περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Συζήτηση για το καταστατικό
ευάγγελος μπουγιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 05:46

περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό ευάγγελος μπουγιώτης » 14 Ιαν 2012, 06:13

Να μου συγχωρήσετε όλοι την άγνοια μου περί θεμάτων που έχουν ήδη συζητηθεί, δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο ζήτημα της ιδεολογικής πλατφόρμας έχει εξαντληθεί, προσπάθησα μέσα απο τα θέματα του φορουμ να βγάλω μια άκρη αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα.Οπότε ξεκινάω μια συζήτηση με το ρίσκο να αγνοηθώ αλλά θα το κάνω.
Θεωρώ πως ένα σύγχρονο κίνημα όπως είναι το κίνημα της δικτυακής αμεσοδημοκρατίας και της αμοιβαίας ανταλλαγής της πληροφορίας για να γίνει πραγματικά επιτυχημένο και ανατρεπτικό πρέπει να κοιτάξει τον εαυτό του στον καθρέφτη και να παρατηρήσει προσεκτικά πόσα κομμάτια του συστήματος που επιθυμεί να ανατρέψει, κουβαλάει. Δηλαδή, πόσα άρρωστα ή ξεπερασμένα γονίδια σέρνει στη ράχη του χωρίς να το γνωρίζει.
Για να συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα και κυριότερα να μελετηθεί και να παρατηρηθεί συλλογικά και δημοκρατικά το ίδιο το σύστημα. Επειδή όμως κανένα σύστημα δεν είναι ποτέ απολύτως καλό ή απολύτως κακό, πρέπει να αποφασισθεί συλλογικά πόσα κομμάτια του παρελθόντος επιθυμούμε να κρατήσουμε και πόσα να διώξουμε.
Αφού ολοκληρωθεί ένα τέτοιο δύσκολο έργο, το κίνημα οφείλει συνεχώς και μανιωδώς να στήνει τον εαυτό του στο τοίχο και να ψαχουλεύει μη τυχόν κουβαλά κομμάτια που επιθυμούσε να αποφύγει. Να αυτοψυχαναλύεται και να αμφισβητείται.
Ξεκινάω λοιπόν την συζήτηση περί συστήματος.
Ποιό είναι το σύστημα; Ποιός είναι ο εχθρός; Τί είναι αυτό που μας στερεί την ευτυχία; Τί είναι αυτό που μας κάνει δυστυχείς και νωχελικούς;

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 14 Ιαν 2012, 12:10

οι απαντησεις στις σκεψεις σου διδονται μεσα στο καταστατικο, διαβασε το λιγακι ποιο διεξωδικα.
Το πειρατικο κομμα ειναι α-ιδεολογικο, ουτε δανιζεται ουτε αποριπτει κατι απο τα παλαιοκομματικα σχηματα, προτεινει δικες του λυσεις βγαλμενα μεσα απο τα μελη του. Αυτο ειναι και το καλο με αυτο το κομμα, αφου ΜΙΑ κλειστη επιτροπη γεροντων αποφασισει κατι και μετα περασει ΑΛΛΗ μια φορα αυτη η αποφαση απο το φιλτρο της επιτροπης για την διαφυλαξη των ιδεων μας, δηλαδη ακομα ποιο γεροντες, τοτε αυτη η αποφαση δεν εχει παρθει με σκεψη το καλο των πολιτων αλλα να ειναι συμφωνη με την ιδεολογια μας. Καπως ετσι συμβαινει με τα παλαιοκομματα. Εμεις εχουμε διαφανεια και απηλαγμενοι απο ιδεολογιες προχωρουμε μπροστα για το καλο ολων μας. Οι λυσεις μας ευνοουν γενικα ολους και οχι μονο τους δικους μας. Αυτα τελειως προσωπικα, αν κανω καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με.

ευάγγελος μπουγιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 05:46

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό ευάγγελος μπουγιώτης » 14 Ιαν 2012, 16:00

βασικά το θέμα που με απασχολεί δεν είναι η διαδικασία ή ο τρόπος ιδεολογικών αποφάσεων. εννοείται πως κάτι τέτοιο μόνο δημοκρατικά και συλλογικά μπορεί να γίνει. αυτό που με απασχολεί είναι να μην γίνει μια τέτοια κίνηση όπως λέγανε παλιά "του πολυτεχνείου χαμένη γενιά". Δηλαδή να μην χάσουμε εμείς οι ίδιοι που συμμετέχουμε την άκρη.
Για να μην συμβεί επομένως κάτι τέτοιο πρέπει να προσδιορίσουμε ακριβώς τι κυνηγάμε και τί ζητάμε όχι μόνο απο το σύστημα αλλά και απο μας τους ίδιους που δυστυχώς είμαστε φορείς του.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό plessas » 14 Ιαν 2012, 16:37

Άμεση δημοκρατία, Διαφάνεια, Δικαιοσύνη, Προστασία Ιδιωτικότητας. Νομίζω αυτά κυνηγάμε, οπότε αν ακολουθήσουμε αυτές τις αρχές δε θα χάσουμε την άκρη!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 14 Ιαν 2012, 18:47

Εγω θα συμφωνήσω με αυτό που θέλει να πει ο ευαγγελος. Καλες οι αρχες, αλλα χρειάζεται και λιγο πρακτική εφαρμογη... Βεβαια, αυτα θα βγουν στη πορεία, αλλα το καταστατικό δεν ειναι η απάντηση σε ολα... Και το "δες το καταστατικό" καποιες φορες ίσος να ακούγετε λιγο... ελιτιστικο... Δε ξερω...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Ιαν 2012, 18:55

Vidopoulos έγραψε:Εγω θα συμφωνήσω με αυτό που θέλει να πει ο ευαγγελος. Καλες οι αρχες, αλλα χρειάζεται και λιγο πρακτική εφαρμογη... Βεβαια, αυτα θα βγουν στη πορεία, αλλα το καταστατικό δεν ειναι η απάντηση σε ολα... Και το "δες το καταστατικό" καποιες φορες ίσος να ακούγετε λιγο... ελιτιστικο... Δε ξερω...



Οχι "δες το καταστατικό" (χρήσιμο απλά για να δεις οτι η εξουσία είναι στα Μέλη, κι όχι στον "φωτισμένο ηγέτη").

- Δες τις αρχές και το πρόγραμμα 11 σελίδες τυπωμένο και 21 κεφάλαια. ΤΟ ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΟ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. Τι άλλο θέλουμε από ένα κόμμα ημερών;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ευάγγελος μπουγιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 05:46

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό ευάγγελος μπουγιώτης » 15 Ιαν 2012, 02:06

παιδιά δεν παραπονέθηκα. ίσα-ίσα θεωρώ αυτό που έχει γίνει αρκετά σημαντικό. αλλά. δεν μπορούμε να λέμε γενικώς τη λέξη δικαιοσύνη ή αξιοκρατία και να θεωρούμε πως κινούμαστε σωστά. είναι γενικές έννοιες και λέξεις. ωραίες μεν, αλλά γενικές. ο καθένας της μεταφράζει αλλιώτικα μες στο μυαλό του. όλα τα συστήματα, οι επαναστάσεις και τα κινήματα ξεκίνησαν με τις ομορφότερες λέξεις. ακόμη και ο ναζισμός φαντάζομαι κάτι ωραίες και γενικές σάλτσες θα χρησιμοποιούσε αρχικά για να επιβληθεί. αλλά η διαδρομή όλων των κινημάτων χάθηκε στις λέξεις και τις έννοιες. πρέπει να εστιάσουμε στα προβλήματα. να δούμε τί δεν θέλουμε. όλοι. συλλογικά. δεν μπορούμε με τις γενικολογίες να αλλάξουμε κάτι. και τα κόμματα εξουσίας παρόμοια συνθήματα έχουν. εμείς πρέπει να είμαστε ουσιαστικοί. λεπτομερείς. πρακτικοί.να εμβαθύνουμε στα προβλήματα. και κυρίως να γίνουμε διαφορετικοί και καινούριοι.
συγνώμη για την επιμονή μου απλά φοβάμαι να μήν γίνει και αυτό το κίνημα μηχανή του κυμά. μου αρέσει πολύ ως ιδέα και ως τρόπος ζωής και θεωρώ πως θα ήταν χρήσιμο να αποκτήσει δικές του ορολογίες και σκέψεις.

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 04 Φεβ 2012, 17:24

Έχω την άποψη ότι η εκκλησία του δήμου είναι το ζητούμενο.Εδώ, αν έχω καταλάβει καλά,μιλάμε για την ψηφιακή της μορφή.Οπότε δεν υπάρχει ιδεολογική πλατφόρμα, υπάρχει η γνώμη τον πολλών και η υιοθέτηση αυτής, πάντα ανά περίπτωση, ακόμα και αν οδηγεί σε τοίχο..Οι μοναδικές σταθερές θέσεις είναι στο καταστατικό και είναι εστιασμένες σε πολύ συγκεκριμένα θέματα.Για όλα τα άλλα, δημοκρατία χωρίς προσδιοριζμους (προεδρευόμενη, αντιπροσωπευτική, κοινοβουλευτική, βασιλευομένη και άλλες ,κατ΄ με χαζομάρες).Έχω καταλάβει κάτι λάθος?
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: περι ιδεολογικής πλατφόρμας.

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Φεβ 2012, 17:33

Νομίζω κατάλαβες σωστά, ωστόσο εδώ διαβάζεις απόψεις ΟΛΩΝ, μελών και μη μελών, και συχνά ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.
Πάντως Αρχές και Καταστατικό είναι τα επίσημα κείμενα μέχρι τώρα.

koukouvaou έγραψε:Έχω την άποψη ότι η εκκλησία του δήμου είναι το ζητούμενο.Εδώ, αν έχω καταλάβει καλά,μιλάμε για την ψηφιακή της μορφή.Οπότε δεν υπάρχει ιδεολογική πλατφόρμα, υπάρχει η γνώμη τον πολλών και η υιοθέτηση αυτής, πάντα ανά περίπτωση, ακόμα και αν οδηγεί σε τοίχο..Οι μοναδικές σταθερές θέσεις είναι στο καταστατικό και είναι εστιασμένες σε πολύ συγκεκριμένα θέματα.Για όλα τα άλλα, δημοκρατία χωρίς προσδιοριζμους (προεδρευόμενη, αντιπροσωπευτική, κοινοβουλευτική, βασιλευομένη και άλλες ,κατ΄ με χαζομάρες).Έχω καταλάβει κάτι λάθος?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες