ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Το δημοψήφισμα λήγει στις 07 Ιαν 2012, 00:57

Ναι, ΝΑ περιλαμβάνεται στη Διακήρυξη.
70
90%
Οχι, να ΜΗΝ περιλαμβάνεται στη Διακήρυξη.
8
10%
 
Σύνολο ψήφων: 78

warlordei
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 23:59
Επικοινωνία:

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό warlordei » 05 Ιαν 2012, 02:47

Ψήφισα Ναι :D
De gustibus non est disputandum

divak
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 10:48
Τοποθεσία: Σύρος

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό divak » 05 Ιαν 2012, 12:51

@anestis
Το τμήμα από τη Διακήρυξη, κεφάλαιο Οικονομία έχει ως εξής:

Ταυτόχρονα εκεί όπου η πρόσβαση στη Δημόσια Πληροφορία είναι ελεύθερη και η Διαφάνεια κανόνας, ο Λογιστικός Έλεγχος του
Δημόσιου Χρέους είναι αυτονόητο δικαίωμα των πολιτών της χώρας.



Η λέξη χρέος θα πρέπει να αφαιρεθεί και να γίνει έτσι:

Ταυτόχρονα εκεί όπου η πρόσβαση στη Δημόσια Πληροφορία είναι ελεύθερη και η Διαφάνεια κανόνας, ο Λογιστικός
Έλεγχος του Δημόσιου είναι αυτονόητο δικαίωμα των πολιτών της χώρας.


Με ένα σωστά Λογιστικό Έλεγχο του Δημοσίου θα έχεις να διαχειρίζεσαι ένα Λογιστικό Πλεόνασμα.

Για μένα το να αναφέρεσαι στο Ελληνικό Δημόσιο Χρέος μέσα στη Διακήρυξη σου δείχνει αποδοχή
στη σημερινή κατάσταση και της αποικιοκρατικής σχέσης της Ελλάδος με τους δανειστές της (τους).

Ψήφισα όχι το θεωρώ λάθος να αναφέρεται στη Διακήρυξη το Δημόσιο Χρέος.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Ιαν 2012, 13:47

Σημαντική παρατήρηση, θα μεταφερθεί. Παρ' ότι συντασσόμαστε στην "λογική" και η διατύπωση έχει νόημα.

Ευχαριστούμε!

(Δείχνει τη δύναμη του wiki-προγράμματος :) . Αν υπάρχουν αντιρρήσεις ας τις ακούσουμε...

divak έγραψε:
Ταυτόχρονα εκεί όπου η πρόσβαση στη Δημόσια Πληροφορία είναι ελεύθερη και η Διαφάνεια κανόνας, ο Λογιστικός
Έλεγχος του Δημόσιου είναι αυτονόητο δικαίωμα των πολιτών της χώρας.


Με ένα σωστά Λογιστικό Έλεγχο του Δημοσίου θα έχεις να διαχειρίζεσαι ένα Λογιστικό Πλεόνασμα.

Για μένα το να αναφέρεσαι στο Ελληνικό Δημόσιο Χρέος μέσα στη Διακήρυξη σου δείχνει αποδοχή
στη σημερινή κατάσταση και της αποικιοκρατικής σχέσης της Ελλάδος με τους δανειστές της (τους).
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

apohel
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 15:08

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό apohel » 05 Ιαν 2012, 13:53

Ψήφισα Ναι

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Ιαν 2012, 14:46

divak έγραψε:
@anestis
Η λέξη χρέος θα πρέπει να αφαιρεθεί και να γίνει έτσι:

Ταυτόχρονα εκεί όπου η πρόσβαση στη Δημόσια Πληροφορία είναι ελεύθερη και η Διαφάνεια κανόνας, ο Λογιστικός
Έλεγχος του Δημόσιου είναι αυτονόητο δικαίωμα των πολιτών της χώρας.


Με ένα σωστά Λογιστικό Έλεγχο του Δημοσίου θα έχεις να διαχειρίζεσαι ένα Λογιστικό Πλεόνασμα.

Για μένα το να αναφέρεσαι στο Ελληνικό Δημόσιο Χρέος μέσα στη Διακήρυξη σου δείχνει αποδοχή
στη σημερινή κατάσταση και της αποικιοκρατικής σχέσης της Ελλάδος με τους δανειστές της (τους).

Ψήφισα όχι το θεωρώ λάθος να αναφέρεται στη Διακήρυξη το Δημόσιο Χρέος.


Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτήν την άποψη. Έχω ψηφίσει όχι γιατί οι έννοιες "χρέος" και "λογιστικός έλεγχος" όπως τουλάχιστον έχουν διαμορφωθεί στην κοινή γνώμη, παραπέμπουν σε μηχανισμούς που δεν συνάδουν με τις βασικές αρχές και αξίες του κόμματος. Όπως είπα και αλλού, ένα διάφανο και ανοιχτό χρηματοπιστωτικό σύστημα, είναι αυτό που πρέπει να προσδοκούμε και να πρεσβεύουμε. Η διατύπωση (όπως υπάρχει τώρα) δηλώνει την αποδοχή του συστήματος και απλά την προσπάθεια ελέγχου του και όχι την ανατροπή του και αντικατάσταση του με κάτι καλύτερο. Η νέα προτεινόμενη διατύπωση (δεν μου την είπες χθες ρε divak!!! ;) ) είναι πολύ καλύτερη.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Nassos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:59
Τοποθεσία: Athens

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό Nassos » 05 Ιαν 2012, 14:47

Ψήφισα Ναι, διότι αφού δούμε πόσα, που και γιατί, θα έρθει η ώρα και τον υπεύθυνων να πληρώσουν.
Religion is just synthetic frippery. Unnecessary in our expanding global culture efficiency.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό agelos » 05 Ιαν 2012, 16:00

φυσικα και να γινει ελεγψος για το χρεος μιας και ενημερωθηκα οτι συμφωνα με μια συνθηκη αν καταφερουμε να αποδείξουμε ότι οι δανειστές μας ειναι υπεύθυνοι για το χρεος τότε το χρεος υφίσταται ακυρο.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

petran64
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 21:03

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό petran64 » 05 Ιαν 2012, 21:07

ψηφησα ΝΑΙ

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό lakis » 06 Ιαν 2012, 01:35

εγω παιδια να πω τη μαυρη αληθεια μου δεν γνωριζω τον ορο τι ακριβως ειναι,αν καποιος μου εξηγησει ευχαριστως να πω και γω την γνωμη μου/ψηφο μου

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ο Λογιστικός Έλεγχος του Δημόσιου Χρέους...

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 06 Ιαν 2012, 01:58

Ψήφισα όχι!!
φυσικά πρέπει να γίνει λογιστικός έλεγχος αλλά αυτή την στιγμή δεν πρέπει να αναλονόμαστε σε τέτοια θέματα όταν ακόμα δεν υπάρχει κόμμα. Ο λογιστικός έλεγχος του χρέους δεν μπορεί να είναι στην διακύρηξη μας γιατί είναι κάτι πολύ ιδικό.. είναι σαν να λέμε ότι ένα στοιχείο της ύπαρξης του κόμματος είναι ο λογιστικός έλεγχος του χρέους
Πρέπει να κάνουμε υπομονή και να τελειώσουμε με τις διαδικασίες ίδρυσης και τις βασικές μας πολιτικές θέσεις πριν ξεκινίσουμε να αναλύουμε ποιο ιδικά θέματα
Η ξαφνική δημοσιότητα, η εύκολη πρόσβαση στην ψυφοφορία και ο μηδενικός χρόνος που δίνεται για συζήτηση, κάνει αυτή την ψυφοφορία να έχει μικρή ηθική ισχη
Νομίζω ότι υπάρχει μεγάλος κύνδυνος να μετατραπούμε απλά σε μια ομάδα πολιτικής διαμαρτηρίας.
Δεν θα συνεχίσω τα επιχειρήματα μου γιατί η ψυφοφορία έχει κριθεί και δεν είμαι και αντίθετος και με τον λογιστικό έλεγχο..


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες