τσιγάρο

6) Το να δίνεται εκτύπωση με τις θέσεις μας, την ατζέντα της διάσκεψης κλπ κατά την είσοδο το θεωρώ άσκοπο έξοδο χωρίς νόημα. Κατά βάση όσοι θα είμαστε εκεί θα έχουμε ιδέα που είμαστε και γιατί μαζευτήκαμε ενώ αν θέλουμε μπορούμε να γράψουμε σε έναν πινακα ανακοινώσεων το πρόγραμμα της ημέρας (έτσι κιαλλιώς δύσκολα να είμαστε on schedule :mrgreen: )

AndreasHW
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 08:46
Επικοινωνία:

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό AndreasHW » 06 Μαρ 2012, 18:42

Η οργάνωση είναι πάντα βασική για να προχωρήσουν όλα ομαλά, όσο γίνεται.
Απλώς αναρρωτιέμαι μια και είμαι νέος εδώ, αν κάποιος δεν δηλωθεί ότι θέλει να μιλήσει δεν θα μπορεί να εκφράσει την άποψη του αν χρειαστεί?
Σίγουρα σε τέτοιες συναντήσεις και ειδικότερα ενός νέου κόμματος χρειάζεται πολύ και 'ελεύθερη' συζήτηση. Υπάρχουν κάποιοι από εμάς που δεν γνωρίζουμε από κόμματα και δεν μπορούμε όλα να τα έχουμε οργανώσει από πριν.
Οτι λέω τα λέω φιλικά, απλώς όταν είσαι 'άσχετος' σε αγχώνει η όλη διαδικασία.
Καλή συνέχεια.
http://hellenicwave.net/FreeForAll
Διακίνηση θεμάτων με άδεια Creative Commons αλλά και άλλων αδειών.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Μαρ 2012, 19:55

AndreasHW, μην ανησυχείς εφόσον ο χρόνος μας το επιτρέψει, θα αυτοσχεδιάσουμε. Κανείς μας δεν είναι "έμπειρος" με την παλαιοκομματική έννοια.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 08 Μαρ 2012, 20:41

AndreasHW έγραψε:Η οργάνωση είναι πάντα βασική για να προχωρήσουν όλα ομαλά, όσο γίνεται.
Απλώς αναρρωτιέμαι μια και είμαι νέος εδώ, αν κάποιος δεν δηλωθεί ότι θέλει να μιλήσει δεν θα μπορεί να εκφράσει την άποψη του αν χρειαστεί?
Σίγουρα σε τέτοιες συναντήσεις και ειδικότερα ενός νέου κόμματος χρειάζεται πολύ και 'ελεύθερη' συζήτηση. Υπάρχουν κάποιοι από εμάς που δεν γνωρίζουμε από κόμματα και δεν μπορούμε όλα να τα έχουμε οργανώσει από πριν.
Οτι λέω τα λέω φιλικά, απλώς όταν είσαι 'άσχετος' σε αγχώνει η όλη διαδικασία.
Καλή συνέχεια.

αυτό είπα και εγώ στο 3) πιο πάνω.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες