Διαλέγουμε ενα από τα 2

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Διαλέγουμε ένα από τα 2

Το δημοψήφισμα λήγει στις 05 Μάιος 2012, 19:16

Κείμενο 1
11
30%
Κείμενο 2
3
8%
Κανένα από τα 2
19
51%
Λευκό
4
11%
 
Σύνολο ψήφων: 37

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Μάιος 2012, 23:24

Εχεις κάποιο δίκιο.
Οι σκέψεις μου:

Για τη συμμετοχή στις εκλογές:
Έπρεπε να συμμετάσχει το τότε 50% των μελών (που είχαν στείλει χαρτιά) κάπου 140 από τους 280.
Δεν συμμετείχε, παρ' ότι βγήκε πρωτοσέλιδο και στάλθηκε email σε όλους και η ψηφοφορία κράτησε μια βδομάδα.

Η απόφαση δεν στερείται ουσιαστικής νομιμοποίησης. Ο κόσμος ήθελε ΝΑΙ. Δεν ήταν 51-49 να αναρωτιόμαστε...
Η απόφαση δεν στερείται τυπικής νομιμοποίησης. Η Δ.Ε. δικαιούται να νομιμοποιεί τέτοιες καταστάσεις.


Για το pad
Θα μπορούσα να παρακαλέσω για σύγκλιση της Δ.Ε. και να αποφασίσουν 7 άνθρωποι.

Δεν τα 'κανα, γιατί μ'αρέσει να ακολουθούμε τις Αρχές μας και να νοιώθουμε όλοι όμορφα.
Και γιατί η αίσθηση έστω των 25 προσώπων που μετείχαν είναι πολύ καλύτερη από τη δικιά μου μοναδική αίσθηση.

Σε παρακαλώ να δεις συνολικά την πρακτική μας. Σε καμιά απόφαση από όσες πήραμε όλοι μαζί μέχρι σήμερα δεν παραπονέθηκε κάποιος για καπέλωμα,
κι όπως βλέπεις καλύτερα να μην βγει μια ανακοίνωση κι ας έχουν πέσει ώρες δουλειάς, παρά να είμαστε ανακόλουθοι ανάμεσα σε λόγια και έργα.

rudolf έγραψε:Επίσης...
Αυτό το σύστημα (Κατεβάζω μια πρόταση για ψηφοφορία, και με ψήφους 14 υπέρ έναντι 2 κατά αποφασίζω σε σύνολο 880 Πειρατών) είναι αστείο.
Αν οι υπόλοιποι 800+ Πειρατές δεν λάβουν μέρος στην ψηφοφορία ένα από τα πολλά συμπεράσματα που μπορεί να βγάλει κάποιος είναι ότι το θέμα στερείται σοβαρότητας.
Αν θυμάμε καλά σε σύνολο πάνω τουλάχιστον 550 μελών η συμμετοχή στην ψηφοφορία σχετικά με την κάθοδό μας στις εκλογές ήταν:
(ΠΕΡΙΠΟΥ) 83 ΝΑΙ, 13 ΟΧΙ. Οι άλλοι πειρατές τι γνώμη είχαν;

Με τα δεδομένα αυτά νομίζω ότι δεν έπρεπε η ψηφοφορία να επαναληφθεί ή να μην πάρουμε απόφαση.
Προτείνω να βρούμε μια λύση στο ζήτημα
π.χ: Η ψηφοφορία να ακυρώνεται αν δεν υπάρχει συμμετοχή 50% (ή άλο ποσοστό μεγαλύτερο)
Όπως γίνεται τώρα φαίνεται σαν την τακτική του καπελώματος των αριστερών συνδικαλιστών στις ψηφοφορίες των συνελεύσεων.
Παιδιά ξυπνήστε δεν είμαστε αριστερό μαγαζί ...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 04 Μάιος 2012, 23:33

Ναι να περασει το πληροφοριακο κειμενο αμεσα και τα λεμε αλλη ωρα.Πειρατικα παντα :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

theofanis1987
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 23:15

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό theofanis1987 » 04 Μάιος 2012, 23:35

Το 2ο ειναι πολυ καλο. Οσον αφορα το πρωτο δεν συμφωνω σε αυτο.


Επικοινωνιακό τρικ Νο2
Ξαφνικά θυμήθηκαν ότι υπάρχει στην Ελλάδα AIDS. Συλλάβανε και διαπόμπευσαν όποια έτυχε στο δρόμο τους. Για να μπορεί να βγαίνει ο Υπουργός στα ραδιόφωνα και να καυχιέται "εγώ, εγώ κι εγώ", ώστε να έρθει πρώτος σε σταυρούς και να πάρει πόντους στο εσωκομματικό παιχνίδι.
Παραβλέποντας ότι ο ίδιος είχε την ευθύνη του ελέγχου αλλά και της ενημέρωσης και δεν είχε κάνει απολύτως τίποτα μια βδομάδα πριν τις εκλογές. Τα φερέφωνα δεν πρόκειται να τον κατηγορήσουν.

Δεν συμφωνω οτι αυτο εγινε για επικοινωνιακο παιχνιδι. Οι ελεγχοι γινονται ανελλειπως σε οικους ανοχης(τουλαχιστον αυτο λειτουργει μονο στην χωρα μας για να μπορουν οι ανδρες αφου δεν μπορουν να πανε με την γυναικα τους να μπορουν να πανε εκει διοτι σχεδον ολοι που πηγαινουν με αυτες ειναι παντρρεμενοι. Τυχαιο?) απλα ηρθε η σειρα αυτων των γυναικων να ελεγχουν οι οποιες δεν δουλευαν αν δειτε μεσα σε οικους ανοχης αλλα στυον δρομο. Αυτες λοιπον εμφανιστηκαν οτι ειχαν AIDS και επρεπε να το πουν Δηλαδη επρεπε να περασουν οι εκλογες και να το πουν η να το πουν αμεσα ετσι ωστε αυτοι που ειχαν παει με αυτες να πανε να κανουν εξετασεις αμεσα και να δουν αν εχουν κολλησει και αυτοι η ειναι καλα? Επισης συμφωνω στο οτι εδειξαν φωτογραφιες αυτων των γυναικων ετσι ωστε αυτοι που πηγαν μαζι τους για να τις γνωρισουν. Ψηφιζω λοιπον 2ο.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό manos_ » 05 Μάιος 2012, 02:35

Στο κείμενο δύο έχει ξεχαστεί το τελείωμα.

Με ευθύνη η αξιοπρέπεια αυτή να διαφυλαχθεί,
ΨΗΦΙΣΕ ΠΕΙΡΑΤΕΣ - ΨΗΦΙΣΕ ΕΣΕΝΑ.


Επίσης: Εδώ φαίνεται η αδυναμία του να ψηφίζεις άσπρο-μαύρο-κίτρινο-μπλε.
Μαζί με τα ξερά καις και τα χλωρά.

Δεν έχει αναλυθεί η δομή, οι στόχοι, η γλώσσα, το ύφος, ο σκοπός.
Δεν έχουν τεθεί επιχειρήματα επ' αυτών.
Γι' αυτό και επικρατεί το κανένα.
Φαντάζομαι τι άλμα είναι να μάθουμε να ψηφίζουμε νόμους,
αν δεν μάθουμε να προ-ψηφίζουμε σε επιχειρηματολογία πριν την τελική ψήφο.

Ακόμα περισσότερο, αν δεν έχουμε αποσαφηνίσει την ηθική μας στάση και τις αξίες μας.
Ορκ, Σάρουμαν, κάποιοι τα ζητούν. Κάποιοι θέλουν να γράφουν και να κράζουν.
Κάποιοι να μιλάνε με κοφτά επιχειρήματα. Κάποιοι με οραματισμό.
Πυξίδα παρακαλώ. Κοινό όραμα, συμφωνημένο.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό Rognan » 05 Μάιος 2012, 04:15

Με χαλανε και τα δυο...! Πολυ!
Ενα απο τα σαπια πραγματα που εχουν εδρεωθει χρονια τωρα στην πολιτικη ειναι η λασπολογια, ιδικα η λαΐκιστικη λασπολογια. "Αυτος ειναι κακος γιατι εκανε αυτο και εκεινο, μη τον ψηφισετε γιατι δεν εχει τα κοτσια, ειναι βλακας" κλπ, κλπ, κλπ.
Πιστευω πως οι πειρατες πρεπει να ξεφυγουν απο αυτην την νοοτροπια!
Τι πιο απλο και πιο λογικο απο το να παρουσιασουμε τον νομο ως εχει, να εξηγισουμε οτι ο νομος δεν ευνοει μεσω των χαμενων ψηφων το πρωτο κομμα! Αν δεν παρουσιασουμε στοιχεια, τι νοημα εχει; Δεν ειναι δυνατων να λεμε απλος, χωρις να αποδεικνυουμε, δεν δινουμε βαρος στον λογο.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό agelos » 05 Μάιος 2012, 10:06

Rognan έγραψε:Με χαλανε και τα δυο...! Πολυ!
Ενα απο τα σαπια πραγματα που εχουν εδρεωθει χρονια τωρα στην πολιτικη ειναι η λασπολογια, ιδικα η λαΐκιστικη λασπολογια. "Αυτος ειναι κακος γιατι εκανε αυτο και εκεινο, μη τον ψηφισετε γιατι δεν εχει τα κοτσια, ειναι βλακας" κλπ, κλπ, κλπ.
Πιστευω πως οι πειρατες πρεπει να ξεφυγουν απο αυτην την νοοτροπια!
Τι πιο απλο και πιο λογικο απο το να παρουσιασουμε τον νομο ως εχει, να εξηγισουμε οτι ο νομος δεν ευνοει μεσω των χαμενων ψηφων το πρωτο κομμα! Αν δεν παρουσιασουμε στοιχεια, τι νοημα εχει; Δεν ειναι δυνατων να λεμε απλος, χωρις να αποδεικνυουμε, δεν δινουμε βαρος στον λογο.



συμφωνω αλλα πρεπει να βγαζουμε τα καως κειμενα εξω ακομη κι αν ΔΕΝ εχουμε ολα τα στοιχεια. θα ακουστει και η αληθεια που δεν ακουγεται. κι αυτο ειναι στοιχειωδης ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ αν θελουμε να μιλαμε για διαφανεια.


και να πω και κατι αλλο.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΓΟ ΕΔΩ. ΣΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΤΙ. ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ.

αυτή ειναι η αμμεση δημοκρατία


πειρατικα πάντα και με το παραπονο που μου δημιουργειτε οσοι δεν συμετεχετε ενεργα αλλα ξαφνικα εμφανιζεστε ΜΟΝΟ για να κριτικαρετε.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

vagenasd
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:48
Τοποθεσία: Athens Greece

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό vagenasd » 05 Μάιος 2012, 10:17

Παρακολουθώ συνέχεια το εξής πρόβλημα σοβαρά ζητήματα που αφορούν το κόμμα και δείχνουν την σκέψη μας να βγαίνουν φόρα παρτίδα στους πάντες και
κατά συνέπεια είτε ορισμένοι να γελάνε από μέσα τους και να σχολιάζουν χωρίς να το εκδηλώνουν στο φόρουμ και άλλοι χωρίς να είναι επίσημα μέλη του κόμματος να έχουν λόγο και να γράφουν, και δεν ξέρω δε αν και θα μπορούν να ψηφίζουν στην ψηφοφορία εδώ στο φόρουμ. γνώμη μου είναι σοβαρά ζητήματα που αφορά το κόμμα να μην βγαίνουν ελευθέρα στο φόρουμ και μόνο στα επίσημα μέλη να έχουν πρόσβαση μόνο. επισημαίνω στα σοβαρά ζητήματα όπως εδώ τώρα

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Μάιος 2012, 10:19

Δημήτρη, δεν μπορούν να ψηφίσουν, μπορούν απλά να αφήσουν σχόλιο.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό mankasp » 05 Μάιος 2012, 10:37

συμφωνω αλλα πρεπει να βγαζουμε τα καως κειμενα εξω ακομη κι αν ΔΕΝ εχουμε ολα τα στοιχεια. θα ακουστει και η αληθεια που δεν ακουγεται. κι αυτο ειναι στοιχειωδης ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ αν θελουμε να μιλαμε για διαφανεια.
=>Διαφωνώ, δεν πρέπει να βγαίνει τίποτα επίσημα αν δεν έχουμε όλα τα στοιχεία ή τουλάχιστον να επισημαίνεται με πολύ σαφή τρόπο πως δεν έχουμε τα στοιχεία. Αλλιώς, γινόμαστε γραφικοί συνομοσιολόγοι.

και να πω και κατι αλλο.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΓΟ ΕΔΩ. ΣΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΤΙ. ΜΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ.
=> Δεν αναιρεί το ένα το άλλο, όποιος δεν συμμετέχει, ΕΧΕΙ το δικαίωμα να κρίνει. Πες πως ένας Δήμος στήνει ένα γλυπτό έκτρωμα. Θα το κρίνω ακόμα και αν εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα κρίνω ένα κείμενο και δε θα το δεχτώ αν δε με εκφράζει ακόμα και αν δε μπορώ να γράψω καλύτερο.

αυτή ειναι η αμμεση δημοκρατία

πειρατικα πάντα και με το παραπονο που μου δημιουργειτε οσοι δεν συμετεχετε ενεργα αλλα ξαφνικα εμφανιζεστε ΜΟΝΟ για να κριτικαρετε.
=> Συμφωνώ απείρως μαζί σου ότι έχουμε έλλειψη ενεργής συμμετοχής, ειδικά στις δραστηριότητες που απαιτούν να βγούμε από το σπίτι.
https://twitter.com/e_kastrinakis

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Διαλέγουμε ενα από τα 2

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 05 Μάιος 2012, 10:40

Δεν θα μπω στην διαδικασία να κρίνω τα κείμενα αυτούσια ως έχουν, δεν υπάρχει λόγος.
Αυτό που έχω να πω είναι πως πρέπει να μας διακρίνει εξωστρέφεια σαν κόμμα, να συμμετέχουμε, να σχολιάζουμε, να απαντάμε και αυτό να βγαίνει προς τα "έξω".
Τώρα αν σε κάποιον δεν άρεσε η Α λέξη, σε κάποιον η Β φράση και, και, και........
Μην παρανοήσουμε!!!
Και για να κλείσω, συμφωνώ με κάποια μέλη μας που μίλησα και προτείνουν οι ψηφοφορίες να μην σχολιάζονται!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες