Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Το δημοψήφισμα λήγει στις 18 Μάιος 2012, 21:11

ΝΑΙ
120
73%
ΟΧΙ
33
20%
ΛΕΥΚΟ
12
7%
 
Σύνολο ψήφων: 165

michael_kemanetzis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012, 16:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό michael_kemanetzis » 17 Μάιος 2012, 12:57

Ψήφισα ΟΧΙ, γιατί νομίζω κάναμε την κίνηση να κατέβουμε, είδαμε ότι πήραμε 32χιλιάδες+ ψήφους και μπράβο μας. Τώρα ας οργανωθούμε και ας δούμε μπροστά.
Δεν χρειάζεται να δώσουμε άλλα 15χιλιάρικα για τις δεύτερες εκλογές ή και τις 3ες.

bmichal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 13:19
Τοποθεσία: Καλλιθέα, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό bmichal » 17 Μάιος 2012, 13:05

Παιδιά, αυτό που ξεκινήσαμε πρέπει να το συνεχίσουμε! άνθρωποι - μη φανατισμένοι, μη κομματικοποιημένοι, με πνεύμα δημοκρατικό, υπέρ της αξιοκρατίας, της διαφάνειας, της άμεσης δημοκρατίας, αλλά και της καλής δουλειάς, χωρίς παρωπίδες, ανοιχτόμυαλοι - όπως εμείς όλοι, ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνουμε ενεργοί! Να μας μάθουν περισσότεροι. Είναι και άλλοι σαν εμάς. Το βλέπω καθημερινά (είμαι καθηγητής και το βλέπω και στους νέους μας)! Χωρίς να αναφέρω - το τονίζω αυτό - το που ανήκω, συζητώ με τους μαθητές μου για πολιτική (και όχι για κόμματα). Είναι ανάγκη η αλλαγή. Ξεθώριασαν τα κομματικά χρώματα. τελικά, το πιο φωτεινό χρώμα είναι το μαύρο - το πειρατικό :) !

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Βασίλης Μιχαλόπουλος
Michalopoulos Vassilis
IT Engineer, School Teacher

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 17 Μάιος 2012, 13:08

Και εγώ κρατιόμουν να μην κάνω ανάρτηση σε αυτό το thread αλλά: Αφού έχουν οι άλλοι δικαίωμα γιατί εγώ όχι;
@michael_kemanetzis
Κατά πως λες: Κατεβήκαμε, μας ψηφίσατε 32000, σας ευχαριστούμε, ώρα για ξεκούραση τώρα πια!!!!!
Και μετά θέλουμε να μας πάρει σοβαρά ο κόσμος και να μας στηρίξει!!
Πέντε "φάσκελα" θα μας δώσει αν τον αφήσουμε ξεκρέμαστο.
Τι θα πω εγώ προσωπικά σε όσους, με δεκάδες επιχειρήματα, έπεισα για να μας ψηφίσουν; (5, 10, 100 αδιάφορο)
"Ευχαριστούμε αλλά τώρα θέλουμε τον χρόνο μας να διαλογιστούμε;"
Αρνούμαι να γελοιοποιηθώ τόσο!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Μάιος 2012, 14:22

g_maras έγραψε:Προτείνω να μη κατέβουμε στις εκλογές με κύριο λόγο το θέμα της οργάνωσης.
Καλύτερα θα είναι να προετοιμάσουμε τις δράσεις μας ,την επικοινωνία μας, τα οικονομικά μας και στη συνέχεια όταν ξαναγίνουν, που δε νομίζω ότι θα αργήσουν, παίρνουμε μέρος.
Άλλωστε το πρώτο βήμα ήταν θετικό , να δουλέψουμε πάνω σε αυτό .




Εμπεριστατωμενη αποψη απο ενα ενεργο μελος που με την καθημερινη του συμμετοχη ανεδειξε τα προβληματα στην οργανωση,στην επικοινωνια,στα οικονομικα μας καθως και σε ενα πληθος αλλα ζητηματα.Πειρατικα παντα.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 13:58
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΙΠΠΟΣ » 17 Μάιος 2012, 14:30

Κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στις εκλογές. Και αν ειναι δυνατόν και με υποψηφίους σε όλες τις περιφέρειες. Τα επιχειρήματα περί αξιοπιστίας αν απουσιάσουμε είναι κατά τη γνώμη μου βάσιμα όπως όμως και το οικονομικό το οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί με καθολική κινητοποίηση δική μας. Είναι αρχή ακόμα και είμαστε πραγματικά λίγοι αλλά τώρα είναι τα δύσκολα. Όταν οι αριθμοί των πειρατών θα είναι τετραψήφιοι όλα θα είναι απλούστερα και δε θα έχουμε ξανά (πιστεύω) τέτοιους ενδοιασμούς. Πάμε δυνατά και Πειρατικά όλοι!
Fool me once,shame on you. Fool me twice, shame on me!

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό kissand » 17 Μάιος 2012, 14:40

Μην γράφετε μόνο posts
Διαβάστε κιόλας

Για όσους λένε ΟΧΙ απαντήστε μου τα παρακάτω
viewtopic.php?f=11&t=1611&start=100#p20478
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

GiannisXPatra
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Απρ 2012, 15:24

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό GiannisXPatra » 17 Μάιος 2012, 15:04

Το πολιτικό σύστημα όπως το γνωρίζαμε μέχρι τώρα έχει πεθάνει. Ο πολίτης έχει αρχίσει και αναζητά την πραγματική αξιοκρατία και διαφάνεια. Αυτές είναι οι αρχές που πρεσβεύουμε και ο κόσμος θα μας ανακαλύψει αργά ή γρήγορα. Είναι γεγονός ότι αφενός οι συνθήκες δεν έχουν ωριμάσει ακόμα και αφετέρου το κόμμα είναι πολύ πίσω σε οργάνωση και οικονομική δύναμη.
Θεωρώ ότι η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί με όσα μέσα υπάρχουν, μεθοδικά, συστηματικά και χωρίς διακοπές, για να δείξουμε ότι είμαστε εδώ, κατοχυρώνοντας έτσι τους πειρατές στη συνείδηση του έλληνα πολίτη. Αυτός είναι ο πρώτος στόχος.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 17 Μάιος 2012, 15:10

Μην ξεχνάμε ότι

1. η συμμετοχή στης εκλογές δεν είναι ένα καινούριο τεύχος, αλλά η συνέχεια τον εκλογών της 6 Μαΐου. Εφόσον μπήκαμε στον χορό θα πρέπει να τον χορέψουμε. το είχα ξανά αναφέρει σε ένα άλλο post :


"Καταρχάς πρέπει να κατανοήσουμε ότι οι επαναληπτικές όπως το λέει και η λέξη δεν είναι κάτι νέο αλλά η συνέχεια του πρώτου σκέλους των εκλογών, εφόσον μπήκαμε στο χορό θα πρέπει να τον χορέψουμε.
Οι δυσκολίες είναι και θα εξακολουθούν να μας συνοδεύουν όχι μόνο αυτή την στιγμή αλλά και σε πολλές άλλες, δείξαμε όλοι μας ότι κάθε πρόβλημα λύνεται με αγώνα και ιδρώτα.
Εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν θα συμμετάσχουμε στις επαναληπτικές έχουμε χάσει το παιχνίδι και θα είναι απογοητευτικό και προσβλητικό για τους εαυτούς μας αλλά και για όλους όσους πίστεψαν στο κόμμα.
Έχουμε υποχρέωση σαν κόμμα απέναντι σε 33.000 πολίτες μας στήριξαν και μας εμπιστεύτηκαν ,
η υποχρέωση μας είναι τεράστια δεν είναι ένα παιχνιδάκι το οποίο σταματάμε γιατί δυσκολευόμαστε, είναι πιο μεγάλη από κάθε τι έχουμε υποστεί μέχρι σήμερα"


2. η μεγαλύτερες και σημαντικότερες πρόοδοι γίνονται πάντα εν καιρού πολέμου. αυτή την στιγμή της μάχης πρέπει να την εκμεταλλευτούμε. όχι μόνο για το ότι αυτή η κινητήρα δύναμη θα μας εκτοξεύσει σε κλάσματα του χρόνου από τον οποίο λογικά θα χρειαζόμασταν να φτάσουμε εκεί που θέλουμε, αλλά όμως και ως υποχρέωση σε όσον μας εμπιστεύτηκαν. μας εμπιστεύεται σχεδόν 33,000 Έλληνες πολίτες.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Tritonio
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:31

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό Tritonio » 17 Μάιος 2012, 15:48

Ναι αλλά να πάρουμε την φτηνότερη προσφορά για τα ψηφοδέλτια ΟΠΟΥ και αν είναι. Γιατί να δώσουμε διπλά λεφτά σε ένα τυπογραφείο εδώ, που εντέλει θα τα στερήσουμε από κάποια άλλη ελληνική επιχείρηση εν μέρη αφού δεν θα μας περισσέψουν; Καλύτερα να δώσουμε την διαφορά ή τμήμα της διαφοράς σε κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα παρά να φουσκώνουμε για επικοινωνιακούς λόγους τα οικονομικά μας.
My signature was big so I made a page out of it: http://bit.ly/trtsig

neuromantis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Μάιος 2012, 12:16

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό neuromantis » 17 Μάιος 2012, 15:57

Ναι στην αυτόνομη κάθοδο με οποιοδήποτε τίμημα αλλά παράλληλα περισσότερη δουλειά στην προβολή των θέσεων του κόμματος!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες