Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 02 Φεβ 2012, 23:59

koslibpro έγραψε:με αυτο το δικτιο θα αποφευγονται τα αρνητικα που περιγραφονται εδω>>http://www.pirateparty.gr/2012/01/act-on-acta/ και τα οποια μεχρι ωρας δεν αντιμετωπιζονται απο τα μητροπολιτικα δικτια που λειτουργουν.

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω στο τι δεν καλύπτουν τα υπάρχοντα ασύρματα αυτό που έχεις στο μυαλό σου και προσπαθείς να αποτυπώσεις εδώ.
Για να γίνει ένα ασύρματο δίκτυο χρειάζονται 2 βασικά πράγματα.
1) Οι κόμβοι (hardware/software κλπ)
2) Οι υπηρεσίες.

Στο κομμάτι των υπηρεσιών, σε καταλαβαίνω όσον αφορά το datacenter, mailing servers, p2p κλπ κλπ κεντρικά ελεγχόμενα και κρυπτογραφημένα ή ότι άλλο. Δεν νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα από καμία μεριά αν οι υπηρεσίες του PirateLAN (ας το ονομάσουμε κάπως για να τα ξεχωρίζουμε) τρέχανε παράλληλα με του ασύρματου δικτύου που χρησιμοποιούμε π.χ AWMN

Στο κομμάτι του μέσου όμως (κόμβοι) δεν μπορώ να διανοηθώ πως θεωρείς ότι σε περιορίζουν τα υπάρχοντα δίκτυα. Αφού μιλάμε για ένα δίκτυο στο οποίο μπορεί να συνδεθεί ο καθένας (όπως κάνουν και οι κοινότητες) και με την κατάλληλη πιστοποίηση να συνδέεται στις υπηρεσίες μας (τον τρόπο πιστοποίησης τον βρίσκουμε).

Άσε και το άλλο, οι ασύρματες κοινότητες φτιαχτήκανε από τους πολίτες για τους πολίτες. Εμείς, θέλουμε να φτιάξουμε κάτι δικό μας και ίσως με συνδρομή ή donation?
Αν ναι, πιο κοντά στις αρχές μας μου κάνουν οι κοινότητες παρά αυτό.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Φεβ 2012, 00:11

SpecialK έγραψε:
koslibpro έγραψε:Άσε και το άλλο, οι ασύρματες κοινότητες φτιαχτήκανε από τους πολίτες για τους πολίτες. Εμείς, θέλουμε να φτιάξουμε κάτι δικό μας και ίσως με συνδρομή ή donation?
Αν ναι, πιο κοντά στις αρχές μας μου κάνουν οι κοινότητες παρά αυτό.


Ακριβώς.

Αυτό που δεν έχεις αναφέρει καθόλου koslibpro (και δεν ξέρω αν σου διαφεύγει) είναι αυτό που λέει ο SpecialK. Για να φτιαχτεί ένα ελεύθερο (free as in freedom not as in beer) δίκτυο χρειάζονται ελεύθερες μονάδες (οι κομβούχοι) με μεράκι, όρεξη, πάθος για πειραματισμό, αλληλοβοήθεια και μετάδοση της γνώσης, χωρίς κεντρικοποιημένες υπηρεσίες και ανοιχτή πρόσβαση. Αυτό κάνουν οι ασύρματες κοινότητες και γι' αυτό ασχολούνται λίγοι (οι πολλοί βάζουν μία ADSL για να μπαίνουν στο Facebook).

Θα σου πρότεινα πραγματικά να ασχοληθείς με το πως θα συνδεθείς και θα επεκτείνεις, προσφέροντας σε μία ασύρματη κοινότητα, παρά να ψάχνεις να στήσεις κάτι από την αρχή.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 00:16

SpecialK έγραψε:
koslibpro έγραψε:
Στο κομμάτι του μέσου όμως (κόμβοι) δεν μπορώ να διανοηθώ πως θεωρείς ότι σε περιορίζουν τα υπάρχοντα δίκτυα. Αφού μιλάμε για ένα δίκτυο στο οποίο μπορεί να συνδεθεί ο καθένας (όπως κάνουν και οι κοινότητες) και με την κατάλληλη πιστοποίηση να συνδέεται στις υπηρεσίες μας (τον τρόπο πιστοποίησης τον βρίσκουμε).

Άσε και το άλλο, οι ασύρματες κοινότητες φτιαχτήκανε από τους πολίτες για τους πολίτες. Εμείς, θέλουμε να φτιάξουμε κάτι δικό μας και ίσως με συνδρομή ή donation?
Αν ναι, πιο κοντά στις αρχές μας μου κάνουν οι κοινότητες παρά αυτό.

Φιλε SpecialK εγω εξ'αρχης ειπα οτι αυτο το δικτιο σκεφτομουν να το κατευθυνω σε μια πολη μικρη,την οποια και ανεφερα προηγουμενως.Ναι μεν ειναι κοντα στην Αθηνα,ομως μεχρι εκει δεν φτανει το awmn για παραδειγμα.
Φυσικα και ειναι απο τους πολιτες για τους πολιτες αυτα τα δικτια,ομως (απο πλερα υλικου που αναφερομαστε τωρα) δεν υπαρχουν κομβοι πχ παντου.Με αυτο το δικτιο λοιπον ουσιαστικα θα ειμαστε ενα δικτιο που θα γεφυρωνει τις δυο πλευρες.Το γενικο αποτελεσμα που θελω να πετυχω ειναι να ειμαστε ολοι οσοι πρεπει διασυνενδεμενοι(εξαιρουνται οι "περιεργοι" τριτοι τους οποιυς θα δουμε πως θα αποφευγουμε).

baskin σε μερικα μερη δυστυχως ειναι ανεφικτο να διασυνδεθουμε σε κατι υπαρχον.Και δεν ειναι ολη η Ελλαδα Αθηνα,θελοντας να πω οτι υπαρχουν απειρες περιοχες που δεν καλυπτονται καν απο μια τετοια διασυνδεση ουτε και ειναι στα πλανα να καλυφθουν.

Τελος,εχεις δικιο.Συνδρομη ισως δεν πρεπει να υπαρξη και καθολου,παρα μονο donation,οπως σε καθε open-source project.

επισημαινω πως δεν παμε να παραβγουμε με τα μητροπολιτικα δικτια,στην ιδια πλευρα ειμαστε.

Βρε παιδια για κοινο καλο σκοπο παει να γινει το θεμα,για να υπαρχει ελευθερια.Τωρα αν υπαρχουν στις 100 απο τις 1000000 περιοχες της Ελλαδας(συμβολικοι οι αριθμοι) μητροπολιτικα δικτια η αλλου/παρομοιου ειδους δικτια...οι υπολοιποι μενουν απεξω,και ειδικα αν εφαρμοστει κατι σαν ή το ιδιο το ACTA.οι πειρατες πρεπει να νοιαστουν και να δραστηριοποιηθουν για αυτο.
Ο φιλος παραπανω ειπε πως ενδιαφερεται να δημιουργησει κατι τετοιο στην περιοχη της Θεσσαλονικης,οταν καταληξουμε σε κατι.Αυτο σημαινει οτι υπαρχουν πολλοι ακομη εκτος των δικτιων που "απολαμβανουν" οι Αθηναιοι..

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 03 Φεβ 2012, 00:27

Δεν φτάνει το AWMN προφανώς γιατί δεν υπάρχουν/υπήρχαν διαθέσιμοι πολίτες με όρεξη να στήσουν κάτι στο σπίτι τους. Εσύ/εμείς που θα το στήσουμε και με τι πόρους?

Αν θέλουμε πχ να βάλουμε την κερατέα σε ένα τέτοιο δίκτυο γιατί δεν φτάνει, να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε να στήσουμε κάποιους κόμβους και να την συνδέσουμε με το AWMN. 2-3 backbone links σε 5GHz και μερικά Access Points φαντάζομαι θα φτάνουν. Αρκεί να βρεθούν οι πόροι και οι ταράτσες. Πάλι όμως δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσε σε "ξεχωριστό" δίκτυο.

Επίσης, συνεχίζω να μην καταννοώ τον διαχωρισμό σε εκλεκτούς (όσοι πρέπει) και μη. Τι κριτήρια έχεις στο νου σου?

Υ.Γ Χωρίς κανένα ίχνος επίθεσης και προς αποφυγώ παρεξηγήσεων. Αλλά για να σχολιάσω μια ιδέα πρέπει να την καταλάβω πρώτα :D

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 03 Φεβ 2012, 00:32

Φίλε koslibpro επειδή έκανες edit και δεν σε πρόλαβα..

Για να είμαστε και λίγο ρεαλιστές, πόσο θεωρείς το κόστος ενός αξιοπρεπούς κόμβου με 2 backnone links και ένα AP (δεν μιλάω για mesh λύσεις γιατί θα χάσουμε την μπάλα...)?
Το να φτιάξουμε "νησίδες" με Access Points σε χωριά και από εκεί με VPNs να ενώνονται σε ένα μεγάλο δίκτυο είναι μια καλή ιδέα φυσικά, με το αντίστοιχο κόστος της.
Για το θέμα που υπάρχουν ασύρματες κοινότητες χοντρικά μπορείς να το δεις εδώ http://www.wna.gr/wind/?page=communities

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 00:41

SpecialK έγραψε:Δεν φτάνει το AWMN προφανώς γιατί δεν υπάρχουν/υπήρχαν διαθέσιμοι πολίτες με όρεξη να στήσουν κάτι στο σπίτι τους. Εσύ/εμείς που θα το στήσουμε και με τι πόρους?

Αν θέλουμε πχ να βάλουμε την κερατέα σε ένα τέτοιο δίκτυο γιατί δεν φτάνει, να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε να στήσουμε κάποιους κόμβους και να την συνδέσουμε με το AWMN. 2-3 backbone links σε 5GHz και μερικά Access Points φαντάζομαι θα φτάνουν. Αρκεί να βρεθούν οι πόροι και οι ταράτσες. Πάλι όμως δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσε σε "ξεχωριστό" δίκτυο.

Επίσης, συνεχίζω να μην καταννοώ τον διαχωρισμό σε εκλεκτούς (όσοι πρέπει) και μη. Τι κριτήρια έχεις στο νου σου?

Υ.Γ Χωρίς κανένα ίχνος επίθεσης και προς αποφυγώ παρεξηγήσεων. Αλλά για να σχολιάσω μια ιδέα πρέπει να την καταλάβω πρώτα :D

με την αμφισβητηση και τον διαλογο βγαινουν καλυτερα αποτελεσματα αγαπητε,οσον αφορα τα περι παρεξηγησεων που ανεφερες:)

στο θεμα μας τωρα.Οκ πες οτι την κερατεα την καταφερνουμε και την βαζουμε μαζι με ολα τα χωρια εκει γυρω στο δικτιο του AWMN.
εκει γυρω υπαρχουν χιλιαδες νεοι,γιαυτο επιμενω στο "κατι δικο μας".Γιατι πρεπει να ειναι κατι που να αφορα κυριως την διαδοση της γνωσης,να υπαρχουν εργαλεια στο cloud που να βοηθουν στην ελευθερη διακινηση απο μουσικη μεχρι σημειωσεις πανεπιστημιακες/σχολικες.Ειναι τρελα σημαντικο αυτο,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!

επομενως,εγω θελω πχ να συνδεσω και την χαλκιδα,και την αλεξανδρουπολη και τα γιαννενα.Το να βαλουμε repeaters και access points στην διαδρομη Αθηνα-Γιαννενα ειναι ουτοπικο και το λιγοτερο αστειο.

Με ενα καινουριο δικτιο ομως μπορουμε να συνδεσουμε επισης με το AWMN και με οτι αλλο διαθεσιμο υπαρχει,οπου χρειαζεται(μπορει στην λευκαδα ρε παιδι μου για παραδειγμα να μην θελει κανενας,σονυ και καλα δεν θα παμε εμεις να τους το βαλουμε εκει) καθε σπιτι,καθε εναν που θελει να βοηθησει σε αυτη την κινηση να παμε μπροστα!Αλληλοβοηθεια θα ειναι,οχι να ξεπερασουμε το AWMN και οποιο αλλο,ξαναλεω.

Ξερω φιλε μου που υπαρχουν communities,το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα γιαυτο και το προτινα δημοσιως αυτο που σκεφτικα:)ενας αξιπρεπεις κομβος μπορει να ειναι ομως και το 24/7 online PC μου για παραδειγμα,μην ξεχνας...δεν χρειαζεται δηλαδη να παρουμε καινουριο εξοπλισμο.
Ακριβως,αρχιζεις και με καταλαβαινεις και εσυ τωρα πια μαζι με τους υπολοιπους!Με VPNs το κοστος δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο,1 ευρο ο καθενας αν δωσει ειμαστε υπερπληρεις.

Το αποτελεσμα που θα πετυχουμε ειναι ομως τεραστιο,και αυτο εχει σημασια.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Φεβ 2012, 01:01

Στο ξαναείπα. Για να κάνεις κάτι τέτοιο π.χ. εκεί που μένεις, θα πρέπει να βρεις 10-15 τουλάχιστον εθελοντές που να γουστάρουν να τρέχουν σε ταράτσες με κρύο και βροχή (γιατί έμπασε ο κόμβος), να διαβάζουν για δίκτυα και υπηρεσίες, να καίνε ρεύμα με τα server τους και γενικώς να έχουν όρεξη. Ε βρες τους και ξεκίνα. Εμείς στο CyWN οκτώ χρόνια καμιά 10αριά έχουμε βρεθεί.

Δεν διαφέρει αυτό που λες από μία ασύρματη κοινότητα και οι ασύρματες κοινότητες ήδη υπάρχουν. Ξεκίνα λοιπόν και εσύ αυτήν της περιοχής με απώτερο σκοπό να συνδεθείς και με τις άλλες (εμείς μέχρι την Τήνο έχουμε φτάσει και κάνα χρόνο τώρα μιλάμε με Νάξο και Πάρο, όπου υπάρχει από ένας (μόνο) ενδιαφερόμενος.

Βλέπεις λοιπόν ότι κάτι τέτοιο στηρίζεται στον εθελοντισμό. Τους εθελοντές δεν είπες που θα βρεις. Εγώ μέσα είμαι και έχω και συντηρώ 7-8 κόμβους (δεν θέλω να υπολογίσω πόσα λεφτά έχω σκάσει). Σε περιμένουμε λοιπόν να συνδεθείς και εσύ.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 03 Φεβ 2012, 01:05

koslibpro έγραψε:στο θεμα μας τωρα.Οκ πες οτι την κερατεα την καταφερνουμε και την βαζουμε μαζι με ολα τα χωρια εκει γυρω στο δικτιο του AWMN.
εκει γυρω υπαρχουν χιλιαδες νεοι,γιαυτο επιμενω στο "κατι δικο μας".Γιατι πρεπει να ειναι κατι που να αφορα κυριως την διαδοση της γνωσης,να υπαρχουν εργαλεια στο cloud που να βοηθουν στην ελευθερη διακινηση απο μουσικη μεχρι σημειωσεις πανεπιστημιακες/σχολικες.Ειναι τρελα σημαντικο αυτο,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!
Ωραία αρχίζουμε και συννενοούμαστε.
Στο cloud που λες, μπορεί να συνδεθεί όποιος θέλει, είτε μέσω του AWMN, είτε μέσω VPN από το σπίτι του, είτε μέσω ενός ασύρματου private δικτύου και από εκεί VPN...
Άρα οι ασύρματες κοινότητες μας κάνουν.

koslibpro έγραψε:επομενως,εγω θελω πχ να συνδεσω και την χαλκιδα,και την αλεξανδρουπολη και τα γιαννενα.Το να βαλουμε repeaters και access points στην διαδρομη Αθηνα-Γιαννενα ειναι ουτοπικο και το λιγοτερο αστειο.

Ακριβώς

koslibpro έγραψε:Με ενα καινουριο δικτιο ομως μπορουμε να συνδεσουμε επισης με το AWMN και με οτι αλλο διαθεσιμο υπαρχει,οπου χρειαζεται(μπορει στην λευκαδα ρε παιδι μου για παραδειγμα να μην θελει κανενας,σονυ και καλα δεν θα παμε εμεις να τους το βαλουμε εκει) καθε σπιτι,καθε εναν που θελει να βοηθησει σε αυτη την κινηση να παμε μπροστα!Αλληλοβοηθεια θα ειναι,οχι να ξεπερασουμε το AWMN και οποιο αλλο,ξαναλεω.

Ξερω φιλε μου που υπαρχουν communities,το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα γιαυτο και το προτινα δημοσιως αυτο που σκεφτικα:)ενας αξιπρεπεις κομβος μπορει να ειναι ομως και το 24/7 online PC μου για παραδειγμα,μην ξεχνας...δεν χρειαζεται δηλαδη να παρουμε καινουριο εξοπλισμο.
Ακριβως,αρχιζεις και με καταλαβαινεις και εσυ τωρα πια μαζι με τους υπολοιπους!Με VPNs το κοστος δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο,1 ευρο ο καθενας αν δωσει ειμαστε υπερπληρεις.

Το αποτελεσμα που θα πετυχουμε ειναι ομως τεραστιο,και αυτο εχει σημασια.


Οπότε σαν συμπέρασμα αν κατάλαβα καλά, έχεις στο μυαλό σου ένα δίκτυο το οποίο κάθε πελάτης θα είναι συνδεδεμένος είτε μέσω internet (VPNs) είτε μέσω φυσικής σύνδεσης (Wifi) και θα βρίσκει ή θα παρέχει κάποιες υπηρεσίες έπειτα από πιστοποίηση. Ένα μεγάλο VPN ας πούμε (σόρρυ αν υπάρχει κάποια ορολογία, δεν είμαι computer scientist).

Ερώτηση
α) Τα VPN (συνδέσεις μέσω internet) δεν θα ελέγχονται με βάση ACTA κλπ??
β)Οι ασύρματοι κόμβοι (backbones/AP) για το ασύρματο κομμάτι, έχουν ένα Χ κόστος + γνωσεις + συντήρηση και 1 euro που λέει ο λόγος δεν μας κάνει τίποτα, ποιος θα τα αναλάβει?

Υ.Γ Μην ξεχνάμε ότι για όλες τις δράσεις μας μέχρι τώρα λέμε: από χ μικρό ποσό να δώσει ο καθένας είμαστε ΟΚ, στο τέλος θα μας αντιστοιχεί καμια χιλιαρού το μήνα :lol:

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 01:12

εδω ειναι βεβαια τωρα που πρεπει να συντονιστουμε και να δρασουμε εξυπνα.

Τα VPNs πρεπει να τα χρησιμοποιησουμε για να μην χρειαζομαστε κεραιες κλπ σε καθε μερος,αλλα να χρησιμοποιουμε τις υπαρχουσες συνδεσεις Internet.εδω θα παιξει ρολο η κρυπτογραφιση που ελεγα πριν.εδω θα εχει ουσια η υπαρξη των καινοτομων features που ανεφερα και φυσικα ετσι θα αξιοποιηθει το portal που ελεγα πιο πριν.

ειδες,ηρθες στα λογια μου με εμμεσο μεν τροπο,και σαν παζλ συμπληρωθηκαν ολα!

koslibpro

Re: Metropolitan network για την ελευθερια εκφρασης!

Δημοσίευσηαπό koslibpro » 03 Φεβ 2012, 01:26

SpecialK έγραψε:
koslibpro έγραψε:Οπότε σαν συμπέρασμα αν κατάλαβα καλά, έχεις στο μυαλό σου ένα δίκτυο το οποίο κάθε πελάτης θα είναι συνδεδεμένος είτε μέσω internet (VPNs) είτε μέσω φυσικής σύνδεσης (Wifi) και θα βρίσκει ή θα παρέχει κάποιες υπηρεσίες έπειτα από πιστοποίηση. Ένα μεγάλο VPN ας πούμε (σόρρυ αν υπάρχει κάποια ορολογία, δεν είμαι computer scientist).

Ερώτηση
α) Τα VPN (συνδέσεις μέσω internet) δεν θα ελέγχονται με βάση ACTA κλπ??
β)Οι ασύρματοι κόμβοι (backbones/AP) για το ασύρματο κομμάτι, έχουν ένα Χ κόστος + γνωσεις + συντήρηση και 1 euro που λέει ο λόγος δεν μας κάνει τίποτα, ποιος θα τα αναλάβει?

Υ.Γ Μην ξεχνάμε ότι για όλες τις δράσεις μας μέχρι τώρα λέμε: από χ μικρό ποσό να δώσει ο καθένας είμαστε ΟΚ, στο τέλος θα μας αντιστοιχεί καμια χιλιαρού το μήνα :lol:

α)τα VPN θα τα εχουμε ρυθμισει και κρυπτογραφισει καταλληλα,ωστε να ειναι σε private μορφη η οποια κινηση μεσα στο δικτιο
β)μπορουμε αρχικα να συμβιβαστουμε και να δραστηριοποιηθουμε με τα υπαρχοντα AP και routers που εχει ο καθενας.Απο σπιτι σε σπιτι ->μεσω Internet στον κεντρικο server του δικτιου.

οσο για τον σερβερ,εχω εγω διαθεσιμο.

επισης,εμεις ως UltraHost24 αποκλειουμε τελικα την καταβολη μηναιας συνδρομης.Ολες οι υπηρεσιες θα ειναι δωρεαν,και οποιος θελει να μας βοηθησει οικονομικα θα μπορει να το κανει μεσω του Donation Button,καταβαλλοντας οτι ποσο επιθυμει,στην σελιδα του project(http://ultrahost24.info/?q=k-net).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες