Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Μαρ 2012, 15:22

Την πρόσκληση την αντιλαμβάνομαι ως σεβασμό σ' αυτό που εκπροσωπούμε.


Τουλάχιστον από όσο μου είπαν είναι έτσι ακριβώς. Είχα πάει και τότε που είχαν καλέσει την Amelia και γι'αυτό με πήραν τηλέφωνο να ενημερώσουν. Στο ευρωκοινοβούλιο συνεργάζονται, διάθεση για καπέλωμα δεν είδα (έκανα συγκεκριμένη ερώτηση στον Τρεμόπουλο για το αν μας βλέπει σαν ανταγωνιστές και απάντησαν ομόφωνα πως όχι) και εν τέλει είναι ανοιχτοί σε καινούριες ιδέες.

Άποψη μου είναι να μοιραστούμε ιδέες, και εν τέλει να πείσουμε και άλλους. Προσωπικά χαίρομαι όταν και άλλοι ξυπνάνε και βλέπουν το Ιντερνετ σαν σοβαρό θέμα και όχι σαν χάσιμο χρόνου. Η εν λόγω συνάντηση δεν θα έχει χαρακτήρα συνεργασίας αλλά συζήτησης. Και αν έχει είναι εύκολο να πούμε όχι. Αλλά είναι καλό να βγαίνουμε και προς τα έξω, να μην μονοπολούν οι άλλοι την συζήτηση, απλά και μόνο επειδή λείπουμε.

Τέλος να προσθέσω ότι συμμετοχή σε τέτοιες εκδηλώσεις μας προσδίδει και ένα κύρος, γιατί πολλοί μας έχουν για κόμμα φάρσα λόγω άγνοιας. Δεν δεσμευόμαστε για κάτι, απλά βγαίνουμε μπροστά, ακούμε απόψεις και μπαίνουμε στον πολιτικό χάρτη σιγά σιγά.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Μαρ 2012, 15:29

Την πρόσκληση λίγο πριν τις εκλογές την αντιλαμβάνομαι ως Kαπηλεία, όπως και την Amelia.

Δεν έχει να κάνει με τον δικό μας σκοπό στις εκλογές, έχει να κάνει με την επιδίωξή τους να μας βάλουν στο ίδιο "τσουβάλι".
Εγώ δεν θα καθόμουν δίπλα σε εκπρόσωπους του ΣΥΡΙΖΑ, της ΔΗΜΑΡ και της Δράσης, παρά μόνο δεμένος και φιμωμένος!
(επίσης υπολογίστε και τις φωτογραφίες που θα κυκλοφορήσουν)

Εμείς δεν κερδίζουμε τίποτα. Εκείνοι προφανώς κάτι κερδίζουν, και μετά θα "έχουν να λένε"
Παραείμαστε αθώοι, στα όρια της αφέλειας.

Δεν θέλω ούτε να προσκαλέσω τα άλλα κόμματα για τις θέσεις μας,
ότι τους βολεύει να αντιγράψουν θα το αντιγράψουν έτσι κι αλλιώς π.χ. πρόσφατες θέσεις "κύκλων" της ΝΔ για το Σύνταγμα της Ελλάδας.

Τέλος ας ξεχωρίσουμε τις δηλώσεις τους από την πολιτική τους πρακτική, απέχουν χιλιόμετρα.

Φυσικά η παραπάνω άποψή μου είναι προσωπική.

Rainmaker έγραψε:Μια συζήτηση είναι και από την στιγμή που αυτός που σε προσκαλεί δεν είναι τουλάχιστον αντιπαθής δεν βλέπω λόγω να μην πάμε. Όλοι γνωρίζουν ότι ήμαστε κόμμα λίγων μηνών δεν περιμένουν απο μας (ούτε και μεις) ''παπαδες''.
Την πρόσκληση την αντιλαμβάνομαι ως σεβασμό σ' αυτό που εκπροσωπούμε.
όσο για τις εκλογές που είναι ένα μήνα μετά δεν έχεις και άδικο Ανέστη αλλά αυτή την στιγμή δεν είναι και αυτοσκόπος μας αυτές οι εκλογές έχουμε πολλά να μάθουμε και να δημιουργήσουμε για να πούμε ναι τώρα είμαστε έτοιμοι για τα πάντα (πχ. να προσκαλέσουμε εμείς άλλα κόμματα για κάποιες θέσεις μας).
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Μαρ 2012, 16:10

Την πρόσκληση λίγο πριν τις εκλογές την αντιλαμβάνομαι ως Kαπηλεία, όπως και την Amelia.


Γεγονός είναι πως οι Ευρωπειρατές συμπράξανε για να αποκτήσουν φωνή. Και η Amelia ήρθε προκειμένου να προμοτάρει την ατζέντα της. Οι Σουηδοί ήδη αποφάσισαν πως οι ιδέες είναι μεγαλύτερη προτεραιότητα από τις συμπάθειες. Μόνοι μας δεν μπορούμε (προσωρινά) αλλά τουλάχιστον βάζουμε κάτι σε κίνηση. Οι εκλογές στην Ελλάδα είναι απλή σύμπτωση. Σε Ευρωπαικό επίπεδο η συνεργασία είναι ήδη δεδομένη, με συγκεκριμένους όρους φυσικά.

Δεν έχει να κάνει με τον δικό μας σκοπό στις εκλογές, έχει να κάνει με την επιδίωξή τους να μας βάλουν στο ίδιο "τσουβάλι".


Αν τα καταφέρουν δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε ένα κόμμα της προκοπής. Από την άλλη μεριά δεν μπορούμε να λέμε πως είμαστε ανοιχτοί και πέρα από τον άξονα αριστερά-δεξιά και να φοβόμαστε μην μας κολλήσουν ταμπέλες. Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να μιλάμε σε κανέναν και να περιχαρακωθούμε στα δικά μας, καταλήγωντας κλειστοφοβικοί σαν τους άλλους.

Εγώ δεν θα καθόμουν δίπλα σε εκπρόσωπους του ΣΥΡΙΖΑ, της ΔΗΜΑΡ και της Δράσης, παρά μόνο δεμένος και φιμωμένος!


Και εγώ δεν θα καθόμουνα με παλαιοκομματικούς Πασόκους ή ΝΔίτες αλλά αν μας καλέσουν πρέπει να πάμε. Όχι για να συμφωνήσουμε αλλά για να υπογραμμίσουμε την διαφωνία μας. Αυτοί που θα μας ταυτίσουν δεν θα μας ψηφίζανε έτσι κι αλλιώς. Ξέχασα να σας πω στο συνέδριο, πως ένα κομμάτι αριστερών μας θεωρεί φασίστες λόγω του λογότυπου με την παλιά σημαία. Χωρίς καν να δουν τι και πως μας κολλήσανε ταμπέλα. Κάθε συζήτηση είναι μάταιη με τέτοιες λογικές, και δεν μπορούμε να μην μιλάμε για να μην παραξηγηθούμε. Όποιος ενδιαφέρεται ας μάθει, οι υπόλοιποι ας νομίζουν ότι θέλουν.

Εμείς δεν κερδίζουμε τίποτα. Εκείνοι προφανώς κάτι κερδίζουν, και μετά θα "έχουν να λένε"


Εμείς κερδίζουμε την ακολουθία λόγου και πράξης. Λέμε πως είμαστε ανοιχτοί, πάμε παντού. Πάμε, ακούμε και λέμε τα δικά μας, κανείς δεν μας αναγκάζει να συμφωνήσουμε ή να συμπράξουμε. Εν τέλει μπορεί και να βελτιωθούμε από κάτι που δεν σκεφτήκαμε, ή να καταλάβουμε πως όντως δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Σε κάθε περίπτωση δεν χάνουμε.

ότι τους βολεύει να αντιγράψουν θα το αντιγράψουν έτσι κι αλλιώς


Εγώ είμαι υπέρ της "αντιγραφής". Τι υπάρχει καλύτερο από το οι ιδέες σου να πιάνουν τόπο? Δεν θέλω το copyright (LOL) ας το κάνει κάποιος άλλος αν μπορεί, δεν θέλω να κυβερνήσω με το ζόρι. Αρκεί να περάσει η ιδέα.

Τέλος ας ξεχωρίσουμε τις δηλώσεις τους από την πολιτική τους πρακτική, απέχουν χιλιόμετρα.


Εδώ συμφωνώ 1000%. Ειδικά για μερικούς από τους προσκεκλημένους (ως κόμματα όχι ως άτομα) ξέρω αρκετά αλλά δεν συζητιούνται δημόσια. Λίγο μας αφορά όμως καθότι δεν δεσμευόμαστε σε τίποτα. Η συζήτηση δεν μπορεί να ποινικοποιήται ή να καταδικάζεται a priori.

Πάντα προσωπική άποψη.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Μαρ 2012, 16:28

Περιληπτικά (για να μην παράγουμε σεντόνια)

1. Οι Πράσινοι της Σουηδίας και οι Πειρατές της Σουηδίας (και οι ψηφοφόροι της Σουηδίας και τα Media της Σουηδίας). 250 χρόνια μπροστά. :)

2. Κατ'εμέ δεν είναι σύμπτωση.

3. Ανοιχτοί να παραδεχθούμε δημόσια (εγγράφως) ότι οι ιδέες μας ταιριάζουν, ΝΑΙ.
Ανοιχτοί να φωτογραφηθούμε δίπλα σε κόμματα-"μην ανοίξω το στόμα μου", ΟΧΙ.

4.
>"αν μας καλέσουν πρέπει να πάμε".

Αποψή μου, ΟΧΙ. Τα πτώματα με τα πτώματα κι οι ζωντανοί με τους ζωντανούς.
Δείξε μου με ποιόν κάνεις παρέα... κλπ

5. Η διαφωνία μου δεν αφορά το πολιτικό κομμάτι με τους Οικολόγους, αφορά την Επικοινωνιακή εκμετάλλευση-Καπηλεία που ενδέχεται να ακολουθήσει.

6. Ναι στην Αντιγραφή :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 15 Μαρ 2012, 16:38

@zio_donne @anestis
Παιδιά δεν ξέρω τί να πω; Συμφωνώ και με τους δυό σας. Πώς γίνεται αυτό;
Είναι πολύ δύσκολη η απόφαση.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 15 Μαρ 2012, 16:49

1. Οι Πράσινοι της Σουηδίας και οι Πειρατές της Σουηδίας (και οι ψηφοφόροι της Σουηδίας και τα Media της Σουηδίας). 250 χρόνια μπροστά. :)

2. Κατ'εμέ δεν είναι σύμπτωση.


Duh, προφανώς δεν είναι σύμπτωση, έχουνε μόρφωση και πολιτική κουλτούρα. Προσωπικά πιστεύω στο παράδειγμα, αν θέλουμε να το φέρουμε και εδώ πρέπει να οδηγήσουμε και όχι να ακολουθούμε. Αν μια ζωή λέμε "εδώ είναι Ελλάδα" δεν θα πάμε μακρυά, θα γίνουμε απλά ένα ακόμα ανθυποκόμμα σαν τα άλλα. Δεν με νοιάζει που είμαι, αν ζω όπως θέλω (και αρέσει φυσικά) θα κερδίσω, χωρίς συμβιβασμούς. Δεν μπορώ να περιμένω να γίνει η Ελλάδα Σουηδία. Θα γίνω Σουηδός και όσοι πιστοί προσέλθετε.

Ανοιχτοί να φωτογραφηθούμε δίπλα σε κόμματα-"μην ανοίξω το στόμα μου",


Κανένας δεν μίλησε για κοινές κινήσεις, ομιλίες, φωτογραφήσεις, διαγγέλματα κτλ. Αν είναι έτσι ούτε εγώ θέλω να συμμετέχω. Μιλάμε απλά για μια συζήτηση μεταξύ ανθρώπων που τους αφορούν τα ίδια θέματα και τεστάρουν το έδαφος. Είναι κάτι ενδιαφέρον και όπως οι άλλοι είναι περιέργοι για μας και τις θέσεις/ προθέσεις μας, θα έπρεπε να είμαστε και μεις περίεργοι για τις δικές τους. Έστω και αν είναι για να ξεκαθαρίσουμε την θέση μας και να πούμε ότι δεν συμμαχούμε με κανένα και γιατί, σε περίπτωση που το βλέπουν αλλιώς.

Αυτή είναι η ιδέα και εκεί ανοίγει και κλείνει η συζήτηση, δεν συζητάμε να γίνουμε παράρτημα κανενός.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 15 Μαρ 2012, 18:13

Rainmaker έγραψε:τι λέτε για ψηφοφορία;

Δεν ειναι μονο το θεμα αν θα παμε η οχι.Το κυριο θεμα ειναι τι θα πει ο εκπροσωπος μας σε περιπτωση που παει καθως και πως θα τοποθετηθει στα ζητηματα που θα ανακυψουν κατα την συζητηση.Επισης τι θα λεει το δελτιο τυπου μετα την συζητηση,ηδη καποιοι προσπαθουν να μας χρωματισουν ως αριστεροστροφο κομμα(το ειδα και σε φορουμ και σε σχολια και στο ΒΗΜΑ) μια που δεν μπορουν να καταλαβουν η δεν θελουν πως μπορει να ειναι ενα κομμα εκτος του αξονα αριστερα κεντρο δεξια.Παλι λεω οτι βλεπω θετικα την προσκληση αλλα πριν παει σε οποιαδηποτε διαβουλευση-ψηφοφορια θα ηθελα να ξερω εκ των προτερων με τι ατζεντα θα παμε και τι σταση θα κρατησουμε.Πειρατικα παντα. ;)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3642
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό mankasp » 15 Μαρ 2012, 19:51

SilindeElendil έγραψε:Παλι λεω οτι βλεπω θετικα την προσκληση αλλα πριν παει σε οποιαδηποτε διαβουλευση-ψηφοφορια θα ηθελα να ξερω εκ των προτερων με τι ατζεντα θα παμε και τι σταση θα κρατησουμε.Πειρατικα παντα. ;)


Ακριβώς.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Rainmaker

Re: Στρογγυλό τραπέζι των Οικολόγων Πράσινων για αλλαγές

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 15 Μαρ 2012, 19:58

Η γη γυρίζει και εμεις θα πρεπει ν' ασχολούμαστε με το αριστερά και το δεξιά δεν νομιζω οτι εχουμε αυτήν την πολυτελεια ας ασχολουνται άλλοι με το να μας τοποθετούν όπου θέλουν εμεις με τη δουλεια μας θα δειξουμε τον νέο δρομο (λογισμικό). Ο εκπρόσωπος μας προσωρινα (μέχρι να γίνει το συνέδριο και να παρθούν αποφάσεις) μπορεί να σταλθεί ως παρατηρητής και γνώστης (ενημέρωση) των αρχών μας.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες