Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Πως θα (ήθελα να) ενημερώνομαι από το ΠΕΙΡ:

Το δημοψήφισμα λήγει στις 17 Ιαν 2012, 14:35

Θα διαβάζω μόνος/η μου άρθρα στο pirateparty.gr
52
20%
Θα μπαίνω στο forum.
53
21%
Θέλω να παίρνω email / newsletter
51
20%
Θα βλέπω το twitter @piratepartyGR
25
10%
Θα βλέπω το facebook
27
11%
Θα βλέπω το Google+
17
7%
Μέσω RSS feed [τι 'ναι τούτο! :) ]
25
10%
Είμαι ακόμη τρελαμένος με το IRC
4
2%
 
Σύνολο ψήφων: 254

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό adrian » 08 Ιαν 2012, 00:09

ναι, το γνωριζω
το διαχειριζομαι
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 08 Ιαν 2012, 00:31

tvelocity έγραψε:Νομίζω είχε πάρει το μάτι μου σε κάποιο post του Ανέστη ή κάποιου άλλου πειρατή, ότι τα usernames που θα είναι εγγεγραμμένα μέλη του κόμματος θα ξεχωρίζουν στο φόρουμ. Φαντάζομαι θα υπάρχει διαφορετικό χρώμα ή κάποιο badge. Επίσης μόνο αυτά θα έχουν δικαίωμα ψήφου. Οπότε υπάρχουν γενικά λύσεις.

Φαντάζομαι στο μέλλον μπορεί να μελετούσαμε διαφόρων ειδών λογισμικά ή να αναπτύξουμε δικά μας, με σκοπό την άμεση ψηφιακή δημοκρατία ;)



πέρα από αυτού θα έπρεπε να φτιαχτεί ένα forum(gate) για εγγεγραμμένα μελη του κόμματος και μονο για αυτά. (read & write)
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 08 Ιαν 2012, 06:04

piratiko.org έγραψε:πέρα από αυτού θα έπρεπε να φτιαχτεί ένα forum(gate) για εγγεγραμμένα μελη του κόμματος και μονο για αυτά. (read & write)


Κατά την άποψη μου, και με βάση την αρχή της διαφάνειας, δεν θα πρέπει να υπάρξει κάτι κρυφό προς τα έξω. Δηλαδή έστω και μόνο για ανάγνωση, θα πρέπει να είναι διαθέσιμα προς το κοινό όλοι οι χώροι διαβούλευσης του κόμματος.

Επίσης, ας μην υποτιμήσουμε την εν δυνάμει προσφορά ατόμων που μπορούν και θέλουν να συμμετάσχουν σε διαβουλεύσεις, αλλά δεν θέλουν για οποιονδήποτε λόγο να γραφτούν μέλη στο κόμμα. Λόγω της δυναμικής και διαφορετικότητας του κόμματος, μόνο να χάσουμε έχουμε με το να κλειστούμε. Αν μη τι άλλο, πρέπει να ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΜΕ περισσότερη συμμετοχή από όλους. ΠΕΙΡΑΤΕΣ είμαστε, όχι κλίκα!
Verba volant, scripta manent

Bill
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 14:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό Bill » 08 Ιαν 2012, 09:06

Σωστό όσον αφορά το chat,θα μπαίνω όσο ποιο συχνά μπορώ.
Life too short to cry,long enough to try!

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Ιαν 2012, 10:38

Σωστό και Σωστό :D
Κατά την άποψη μου, και με βάση την αρχή της διαφάνειας, δεν θα πρέπει να υπάρξει κάτι κρυφό προς τα έξω. Δηλαδή έστω και μόνο για ανάγνωση, θα πρέπει να είναι διαθέσιμα προς το κοινό όλοι οι χώροι διαβούλευσης του κόμματος.

Επίσης, ας μην υποτιμήσουμε την εν δυνάμει προσφορά ατόμων που μπορούν και θέλουν να συμμετάσχουν σε διαβουλεύσεις, αλλά δεν θέλουν για οποιονδήποτε λόγο να γραφτούν μέλη στο κόμμα. Λόγω της δυναμικής και διαφορετικότητας του κόμματος, μόνο να χάσουμε έχουμε με το να κλειστούμε. Αν μη τι άλλο, πρέπει να ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΜΕ περισσότερη συμμετοχή από όλους. ΠΕΙΡΑΤΕΣ είμαστε, όχι κλίκα!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό plessas » 08 Ιαν 2012, 12:19

tvelocity έγραψε:
Κατά την άποψη μου, και με βάση την αρχή της διαφάνειας, δεν θα πρέπει να υπάρξει κάτι κρυφό προς τα έξω. Δηλαδή έστω και μόνο για ανάγνωση, θα πρέπει να είναι διαθέσιμα προς το κοινό όλοι οι χώροι διαβούλευσης του κόμματος.

Επίσης, ας μην υποτιμήσουμε την εν δυνάμει προσφορά ατόμων που μπορούν και θέλουν να συμμετάσχουν σε διαβουλεύσεις, αλλά δεν θέλουν για οποιονδήποτε λόγο να γραφτούν μέλη στο κόμμα. Λόγω της δυναμικής και διαφορετικότητας του κόμματος, μόνο να χάσουμε έχουμε με το να κλειστούμε. Αν μη τι άλλο, πρέπει να ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΜΕ περισσότερη συμμετοχή από όλους. ΠΕΙΡΑΤΕΣ είμαστε, όχι κλίκα!


Συμφωνώ απόλυτα!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

salodim
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 12:34

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό salodim » 08 Ιαν 2012, 13:23

Χαιρετιζω ολους τους πειρατοφορουμιστες,
αυτο που ειναι εντυπωσιακο, ειναι οτι λειτουργει επιτελους η Δημοκρατία μετα απο πολλα χρόνια.
Βασική προυπόθεση της λειτουργίας της, η ενημέρωση και μαλιστα η αμεση ενημέρωση. Οχι καθοδηγούμενη, ουτε ανακαλυπτοντας την. Ολοι οι αλλοι ας ψαχνουν να βρουν το "αυγο του Κολόμβου".
Αυτή η κίνηση, το party, οπως θελετε πεστε, πρεπει ναχει ανοικτη ενημέρωση. Με email, news, letters, τα παντα. Οπως γραφει και καποιος με αρχη διαφανειας, και η ηλεκτρονική δισφάνεια προσφερεται.
Βεβαια θα πρεπει να υπαρξει καποια οργανωση, οι πειρατες ηταν ξακουστοι για την οργάνωσή τους, πως αλλιως θα τα βαζαν με ολο το τοτε σύστημα? (χιουμορ). Ολοι να λενε την γνωμη τους. Απο μια ηλιθια σκέψη μπορει να βγει η σπουδαιοτερη ιδέα. Γιαυτο καλο ειναι να μην ψαχνουμε την ενημέρωση... αλλα να δίνεται αυτή ποικιλοτρόπως και απλετα, μεσα απο καποιο έλεγχο βεβαια, (θα βρεθει αυτο πως θα γίνει).
ευχαριστω

ggeo
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:26

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό ggeo » 08 Ιαν 2012, 21:29

Να επισημάνω το civicrm από το eff για όσους δεν το γνωρίζουν:
https://www.eff.org/2011/october/effs-membership-program-goes-open-source

http://civicrm.org/
The Free and Open Source Solution for the Civic Sector

CiviCRM is a free, libre and open source software constituent relationship management solution. CiviCRM is web-based, internationalized, and designed specifically to meet the needs of advocacy, non-profit and non-governmental groups. Integration with both Drupal and Joomla! content management systems gives you the tools to connect, communicate and activate your supporters and constituents.

djart
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό djart » 08 Ιαν 2012, 23:53

Υπάρχει ένας καταιγισμός πληροφοριών, ιδεών, απόψεων, κλπ αυτή τη στιγμή :)

Ψηφίζω E-mail/Newsletter και RSS κυρίως για πρακτικούς λόγους, έτσι μπορείς να ξέρεις τί έχεις διαβάσει και τί σου απομένει για διάβασμα, σε αντίθεση με twitter, FB, G+ και συναφή, στα οποία η μπάλα χάνεται ελαφρώς.

Σαφώς το site και το forum δεν μπορούν να υποκατασταθούν, όμως όλα τα υπόλοιπα μέσα βοηθούν στο να φέρουν κόσμο προς αυτά τα δύο. Όπως φυσικά ξέρετε, κάπως έτσι λειτουργεί το workflow στο internet γενικότερα.

Προσωπικά προτιμώ να υπάρχει ένα σταθερό σημείο στο οποίο να βρίσκεται όλη η πληροφορία (πχ το site) και τα υπόλοιπα μέσα απλώς να την αναπαράγουν όλη ή κομμάτι της. Με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον ξέρεις ποιό ένα μέσο να παρακολουθείς ευλαβικά αν θες να μη χάνεις τίποτα και να αγνοήσεις με ασφάλεια όλα τα υπόλοιπα (αν σε κουράζουν).

Είμαι επίσης υπέρ των mailing lists, αφού αναφέρθηκε. Αρκετός κόσμος βαριέται να ασχοληθεί ή τις θεωρεί απαρχαιωμένες. Όμως και πάλι, στο πρακτικό κομμάτι είναι super ξέροντας ανα πάσα στιγμή τί σου απομένει να διαβάσεις.

gavroche
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 04:12
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Πως θα ήθελα να ενημερώνομαι

Δημοσίευσηαπό gavroche » 09 Ιαν 2012, 03:35

fubvr έγραψε:RSS στο site,
mailing lists (ίσως περισσότερες από μια, μια read-only για ανακοινώσεις (ppgr-announce), μια για συζητήσεις (ppgr-talk), και μια για τα μέλη με ανοιχτό το archive (ppgr-members))
irc, (#ppgr, προτείνω το freenode)
και ένα wiki για την οργάνωση σας.
Τώρα για ανακοινώσεις στους υπόλοιπους πολίτες twitter, facebook και google plus μέσω ping.fm ή posteroys είναι υπεραρκετά.

Τι θα λέγατε για Newsgroup;


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες