ACTA 9/6/2012

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
hrsfpgyjrnptrd

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 09 Ιουν 2012, 23:06

Εχω βγει απο τα ρουχα μου. Κομμα πειρατων λεμε, 1000 μελη λεμε, 33k ψηφοι λεμε και........ 25 ατομα που νοιάζονται για την acta.
Αμα σαν κομμα παραταμε το ψηφιακό να μου το πειτε.
Έλεος με τους γιαλατζι πειρατές (προκαταβολικα συγνώμη απο οσους δεν μπορουσαν να ερθουν αλλα δεν εχω κανενα σεβασμο για όσους επέλεξαν να μην έρθουν).

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Ιουν 2012, 23:51

crisal έγραψε:Αλλη μια δραση εγινε σε Αθηνα - Θεσσαλονικη.

Πανευρωπαική ημέρα κατά της ACTA. Το κόμμα πειρατων Ελλαδας ήταν εκει.

12 Πειρατες στην Αθηνα και 11 πειρατες + 1 σκύλος στην Θεσσαλονικη δηλώσαν την αντιθεση τους στην ACTA....

Αλλά θα μου πείτε Σαββατο απόγευμα, καλοκαίρι, είχε και αγωνες στην TV....που να τρεχεις τωρα.....


Λογικά νούμερα, για τα ελληνικά δεδομένα, μέσα στο οποία κινούμαστε και ως κόμμα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό adrian » 09 Ιουν 2012, 23:54

ναι, λογικα νουμερα για την γαυδο ισως... (ο μικροτερος δημος της χωρας)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό baskin » 10 Ιουν 2012, 00:15

Λογικότατα, για τον ψηφιακό αναλφαβητισμό και τα επίπεδα της συμμετοχής των ίδιων των Πειρατών.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

hrsfpgyjrnptrd

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 10 Ιουν 2012, 01:11

τα επίπεδα της συμμετοχής των ίδιων των Πειρατών.
.
εγω για αυτο μιλαω, για εμας τους μαλακες που δεν ήμασταν εκεί. Ο κοσμος ενδιαφέρεται και ρωτάει και ξερει τι ειναι το ιντερνετ, διαολε μας ζητουσαν φυλλάδια και κανανε ερώτησεις μεχρι και οι μπάτσοι που ηρθαν να ρωτήσουν τι παίζει.
Αστο Στρατο, σκατα τα καναμε παλι.
Οσοι πειρατές επέλεξαν και δεν ήρθαν ενω θα μπορουσαν ευχομαι να τους κανουν hijack το προφιλ στο facebook και να κλεισει το σκατομπλογκ "εναλλακτικής" ενημέρωσης που χαζευουν με τις ώρες (αφου αυτο ειναι το internet τους) :-P

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Ιουν 2012, 01:50

Να τους χακέψουν το FB και αντί για ψηλούς, γαλανομάτηδες, ευρύστερνους, με θεληματικό πηγούνι, να τους δείχνει η φωτό σαν στραβοχυμένους λουκουμάδες!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό crisal » 10 Ιουν 2012, 08:53

Πέρα απο την πλακα πρεπει να σκεφτουμε σοβαρα κατι.

Την περασμενη φορα που εγινε το ίδιο (Μαρτιος ) στην Θεσσαλονικη είχαν μαζευτεί πάνω από 700 άτομα...
Μέχρι και πορέια κάναμε...Τότε βέβαια εμείς απλώς συμμετέιχαμε, δεν το οργανώσαμε...

Χθες εμείς το οργανώσαμε...Αρα κατι μας λείπει....

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό pav » 10 Ιουν 2012, 11:05

Υπάρχει κανείς, κυρίως από αυτούς που έχουν συμμετάσχει και σε άλλες δράσεις, που περίμενε κάτι διαφορετικό; Μην κάνετε σαν να βρεθήκατε προ εκπλήξεως.

Επικοινωνία με φοιτητές/σχολές υπήρξε;
Επίσης, το ενημερωτικό email προς τα μέλη έφυγε τελευταία ημέρα και μάλιστα Σάββατο.
Συμφωνώ ότι πρέπει να βρούμε τι μας λείπει και να το διορθώσουμε.

Ως τότε όμως ας βάζουμε ένα στόχο συμμετοχής, ότι πρέπει να δεσμευτούν τουλάχιστον Χ άτομα, αλλιώς να ακυρώνουμε τη δράση. Για την ACTA συγκεκριμένα θα μπορούσαμε να ζητήσουμε να δεσμευτούν τουλάχιστον π.χ. 30-50-100 άτομα σε κάθε πόλη αλλιώς δεν κατεβαίνουμε!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό mankasp » 10 Ιουν 2012, 12:30

Όσο δεν εφαρμόζεται κάποιο μέτρο που να θίγει άμεσα τον Έλληνα, δεν πρόκειται να διαμαρτυρηθεί.
Επίσης, που να καταλάβει κάποιος από προσωπικά δεδομένα όταν τα βγάζει μόνος του στο ιντερνέτ.

Πάντως να σας πω την αλήθεια θα ήταν πιο σημαντικό να κάνουμε δράσεις και ιντερνετικες καμπάνιες για τα εξής θέματα που τα βιώνει ήδη η κοινωνία παρά για την ACTA


- cyber bullying
- παραπληροφόρηση/χειραγώγηση/δυσφήμιση από wannabe δημοσιογράφους και ίσως από βαλτούς που αναπαράγουν ότι μπούρδα βρουν σε κάθε τυχάρπαστο μπλογκ που βάζουν για πηγή ο ένας τον άλλον. Δυστυχώς το ίντερνετ για τον μέσο χρήστη είναι το ίδιο σάπιο με την τηλεόραση. Μπορούμε να κάνουμε το παπαγαλάκι μας (waves.pirateparty.gr) να έχει πιο πολλές επισκέψεις από το φανταστικό ή μπορούμε να κάνουμε μια νέα πλατφόρμα πραγματικών ειδήσεων που να προέρχονται από τον κόσμο χωρίς να είναι όλο γκρίνια και παραπληροφόρηση; (Θέλει αυστηρούς κανόνες ποσταρίσματος, moderation και ανωνυμία)
https://twitter.com/e_kastrinakis

Papas
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:06

Re: ACTA 9/6/2012

Δημοσίευσηαπό Papas » 10 Ιουν 2012, 13:38

Εγω ηρθα στις 21:00 αλλα απο οτι ειδα δεν ηταν κανεις στην πλατεια Συνταγματος.
Ματαια εψαχνα σε ολες τις καφετεριες του κεντρου για τα χαρακτηριστικα πορτοκαλι μπλουζακια.Τελικα πηρε το ματι μου αργα το βραδυ δυο πειρατες που ετρωγαν κεμπαπ στο ιδιο μαγαζι με εμενα.
Συμφωνω για την καλυτερη οργανωση και τη δεσμευση ατομων.Καλη επιτυχια στις 17.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες