Greeklish

mariat
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 13:20

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό mariat » 08 Ιαν 2012, 13:33

Η διατήρηση της ταυτότητάς μας είναι στην διατήρηση της γλώσσας μας και της αλφάβητού μας. Εάν έχετε διαβάσει το βιβλίο του George Orwell 1984, πολύ παλιό βιβλίο αλλά δίνει πολλές απαντήσεις. Πρέπει να προσπαθήσουμε να την κρατήσουμε ζωντανή. Το να γράφουμε με ορθογραφικά λάθη δεν πειράζει καθόλου, θέλει θάρρος και τόλμη, γιατί η γλώσσα μας είναι πολυσύνθετη και όμορφη.

Metathron
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 17:26

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό Metathron » 08 Ιαν 2012, 16:10

Ως φιλόλογος, και άρα ως κάποιος που είναι οικείος με την ιδέα της γλώσσας, θα ήθελα να προσφέρω κάποιες σκέψεις προς περαιτέρω τροφή του προβληματισμού που αναπτύχθηκε.

Αρχικά, η ελληνική γλώσσα είναι 3500 ετών, έχει περάσει απο άπειρες αλλαγές (γραμμική Α, γραμμική Β, φοινικικό αλφάβητο κ.α), έχει αντιμετωπίσει 400 χρόνια τουρκοκρατίας, ρωμαιοκρατίας, και στο λεξιλόγιο της έχει λέξεις αλβανικές, τουρκικές, ιταλικές, γαλλικές αγγλικές. Είναι λίγο τραβηγμένο να λέμε πως ενώ έχει επιζήσει από όλα αυτά, κινδυνεύει από τα greeklish. Μπορεί να μην μας φαίνεται τόσο σωστή ή επίσημη ή να μην την παίρνουμε στα σοβαρά αλλά υπενθυμίζω ότι τα ίδια ακριβώς πράγματα λέγανε πριν 100 χρόνια οι οπαδοί της καθαρεύουσας για την δημοτική (δηλαδή την σημερινή νεοελληνική). Η ποίηση του Σωλωμού και του Κάλβου, ήταν "ιδέαι πτωχώς ενδεδυμέναι" για τους καθαρευουσιάνους.

Προσωπικά, δεν με πειράζει αν κάποιος χρησιμοποιεί greeklish αν τα greeklish είναι αυτά που τον εκφράζουν καλύτερα. Πιστεύω πως περισσοτερη σημασία έχουν οι ιδέες του κάθε ατόμου και οι αρχές που πρεσβεύει παρά το αλφάβητο ή η γλώσσα που χρησιμοποιεί. Ιδέες φασιστικές, σε όποια γλώσσα κι αν εκφραστούν, παραμένουν κατακριτέες, ενώ σοβαρές πολιτικές απόψεις, περι ισότητας, δικαιοσύνης και ελευθερίας, ακόμη κι αν είναι γραμμένες σε greeklish, εξακολουθούν να είναι το θεμέλιο της δημοκρατίας μας.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

kostas_hackerman
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:07

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό kostas_hackerman » 09 Ιαν 2012, 00:34

Εγώ πιστεύω ότι η επιβολή στον άλλον να μην χρησιμοποιεί Gkeeklish είναι φασιστικό. Οπότε αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί τα Greeklish για προσωπική του χρήση ας το κάνει. Όταν εννοώ προσωπική χρήση εννοώ, αν θέλει να τα χρησιμοποιεί στο FB. Αλλά στα forum πρέπει να απαγορεύεται η χρήση των Greeklish.

alsimify
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 01:41

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό alsimify » 09 Ιαν 2012, 03:53

Συμφωνώ. Και να σας πω, posts γραμμένα με greeklish δεν τα διαβάζω. Είμαι αντίθετη στην 'φασιστική' απαγόρευσή τους αλλά θεωρώ πως κάποιος που δεν θέλει να επενδύσει χρόνο στο να γράψει σωστά και ευανάγνωστα (και με τη βοήθεια ενός spell-checker), δεν θα λάβει την ανάλογη επένδυση χρόνου από εμένα στο να τα διαβάσω. Από την άλλη, η εμπειρία μου μου έχει δείξει πως με greeklish γράφει συνήθως η πιτσιρικαρία και τα trolls :) οπότε ακόμα και εάν διαβάσω κάτι σε greeklish, σπάνια θα το πάρω στα σοβαρά.

Βέβαια, με όλα αυτά δεν θέλω να προσβάλω κάποιον ο οποίος για σοβαρούς πρακτικούς λόγους δεν μπορεί να γράψει στα ελληνικά (η έλλειψη ελληνικού πληκτρολογίου δεν είναι αρκετός λόγος καθώς υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες που κάνουν μετατροπή δωρεάν).

kostas_hackerman
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:07

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό kostas_hackerman » 09 Ιαν 2012, 04:35

Εγώ προτείνω, αφού οι Πειρατές έχουν άμεση σχέση με το Internet, να απαγορεύουν την χρήση Greeklish στα forums και στα blogs. Εάν ο άλλος θέλει να μιλήσει στο Facebook, μπορεί να χρησιμοποιεί τα Greeklish, γιατί εκεί θεωρείτε "Πρωσοπικό δεδομένο" οπότε δεν μπορείς να του απαγορεύσεις. Αλλά στα Forum που τα σχόλια τα βλέπουν, αν όχι χιλιάδες, κάποιες εκατοντάδες άτομα, να απαγορεύονται. Και φυσικά, όταν τα σχόλια σε forum γίνονται σε Greeklish, να σβήνονται από τους διαχειριστές της σελίδας.

Archie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 20:26

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό Archie » 09 Ιαν 2012, 05:35

Ενδιαφέρουσα η παρέμβασή σου metathron, κι εγώ ως υποψήφιος φιλόλογος (έχω δώσει κατατακτήριες και περιμένω αποτελέσματα ;) ) θέλω να θίξω κάποια θέματα όσον αφορά τα greeklish.

Προς όλους αυτούς που δηλώνουν μετά παρρησίας ''Είμαστε Έλληνες, άρα γράφουμε ελληνικά''. Κι αυτοί που γράφουν χρησιμοποιώντας το λεγόμενο ''λατινικό'' αλφάβητο πάλι στα ελληνικά γράφουν. Στην ουσία δεν υπάρχει κανένα λατινικό αλφάβητο. Πρόκειται για το χαλκιδικό αλφάβητο ή αλλιώς το αλφάβητο της Κύμης, το οποίο υιοθέτησαν οι Ρωμαίοι τον 7ο αιώνα π.Χ., εξαιτίας της συναναστροφής τους με τις ελληνικές αποικίες της Κάτω Ιταλίας, οι οποίες χρησιμοποιούσαν το εν λόγω αλφάβητο. Αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν θυμάμαι να διδάχτηκα στο σχολείο και το έμαθα σχετικά πρόσφατα. Όπως είναι φυσικό μου προξένησε μεγάλη εντύπωση και μου προκαλεί έκπληξη και συνάμα θλίψη το πόσο λίγοι το γνωρίζουν.

Δεν προτρέπω κανέναν βέβαια να υιοθετήσει τα greeklish εξαιτίας αυτής της αλήθειας. Είναι σίγουρα δυσανάγνωστα γιατί έχουμε συνηθίσει το αττικό αλφάβητο και αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιούμε κατά τη γνώμη μου, για λόγους ιστορίας, παράδοσης και συνήθειας.

Ούτε εμένα προσωπικά με ενοχλεί η χρήση των greeklish, αν κάποιον τον εκφράζουν καλύτερα. Γενικά συμφωνώ απόλυτα με την κατακλείδα σου, metathron. Ούτε πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε μονίμως με τον μεγεθυντικό φακό, ψάχνοντας για το παραμικρό ορθογραφικό ή τυπογραφικό λάθος για να το καταδείξουμε. Χάνεται η ουσία με αυτόν τον τρόπο.

fakedrake
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 19:38

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό fakedrake » 09 Ιαν 2012, 06:31

Ο μονος λογος που ο κοσμος γραφει greeklish ειναι γιατι μπορεις να γραφεις αυτο που θες με λιγοτερα keystrokes αρα και γρηγοροτερα(δηλαδη εγω γι αυτο το κανω).
Δεν θελουμε ουτε να καταστρεψουμε τη γλωσσα, ουτε να βγαζουμε τα ματια του κοσμου. Ξερουμε οτι ειναι δυσαναγνωστα και γι αυτο τα χρησιμοποιουμε οταν κανουμε chat και οταν θελουμε να γραψουμε γρηγορα ενα μειλ(και για να μη φαινεται ποσο ανορθογραφοι ειμαστε :P).
Το ζητημα ειναι καθαρα πρακτικο, γι αυτο σε ενα φορουμ που η αναγνωσιμοτητα και οχι η ταχυτητα ειναι το σημαντικο ειναι λογικο να υπαρχει σχετικος κανονας.

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 09 Ιαν 2012, 19:41

A) NOMIZΩ ειπαρχει ιδη παρομιο θεμα.

Β) Αυτο το πραμα, οτι ΠΑΝΤΟΥ ειπαρχει ΚΑΠΟΙΟΣ (χορις παρεξιγηση) που απο ολα τα θεματα που εχουμε σημερα, θεωρει συμαντικοτερο να μη χαλασουμε τη γλωσσα.. σορρυ.. ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΟ ΒΑΡΕΘΕΙ! Μηπως να βαζουμε και πνευματα; Περισπομενες; ... Δε με παρατατε με τη "περιφανη γλωσσα" και δε ξερω τι... Ενα εργαλιο επηκινονιας ειναι, και ΑΠΛΑ εχουμε καποιους κανονες για να λιτουργει καλιτερα το εργαλιο... ... χμμμ... το σκεφτομε σοβαρα να αρχισω να τα αφηνω ετσι... να σας βγαλω λιγο τα ματια με την ορθογραφια μου... να δω μετα ποσο θα ασχολιστε με το τι γραφω και ποσο με το πως το γραφω... :D

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση περί Greeklish!

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 10 Ιαν 2012, 03:39

alsimify έγραψε: Από την άλλη, η εμπειρία μου μου έχει δείξει πως με greeklish γράφει συνήθως η πιτσιρικαρία και τα trolls :) οπότε ακόμα και εάν διαβάσω κάτι σε greeklish, σπάνια θα το πάρω στα σοβαρά.


PROBLEM WITH ZE TROLLS???

kostas_hackerman έγραψε:Και φυσικά, όταν τα σχόλια σε forum γίνονται σε Greeklish, να σβήνονται από τους διαχειριστές της σελίδας.

Στα πλαίσια της δημοκρατίας φυσικά...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Greeklish

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Ιαν 2012, 09:25

Ενώθηκαν τα δυο ομοια θέματα και τοε τελικό είναι εδώ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες