ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Συζήτηση για διάφορες δράσεις που μπορούμε να κάνουμε
ckastam
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: CORFU PARADISE
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό ckastam » 11 Ιουν 2012, 12:02

Νομίζω είναι σημαντική δράση - Δε ξερω πωσ μπορούμε να το δουλέψουμε ώστε η τράπεζα να μην αφορά αποκλειστικά και μόνο τα μέλη του κόμματος - Δυστυχώς, το μειονέκτημα των αιμοδοσιών είναι πως άμα δώσεις αίμα μετά δε μπορείς να ξαναδώσεις για 6 μηνες κια μπορεί στο μεσοδιάστημα να χρειαστεί για κάποιο συγγενικό πρόσωπο το οποίο δε μπορεις όμως να βοηθήσεις....

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό chprokop » 11 Ιουν 2012, 13:25

Ως εθελοντης αιμοδοτης χρονια τωρα ειμαι αρνητικος. Προβλέπω οτι θα υπαρχει μεγαλυτερη ζητηση απο τα μελη μας παρα προσφορα.
Αν σκεφτει κανεις οτι μερικοι δεν εδωσαν ακομη την εισφορα τους , θα δωσουν αιμα?

Απο την αλλη, απαξ και δημιουργηθει ειναι ασχημο να αρνουμαστε αιμα σε Πειρατες... Και οι αναγκες θα ειναι σιγουρα μεγαλες.

Αυτο που προτεινω ειναι η τοπικη οργανωση. Δλδ η τραπεζα αιματος να μην εχει πανελλαδικη βαση, αλλα τοπικη.
Συσφιγγει τις σχεσεις των μελών και δεν δημιουργει το"φαινομενο του λαθρεπιβατη" (free rider).

Βεβαια για να μην εχουμε ενα ακομη θεμα προς διαχειριση (αν και η οργανωση σε τοπικο επιπεδο ειναι απλη) αυτο που συστηνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ
ειναι η εθελοντικη αιμοδοσια εστω σε ατομικο επιπεδο. Να τηλ. ομως προηγουμενως στα Κεντρα αιμοδοσιας γιατι υπαρχουν στασεις, ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣκλπ.
και δεν ειναι πλεον αυτονοητο οτι το Κεντρο ΑΙμοδοσιας (μια κατακτηση για το ελληνικο ΔΗμοσιο) λειτουργει. [Επιτευγμα Λοβερδου του Αναμορφωτη] :x

πλατων
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 21:07
Τοποθεσία: κολωνος, αθηνα

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό πλατων » 16 Ιουν 2012, 18:22

φέτος έδωσα πρώτη φορά αίμα και θέλω να συνεχίσω να το κάνω
"Ν΄αγαπάς την ευθύνη. Να λες, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τον κόσμο. Αν δεν σωθεί, εγώ φταίω." ΑΣΚΗΤΙΚΗ, ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 16 Ιουν 2012, 22:24

Μεσα 100%, μπορούμε να βγάλουμε και κάρτες αιμοδότη όπως η καναδική οργάνωση (με ημερομηνίες αιμοδοσιών κτλπ).
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

πλατων
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 21:07
Τοποθεσία: κολωνος, αθηνα

Re: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό πλατων » 19 Ιουν 2012, 23:39

και μια παρατηρηση. διασταυρωνοντας θεματα και μπαινοντας σε σαιτ αλλων κομματων, αλλοι το εχουν κανει ηδη
"Ν΄αγαπάς την ευθύνη. Να λες, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τον κόσμο. Αν δεν σωθεί, εγώ φταίω." ΑΣΚΗΤΙΚΗ, ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες