Greeklish

Finrod Felagund

Greeklish

Δημοσίευσηαπό Finrod Felagund » 04 Ιαν 2012, 20:02

Καλησπερα !
Θα ηθελα να θεσω θεμα γλωσσας...
Ενα σοβαρο κινημα-κομμα ή οτι αλλο δεν ειναι δυνατον να εκφραζεται με γκρικλις, αλλα με Ελληνικα ως πρωτη γλωσσα και Αγγλικα ως δευτερη...
Προσωπικα δεν μπορω να παρω στα σοβαρα καποιον που καταστρεφει τη γλωσσα, η οποια γλωσσα ως γνωστον ειναι Δυναμη και Γνωση...
Ειναι μια ηλιθια και κακιστη συνηθεια η οποια θα πρεπει να εκλειψει παση θυσια, αν θελουμε να εχουμε ενα σοβαρο λογο, ως κινημα-κομμα, ως ατομα και ως λαος...
Το αναφερω διοτι συναντησα και εδω αρκετους που χρησιμοποιουν αυτη τη γελοια "γλωσσα"...
Προσωπικα αρνουμαι να διαβασω οτιδηποτε ειναι γραμμενο σε γκρικλις, δε θα βγαζω τα ματια μου να προσπαθω να βγαλω νοημα...
Ευχαριστω...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 20:04

Το κόμμα εκφράζεται ελληνικότατα.


Το forum είναι ανοιχτό, ελεύθερο ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ (αποκλειστικά)
αλλά η παράκληση για σεβασμό των ματιών μας ισχύει,
όπως και η ελευθερία του καθενός στο πως γράφει και τι διαβάζει :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό blackup » 04 Ιαν 2012, 20:15

Συμφωνώ με τον Finrod.

Σχετικά με το ότι εδώ δεν είναι μέλη ακόμα, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αφήσουμε να γίνει το φόρουμ δύσκολο στην ανάγνωση. Όπως και να έχει και η εικόνα του φόρουμ είναι μια εικόνα που αντανακλά σε πολλούς υποσυνείδητα την αίσθηση της σοβαρότητας, του παιχνιδιού και άλλα που οι επιστήμονες πρωτίστως έχουν ανακαλύψει.

(Και το παρόν είναι ένα ωραίο θέμα προς μετακίνηση στη νέα κατηγορία που προτείνω για Σχολιασμό του Φόρουμ).
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

IOA
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 12:48

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό IOA » 05 Ιαν 2012, 13:14

Συμφωνώ απόλυτα .
Όμως πρώτα θα πρέπει εμείς να προσέξουμε μερικές ...λεπτομέρειες.
Η λεπτομέρεια σώζει το σύνολο.
Και εξηγούμαι αμέσως.

Στο απαντητικό μήνυμα της εγγραφής μέλους υπάρχει η λέξη <αποθυκέυτηκε>.Το σωστό είναι <αποθηκεύτηκε >.
Ας το προσέξουμε
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Ιαν 2012, 13:45

Θα το διορθώσουμε μόλις είναι χρονικά εφικτό, αν και δεν το κάναμε εμείς,
αλλά η ομάδα που μετέφρασε το ΑΝΟΙΧΤΟ λογισμικό και στους οποίους αξίζουν συγχαρητήρια για τη δουλειά που ρίξανε...


IOA έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα .
Όμως πρώτα θα πρέπει εμείς να προσέξουμε μερικές ...λεπτομέρειες.
Η λεπτομέρεια σώζει το σύνολο.
Και εξηγούμαι αμέσως.

Στο απαντητικό μήνυμα της εγγραφής μέλους υπάρχει η λέξη <αποθυκέυτηκε>.Το σωστό είναι <αποθηκεύτηκε >.
Ας το προσέξουμε
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

kostas_hackerman
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:07

Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό kostas_hackerman » 05 Ιαν 2012, 17:24

Πιστεύω ότι ένα θέμα που πρέπει να συζητηθεί εδώ μέσα, είναι η αλλοίωση της ελληνικής γλώσσας μέσω των Greeklish! Νομίζω ότι πρέπει να γίνει ένας αγώνας από το κόμμα, κατά της αλλοίωσης της γλώσσας μας. Πιστεύω να έκανα καλά που άνοιξα αυτό το θέμα! :D Ας πούμε τις γνώμες μας πάνω σε αυτό το θέμα. Νομίζω ότι η δικιά μου η θέση πρέπει να έγινε κατανοητή. Αλλά και άμα δεν έγινε, την κάνω τώρα γνωστή. Είμαι κατά των Greeklish!! Είμαι κατά της αλλοίωσης αυτής της γλώσσας που είναι η πιο ιστορική σε όλο τον κόσμο. :D :)

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό lakis » 06 Ιαν 2012, 02:17

σιγουρα ειναι κουραστικο για τα ματια μας, προσωπικα τα προσπερναω χωρις να τα διαβασω συνηθως, στο indymedia νομιζω εχουν καποιο κουμπι-προγραμμα μεταφρασης το οποιο κανει τα γκρικλις ελληνικα ισως με σοβαρα λαθη , αλλα για μενα καλυτερα να το διαβασω και να πιασω 5 στα 10 πραγματα παρα να το παραβλεψω , συνεπως η γνωμη μου για το θεμα ειναι αφου καποιος βολευεται με γκρικλις ας υπαρχει μια επιλογη σαν αυτη που ανεφερα παραπανω ωστε να φερνει το κειμενο του πιο κοντα σε εμας :D

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό lakis » 06 Ιαν 2012, 02:58

οπως εγραψα και σε αλλο παρομοιο τοπικ (το τοπικ ειναι το αντιθετο των γκρικλις -αγγλικα με ελληνικους χαρακτηρες) , τα γκρικλις για μενα ειναι απλα προβλημα στα ματια μου γιατι με κουραζει και δεν το διαβαζω, και η προταση μου ηταν καποια ταυτοχρονη μεταφραση -του τυπου οπως πατας προεσκοπηση και βλεπεις το μηνυμα ετσι πατας μεταφραση σε εληνικα και μεταφραζεται το greeklish κειμενο σε ελληνικα με πιθανα λαθος συντακτικα ή και μεταφραστικα αποτελεσματα.

το διαφορετικο σε αυτο το θεμα ειναι οτι γινεται ξεκαθαρη αναφορα για αλλοιωση της ελληνικης γλωσσας (τουλαχιστον περισσοτερο απο οτι στο αλλο παρομοιο θεμα). δεν ειμαι υπερ των γκρικλις γιατι μου ειναι δυσαναγνωστα αλλα δεν ειμαι ουτε κατα γιατι δεν θελω να επιβαλω σε καποιον να γραφει ελληνικα γιατι αυτο με βολευει στο διαβασμα.

αλλοιωση της γλωσσας δεν γινεται με τα γκρικλις , αιντε και το χανεις στα ορθογραφικα στο προφορικο μπορει να σαι ξεφτερης, για μενα η πραγματικη αλοιωση ειναι η αντιστροφη των γκρικλις (βλεπε πρωτη παρενθεση :D) , εκει θα το χασουμε αν το χασουμε ποτε- προσψπικη μου γνωμη παντα

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό adrian » 07 Ιαν 2012, 23:43

μπορω να πω πως τελευταια υπαρχει μια κινηση προς υιοθετηση των ελληνικων χαρακτηρων εκει οπου πριν μερικα χρονια θα χρησιμοποιουσε καποιος greeklish. και εγω καποτε milousa kapos etsi, alla to exo kopsei, οσο μπορω...
παρ'ολα αυτα μια πληρης εξαλειψη ειναι δυσκολη εως αδυνατη. και το προβλημα ειναι καθαρα τεχνικο. ειτε η συσκευη/πλατφορμα οπου γραφεις δεν υποστηριζει ελληνικους χαρακτηρες (υπολογιστης στο εξωτερικο, παλαιο κινητο, κλπ), ειτε υπαρχει θεμα στις κωδικοποιησεις (κυριως εμφανες στο irc)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 08 Ιαν 2012, 01:41

Emena me volevoyne ta greeklish alla αναγκάζομαι να γράφω ελληνικά και να διορθώνω τα ορθογραφικά μου για να μην ακουω γκρίνια.. τι να σας πω...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες