Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Να το δημοσιεύσουμε;

ΝΑΙ, να το δημοσιεύσουμε
24
100%
ΟΧΙ, να μην το δημοσιεύσουμε
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 24

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό anestis » 25 Απρ 2012, 19:06

Μια πρόχειρη, βιαστική ψηφοφορία για να έχουμε μια αίσθηση αν θέλουμε να το δημοσιεύσουμε ή όχι.
Για αλλαγές παρακαλούμε ΜΗΝ γράφετε άλλο στο Pad, αφήστε σχόλια εδώ.


Δρόμος προς τις κάλπες, μετ' εμποδίων.

Στην Ελλάδα μας επετράπη, μετά από πολλούς μήνες διακυβέρνησης από μια κυβέρνηση αμφίβολης συνταγματικότητας και πλήρους αναντιστοιχίας με τη θέληση των πολιτών, να κάνουμε εκλογές.
Για τις εκλογές αυτές τα παλιά πολιτικά κόμματα πήρανε, πέραν των 54 εκ. ευρώ της τακτικής τους επιχορήγησης, 10 εκατομμύρια ευρώ επιπλέον.
Παρ' όλα αυτά, τα κόμματα που υποτίθεται ότι θα μας σώσουν, χρωστάνε στις τράπεζες πάνω από 240 εκατομμύρια ευρώ, δηλαδή τα έσοδά τους για πέντε χρόνια!
Στον ίδιο πολιτικό στίβο βρίσκεται το Κόμμα Πειρατών, το οποίο ιδρύθηκε πριν 3 μήνες, έχει 800 μέλη και θα βρεθεί στις εκλογές μπροστά στο 80% των Ελλήνων πολιτών.
Χωρίς κανέναν χρηματοδότη πέρα από τα μέλη και τους φίλους του, το κόμμα Πειρατών αποφάσισε να εφαρμόσει το μοντέλο της χρηματοδότησης από το πλήθος (crowd-funding).
Πράγματι, αρκούν 20 ευρώ από κάθε μέλος, ή 40 ευρώ από τα μισά μέλη για να καλύψουν τις συνολικές εκλογικές δαπάνες, δηλαδή το τυπογραφείο και τις μεταφορικές εταιρείες των ψηφοδελτίων.
Περάσαμε από την εφορία, πήραμε Α.Φ.Μ., θεωρήσαμε βιβλίο εσόδων-εξόδων στη Βουλή, ανοίξαμε τραπεζικό λογαριασμό και ξεκινήσαμε να μαζεύουμε τις συνδρομές των μελών μας (12 ευρώ) και ό,τι μπορούσε να συμβάλλει ο καθένας. Μέχρι το πρωί της 24/4 είχαμε διανύσει περίπου τη μισή απόσταση μέχρι τα 15.000€ που υπολογίζαμε ότι θα χρειαστούμε.
Φυσικά λογαριάζαμε χωρίς "τους ξενοδόχους", οι οποίοι κάνουν τα πάντα για δυσκολέψουν το καινούριο να γεννηθεί.

Χαρτί ψηφοδελτίων.
Στις εθνικές εκλογές κάθε κόμμα που έχει υποψηφίους τουλάχιστον στο 1/3 της χώρας δικαιούται δωρεάν χαρτί για την εκτύπωση των ψηφοδελτίων.
Ο νόμος επίσης ορίζει ότι πρέπει 8 ημέρες πριν τις εκλογές, δηλαδή το βράδυ της Παρασκευής 27/4, να έχουν παραδοθεί τα ψηφοδέλτια σε όλες τις έδρες των περιφερειών στην Ελλάδα.
Ας δούμε τώρα τι έγινε:
1. Διατακτική για την παραλαβή του χαρτιού πήραμε τελικά το πρωί της Τρίτης 24/4 και πρέπει να τυπώσουμε και να στείλουμε στις περιφέρειες μέχρι 27/4 9.000.000 ψηφοδέλτια πακεταρισμένα.
2. Η αποθήκη άνοιξε στις 15:00 της 24/4 και είχε μέσα όλο κι όλο 70-80 παλέτες χαρτιού, ενώ κάθε κόμμα θέλει, περίπου, 50 παλέτες για πανελλαδική κάλυψη. ( Υπήρχε ένα φορτηγό που κάπου πήγαινε και γυρνούσε σε 1 ώρα με άλλες τόσες παλέτες χαρτιού).
3. Δεν είχαν χαρτί 70Χ100cm και μας δώσανε 86Χ61cm. Το χαρτί 70Χ100 είχε δοθεί στα "παλιά" κόμματα, αυτά με το πολύ κρατικό χρήμα, για να τυπώσουν φτηνά.
Αντίθετα εμείς για να τυπώσουμε τα ψηφοδέλτια χρειαζόμαστε περισσότερα περάσματα στην εκτυπωτική μηχανή, κατά 40% περίπου, άρα και αύξηση του κόστους εκτύπωσης κατά 40%
4. Τελικά φορτώσαμε γύρω στις 17:30, χάνοντας την δυνατότητα να στείλουμε αυθημερόν το χαρτί στο τυπογραφείο.
Και πάμε για εκτύπωση. Οι προθεσμίες είναι αδύνατο να τηρηθούν. Βέβαια το ΥΠ.ΕΣ. έβγαλε ανακοίνωση που λέει ότι, λόγω "στενότητας χρόνου", οι περιφέρειες πρέπει να παραλάβουν τα ψηφοδέλτια και μετά την προθεσμία που ορίζει ο νόμος, σε "εύλογο χρονικό διάστημα", χωρίς όμως να διευκρινίζεται ποιο χρονικό διάστημα θεωρείται εύλογο, με αποτέλεσμα κάθε Περιφέρεια να εφαρμόζει διαφορετική τακτική!
Οι Υπάλληλοι της Περιφέρειας στην Αττική αποφάσισαν ότι το εύλογο χρονικό διάστημα είναι μέχρι την Κυριακή 29/4. Ο Αντιπεριφερειάρχης Ρόδου ανένδοτος... "ό,τι ορίζει ο Νόμος"!

Απαγόρευση e-banking!
Λάβαμε την Τρίτη 24/4 επείγουσα ειδοποίηση – ενημέρωση από την τράπεζά μας, ότι από σήμερα, με εντολή της Επιτροπής Ελέγχου των Οικονομικών των κομμάτων και των πολιτικών, μπλοκάρονται όλες οι μεταφορές κεφαλαίων μέσω του διατραπεζικού συστήματος και μέσω του Web banking, διότι δεν είναι δυνατή η ταυτοποίηση των προσώπων των καταθετών.
Συνεπώς, όποιος θέλει να καταθέσει τη συνεισφορά του σε κάποιο κόμμα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πηγαίνει αυτοπροσώπως σε υποκατάστημα της τράπεζας στην οποία τηρείται ο εκλογικός λογαριασμός του κόμματος και να καταθέτει τη δωρεά του με υποχρεωτική επίδειξη της ταυτότητάς του. Με αυτόν τον τρόπο αποκλείεται η δυνατότητα ενίσχυσης σε όσους δεν έχουν άμεση πρόσβαση σε υποκατάστημα της τράπεζας, αλλά και στους Έλληνες του εξωτερικού που θέλουν να μας ενισχύσουν.
Ετσι προς το παρόν ο μόνος τρόπος ενίσχυσης του κόμματος των Πειρατών είναι η αυτοπρόσωπη μετάβαση στο γκισέ, εντός Ελλάδας.

Τηλεοπτικός αποκλεισμός
Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας είναι έξω από αυτή τη διαδικασία (όπως και άλλα νέα κόμματα). Η κοινοβουλευτική δημοκρατία της Ελλάδας αποκλείει κάθε νέα προσπάθεια να πάρει σάρκα και οστά, και προσπαθεί με οποιοδήποτε τρόπο μπορεί να πνίξει κάθε κίνηση αλλαγής της κατάστασης που επικρατεί στην Ελλάδα.

Γιατί φοβούνται τους Πειρατές;
Είναι ξεκάθαρο πως το παιχνίδι δεν παίζεται επί ίσοις όροις.
Το πολιτικό σύστημα κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να εμποδίσει τις αλλαγές, που όμως είναι αναπόφευκτες.
Εμείς οι Πειρατές δηλώνουμε πως οι δυσκολίες που μας βάζουν δε μας απογοητεύουν, αλλά μας δίνουν κίνητρο να προσπαθήσουμε για μια πραγματική δημοκρατία ίσων ευκαιριών.
Είναι εμφανές πως οι πολίτες επιζητούν αλλαγή στο πολιτικό σκηνικό, ενώ το πολιτικό κατεστημένο προσπαθεί μανιωδώς να κρατήσει το status quo.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 25 Απρ 2012, 19:14

OK
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό James » 25 Απρ 2012, 19:28

Ναι και πάμε γερά
Επίσης ο Θανάσης κα ο ανέστης να κάνουν παρέμβαση σε όποιο κανάλι μπορούν ζωντανά
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Antonis_T
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 19:37

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό Antonis_T » 25 Απρ 2012, 19:35

Καλό στομάχι να 'χουμε, ιδιαίτερα τα παιδιά που τρέχουν και μάλιστα μετ'εμποδίων! Στα τοπικά μέσα να στείλουμε το κείμενο σαν δελτίο τύπου μόλις είναι ΟΚ;

Πειρατικά,
ΑΤ
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

hrsfpgyjrnptrd

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 25 Απρ 2012, 20:20

anestis έγραψε:Στην Ελλάδα μας επετράπη, μετά από πολλούς μήνες διακυβέρνησης από μια κυβέρνηση αμφίβολης συνταγματικότητας και πλήρους αναντιστοιχίας με τη θέληση των πολιτών, να κάνουμε εκλογές.


Με την εξαίρεση αυτού που είναι νομίζω άσχετο με όλο το υπόλοιπο κείμενο και τα πρακτικά εμπόδια που αντιμετωπίζουμε, είμαι σύμφωνος.

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 25 Απρ 2012, 20:25

Ο.Κ

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό mankasp » 25 Απρ 2012, 20:54

Η μόνη ένσταση που έχω είναι πως λείπουν αναφορές στα σχετικά έγγραφα. Όπως και να έχει είμαι υπέρ της δημοσίευσης. Αν γίνει και σχετικά νωρίς σήμερα για να το διαδώσουμε στο δίκτυο πριν πάνε όλοι για ύπνο και καλυφθεί από άλλες πρωινές δημοσιεύσεις.
https://twitter.com/e_kastrinakis

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό crisal » 25 Απρ 2012, 20:55

Να παραδωσουμε σε ολες τις περιφερειες και μετα. Το κειμενο ειναι καλο

sofikar
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Απρ 2012, 21:01

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό sofikar » 25 Απρ 2012, 21:04

Φυσικά! Fyi κάτι παρόμοιο έγινε και με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Έχουν σκοπό να εμποδίσουν την ελεύθερη έκφραση της άποψης με κάθε τρόπο, και φροντίζουν να επιλέξουν τρόπους που κινούνται στα όρια της νομιμότητας.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Συμφωνούμε με το να το δημοσιεύσουμε ?

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 25 Απρ 2012, 21:05

headofthebored έγραψε:
anestis έγραψε:Στην Ελλάδα μας επετράπη, μετά από πολλούς μήνες διακυβέρνησης από μια κυβέρνηση αμφίβολης συνταγματικότητας και πλήρους αναντιστοιχίας με τη θέληση των πολιτών, να κάνουμε εκλογές.


Με την εξαίρεση αυτού που είναι νομίζω άσχετο με όλο το υπόλοιπο κείμενο και τα πρακτικά εμπόδια που αντιμετωπίζουμε, είμαι σύμφωνος.


Εγω παλι το βρισκω πολυ σχετικο.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες