Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Το δημοψήφισμα λήγει στις 18 Μάιος 2012, 21:11

ΝΑΙ
120
73%
ΟΧΙ
33
20%
ΛΕΥΚΟ
12
7%
 
Σύνολο ψήφων: 165

kapakompiras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό kapakompiras » 16 Μάιος 2012, 21:37

Ψήφισα όχι γιατί:
α. Το αποτέλεσμα των εκλογών ήταν κατώτερο των προσδοκιών μου.
β. Δεν νομίζω ότι σε ένα μήνα θα πετύχουμε κάτι καλύτερο.
γ. Δεν έχουμε την απαραίτητη οργάνωση των μελών για να μπορέσουμε να κάνουμε γνωστή καταρχήν την ύπαρξη μας σε όλη την κοινωνία.
δ. Ο χρόνος είναι απελπιστικά λίγος.
ε. Θα είναι περισσότερο αποτελεσματικό μακροπρόθεσμα εάν οι εισφορές των μελών χρησιμοποιηθούν σε δράσεις γνωστοποίησης της ύπαρξης του κόμματος, παρά για την εκτύπωση ψηφοδελτίων για εκλογές στις οποίες δεν έχουμε θέσει καν στόχο!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 16 Μάιος 2012, 22:05

Καλησπερα Πειρατες

Διαβασα ολες τις δημοσιευσεις στο forum και λεω συνολικα την γνωμη μου
1.ψηφισα ναι
2.βρειτε φιλους που ειναι προθυμοι να προσφερουν 5-10-20-50-100 ευρω στους λογαριασμους του κομματος
3.πρεπει να υπαρχει επαρκεια ψηφοδελτιων + 20% ,δεν μπορουμε να ελεγχουμε που τελειωνουν ειναι 20.605 εκλογ. τμηματα
4.το κοστος μεγαλωσε γιατι τωρα θα κατεβουμε σε περισσοτερες περιφερειες(πιθανον σε ολες)επιπλεον ψηφοδελτια=επιπλεον κοστος ,χαρτι,μελανι,μεταφορικα
5.καθε εκλογικη μαχη μας κανει πιο γνωστους και σε πολιτες που δεν χρησιμοποιουν internet
6.δεν κατεβαινουμε μονο για την νικη,ξερω οτι τωρα τα διλληματα θα ειναι πιεστικα για τα ποσοστα μας που ισως και να μειωθουν(σε αριθμους ψηφων θα ανεβουμε γιατι θα παμε σε ολες τις περιφερειες)
7.βρειτε ατομα με ελευθερο χρονο και επισκεφθειτε internet cafe,φιλους σε σπιτια κ.α.να κανετε προεκλογικη εκστρατεια,να σας βοηθησουν,να μαθευτει οτι υπαρχουμε.Μονο απο τα social media δεν θα πεισουμε πολλους.Δεν εχουν ολοι χρονο να ψαξουν να μας βρουν και δεν εχουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια PC.
8.επικοινωνηστε με τοπικες εφημεριδες,καναλια,ραδιοφωνα και sites τοπικα και κοινοποιηστε την παρουσια μας,σε συννενοηση με τον υποψηφιο μας στον νομο που ανηκετε
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Μάιος 2012, 22:10

-mesitiko- έγραψε:Καλησπερα Πειρατες

Διαβασα ολες τις δημοσιευσεις στο forum και λεω συνολικα την γνωμη μου
1.ψηφισα ναι
2.βρειτε φιλους που ειναι προθυμοι να προσφερουν 5-10-20-50-100 ευρω στους λογαριασμους του κομματος
3.πρεπει να υπαρχει επαρκεια ψηφοδελτιων + 20% ,δεν μπορουμε να ελεγχουμε που τελειωνουν ειναι 20.605 εκλογ. τμηματα
4.το κοστος μεγαλωσε γιατι τωρα θα κατεβουμε σε περισσοτερες περιφερειες(πιθανον σε ολες)επιπλεον ψηφοδελτια=επιπλεον κοστος ,χαρτι,μελανι,μεταφορικα
5.καθε εκλογικη μαχη μας κανει πιο γνωστους και σε πολιτες που δεν χρησιμοποιουν internet
6.δεν κατεβαινουμε μονο για την νικη,ξερω οτι τωρα τα διλληματα θα ειναι πιεστικα για τα ποσοστα μας που ισως και να μειωθουν(σε αριθμους ψηφων θα ανεβουμε γιατι θα παμε σε ολες τις περιφερειες)
7.βρειτε ατομα με ελευθερο χρονο και επισκεφθειτε internet cafe,φιλους σε σπιτια κ.α.να κανετε προεκλογικη εκστρατεια,να σας βοηθησουν,να μαθευτει οτι υπαρχουμε.Μονο απο τα social media δεν θα πεισουμε πολλους.Δεν εχουν ολοι χρονο να ψαξουν να μας βρουν και δεν εχουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια PC.
8.επικοινωνηστε με τοπικες εφημεριδες,καναλια,ραδιοφωνα και sites τοπικα και κοινοποιηστε την παρουσια μας,σε συννενοηση με τον υποψηφιο μας στον νομο που ανηκετε
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Καλησπέρα φίλε πειρατή.
Χωρίς να το λέω προσωπικά (με αυτό που έχω τονίσει με bold), αλλά ποιος περιμένεις να τα κάνει όλα αυτά? Τα 20-30 άτομα που τρέχανε και στις προηγούμενες?
Μήπως πρέπει πρώτα από όλα να σηκωθούμε εμείς από τον καναπέ μας και μετά να σηκώσουμε τους υπόλοιπους?
Να συμφωνήσουμε τον τρόπο και τι ακριβώς θέλουμε, ναι. Αλλά αφού συμφωνήσουμε, να τρέξουμε όλοι μαζί!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μάιος 2012, 22:14

-mesitiko- έγραψε:Καλησπερα Πειρατες

Διαβασα ολες τις δημοσιευσεις στο forum και λεω συνολικα την γνωμη μου
1.ψηφισα ναι
2.βρειτε φιλους που ειναι προθυμοι να προσφερουν 5-10-20-50-100 ευρω στους λογαριασμους του κομματος
3.πρεπει να υπαρχει επαρκεια ψηφοδελτιων + 20% ,δεν μπορουμε να ελεγχουμε που τελειωνουν ειναι 20.605 εκλογ. τμηματα
4.το κοστος μεγαλωσε γιατι τωρα θα κατεβουμε σε περισσοτερες περιφερειες(πιθανον σε ολες)επιπλεον ψηφοδελτια=επιπλεον κοστος ,χαρτι,μελανι,μεταφορικα
5.καθε εκλογικη μαχη μας κανει πιο γνωστους και σε πολιτες που δεν χρησιμοποιουν internet
6.δεν κατεβαινουμε μονο για την νικη,ξερω οτι τωρα τα διλληματα θα ειναι πιεστικα για τα ποσοστα μας που ισως και να μειωθουν(σε αριθμους ψηφων θα ανεβουμε γιατι θα παμε σε ολες τις περιφερειες)
7.βρειτε ατομα με ελευθερο χρονο και επισκεφθειτε internet cafe,φιλους σε σπιτια κ.α.να κανετε προεκλογικη εκστρατεια,να σας βοηθησουν,να μαθευτει οτι υπαρχουμε.Μονο απο τα social media δεν θα πεισουμε πολλους.Δεν εχουν ολοι χρονο να ψαξουν να μας βρουν και δεν εχουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια PC.
8.επικοινωνηστε με τοπικες εφημεριδες,καναλια,ραδιοφωνα και sites τοπικα και κοινοποιηστε την παρουσια μας,σε συννενοηση με τον υποψηφιο μας στον νομο που ανηκετε
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Φίλε Πειρατή, χρησιμοποιείς λάθος πρόσωπο στα ρήματα σου.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

giantsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 17:06

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό giantsos » 16 Μάιος 2012, 22:37

Το ότι υπάρχει οικονομικό θέμα είναι γεγονός. Το ότι χρειάζεται τρέξιμο επίσης. Το ότι δεν χωράμε στις εκλογές δεν το καταλαβαίνω. Τώρα δεν θα κατεβούμε; Ποιος το λέει ότι ο κόσμος δεν είναι έτοιμος για τις θέσεις των πειρατών; Είναι θέμα αν θα πάρουμε 0,5% ή 1% ; Εκεί είναι το θέμα; Μήπως έχουμε χάσει κάτι; Πιστεύω ότι μπλέξαμε με αυτή την ιστορία για μια ιδέα που πήρε θέση μέσα στο κεφάλι μας και όχι για υπολογίζουμε τα ποσοστά και το αν θα έχουμε απήχηση ή όχι. Πρέπει να είμαστε πανταχού παρών με τις θέσεις μας ακμαίες και ας κάνουμε να δούμε τα παιδιά μας κανά δυο-τρεις βδομάδες, πιστεύω ότι παλεύουμε για κάτι ανώτερο, για κάποια ιδανικά και αξίες. Ας χάσουμε λίγο από την ζωή μας. Αξίζει τον κόπο. Αν τρέξαμε για τις προηγούμενες τώρα πρέπει να πετάξουμε.

dimis75a
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 22:44

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό dimis75a » 16 Μάιος 2012, 22:39

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΟΥΝΕ

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 16 Μάιος 2012, 22:44

Εγω αυτα θα κανω,απλα οδηγιες προς ναυτιλομενους δινω.
Στις προηγουμενες δεν βοηθησα οσο θα ηθελα,ζητησα συγνωμη μεσα απο την σελιδα της ομαδας,δειτε την,διαβαστε την
ΣΥΓΝΩΜΗ...

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δυστυχώς ένα αγροτικό ατύχημα στις 26/4 με οδήγησε με το δεξί πόδι και το αριστερό χέρι στο γύψο (αλλά με την βοήθεια φίλων κατάφερα και ΜΕ ψήφισα).

Δεν μπόρεσα να βοηθήσω, τις τελευταίες μέρες πριν τις εκλογές, όσο θα ήθελα την προεκλογική μας εκστρατεία λόγω του ατυχήματος και αισθάνομαι οτι πρέπει να ζητήσω συγνώμη από 32.486 πειρατές που δεν είμαστε λίγο περισσότεροι.

Στις νέες πειρατικές εξορμήσεις θα είμαι 200% δίπλα σας.

....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ....(12/5/2012) τοτε την δημοσιευσα
Υ.Γ.αυριο στις 18.30 κοβω τον μισο γυψο και αρχιζω να περπαταω (Σπυρος Χρυσανθοπουλος)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 16 Μάιος 2012, 22:58

-mesitiko- έγραψε:Εγω αυτα θα κανω,απλα οδηγιες προς ναυτιλομενους δινω.
Στις προηγουμενες δεν βοηθησα οσο θα ηθελα,ζητησα συγνωμη μεσα απο την σελιδα της ομαδας,δειτε την,διαβαστε την
ΣΥΓΝΩΜΗ...

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Δυστυχώς ένα αγροτικό ατύχημα στις 26/4 με οδήγησε με το δεξί πόδι και το αριστερό χέρι στο γύψο (αλλά με την βοήθεια φίλων κατάφερα και ΜΕ ψήφισα).

Δεν μπόρεσα να βοηθήσω, τις τελευταίες μέρες πριν τις εκλογές, όσο θα ήθελα την προεκλογική μας εκστρατεία λόγω του ατυχήματος και αισθάνομαι οτι πρέπει να ζητήσω συγνώμη από 32.486 πειρατές που δεν είμαστε λίγο περισσότεροι.

Στις νέες πειρατικές εξορμήσεις θα είμαι 200% δίπλα σας.

....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ....(12/5/2012) τοτε την δημοσιευσα
Υ.Γ.αυριο στις 18.30 κοβω τον μισο γυψο και αρχιζω να περπαταω (Σπυρος Χρυσανθοπουλος)

Σπύρο (δεν ήξερα ότι εσύ έχεις το συγκεκριμένο ψευδώνυμο) όπως είπα και παραπάνω δεν αναφέρται προσωπικά σε εσένα το σχόλιο.
Επειδή έλαχε σε εμένα να φέρω τα ψηφοδέλτια στην πόλη σου γνωρίζοντας το πρόβλημά σου να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μπορούσα ποτέ να αναφερθώ σε εσένα και οποιαδήποτε υποχρέωση για τις εκλογές. Θα ήταν ντροπή αν όχι ξεφτίλα.

Απλά τα λόγια σου ήταν μια πολύ καλή πάσα να αναφερθούν κάποια πράγματα που είδαμε στις προηγούμενες εκλογές.
Πειρατικά και περαστικά πάνω από όλα!!!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3642
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό mankasp » 16 Μάιος 2012, 23:09

Αν μεταφέρονται σχόλια από αυτή το τόπικ σε κάποιο άλλο μέρος του φόρουμ, μπορείτε να το γράψετε κάπου να φαίνεται; κάποιο μπερδεύονται. Ευχαριστώ.
https://twitter.com/e_kastrinakis

giantsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 17:06

Re: Συμμετοχή σε εκλογές 17 Ιουν.

Δημοσίευσηαπό giantsos » 16 Μάιος 2012, 23:10

Να με συγχωρείς φίλε μου αλλά νομίζω πως δεν με κατάλαβες.
Φυσικά και μας ενδιαφέρουν τα ποσοστά, γιατί από αυτά καταλαβαίνουμε και την απήχηση που έχουμε στον κόσμο.
Αλλά όχι και ότι το ποσοστό θα είναι αυτό που θα μας πει αν θα κατέβουμε ή όχι στις εκλογές ή το αν είμαστε μωρά και δεν είμαστε σε θέση να πάρουμε μέρος ανάμεσα στα μεγαθήρια που θα παλέψουν τώρα. Πρέπει να είμαστε απίκο και μέσα στα πράγματα άσχετα με το στάδιο στο οποίο βρισκόμαστε και άσχετα με τις όποιες δυσκολίες αντιμετωπίζουμε.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες