ΚΡΙΜΑ

christos40
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 00:27

ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό christos40 » 03 Μάιος 2012, 23:44

Σήμερα το μεσημέρι , ώρα 13:50 , πέρασα από τα γραφεία του κόμματος για να πληρώσω την συνδρομή μου και να ρωτήσω αν το κόμμα χρειαζόταν κάποια άλλη βοήθεια . Είμαι και εγώ ένας απο τους πρώτους 300 πειρατές , που έστειλαν την υπογραφή τους στον Άρειο Πάγο , για την ίδρυση του κόμματος . Με λύπη μου ανακάλυψα ότι τα γραφεία ήταν κλειστά.

Αναρωτιέμαι , αν μπορεί ένα κόμμα το οποίο 4 ημέρες πριν τις εκλογές δεν έχει φροντίσει και οργανώσει να έχει τα γραφεία του ανοικτά για τον κόσμο , μπορεί να διεκδικήσει κάτι ή να πετύχει κάτι παραπάνω από το να κάνει την πλάκα του . Δηλαδή είναι ωραίο κάποιοι που διοικούν να προβάλλονται στον περίγυρό τους και κάποιοι υποψήφιοι να τριγυρίζουν ως υποψήφιοι βουλευτές , πρέπει όμως να ξέρουν ότι οι αγώνες για να γίνουν μαζικοί και να πείσουν και άλλο κόσμο , χρειάζονται λίγο περισσότερη προσπάθεια .

Αφού μιλάμε για οργάνωση το άλλο απαράδεκτο ήταν και ο συντονισμός της συγκέντρωσης στο Χολαργό. Είναι δυνατόν να υπάρχουν μόνο εκατό άτομα και αυτά να είναι τα περισσότερα φίλοι των υποψηφίων ; Δεν μπορούσε να γίνει κάποια μεγαλύτερα δημοσιότητα και κινητοποίηση ;

Στην ερώτηση "πού ήμουν εγώ να βοηθήσω" , σας λέω ότι κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μαζέψει τους 300 που υπέγραψαν τουλάχιστον αρχικά , για να γίνει το κόμμα πολυσυλλεκτικό . Ίσα ίσα που μου δόθηκε η εντύπωση ότι μία παρέα αποφασίζει για όλα , και για τους υποψήφιους , ακόμα και αν γνωριστήκαν πρόσφατα. Χωρίς να ενδιαφέρονται για τους υπόλοιπους.

Μπορεί μια παρέα να είναι ευχαριστημένη με το να δημιουργεί κόμμα , να γίνεται γνωστή , να κάνει συγκεντρώσεις , να παίρνει στις εκλογές 0,0000001 % και όλα να είναι μια χαρά. Όμως σε όλους τους υπόλοιπους που αναζητούμε μία λύση για τα προβλήματά μας τα καθημερινά , που θέλουμε να αλλάξουμε κάτι σε αυτή τη χώρα , να διώξουμε τον δικομματισμό , έχουν το δικαίωμα να το κάνουν ; Και όταν εκπροσωπούν ένα μεγάλο παγκόσμιο όνομα των Πειρατών , έχουν δικαίωμα να το χρησιμοποιούν έτσι ; Κατά την γνώμη μου κάποιοι από την διοικούσα επιτροπή δεν ήθελαν να κατέβουμε σε αυτές τις εκλογές . 'Ηθελαν οι Πειρατές να μείνουν ένα σωματείο για συζητήσεις και συγκεντρώσεις . Δεν τους ενδιαφέρει η ψήφος του κόσμου . Το έκαναν διότι το ζήτησε η πλειοψηφία στην ψηφοφορία . Και αυτό φαίνεται . Ίσως με το να πάρει πολύ λίγες ψήφους το κόμμα στις εκλογές να δικαιωθούν , λέγοντας ότι είχαν πει ότι ήταν πολύ νωρίς . Φυσικά αυτό έχει αντίκτυπο και στην συλλογή χρημάτων , ή οποία ήταν πενιχρή .

Κάποια ρομαντική κοπέλα στην συγκέντρωση , μίλησε για ψηφίδες και ψηφιδωτό . Ξέρετε πόση δουλειά , θέληση και αυταπάρνηση χρειάζεται για να μετασχηματισθεί ένα χαοτικό χωρίς νόημα και χωρίς ομορφιά σύνολο χρωματιστών ψηφίδων , σε ένα πραγματικό έργο τεχνης . Δεν είναι τα υλικά που κάνουν το αποτέλεσμα , αλλά η χρήση τους .

Και εκεί που περίμενα μάταια έξω από τα γραφεία , ήρθε άλλος ένας άνθρωπος που ήθελε πληροφορίες και καθήσαμε μαζί απογοητευμένοι . Από το ταβερνάκι απέναντι οι θαμώνες που έπιναν το κρασάκι τους μας κοιτούσαν και μας συμπονούσαν χωρίς να ξέρουν . Με αυτές τις τακτικές θα αλλάξει η χώρα ;




Κρίμα .

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 03 Μάιος 2012, 23:50

christos40 έγραψε:Στην ερώτηση "πού ήμουν εγώ να βοηθήσω" , σας λέω ότι κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μαζέψει τους 300 που υπέγραψαν τουλάχιστον αρχικά , για να γίνει το κόμμα πολυσυλλεκτικό . Ίσα ίσα που μου δόθηκε η εντύπωση ότι μία παρέα αποφασίζει για όλα , και για τους υποψήφιους , ακόμα και αν γνωριστήκαν πρόσφατα. Χωρίς να ενδιαφέρονται για τους υπόλοιπους.


Μπορείς να μου εξηγήσεις, πως εννοείς το "μάζεμα", γιατί ούτε εμένα με μάζεψε κανένας.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 03 Μάιος 2012, 23:54

Καλά όλα αυτά, αλλά φίλε μου δεν απαντάς στην ίδια σου την ερώτηση: ΕΣΥ τι έκανες για όλα αυτά?
Το εσύ δεν πάει προσωπικά σε εσένα αλλά σε όλους μας. Ούτε εγώ έχω κάνει όσα μπορούσα, ούτε οι περισσότεροι.
Κάποιοι λίγοι, συγκεκριμένοι, τρέχουν κάθε φορά για όλα, με τίμημα προσωπικό και επαγγελματικό χρόνο.

Το να κατηγορούμε τον κόσμο γιατί δεν μας βολεύουν τα πράγματα είναι εύκολο. Το να βοηθάμε να γίνουν καλύτερα είναι το ζόρι.
Και συγκεκριμένα: Ποιος θα κρατήσει το γραφείο ανοιχτό όταν οι εθελοντές τρέχουν αριστερά και δεξιά? Έχουμε προσωπικό (επι πληρωμής) και δεν το ξέρω?

Δυστυχώς ή ευτυχώς επικρατεί η έννοια της αυτοοργάνωσης. Έχεις μια ιδέα ή νομίζεις ότι κάτι δεν γίνεται σωστά? Κάνε προτάσεις για να αλλάξει. Άλλαξέ το εσύ!
Μην περιμένεις από τους άλλους...

Και εγώ από την μεριά μου βλέπω πράγματα που νομίζω ότι μπορούσαν να γίνουν καλύτερα. Λέω κάποιες προτάσεις που έχω αλλά επειδή δεν μπορώ να τις υποστηρίξω, δεν έχω το δικαίωμα και να πιέσω.
Κάποιοι άλλοι το κάνουν.
Ας σεβαστούμε τουλάχιστον τους ανθρώπους που βάζουν χρόνο και χρήμα, είναι το ελάχιστο...

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 03 Μάιος 2012, 23:57

SpecialK έγραψε:Καλά όλα αυτά, αλλά φίλε μου δεν απαντάς στην ίδια σου την ερώτηση: ΕΣΥ τι έκανες για όλα αυτά?
Το εσύ δεν πάει προσωπικά σε εσένα αλλά σε όλους μας. Ούτε εγώ έχω κάνει όσα μπορούσα, ούτε οι περισσότεροι.
Κάποιοι λίγοι, συγκεκριμένοι, τρέχουν κάθε φορά για όλα, με τίμημα προσωπικό και επαγγελματικό χρόνο.

Το να κατηγορούμε τον κόσμο γιατί δεν μας βολεύουν τα πράγματα είναι εύκολο. Το να βοηθάμε να γίνουν καλύτερα είναι το ζόρι.
Και συγκεκριμένα: Ποιος θα κρατήσει το γραφείο ανοιχτό όταν οι εθελοντές τρέχουν αριστερά και δεξιά? Έχουμε προσωπικό (επι πληρωμής) και δεν το ξέρω?

Δυστυχώς ή ευτυχώς επικρατεί η έννοια της αυτοοργάνωσης. Έχεις μια ιδέα ή νομίζεις ότι κάτι δεν γίνεται σωστά? Κάνε προτάσεις για να αλλάξει. Άλλαξέ το εσύ!
Μην περιμένεις από τους άλλους...

Και εγώ από την μεριά μου βλέπω πράγματα που νομίζω ότι μπορούσαν να γίνουν καλύτερα. Λέω κάποιες προτάσεις που έχω αλλά επειδή δεν μπορώ να τις υποστηρίξω, δεν έχω το δικαίωμα και να πιέσω.
Κάποιοι άλλοι το κάνουν.
Ας σεβαστούμε τουλάχιστον τους ανθρώπους που βάζουν χρόνο και χρήμα, είναι το ελάχιστο...

+1

Rainmaker

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 03 Μάιος 2012, 23:59

[quote="christos40"][/quote]


Καταλαβαίνω τι λες αλλά μάλλον ξεχνάς ότι όλα γίνονται σε εθελοντική βάση τα άτομα που είναι στο γραφείο εθελοντικά προσφέρουν τις υπηρεσίες τους και δεν μπορεί να τους υποχρεωσει κανένας να κάνουν κάτι παρα μόνο η συνείδησή τους. Περίπου παρόμοια λειτουργούν όλα εθελοντικά όποιος έχει χρόνο και όρεξη προσφέρει ότι θέλει και μπορεί οι υπολοιποι (που για κάποιο λόγο δεν μπορούμε) απλά προσπαθούμε να τους στηρίξουμε!! κατά αυτήν την φιλοσοφία δεν γινεται ΄΄μαζεμα΄΄ ... όποιος θέλει...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό James » 04 Μάιος 2012, 00:26

Αγαπητέ crhisto40
δεν στέκομαι σε όσα γράφεις, γιατί σε πολλά έχεις δίκιο, απλά θα σου πώ ότι την ώρα που εσύ πήγες στο γραφείο, ο άνθρωπος που θα ήταν εκεί, βρισκόταν στην ΕΡΤ για δουλειά του κόμματος, επίσης η δομή του κόμματος δεν επιτρέπει να καλύτερη παρουσία στο γραφείο γιατί μέλη όπως εσύ δεν έχεις βοηθήσει σε αυτό.
Κάτι γιά τους υποψήφιους: εγώ είμαι υποψήφιος και είναι και η γυναίκα μου, γιατί??
γιά να βοηθήσουμε την ιδέα να γίνει πράξη, μήπως νομίζεις ότι είμαι μακάκας και θεωρώ ότι θα βγώ βουλευτής????
είχα ψηφίσει να μη κατέβουμε στις εκλογές, παρόλα αυτά αγωνίζομαι όπως μπορώ γιά το καλύτερο.
Γιά το χολαργό τα είπα αλλού και θα τα πώ και μετά.
Αλλά έτσι είναι οι ανύπαρκτες δομές μας, δε το επέλεξα εγώ να είναι έτσι, αλλά έτσι είναι, αν θέλεισ να αλλάξουν μία είναι η λύση ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Εχτές δε καταλάβατε ότι παρουσιάζαμε τις αρχές του κόμματος (όπως και κάποιοι ομιλητές το ίδιο) και όχι τους υποψηφίους, οι υποψήφιοι όπως το βλέπω εγώ είναι εθελοντές που έβαλαν από τη τσεπη τους το παράβολο γιά την ιδέα και όχι γιά να βγούν βουλευτές.
Εγώ έχω δημοσιοποιήσει σε όλη την Ελλάδα ότι έιμαι Πειρατής, εσύ ??? όπωσ και κάποιοι αιθεροβάμονες διανοούμενοι που αναρτούν στο φόρουμ σεντόνια παράνοιας σχετικά με κάθετι χωρίς να είναι καν μέλη.
Σήμερα φίλε αισθάνθηκα απαίσια γιά τον εαυτό μου, από τις 18.00 το απόγευμα καθόμουν με άλλους 2 πειρατές στο Πειραιά γιά να μαθει ο κόσμος το κόμμα, κάτι που δε μου αρεσε, δε μου άρεσε ο τρόπος, δε θέλω να μοιράζω φυλλάδια και ψηφοδέλτια, θέλω να παρουσιάζουμε κάτι καινούργιο, αυτό που πραγματικά θέλουμε να γίνουμε, το κόμμα του 21 αιώνα, ένα νέο λειτουργικό, γιατί το έκανα? γιατί είμαι ακόμα μέλος??
θα επανέλθω τη δευτέρα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 04 Μάιος 2012, 00:50

Προσωπικά πιστεύω ότι το καλύτερο είναι κάπου στη μέση..

Δεν μπορούμε να βασιστούμε 100% στις εθελοντικές πρωτοβουλίες.. Σίγουρα όμως οφείλουμε να πούμε τουλάχιστον ένα μπράβο σε όσους προσπαθούν περισσότερο (σαν αναγνώριση). Είναι όμως (και κατά την γνώμη μου θα είναι) πολύ λιγότεροι από όσους πραγματικά θέλουν και μπορούν.

Κατά την γνώμη μου χρειάζεται να υλοποιήσουμε κάποιο σύστημα/μέθοδο ώστε να είναι εύκολο να γνωρίζουμε διάφορες εργασίες που είτε "επείγουν" είτε
που είναι βοηθητικές, αλλά όχι επείγουσες, γενικότερα χωρισμένες σε κατηγορίες κτλ..

Έτσι θα δίνεται πιο εύκολα η δυνατότητα σε πάρα πολλούς, που δεν γνωρίζουν καλά (από πρώτο χέρι) τι χρειάζεται να προσφέρουμε, και δεν "χρειάζεται" να τα κάνουν όλοι όλα.

Πιστεύω ότι θα βελτιώσουμε την κατάσταση, αλλά μετά τις εκλογές..
Δεν νομίζω ότι πρέπει να κατηγορούμε όλους όσους δεν συμμετέχουν (/με) πολύ ενεργά.. Νομίζω ότι μέσα σε αυτήν την συλλογικότητα που (θέλουμε να) είμαστε, δεν πρέπει να "κατηγορούμε" μόνο, αλλά και να βοηθάμε ταυτόχρονα όσο μπορούμε. Αυτή τη στιγμή, δεν προλαβαίνουμε τα πάντα..
Σίγουρα δεν γίνεται από μόνο 40-50 άτομα που τρέχουν αυτή τη στιγμή, αλλά ούτε και θα προχωρήσουμε "ανοργάνωτοι" και να κινούμαστε μόνο μέσα από πρωτοβουλίες λίγων.

Και προσωπικά πιστεύω ότι αυτός είναι ένας τομέας ου πρέπει να δώσουμε προτεραιότητα.
Νομίζω πάντως ότι και άλλα πειρατικά κόμματα (απ'ότι είχα διαβάσει σε post εδώ κιόλας) έχουν κάποια τέτοια δομή.


Και το λέω γνωρίζοντας ότι ανήκω περισσότερο στην κατηγορία που "περιμένει" να δει τι μπορεί να κάνει (βάση γνώσεων και διαθέσιμου χρόνου)..

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Μάιος 2012, 01:36

ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ, έλεγε η γιαγιά μου... Είμαι άφωνος!

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά σε πλήρη σύγκρουση με την πραγματικότητα! δεν ξέρεις? δεν κατάλαβες ? δεν διάβασες στο forum?

btw όσο θυμάμαι, όλη η Δ.Ε. ψήφισε ΝΑΙ, όχι ότι έχει καμιά σημασία... η Δ.Ε. + ο Γιώργος + οι Δημήτρηδες έκαναν ΟΛΑ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΣΩΣΤΑ ΩΣ ΟΦΕΙΛΑΝ, έστω και με αστείες προθεσμίες.

Λυπάμαι που βρήκες το χώρο κλειστό, αλλά όταν 100-120 άνθρωποι έχουν βγει OFF από την υπερπροσπάθεια να κάνουν τη δουλειά που αλλού κάνουν 1.000 καλοπληρωμένα κομματόσκυλα
αντί για "κρίμα" ας λέμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Παρέα? Ξέραμε κανέναν κι από χθες? ΑΛΛΑ ΝΑΙ ΠΑΡΕΑ, που θέλουμε να την κάνουμε παρέα 2.000 Προσώπων
Πριν μια βδομάδα οι Γερμανοί κάναν Συνέδριο με 2.800 ΜΕΛΗ από τα 25.000 (!)

Με 4-5 ώρες ύπνο την ημέρα εδώ και βδομάδες, γράφω Δελτία Τύπου στις 1.30 τα χαράματα!

ΞΑΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΚΑΙ ΞΑΝΑ!

christos40 έγραψε:Κατά την γνώμη μου κάποιοι από την διοικούσα επιτροπή δεν ήθελαν να κατέβουμε σε αυτές τις εκλογές . 'Ηθελαν οι Πειρατές να μείνουν ένα σωματείο για συζητήσεις και συγκεντρώσεις . Δεν τους ενδιαφέρει η ψήφος του κόσμου . Το έκαναν διότι το ζήτησε η πλειοψηφία στην ψηφοφορία . Και αυτό φαίνεται . Ίσως με το να πάρει πολύ λίγες ψήφους το κόμμα στις εκλογές να δικαιωθούν , λέγοντας ότι είχαν πει ότι ήταν πολύ νωρίς . Φυσικά αυτό έχει αντίκτυπο και στην συλλογή χρημάτων , ή οποία ήταν πενιχρή .
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

christos40
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 00:27

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό christos40 » 04 Μάιος 2012, 01:46

Εγώ λέω απλά ότι κάποιοι αποφάσισαν χωρίς να ρωτήσουν πολλούς από εμάς , να γίνουν διοικούσα επιτροπή .
Καλά έκαναν , αλλά θέλει τουλάχιστον , αν θέλεις την διοίκηση και την αρχή , να προσπαθείς και να τα οργανώνεις καλύτερα . Και αν δεν σου φτάνουν οι εθελοντές και τα χρήματα , τότε παίρνεις τηλέφωνο τους πρώτους 300 που ίδρυσαν το κόμμα και τους κινητοποιείς για να βοηθήσουν . Δεν ενεργείς σαν να μην υπάρχουν γιατί πρέπει να έρθουν αυτοί να σε παρακαλέσουν.

Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα . Και μάλλον τα γραφεία δεν θα ήταν ποτέ κλειστά τις εργάσιμες ώρες . Και μάλλον θα υπήρχαν και περισσότερα χρήματα. Και μάλλον θα μας ήξερε περισσότερος κόσμος.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΚΡΙΜΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Μάιος 2012, 01:50

Πόσα email από αυτά που στείλαμε εμείς η παρέα, διάβασες;

Σε πόσες συζητήσεις στο forum, συμμετείχες, όπου γινόταν προσπάθεια οργάνωσης δράσεων και υποχρεώσεων;

Πόσες φορές μπήκες στο mumble να ενημερωθείς ή να προσπαθήσεις να βρεις λύση στις 2:00 την νύχτα, για θέματα που προέκυπταν, το ένα μετά το άλλο;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες