Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 04 Απρ 2012, 01:13

Μιλώντας με συγγενείς και φίλους στην΄Ελλάδα διεπίστωσα ότι πολλοί από αυτούς αγνοούσαν την ύπαρξη του κόμματος Πειρατών Ελλάδος.
Παρόλο που όλοι αυτοί είναι περιστασιακοί χρήστες του διαδικτύου δεν έτυχε να πέσουν σε κάποιο φιλικο ιστολόγιο.
Οι συνεντεύξεις στα μέσα είναι αρκετά καλές αλλά πόσοι στατιστικά θα βρίσκονται στον συγκεκριμένο σταθμό στα πέντε λεπτά που διαρκούν οι συνεντεύξεις και θα δίνουν προσοχή σε αυτά που λέγονται;

Θα πρότεινα από πλευράς διαδικτύου κάποιες δράσεις να αυξήσουμε τα άτομα που εχουν ακούσει για το κόμμα.

Αρχικά η σελίδα στο φατσοβιβλίο.
Είδα ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι like αυτό δεν νομίζω ότι ενημερώνει αυτόματα όλους τους φίλους μου στο φατσοβιβλίο. Θα πρότεινα η επίσημη σελίδα ή μία δευτέρευουσα σελίδα να γίνει με δυνατότητα συμμετοχής ή friend στην σελίδα ώστε όταν γίνει αυτό να ενημερωθούν όλοι οι φίλοι κάθε ενός που εντάσεται στην σελίδα. Με δεδομένο ότι όλοι έχουμε 100δες φίλους στο φατσοβιβλίο που πολούς από αυτούς δεν έχουμε καθημερινή κοινωνική επαφή, θα κάνουμε το κόμμα πιο γνωστό σε πολύ περισσότερο κόσμο.
Αν και σε αυτή την σελίδα αναρτώνται βιντεάκια των πειρατών και τα άρθρα εμφανιζόμενα στην αρχική σελίδα θα γίνουν πιο ευρέως γνωστα.

Δεύτερο σκέφτομαι ένα chain mail.
Η ACTA μας δίνει μία καλή ευκαιρία να οργανώσουμε ένα chain mail. Εγώ προσωπικά έχω επαφές που θα αισθανόμουνα δύσκολα να τους στείλω ένα e-mail ενημερώνοντάς τους για ένα καινούριο κόμμα που βρήκα, αλλά θα αισθανόμουνα άνετα να τους στείλω ένα άρθρο καταγγελίας για την φίμωση στο διαδίκτυο.
Θα πρότεινα λοιπόν το κόμμα ή αν θεωρεί ότι δεν θα ήθελε να εμπλακεί κάποιο μέλος κατά προτήμηση που έχει μπλογκ επώνυμα ή ψευδώνυμα να γράψει ένα άρθρο καταγγελίας κατά της ACTA και να καλεί σε δράση. Θα πρέπει μέσα σε αυτό το κείμενο να υπάρχουν πολλές αναφορές στο κόμμα πειρατών ή και δηλώσεις υπευθύνων τύπου του κόμματος.
Στο τέλος αυτό το κείμενο να τελειώνει με μία φράση, Ένωσε την φωνή σου κατά της ACTA κάνε κλικ στον σύνδεσμο, και να υπάρχει σύνδεσμος που να οδηγεί σε νέο θέμα στο φόρουμ δράση κατά τις ACTA ή κάτι παρόμοιο.
Η Υπογραφή θα έχει το όνομα του συγραφέα και απο κάτω μέλος του κομματος πειρατών Ελλάδος pirateparty.gr.
Το κέιμενο αυτό θα πρέπει να σταλεί με e-mail σε όλα τα εγγεγραμένα μέλη του φόρουμ αλλά και σε όλα τα εγγεγραμένα μέλη των πειρατών με παράκληση για προώθηση. Αν κάθε μέλος κάνει 10 προωθήσεις το λιγότερο και απο κεί γίνουν στατιστικά κάποιες προωθήσεις μέσα σε ελάχιστο χρόνο στατιστικά θα έχουν επισκευθεί την ιστοσελίδα μας τουλάχιστο 200000 άτομα. Χρειαζόμαστε να πείσουμε τουλάχιστο τους μισούς από αυτούς.
Από την 'άλλη αν πολλοί από αυτούς που θα λάβουν το e-mail σκέφτονται σοβαρά την ψήφο αγανάκτησης σε ενα μικρό κόμμα είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσουν ένα κόμμα που τουλάχιστο πέρα από την έκφραση αγανάκτησης θα προσφέρει και το άλοθι ότι το κάνουν να προωθήσουν το ελεύθερο διαδίκτυο.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 02:05

Για το facebook μπορεί να μας πει η Χριστίνα ή κάποιος που το γνωρίζει ?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Απρ 2012, 09:27

anestis έγραψε:Για το facebook μπορεί να μας πει η Χριστίνα ή κάποιος που το γνωρίζει ?


Πέρα της page στο facebook υπάρχει και group (με 800 μέλη) του κόμματος, όπου ανεβαίνουν video και αναρτήσεις των μελών. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Αν γίνει και profile (πράγμα στο οποίο διαφωνώ) θα δείξουμε ότι είμαστε χαλβάδες σαν τον καθένα που φτιάχνει profile με όνομα "Ταβέρνα ο Μήτσος", "Ζαχαροπλαστείο ο Μπάμπης" κλπ κλπ και στέλνει αβέρτα αιτήσεις φιλίας.

Το profile είναι για πρόσωπα, η page και το group είναι για αυτό που κάνουμε. Αλίμονο αν εμείς το ψηφιακό κόμμα, κάνουμε "στραβή" χρήση του μέσου.

Τα chain mail πάλι είναι (ήταν) ο ποιος εκνευριστικός τρόπος (spam) για να πεις κάτι, άσε που πάνε μετά από λίγο στα spam, γιατί κουβαλάνε ένα μάτσο διευθύνσεις των αποστολέων μαζί τους.

Και οι δύο τρόποι που προτείνεις είναι λάθος χρήση του μέσου.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό pav » 04 Απρ 2012, 10:20

Διαφωνώ με το chain mail, άσε που για να πιάσει πρέπει να λέω ότι είμαι δικηγόρος που το έψαξα και η Microsoft δίνει 1 € για κάθε προώθηση :P

Το facebook δεν ξέρω πως λειτουργεί οπότε δεν έχω άποψη.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Απρ 2012, 10:45

για το chain mail κι εγωδιαφωνω. εχντας ενα λογαριασμο mail Που με βορβαρδιζουν καθημερινα με οτι βλακει υπαρχει και χανομε ενω δεν το εεχω δδωσει και σε πολλους ειναι προβλημα. ακομη και να ειναι καποιος θετικος μπορει να χαθει εκει μεσα. πρεπει να πολαπλασιασουμε τα κειμενα προς διαφορα blogspot και παραλληλα οσοι ειμαστε στο fb να προωθουμε θεματα να τα δουν οι φιλοι μας.
νομιζω μονο αυτα ειναι που μπορουμε να κανουμε
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 04 Απρ 2012, 10:56

baskin έγραψε:
anestis έγραψε:Για το facebook μπορεί να μας πει η Χριστίνα ή κάποιος που το γνωρίζει ?


Πέρα της page στο facebook υπάρχει και group (με 800 μέλη) του κόμματος, όπου ανεβαίνουν video και αναρτήσεις των μελών. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Αν γίνει και profile (πράγμα στο οποίο διαφωνώ) θα δείξουμε ότι είμαστε χαλβάδες σαν τον καθένα που φτιάχνει profile με όνομα "Ταβέρνα ο Μήτσος", "Ζαχαροπλαστείο ο Μπάμπης" κλπ κλπ και στέλνει αβέρτα αιτήσεις φιλίας.

Το profile είναι για πρόσωπα, η page και το group είναι για αυτό που κάνουμε. Αλίμονο αν εμείς το ψηφιακό κόμμα, κάνουμε "στραβή" χρήση του μέσου.

Τα chain mail πάλι είναι (ήταν) ο ποιος εκνευριστικός τρόπος (spam) για να πεις κάτι, άσε που πάνε μετά από λίγο στα spam, γιατί κουβαλάνε ένα μάτσο διευθύνσεις των αποστολέων μαζί τους.

Και οι δύο τρόποι που προτείνεις είναι λάθος χρήση του μέσου.


Μπορεί οι όροι μου να είναι προβληματικοί για το φατσοβιβλιο αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Όταν γράφτηκα στο Rubicon Foundation στο φατσοβιβλίο, όλοι οι φίλοι μου στο φατσοβιβλίο λάβαν ειδοποίηση και αναρτήθηκε στην αρχική τους σελίδα ότι ο Κώτσος έγινε μέλος στο Rubicon.
Με την δικιά μας σελίδα δεν γίνεται κάτι τέτοιο.
Μπορείς να μου στείλεις το group που είναι;
Γιατί ούτε στην αρχική σελίδα του κόμματος στο facebok είδα join group, αλλά ούτε στην κύρια σελίδα του κόμματος είδα για ομάδα στο facebooκ. Και από όσα μέλη έχω δει την σελίδα τους δεν έχω δει κάτι όπως είναι μέλος της ομάδας που λες για να πάρω λινκ.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Απρ 2012, 11:06

Στα pages στο FB κάνεις like και ενημερώνονται οι φίλοι (όχι με post στο timeline), δεν υπάρχει join. Join κάνεις στο group:

https://www.facebook.com/groups/piratepartygreece/
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

panilios
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Μαρ 2012, 23:57

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό panilios » 04 Απρ 2012, 11:49

Καλημέρα
θεωρώ ότι κάθε ενέργεια που θα έχει σκοπό να ενημερώσει τον περίγυρό μας, και όχι μόνο, για την ύπαρξη του
νεοσύστατου κόμματος καθώς και για τις θέσεις και τις αρχές του είναι θεμιτό και θα δράσει θετικά.

Διαφωνώ με τον baskin ότι με το να φτιάξεις προφίλ και να κάνεις προσκλήσεις είσαι "χαλβάς" καθώς και ότι
δείχνεις ότι δεν γνωρίζεις το μέσο. Θεωρώ ότι γνωρίζω λίγο τα κοινωνικά δίκτυα και προτιμήσαμε με άλλους 2 φίλους
για να βοηθήσουμε να κάνουμε προφίλ () και όχι σελίδα ώστε να είμαστε λίγο πιο άμεσοι και επιθετικοί στην ενημέρωση.
Πολύ καλές και οι σελίδες αλλά τις βρίσκω λίγο παθητικότερες για πολλούς λόγους.
Φυσικά σελίδα και group πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχουν.
Αλλά στις επόμενες 30 μέρες θα πρέπει δυναμικά να ενημερωθεί όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος για την
ύπαρξη των Πειρατών.
Θα προτιμούσα οι χαρακτηρισμοί να είναι λίγο προσεκτικότεροι αν και αποδέχομαι ότι ο καθένας είναι
ελεύθερος να γράψει τη γνώμη του (άλλωστε τι πειρατές θα είμασταν αν δεν το αποδεχόμαστε).
Μέσω το προφίλ και των αιτήσεων φιλίας (τις οποίες όποιος δεν θέλει μπορεί να τις απορρίψει) έχω ήδη περίπου 130
επαφές- φίλους σε 10 μόνο μέρες τους οποίους ενημερώνω με Αρχές - Βιντεάκια κλπ για να γνωρίσουν τους πειρατές.
Οι περισσότεροι από αυτους ζήτησαν να γίνουν φίλοι. Οι περισσότεροι είναι κάτοικοι της περιοχής που διαμένω.
Το προφίλ είναι Πειρατές_Περιοχή ώστε να δείξουμε ότι υπάρχει δράση και στον τόπο μας.
Με τα chain mail δεν πολυσυμφωνώ διότι είναι ενοχλητικά και δεν αφήνεις στον χρήστη την επιλογή να μην το λάβει.

Να τονίσω ότι δεν είμαι ακόμα μέλος του κόμματος διότι είμαι λίγο δύσπιστος με τα κόμματα και τις επιδιώξεις των προσώπων αλλά
συμφωνώ απόλυτα με τις αρχές των Πειρατών και με το Καταστατικό του.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό baskin » 04 Απρ 2012, 12:02

Profile=Πρόσωπο. Είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι έτσι είναι και αυτό είναι ορθή χρήση. Προσωπικά ξέρω εκατοντάδες χρήστες που δεν αποδέχονται αιτήσεις φιλίας από ανώνυμα profile τύπου "Ταβέρνα ο Μπάμπης" και μάλιστα ουκ ολίγες φορές αυτή η τακτική έχει αρνητική κριτική.

Οι τύποι στο FB δεν είναι χαζοί, για συγκεκριμένους λόγους έκαναν τα pages και τα groups και μάλιστα αν διαβάσεις τις οδηγίες τους για την ορθή χρήση στο λένε ξεκάθαρα. Profile = πρόσωπο, για επιχειρήσεις (και άλλα) = page, ομάδες (κλπ) = group.

Με αυτόν τον τρόπο δεν "εισβάλλεις" με το έτσι θέλω (μέχρι να φας block) στο timeline του χρήστη. Αυτή είναι η ορθή χρήση όπως ορίζεται από το ίδιο το FB και όχι από εμένα.

Θεωρώ ότι ένα ψηφιακό κόμμα πρέπει να αποδέχεται και να συμβαδίζει με την ορθή χρήση των συστημάτων που συμμετέχει, αλλιώς ας στήσουμε και ένα botnet να στέλνουμε spam.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Διαδικτυακή Προβολή ΚΠΕ

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Απρ 2012, 12:14

ΟΚ, πρέπει να το κάνουμε πιο εμφανές,
αλλά πάλι σε πιάνω αδιάβαστο :) :D :lol:

Στα links (κάτω δεξιά στη σελίδα) αναφέρεται η ομάδα


Kotsos έγραψε:Γιατί ούτε στην αρχική σελίδα του κόμματος στο facebok είδα join group, αλλά ούτε στην κύρια σελίδα του κόμματος είδα για ομάδα στο facebooκ. Και από όσα μέλη έχω δει την σελίδα τους δεν έχω δει κάτι όπως είναι μέλος της ομάδας που λες για να πάρω λινκ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες