οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό agelos » 07 Φεβ 2012, 11:43

Τα βασικά σημεία της συμφωνίας των τριών αρχηγών μετά απο "διαπραγμάτευση" με τον Λ.Παπαδήμο (!!!) και που θα ανακοινωθούν σήμερα στον Ελληνικό λαό είναι τα εξής:



- Μείωση των κατώτατων μισθών στον ιδιωτικό τομέα κατά 20% κάτι που θα επηρεάσει τα πάντα (μισθούς,συντάξεις,επιδόματα,δώρα,δημόσια/ασφαλιστικά ταμεία κλπ.) !!!

- Διατήρηση των δώρων και των ειδικών μισθολογίων (στρατιωτικοί/δικαστικοί) το Α'αξάμηνο και μετά θα επανεξεταστεί το αν θα επιβιώσουν στην επόμενη δόση.

- Περικοπή των επικουρικών συντάξεων και απολύσεις στο Δημόσιο τομέα

- Κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων στις ΔΕΚΟ και όλων των κλαδικών.

- Νέα εισπρακτικά μέτρα ύψους 3 δισ. ευρώ, τα οποία δεν έχουν επιλεγεί. Υπάρχει "μενού" με επιπλέον φόρους και τέλη σε διάφορες μορφές περιουσίας και δραστηριότητας (αυτοκινήτων, διαβίωσης, ακινήτων κλπ) αλλά μένει να διευκρινιστούν. Η τρόικα ζήτησε εξτρά 1,5 δισ. νέα εισπρακτικά μέτρα, λόγω της απώλειας που θα έχουν τα δημόσια ταμεία απο τα μέτρα στον ιδιωτικό τομέα!!!

- Ενίσχυση των τραπεζών με αντάλλαγμα κοινές μετοχές, αλλά χωρίς το δημόσιο να ορίζει διοικήσεις. Δηλαδή οι τραπεζίτε κέρδισαν αυτό που ήθελαν και αγωνίζονταν (γι αυτό και έφεραν στην εξουσία τον Λ.Παπαδήμο) να μην περάσουν οι τράπεζες υπό τον έλεγχο του κράτους.

Τα παραπάνω σημαίνουν ύφεση πάνω από 5% για το 2012 και περί το 4% το 2013! Τέτοια ύφεση για τόσα πολλά χρόνια δεν είχαμε ζήσει ούτε στον Β' Παγκόσμιο πόλεμο, αλλά ούτε και στον εμφύλιο! Καταυτό τον τρόπο θα γίνει πράξη η βίαιη εσωτερική υποτίμηση που θέλει η τρόϊκα. Αν θα μπορούσαμε να περιγράψουμε το τι σημαίνουν, θα λέγαμε ότι πρόκειται για "εγχείρηση χωρίς αναισθητικό" και όποιος επιβιώσει...

Πιθανόν να έχουν τηλεδιάσκεψη οι αρχηγοί του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ και του ΛΑΟΣ με τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μπαρόζο, τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Μάριο Ντράγκι και τη γενική διευθύντρια του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ για να φανεί ότι "γίνεται διαπραγμάτευση", αλλά αυτά είναι ανοησίες. Καμμία σοβαρή διαπραγμάτευση δεν μπορεί να γίνει σε μία τηλεδιάσκεψη σε τέτοιο επίπεδο σε μία ή δύο ή τρεις ώρες. Κουβέντα και ανταλλαγή ευχών. Ή απλά εντολές.


αρθρο που βρηκα σε ενα απο τα ενημερωτικα ανεξαρτητα Blog.


δεν πρέπει να πάρουμε θέση ανοικτά και γι αυτα τα θέματα? ειναι πολυ σημαντικα για να μην μιλήσουμε και να πάρουμε αποφάσεις γι αυτα.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Φεβ 2012, 16:03

Κάτι τέτοιο? Το κακό είναι ότι τα θάβουν οι εφημερίδες...

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΡΜΑ ΠΟΛΙΤΩΝ: «Οι Βουλευτές να αναλάβουν τις ευθύνες τους»

Σχετικά με τη σχεδιαζόμενη εκχώρηση της Εθνικής Κυριαρχίας της Πατρίδας μας στους Δανειστές, ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΑΡΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΩΝ Σωτήρης Στανωτάς, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
Οι «διαρροές» και οι δημόσιες τοποθετήσεις στελεχών των τριών συγκυβερνώντων κομμάτων περί «αναγκαιότητας παράτασης του βίου της κυβέρνησης Παπαδήμου», περιγράφουν το τελευταίο χαρτί του εκβιασμού του απερχόμενου πολιτικού συστήματος.
Καταδεικνύουν επιπλέον, τον πανικό τους εμπρός στην αυθεντική λαϊκή ετυμηγορία και αποκαλύπτουν την πρόθεση αλλοίωσής της, με στόχο τη διάσωση του καθεστώτος τους και των μοναδικών υπευθύνων για την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η χώρα.
Το Ελληνικό Κοινοβούλιο πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του, ώστε να αποφασίσει ο κυρίαρχος λαός.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 08 Φεβ 2012, 01:18

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να βγαλουμε ένα δελτίο τύπου για ένα τόσο σοβαρό θέμα που δεν είναι στο πεδίο γνώσεων που έχουμε αυτή τη στιγμή.
Γνωρίζουμε αρκετά πράγματα με βάση αυτά που ακούμε, αν είναι αλήθεια ή όχι δεν ξέρουμε.
Πιστεύω πως το να βγάλουμε δελτίο τύπου χωρίς ψήφισμα ή συζήτηση των μελών, σε ένα κόμμα που δεν έχει αναγνωριστεί εμπεριέχει κινδύνους.
Ακόμα κινδυνεύουμε να δώσουμε λάθος στίγμα.


Οπότε θα έλεγα, όχι προς το παρόν.

vaggelisz
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 12:35
Τοποθεσία: Χανιά

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό vaggelisz » 08 Φεβ 2012, 08:57

Νομίζω ότι πράγματι πρέπει να πάρουμε θέση. Το κόμμα μας δεν είναι μόνο για την ACTA. Καλό βέβαια θα ήταν να είχαμε και έναν οικονομολόγο στις τάξεις μας με διάθεση να εξηγεί και στους υπόλοιπους. Αν υπάρχει κάποιος, που μπορεί λόγο επαγγελματικής ιδιότητας να γνωρίζει περισσότερα, τον παρακαλώ να γράψει μερικά πράγματα για τα οικονομικά και λοιπά σχετικά με την κρίση θέματα.

spqx
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό spqx » 08 Φεβ 2012, 09:52

Συμφωνώ και εγώ, δεν είμαστε μόνο για την ACTA έχουμε μια οικονομική κρίση με την οποία πρέπει να ασχοληθούμε.
SPQX: Ο λαός και η σύγκλητος της Ξάνθης

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό plessas » 08 Φεβ 2012, 10:18

Ίσως θα πρέπει να πάρουμε θέση, αλλά μετά από συζήτηση, διαβούλευση και αφού ακούσουμε τους ειδικούς. Προσωπικά νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να βγάλουμε κάποια ανακοίνωση. Ας μη γίνουμε σαν τους άλλους που αντιδρούν απλά για να αντιδρούν. Καλύτερα να διαμορφώσουμε τις προτάσεις μας πρώτα.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

vaggelisz
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 12:35
Τοποθεσία: Χανιά

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό vaggelisz » 08 Φεβ 2012, 11:21

Συμφωνώ στο ότι χρειάζεται πρώτα κάποια συζήτηση αλλά πρώτα κάποια ενημέρωση. Δεν νομίζω ότι έχουμε αρκετές γνώσεις ώστε να διαμορφώσουμε άποψη στο θέμα. Βασικό στοιχείο της άμεσης δημοκρατίας είναι η ενημέρωση των πολιτών ώστε να ξέρουν αρκετά για το θέμα. Η άποψη που θα διαμορφώσουν οι πολίτες πρέπει να είναι βάση στοιχείων και όχι βάση συναισθημάτων.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό agelos » 08 Φεβ 2012, 13:08

πως θα μπορέσουμε όμως να ενημερωθουμε? αφου αυτα τα θεματα μενουν παντα πισω απο κλειστες πόρτες. πως θα μπορέσουμε να δούμε τι αναφέρει η δευτερη συμβαση? λογικα δεν ανακοινωνονται καπου αυτα? η κανω λάθος?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

vaggelisz
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 12:35
Τοποθεσία: Χανιά

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό vaggelisz » 08 Φεβ 2012, 14:05

agelos έγραψε:πως θα μπορέσουμε όμως να ενημερωθουμε? αφου αυτα τα θεματα μενουν παντα πισω απο κλειστες πόρτες. πως θα μπορέσουμε να δούμε τι αναφέρει η δευτερη συμβαση? λογικα δεν ανακοινωνονται καπου αυτα? η κανω λάθος?


Το ίδιο ερώτημα θα θέσω και εγώ αν και προς το παρόν δεν πρέπει να αναζητούμε μόνο πληροφορίες σχετικά με τις διαπραγματεύσεις αλλά ενημέρωση ως προς τις συνέπειες που μπορεί να έχουν οι αποφάσεις σε όλα τα οικονομικά επίπεδα. Επίσης καλό θα ήταν θα ακουστούν και προτάσεις. Γιατί όσο και να προσπαθώ να ενημερωθώ, εγώ δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι η έξοδος από το ευρώ για παράδειγμα θα είναι σωτηρία για την χώρα ή το αντίθετο. Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, το απαραίτητο υπόβαθρο, ώστε να κατανοήσω το πρόβλημα πλήρως.
Ένα ακόμα ζήτημα είναι η πλήρης ανάλυση και διαφάνεια του χρέους. Με άλλα λόγια που χρωστάμε, πόσα και γιατί.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: οι βασικοι αξονες του νεας συμβασης

Δημοσίευσηαπό agelos » 08 Φεβ 2012, 15:54

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/02/blog-post_6647.html

φίλοι μου μήπως να κοιταξουμε να πράξουμε κάτι σχετικο?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες