ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Admax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:57

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό Admax » 05 Απρ 2012, 16:34

Εικόνα
Οι πολίτες δεν πρέπει να φοβούνται την κυβέρνηση! Η κυβέρνηση θα πρέπει να φοβάται τους πολίτες!
[img]http://www.speedtest.net/result/872431200.png[/img]

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό agelos » 05 Απρ 2012, 17:28

δεν το θεωρω σωστο. πολλοι πατανε πανω στη δυστυχια των συνανθρωπων μας για να κανουνε "νουμερα" και να διαφημιστουνε. εγω προσωπικα εδω θεωρω οτι πρεπει να σιωπησουμε. θα προτειμουσα μαζι με καθε ανακοινωση να θιγαμε και μια θεση μας. οπως αυτη που εγινε με τη διαφανεια. αλλα τι να πεις σε κατι τετοιο. ειναι τραγικο οντως αλλα δε θελω να θεωρουμαι οπως καποιος εδω ειπε τυμβορυχος.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 05 Απρ 2012, 20:39

εγω ξερω συνταξιουχους που μπορουν να ζουν αξιοπρεπως ακομα και με την περικομενη συνταξη τους, αναμεσα στους αλλους και η μανα μου στην Αθηνα.
Μηπως υπαρχουν πληροφοριες για αυτο το ατομο που αυτοκτονησε, τι χρεη ειχε;
Αν ειχε χρεη για την χοντρομερσεντε του η οτι επαιξε στα αλογα και εχασε τοτε γιατι γινεται αυτο το τσιρκο; κανονικα ενας συνταξιουχος φαρμακοποιος μπορει να ζησει με την συνταξη του.
Αν αυτο το ατομο ηταν στην Σουηδια, θα μπορουσα να μπω στην εφορια και να δω τι εισοδηματα ειχε τα τελευταια τουλαχιστον χρονια. Αυτη η πληροφορια ειναι ανοιχτη απο ολους για ολους. Ακομα και για τον βασιλια.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Απρ 2012, 20:47

piratpartisten έγραψε:εγω ξερω συνταξιουχους που μπορουν να ζουν αξιοπρεπως ακομα και με την περικομενη συνταξη τους, αναμεσα στους αλλους και η μανα μου στην Αθηνα.
Μηπως υπαρχουν πληροφοριες για αυτο το ατομο που αυτοκτονησε, τι χρεη ειχε;
Αν ειχε χρεη για την χοντρομερσεντε του η οτι επαιξε στα αλογα και εχασε τοτε γιατι γινεται αυτο το τσιρκο; κανονικα ενας συνταξιουχος φαρμακοποιος μπορει να ζησει με την συνταξη του.
Αν αυτο το ατομο ηταν στην Σουηδια, θα μπορουσα να μπω στην εφορια και να δω τι εισοδηματα ειχε τα τελευταια τουλαχιστον χρονια. Αυτη η πληροφορια ειναι ανοιχτη απο ολους για ολους. Ακομα και για τον βασιλια.


Είναι σκληρό αυτό που γράφει ο piratpartisten, αλλά είναι αλήθεια. Γι' αυτό και το γενικό τσουβάλιασμα (όλοι ήρωες και επαναστάτες σε αυτή την χώρα) δείχνει την προβατοποιήση της ελληνικής κοινωνίας. Εξ' αυτού και η άποψη μου να μην πούμε τίποτα σαν κόμμα, για τον θάνατο του οποιουδήποτε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Απρ 2012, 20:53

Στην Ελλάδα λένε ότι, αν γίνει κάτι τέτοιο, κάποιοι θα γίνουν στόχοι απαγωγών ή εκβιασμών. Πως το βλέπεις απο κει?

piratpartisten έγραψε:Αν αυτο το ατομο ηταν στην Σουηδια, θα μπορουσα να μπω στην εφορια και να δω τι εισοδηματα ειχε τα τελευταια τουλαχιστον χρονια. Αυτη η πληροφορια ειναι ανοιχτη απο ολους για ολους. Ακομα και για τον βασιλια.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 05 Απρ 2012, 21:15

αν καποιος θελει να απαγαγει καποιον ξερει ηδη που μενει αυτο το προσωπο. Αν θελει να τον εκβιασει παλι ξερει αυτο το προσωπο ειναι πλουσιο. Το οτι ειναι ολα ελευθερα ειναι για το 99,99% προς ωφελος του πολιτη. Μπορουν πχ οι εφημεριδες να δουν αν καποιος πολιτικος εχει και θεση σε καποιο συμβουλιο καποιας εταιριας και εχει εισοδηματα και απο εκει.
Ξερω πχ οτι ο γειτονας μου πουλησε το σπιτι του για τοσα λεφτα. Επαιδη καταγραφεται στην πολεοδομια, δημοσιευεται και στην εφημεριδα. Πριν ηταν στην χαρτινη, τωρα ειναι και στο ιντερνετ..................................................................... και αυτο ισχυει απο το 1766

izno2
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 28 Μαρ 2012, 21:48

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό izno2 » 05 Απρ 2012, 21:26

Το όνομά του είναι γνωστό, το είπαν στις ειδήσεις, το είπε και η κόρη του.
Ο άνθρωπος δεν είχε κανένα χρέος. Η πράξη του ήταν καθαρά πολιτική.
Και το μήνυμα που ήθελε να περάσει με την αυτοκτονία του, σαφέστατο.

Η κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου εκμηδένισε κυριολεκτικά τη δυνατότητα επιβίωσής μου που στηριζόταν σε μία αξιοπρεπή σύνταξη που επί 35 χρόνια εγώ μόνον (χωρίς ενίσχυση κράτους) πλήρωνα γι’ αυτή.

Επειδή έχω μία ηλικία που δεν μου δίνει την ατομική δυνατότητα δυναμικής αντίδρασης (χωρίς βέβαια να αποκλείω αν ένας Ελληνας έπαιρνε το καλάσνικοφ, ο δεύτερος θα ήμουν εγώ) δεν βρίσκω άλλη λύση από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω στα σκουπίδια για την διατροφή μου.

Πιστεύω πως οι νέοι χωρίς μέλλον κάποια μέρα θα πάρουν τα όπλα και στην πλατεία Συντάγματος θα κρεμάσουν ανάποδα τους εθνικούς προδότες, όπως έκαναν το 1945 οι Ιταλοί στο Μουσολίνι (πιάτσα Λορέτο του Μιλάνου).
Τελευταία επεξεργασία από 1 και izno2, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
http://iznogood.eucube.gr

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό chprokop » 05 Απρ 2012, 23:05

Μου δωσε πασα ο Διονυσης και θα πω κατι νομιζω εποικοδομητικο.

Καποιοι ψαχνουν για το "νοημα" της πραξης του και ψαχνουν τους λόγους που τον οδηγησαν εκει.

Μα ο ανθρωπος τα εγραψε ΞΕΚΑΘΑΡΑ και με μεστο λογο, σχεδον σαν τραγικος ποιητης...

Η κορη του εδωσε μια ξεκαθαρη αναλυση (μου θυμισε την ερμηνεια μεγαλων ποιητων σε γνωστα τους ποιηματα).


Ακομη δεν μπορειτε να καταλαβετε τι οδηγησε εναν 77χρονο, συνειδητοποιημενο πολιτη ΧΩΡΙΣ ΑΜΕΣΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
αλλα με ΑΝΥΠΟΤΑΧΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ να αυτοπυροβοληθει ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ?

Ο Μπεγλιτης σαν κατεξοχην προπαγανδιστης εσπευσε ηδη να σπειρει την αμφιβολια... ΜΩΡΑΙΝΕΙ ΚΥΡΙΟΣ ΟΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ ΑΠΟΛΕΣΑΙ...

Ελπίζω η συντριβη τους να ναι κοντα. Και οι νεοι αντι για καλασνικοφ να σηκωσουν την ταυτοτητα/διαβατηριο και να ψηφισουν
καταλληλως. Αυτη θα ειναι και η μονη δικαιωση για τον ηρωα που αντιταχθηκε στην κατρακυλα με την ΖΩΗ του.

Και μην εχετε καμια αμφιβολια οτι το ονομα του θα γραφτει στην Ιστορια. Η Πλατεια Συνταγματος ειναι καταφορτη απο ηρωικες σελιδες της νεοελληνικης περιοδου...

izno2
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 28 Μαρ 2012, 21:48

Re: ανακοινωση κομματος για τον αυτοχειρα

Δημοσίευσηαπό izno2 » 05 Απρ 2012, 23:28

Ήταν μάλιστα μια προσχεδιασμένη, και εν πλήρη νηφαλιότητα πράξη, την οποία την είχε εκμυστηρευτεί σε ένα φίλο του μια βδομάδα πριν.

Σαν ένας νέος Φειδιππίδης, πέθανε για να ακουστεί το μήνυμά του. Αντί για το γνωστό "νικήσαμε", το δικό του ήταν το "θα νικήσουμε".
Πέθανε για να αφυπνίσει την ελληνική ψυχή μας, που παραμένει απαράλλαχτη από την εποχή του Μαρδόνιου, για να μας θυμήσει το "ου περί χρημάτων τον αγώνα ποιούνται, αλλά περί αρετής."

Ελπίζω , μέχρις ότου να διώξουμε την κατοχική κυβέρνηση και τους Τσολάκογλου, αυτός να είναι ο πρώτος και τελευταίος νεκρός.
Έτσι ώστε η πλατεία συντάγματος να πάρει το όνομά του.

Η επιστολή της κόρης του αυτόχειρα:
Το ιδιόχειρο σημείωμα του πατέρα μου, δεν αφήνει κανένα περιθώριο για παρερμηνείες. Σε όλη τη ζωή υπήρξε ένας αριστερός αγωνιστής, ένας ανιδιοτελής οραματιστής.

Η συγκεκριμένη πράξη του τέλους, είναι μια συνειδητή πολιτική πράξη, απολύτως συνεπής με όσα πίστευε και έπραττε όσο ζούσε. Στην πατρίδα μας, στην Ελλάδα, σκοτώνουν τα αυτονόητα.

Για κάποιους, για ΄΄ τα πεισματάρικα παιδιά της χίμαιρας΄΄, σε μια τέτοια κατάσταση, η αυτοκτονία μοιάζει αυτονόητη, όχι σα φυγή αλλά σαν κραυγή αφύπνισης.

Για το λόγο αυτό προσλαμβάνει ένα άλλο περιεχόμενο, αυτό το περιεχόμενο που τραγουδήσαμε παρέα για πρώτη φορά στη συναυλία του αγαπημένου μας Μίκη το 75, που τραγουδάγαμε πάντα στις δικές μας γιορτές και για τους δικούς μας νεκρούς. .. Κοιμήσου πατέρα, κι εγώ τραβάω στα αδέρφια μου και παίρνω τη φωνή σου.

Μόνο αυτό ονειρευόσουν για τους νέους και νομίζω τα κατάφερες.

Στο σημείο που έφυγες υπάρχει το σημείωμα, ενός νέου ΄΄ To όνομα του νεκρού σήμερα είναι Δημοκρατία..μα είμαστε 11 εκατομμύρια οι ζωντανοί και το όνομα μας είναι Αντίσταση΄΄.
http://iznogood.eucube.gr


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες