Πως μπορώ να βοηθήσω

Εδώ μπορείς να γράψεις πώς μπορείς να βοηθήσεις
myle
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 22:28

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό myle » 25 Δεκ 2011, 22:36

odyssey έγραψε:Ξέρω να φτιάχνω καφέ, να μαγειρεύω ορισμένα είδη εργένικης κουζίνας, να κάνω ποδήλατο, να τα κάνω μπάχαλο, να έχω διαρκώς αντίρρηση εκεί που για όλους τα πάντα είναι αυτονόητα .
Παρεμπιπτόντως, ξέρω λίγα ηλεκτρολογικά, λογιστικά, πρόσθεση και πολλαπλασιασμό, και να κλαδεύω, να σκάβω και να φυτεύω (αφού μου δείξουν).
Έχω διατελέσει μελισσοκόμος, τυροκόμος, έμπορος, λογιστής, manager, συνεταιριστής, καφετζής και γενικώς είμαι πολυτεχνίτης και σε λίγο ερημοσπίτης, λόγω φορολογικών μέτρων.
(Σήμερα, διακινώ παράνομα έντυπα, για τον άρτον τον επιούσιον και κάνω διάφορα θελήματα, διότι το τελευταίο ωραίον επάγγελμα του καφενείου παρασύρθηκε από την κατάρρευση της Lehmann Brothers).
Νομίζω πως αυτά δεν είναι προσόντα για μέλος ενός σοβαρού κόμματος, αλλά είναι ό,τι καλύτερο για τη θέση του πρωθυπουργού. (Δυστυχώς, δε με θέλουν για μέλος της Trilateral Commission).
Σε ένα πειρατικό, τα προσόντα αυτά παραπέμπουν απ' ευθείας στο αξίωμα του μούτσου.

Νομίζω, τέλος, πως αν δεν πάρουμε τον εαυτό μας στα σοβαρά, βλέπω το πειρατικό "αξιωματική αντιπολίτευση", με την πρώτη φορά. Η μεθεπόμενη, θα είναι και η τελευταία φορά, που θα γίνουν εκλογές, αν δεν προστατέψουμε ζωές, αξίες και όνειρα , "ψυχή τε και σώματι"...


Ωραίος μεγάλε!

...Πολύ χαίρομαι που η προσπάθεια αυτού του κόμματος έρχεται στην Ελλάδα. Ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα, θα βοηθήσει και στην ωρίμανση του κόσμου για τις κοινωνικοπολιτικές αλλαγές που έχει φέρει η τεχνολογία. Ακόμα τοποθετούμε το διαδύκτιο απέναντι μας (προσπάθειες λογοκρισίας), το υποχρησιμοποιούμε (εκπαίδευση) ή παραδινόμαστε άνευ όρων σε μια πλημύρρα πληροφορίας χωρίς όμως να μαθαίνουμε τίποτα (υποκατάστατο της τηλεόρασης).

Οι αλλαγές γίνονται ακόμα πιο εμφανείς στα κανάλια μετάδοσης πληροφορίας (εφημερίδες, βιβλία, dvd, blu-ray...), στον τρόπο αποθήκευσης της (cloud vs locally), στην πρόσβαση της και από ποιους (privacy concerns), στην εκπαίδευση (stanford online courses, mitx), στις οικονομικές συναλλαγές (e-banking, bitcoin, paypal...), στις αγορές (amazon, ebay), στα supermarket (50% λιανικής στο UK online) και παρόλα αυτά εδώ ακόμα δεν έχουμε πάρει χαμπάρι.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!

lowtronik
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 18:52

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό lowtronik » 03 Ιαν 2012, 18:56

εγώ φτιάνω τζιγκλάκια, μουσική και ήχο για διαφημίσεις και κάθε είδους βίντεο, ανιμάτιον κτλ.

στα ψητά τα ψιλοκαταφέρνω.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό anestis » 03 Ιαν 2012, 19:18

ANIMATION????

Είμαι ανάμεσα στο "καλως ήλθες" ή το "κατάσχεσαι" :D

:)

Καλώς ήλθες στο Πειρατικό μας λοιπόν!


lowtronik έγραψε:εγώ φτιάνω τζιγκλάκια, μουσική και ήχο για διαφημίσεις και κάθε είδους βίντεο, ανιμάτιον κτλ.

στα ψητά τα ψιλοκαταφέρνω.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Braindamaged
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό Braindamaged » 04 Ιαν 2012, 00:09

Γεια σας, ονομάζομαι Γιώργος και απέστειλα e-mail μέρος του οποίου σας μεταφέρω κι εδώ:

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για την ενέργειά σας να προχωρήσετε ενεργά στο όλο εγχείρημα. Εδώ και αρκετό καιρό οι συνθήκες που διαμορφώνονται στη χώρα μας απαιτούν αποφάσεις κι από τους ενεργούς πολίτες που επιθυμούν να αλλάξουν κάποια πράγματα. Στα πλαίσια της γενικότερης προσπάθειας για αλλαγή προσπάθησα μαζί με γνωστούς μου να ιδρύσουμε κι εμείς μια πολιτική προοδευτική παράταξη, αλλά η αδυναμία οικονομικής ενίσχυσης και ορισμενα δυσάρεστα γεγονότα το εμπόδισαν.

Με αφορμή λοιπόν την ανακοίνωση της επερχόμενης ίδρυσης παράταξης θα ήθελα να σας εκφράσω την αμέριστη υποστήριξή μου στο έργο σας, στο οποίο θα ήθελα να συμμετέχω ενεργά κι εγώ. θεωρώ ότι οι βασικές ιδρυτικές αρχές με εκφράζουν και μπορώ να προσφέρω τις γνώσεις μου, οικονομικές και επιστημονικές για την καλύτερη στελέχωση της παράταξης. Σε αυτό το σημείο οφείλω να σας πω μερικά λόγια για μένα. Εργάζομαι ως βιολόγος, ενώ έλαβα το μεταπτυχιακό μου στη Μοριακή Ιατρική πριν λίγα χρόνια. Ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1989, ενώ χρησιμοποιώ το internet από το 1996, με αποτέλεσμα να διαθέτω αρκετές γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο, όπως και η κατασκευή ιστοσελίδων. Είμαι ο ιδρυτής του fan club των Pink floyd στην Ελλάδα και του site pinkfloyd.gr το οποίο είναι ανενεργό για προσωπικούς λόγους αυτή την περίοδο. Οι νέες τεχνολογίες αποτελούν άμεσο ενδιαφέρον μου και θεωρώ ότι η λογική του hacking και του ελεύθερου λογισμικού είναι μια γενικότερη νοοτροπία, την οποία αν ακολουθούσαμε και σαν πολιτική θα ήμαστε πολύ καλύτερα.

Οφείλω όμως να πω ότι η κοινωνία που οραματιζόμαστε δεν μπορεί να γίνει σε μια μέρα και χρειάζονται ενδιάμεσα στάδια και σωστή επικοινωνιακή πολιτική. Σε αυτό θα μπορούσα να βοηθήσω μέσω γνωριμιών (πολιτικοί αναλυτές, δικηγόροι) και μέσω των προσωπικών μου προσπαθειών, σκέψεων και γνώσεων (π.χ. στον τομέα της Υγείας, στο ασφαλιστικό) που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Ειδικότερα, θεωρώ ότι πρέπει να συγκεκριμενοποιήσει η παράταξη μερικές θέσεις και να έχει πληρέστερο πρόγραμμα, ώστε να επιτύχει το maximum της απόδοσής του. Υπάρχουν πολλά θέματα που δεν θίγονται στο καταστατικό και καίνε πραγματικά. Μιας και η πολιτική (με την ουσιαστική και όχι πελατειακή της μορφή) είναι χρόνια στα ενδιαφέροντά μου, υπάρχει πλήθος αποψεων ρεαλιστικών και λεπτομερών τις οποίες θα ήταν καλό να συζητήσουμε είτε διαδικτυακά είτε προσωπικά. Θα αναμένω απάντησή σας για τα περαιτέρω.

aljawn
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:47

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό aljawn » 04 Ιαν 2012, 00:56

Γεια σας και από εμένα.

Χαιρετίζω την προσπάθεια δημιουργίας του νέου κόμματος, και ελπίζω να μπορέσει να φέρει κάποια αλλαγή στην χώρα μας.
Προσωπικά περιμένω μερικές αποσαφηνίσεις στο θέμα της οικονομίας βέβαια, γιατί προς το παρόν το τοπίο εκεί είναι νεφελώδες.

Είμαι δικηγόρος στο επάγγελμα, αλλά έχω σπουδάσει και διοίκηση επιχειρήσεων.
Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο email.

Το όνομα μου είναι Θοδωρής παρεπιμπτόντως.

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 04 Ιαν 2012, 01:20

Εεεε... Για!

Πως μπορώ να βοηθήσω... χμμμ... Άνεργος είμαι και ... τραβάμε το κανάλι... :P και έχω ΠΟΛΥ ελεύθερο χρόνο... Άλλα είμαι και στη Κέρκυρα... άρα λίγο μακριά από τα "αστικά κέντρα"...

Σε άλλες ειδήσεις.. Ξέρω από τη σχολή 5 ρώσικα... Ξέρω 5 πράματα από τα Ιντερνετς... Ξέρω και 5 ανθρώπους που ξέρουν, άλλος για Ανονυμους, άλλος απο κομπιουτερς, άλλος απο γραφίστικη... Τη Community του παλιού Trompaktiko και τωρα... http://to-fresko.blogspot.com ...

Επίσης ξέρω γιατί χρειαζόμαστε ελεύθερο Ιντερνετ...

... Αυτά. :D

djart
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:11
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό djart » 04 Ιαν 2012, 01:20

Καλησπέρα και από εμένα, το όνομά μου είναι Θάνος.

Στην παρούσα φάση ακόμα διαβάζω το κείμενο της διακήρυξης, αν και ήδη νιώθω ότι κινείται στα σωστά πλαίσια (έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με τα κείμενα του Pirate Party International). Συγχαρητήρια και να δηλώσω τη συμπαράσταση και υποστήριξή μου. Εδώ και χρόνια προσωπικά ένιωθα την ανάγκη της ίδρυσης του Κόμματος Πειρατών στην Ελλάδα και να σας πώ την αλήθεια ήθελα να παρακινήσω κόσμο προς αυτήν την κατεύθυνση. Είχε πάρει το μάτι μου βέβαια κάποια ανενεργά registered domains, κάποια blogs, facebook groups, κλπ και φοβούμενος την κλασσική ελληνική διασπαστική νοοτροπία, τελικά αποφάσισα απλώς να περιμένω να ωριμάσουν οι συνθήκες.... :-)

Προέρχομαι από το χώρο και τις κοινότητες του Linux και του Ελεύθερου λογισμικού (διαχειρίζομαι εδώ και χρόνια το linux.gr και τις υπηρεσίες του ... συγγενικού συλλόγου). Ηοbby και επάγγελμα το software engineering, οπότε αν χρειαστεί κάτι, εδώ είμαστε!

Έχω να ρίξω λίγο διαβασματάκι στα ήδη γραμμένα στο forum για να σας προφθάσω, θα ... επανέλθω όμως :)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 01:29

Καλώς Ηλθατε όλοι!

Για να πάμε μπροστά θα χρειαστούν πολλά χέρια και πολλή δουλειά,
επειδή η μόνη "περιουσία" μας είναι οι ιδέες μας και οι προσπάθειές μας!

stay tuned! ;)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ΜΑΙΡΗ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:16

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό ΜΑΙΡΗ » 04 Ιαν 2012, 01:41

Γεια σας κι από μένα.
Όταν πρωτοάκουσα για το κόμμα των πειρατών σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν αν δημιουργούνταν κάτι ανάλογο και στην Ελλάδα. Χαίρομαι λοιπόν κι επιτρέπω στον εαυτό μου να έχει ελπίδα και προσδοκία για κάτι άμεσα και αληθινά δημοκρατικό σε αυτήν τη χώρα μετά από αυτήν την πρωτοβουλία.
Αν χρειαστεί θέτω στη διάθεσή σας τις γνώσεις αγγλικών, γαλλικών, ελληνικής φιλολογίας και τραπεζικών συναλλαγών που κατέχω. Να είστε όλοι καλά, καλή αρχή και καλά τελειώματα, όχι σαν αυτά που θα έχουν οι λατρεμένοι μας 300σιοι, ιστορικά τουλάχιστον!

Haris Harakas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:44

Re: Πως μπορώ να βοηθήσω

Δημοσίευσηαπό Haris Harakas » 04 Ιαν 2012, 03:53

Καλησπέρα απο Αλεξανδρούπολη! Είμαι ο "Χάρης Ο γραφίστας"...χεχεχεχε!
Ο τομέας της δουλειάς μου, στον οποίο μπορώ να βοηθήσω, είναι η γραφιστική έντυπη και μή. Αν είμαι χρήσιμος κάπου, μπορώ να βοηθήσω.
Καλή αρχή εύχομαι! Μακάρι να κάνει μετάσταση ο "καρκίνος τον κομμάτων" και σε αυτο το νέο κόμμα!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες