Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Συμφωνείς με τον παρακάτω προσωρινό κανονισμό για ψηφοφορίες;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 25 Δεκ 2012, 15:31

ΝΑΙ
49
78%
ΟΧΙ
8
13%
ΛΕΥΚΟ
6
10%
 
Σύνολο ψήφων: 63

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Δεκ 2012, 11:27

Δημήτρη, δεν προβλέπεται απαρτία στο καταστατικό για την συγκεκριμένη ψηφοφορία που αφορά κανονισμό αποφάσεων.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό James » 27 Δεκ 2012, 11:30

baskin έγραψε:Δημήτρη, δεν προβλέπεται απαρτία στο καταστατικό για την συγκεκριμένη ψηφοφορία που αφορά κανονισμό αποφάσεων.

Μη τρολάρεις με αυθαίρετες ερμηνείες
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Δεκ 2012, 11:37

Δεν προβλέπεται απαρτία στο Άρθρο 6. Διάβασε καλά και δεν κάνω καμία αυθαίρετη ερμηνεία. Έχουμε συζητήσει διεξοδικά το καταστατικό και στην Ε.Δ. και με τον Μανώλη όταν ετοιμάζαμε την πρόταση για το liquid.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό James » 27 Δεκ 2012, 11:46

4.13 Οι αποφάσεις στα όργανα του κόμματος λαμβάνονται συλλογικά με βάση την αρχή της πλειοψηφίας και είναι υποχρεωτικές για όλα τα μέλη του κόμματος. Πριν από την ψηφοφορία καταβάλλεται κάθε προσπάθεια ώστε να εξασφαλίζεται η σύνθεση των απόψεων και η μέγιστη δυνατή συναίνεση.


6.5 Σε όλες τις ψηφοφορίες του άρθρου αυτού το ποσοστό που απαιτείται για την λήψη απόφασης από το Σώμα των Μελών υπολογίζεται επί των μελών με δικαίωμα ψήφου.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Δεκ 2012, 11:50

Για πλειοψηφία λέει ρε Δημήτρη, ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΠΑΡΤΙΑ...

Πλειοψηφία σημαίνει ΕΠΙ ΤΩΝ ΨΗΦΙΣΑΝΤΩΝ.

Η απαρτία, όπου υπάρχει, ορίζεται ξεκάθαρα. Αν θέλεις κάνε ερώτημα στην Ε.Δ. που είναι η δουλειά της να ερμηνεύσει το καταστατικό.

Δες και εδώ: viewtopic.php?f=134&t=2821. Έχουμε δώσει ερμηνεία.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό James » 27 Δεκ 2012, 12:01

baskin έγραψε:Για πλειοψηφία λέει ρε Δημήτρη, ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΠΑΡΤΙΑ...

Πλειοψηφία σημαίνει ΕΠΙ ΤΩΝ ΨΗΦΙΣΑΝΤΩΝ.

Η απαρτία, όπου υπάρχει, ορίζεται ξεκάθαρα. Αν θέλεις κάνε ερώτημα στην Ε.Δ. που είναι η δουλειά της να ερμηνεύσει το καταστατικό.

Στράτο ξέρω να διαβάζω καλά, αν εσύ δε θέλεις να περιμένεις μέχρι 1/2/13 , ερμήνευσε όπως θέλεις το καταστατικό, η πλειοψηφία είναι επί των μελών με δικαίωμα ψήφων το αναφέρει ξεκάθαρα το 6.5
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Δεκ 2012, 12:08

Σου ξαναλέω. Η πλειοψηφία δεν περιέχει ΑΠΑΡΤΙΑ. Επέμενε όσο θέλεις. Έχουμε κάνει ερμηνεία ως Ε.Δ. και είναι απλά ελληνικά. Η απαρτία όπου ορίζεται είναι ξεκάθαρη.

Δεν υπάρχει απαρτία στα άρθρα που αναφέρεις. Τέλος.

Δεν ερμηνεύω εγώ. Έχει ερμηνεύσει η Ε.Δ. και έχουν ερωτηθεί και νομικοί.

Η Επιτροπή Διαιτησίας κατόπιν ερωτήματος μέλους για ερμηνεία άρθρων του Καταστατικού, ομόφωνα ανακοινώνει τα εξής:

Αίτημα:

4.13 Οι αποφάσεις στα όργανα του κόμματος λαμβάνονται συλλογικά με βάση την αρχή της πλειοψηφίας........



Ερώτηση Α: Με βάση αυτή την αρχή, στο τελικό ποσοστό πρέπει να λαμβάνονται υπόψη αυτοί που δεν ψήφισαν ή όχι;

6.3.4 Μετά τη διαβούλευση η Διοικούσα Επιτροπή οφείλει να θέσει σε ψηφοφορία προς το Σώμα των Μελών το σύνολο των προτάσεων
6.5 Σε όλες τις ψηφοφορίες του άρθρου αυτού το ποσοστό που απαιτείται για την λήψη απόφασης από το Σώμα των Μελών υπολογίζεται επί των μελών με δικαίωμα ψήφου.


Ερώτηση Β: Το "ποσοστό" είναι αόριστο ή προκύπτει σύμφωνα με το 4.13;

Ερώτηση Γ: Το 6.5 μιλάει μόνο για τις ψηφοφορίες αυτού του άρθρου, ναι ή όχι; Αν ναι τότε το 6.5 ισχύει μόνο για το 6.3.4. Από κει και πέρα οι κανονισμοί μπορούν να είναι οποιοιδήποτε;

Απάντηση:

Ερώτημα Α: Δεν λαμβάνονται υπόψη αυτοί που δεν ψήφισαν. Η αρχή της πλειοψηφίας ορίζει ότι κερδίζει η άποψη που θα συμπληρώσει μεγαλύτερο ποσοστό των ψήφων. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχει ψηφίσει κάποιος για να μετρηθεί η ψήφος του.

Ερώτημα Β: το ποσοστό ορίζεται από το 6.5 και όχι από την 4.13

Ερώτημα Γ: Ισχύει για όλες τις ψηφοφορίες του άρθρου 6

Παρατηρήσεις/Σκεπτικό:

Η ουσία του καταστατικού συμπυκνώνεται στο άρθρο 6.3:

6.3 Οι κανονισμοί και τα εργαλεία με τα οποία λαμβάνει αποφάσεις το Σώμα των Μελών προτείνονται και αποφασίζονται από το ίδιο.



όπου το Σώμα έχει την ευχέρεια να ορίσει τους κανονισμούς πλειοψηφίας. Για την επιλογή του κανονισμού και του εργαλείου ψήφισης που θα χρησιμοποιει το Σωμα των Μελών ισχύουν όμως οι γενικές διατάξεις που απαιτούν πλειοψηφία και ως τέτοια, μη ορίζοντας διαφορετικά, εκλαμβάνεται η απόλυτη, προς μέγιστη διασφάλιση της διαδικασίας.

Η Επιτροπή Διαιτησίας
Βασίλης Περαντζάκης
Στράτος Ζολώτας
Παπαναστάσης Γιάννης
Αθανασόπουλος Παναγιώτης
Προκοπίδης Χριστόφορος
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό James » 27 Δεκ 2012, 12:51

Ελα ρε στράτο, διάβασε τι γράφει ή τελευταία παράγραφο στην ανακοίνωση της ΕΔ.
Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί να ξέρουμε τι διαβάζουμε, η ερμηνεία της ΕΔ ειναι ανακριβής και δεν απαντάει στα ερωτήματα που έχουν τεθεί.

Αν θέλετε να πάμε έτσι ας πάμε, στη τελική το πρόβλημα μου δεν είναι να γίνουν τώρα ψηφοφορίες και όχι σε 40μέρες, το πρόβλημα μου είναι η ανικανότητα των μελών της ΔΕ να παράγουν το έργο για το οποίο ψηφίστηκαν, και ή έλλειψη συμμετοχής μελών στο κόμμα, καθώς και η μη ξεκάθαρη πολιτική θέση του κόμματος.

Υστ.
Μη αρχίσουν πάλι ο μαιντανός και ο βλάκας τις κρίσεις για τους μαλάκες που ψήφισαν, γιατι θα το ξαναπώ και θα το λέω συνέχεια, οι παρόντες στο συνέδριο ψήφισαν μαλακίσμένα, εκ του αποτελέσματος φαίνεται αυτό τώρα πιά ξεκάθαρα.
Και για το μαιντανό, δες ότι εγώ και ο στράτος που είμαστε <<κολλητοί>> διαφωνούμε δημοσίως, ενώ εσύ γιά τα κολητάρια σου μην ακούσεις κάτι αμέσως δικαιολογίες .......
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Δεκ 2012, 12:54

Εγκαταλείπω... (για το θέμα τις ερμηνείας για το οποίο φάγαμε τα μούσια μας να το συζητάμε στην Ε.Δ. και ρωτήσαμε και νομικούς).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόταση για κανόνες ψηφοφοριών μέσω forum

Δημοσίευσηαπό baskin » 27 Δεκ 2012, 15:05

Το παρόν κλειδώνεται, μιας και η ψηφοφορία τελείωσε. Για διευκρινήσεις (εφόσον χρειάζονται) ας ανοιχτούν κατάλληλα νήματα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες