Σύνταξη του καταστατικού

Συζήτηση για το καταστατικό
piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 18 Δεκ 2011, 09:39

Apo emena : ok!!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 18 Δεκ 2011, 22:39

4.16 Οι συνεργασίες μεταξύ διαφόρων πολιτικών κομμάτων και πολιτικών συνασπισμών στις οποίες θα συμμετέχει και το Κόμμα Πειρατών της Ελλάδας αποφασίζονται από το Σώμα των Μελών του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) συν μία ψήφο και επικυρώνονται από το Συνέδριο του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) συν μία ψήφο.
7.2 Το Σώμα των Μελών μπορεί να κληθεί να ψηφίσει και να αποφασίσει πάνω σε οποιοδήποτε θέμα συμπεριλαμβανομένων και των αποφάσεων της Επιτροπής Διαιτησίας, μετά από αίτημα της Διοικούσας Επιτροπής ή μετά από αίτημα οποιουδήποτε μέλους υποστηριζόμενο από το 10% του Σώματος των Μελών.
Πριν την ψηφοφορία πρέπει να έχει προηγηθεί διαβούλευση τουλάχιστον επτά ημερών και όχι μεγαλύτερη του ενός μηνός. Το Σώμα των Μελών δεν μπορεί να αποφασίσει την εκλογή προσώπων.
7.3 Οι αποφάσεις λαμβάνονται με απλή πλειοψηφία των ψηφισάντων, εφ' όσον αυτοί αντιπροσωπεύουν τουλάχιστον το 50% του Σώματος των Μελών.
Για μετεκλογική παίρνεις το ΟΚ από το Σώμα Μελών εντός 24-48 ωρών και προχωράς. Δεν το παίρνεις και μένεις στην αντιπολίτευση.

Στο μεν σώμα μελών υπάρχει το 7.2 που ζητά υποστήριξη 10% στην πρόταση για να συζητηθεί, για να μην ασχολούμαστε με μικροπράγματα που δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
Πριν τη συζήτηση καθε θέματος το Συνέδριο αποφασίζει, με απλή πλειοψηφία, αν θα ασχοληθεί ή όχι με το θέμα και σε περίπτωση θετικής απόφασης προχωρά στη συζήτηση των προτάσεων που εμπίπτουν στο συγκεκριμένο θέμα.



1.1 Τα (2/3) του συνόλου των Μελών ή τα (2/3) των συμμετεχόντων στην ψηφοφορία;
1.2 Εάν στην ψηφοφορία συμμετάσχουν λιγότερα από τα (2/3) [4.16] ή λιγότερο από το 50% [7.3] ,τι γίνεται; Υπάρχει plan B;
1.3 Εάν κάποια μέλη πουν ότι θέλουν τουλάχιστον 7 ημέρες [7.2] ή 13 ημέρες και όχι 48 ώρες για να αποφασίσουν, τι μπορείς να τους πείς; Αφού η Δ.Ε. δεν έχει διατυπωμένο δικαίωμα να καθορίσει συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποίο θα διεξάγονται οι συζητήσεις - ψηφοφορίες. Εάν θεωρούμε ότι τα μέλη της Δ.Ε. δεν θα έχουν την απαιτούμενη νοημοσύνη για να κρίνουν την σημαντικότητα του κάθε ζητήματος υπό συζήτηση , που πάμε;
1.4 Επειδή ήδη ο Γιώργος και ο Γιάννης βρήκαν καλή και λογική την διατύπωση της προτεινόμενης λύσης 1 , θα ήθελα να γίνει ψηφοφορία για το θέμα.
ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΛΥΣΗ 1 : Στις παραγράφους 4.14 και 7.2 να προστεθεί η εξής διατύπωση : Η μέγιστη χρονική διάρκεια για την διεξαγωγή της διαδικασίας συζήτηση-ψηφοφορία για οποιοδήποτε θέμα είναι 30 ημέρες.Ελάχιστη χρονική διάρκεια δεν ορίζεται.Η ακριβής χρονική διάρκεια θα καθορίζεται από την Διοικούσα Επιτροπή για το κάθε θέμα ξεχωριστά,με βάση το πόσο σημαντικό ή επείγον είναι το θέμα υπό συζήτηση. Επίσης στην παράγραφο 4.16 να προστεθεί η εξής διατύπωση : Στην περίπτωση που απαιτείται απόφαση για συμμετοχή σε κυβέρνηση συνεργασίας,με ελάχιστο χρόνο στην διάθεση των Μελών,η απόφαση θα λαμβάνεται μόνο με ηλεκτρονική ψηφοφορία από το Σώμα των Μελών του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) συν μία ψήφο ,χωρίς να χρειάζεται επικύρωση από το Συνέδριο του κόμματος.
1.5 Άλλο είναι 'θέμα' προς συζήτηση - ψηφοφορία και άλλο οι 'διαφορετικές επιλογές' που θα κληθούν να ψηφίσουν πάνω στο 'θέμα'.Το 10% για το 'θέμα' είναι λογικό.Για τις 'διαφορετικές επιλογές' πάνω στο 'θέμα' όμως,δεν υπάρχει διατυπωμένο ποσοστό.Δηλαδή αν για το Χ 'θέμα' , υπάρχει η Α 'επιλογή' που εκφράζει ένα 35%,η Β 'επιλογή' που εκφράζει ένα 35%,η Γ 'επιλογή' που εκφράζει ένα 20% και άλλες 10 'επιλογές' που η κάθε μια εκφράζει από 1% , δηλαδή σύνολο 13 'επιλογές' , θεωρείτε ότι αυτό είναι πιο σωστή και λειτουργική Άμεση Δημοκρατία ,από το να υπήρχαν μόνο οι 3 'επιλογές' που εκφράζουν το 90%;


2
Γενικά οι "Δικαστικές" αρχές δεν λογοδοτούν. Πρέπει να είναι ανεξάρτητες.
Η απόφαση όμως δεν πρέπει να επικυρωθεί από κανέναν. Εχει να κάνει και πάλι με την Ανεξαρτησία της Επιτροπής Διαιτησίας. Δεν μπορούμε να ζητάμε διαχωρισμό εξουσιών στο Κράτος και να τα μπλέκουμε στο εσωτερικό μας. Ισχύει όμως το 7.2 σε κάθε περίπτωση ΜΕΤΑ την απόφαση και ΜΕΤΑ από νέα διαβούλευση.


Άλλο ανεξάρτητες και άλλο ανεξέλεγκτες. Πάρτε παράδειγμα από τις αποφάσεις και την αποτελεσματικότητα της Ελληνικής "Δικαιοσύνης".


11.2 Η Κοινοβουλευτική Ομάδα υλοποιεί την πολιτική του κόμματος στο πλαίσιο των κοινοβουλευτικών διαδικασιών, δρα και αποφασίζει με βάση τις αρχές του κόμματος και τις κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής που διαμορφώνονται από τα κομματικά όργανα. Λειτουργεί σύμφωνα με τον Κανονισμό της, τον οποίον καταρτίζει και ψηφίζει η ίδια.

3.1 Με ποιά διαδικασία θα επιλέγονται οι υποψήφιοι Βουλευτές/Ευρωβουλευτές;
3.2 Εάν οι υποψήφιοι είναι περισσότεροι από τις διαθέσιμες θέσεις , θα υπάρχει κάποια διαδικασία για να μην δημιουργηθούν αντιπαλότητες μεταξύ τους; (Δείτε τι συμβαίνει στο ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ.)
3.3 Στο περιεχόμενο του Κανονισμού των Βουλ./Ευρωβ. θα έχει την δυνατότητα να παρέμβει, εάν απαιτηθεί , κάποιο από τα Όργανα του κόμματος;
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Δεκ 2011, 23:27

3.1 Με ποιά διαδικασία θα επιλέγονται οι υποψήφιοι Βουλευτές/Ευρωβουλευτές;
3.2 Εάν οι υποψήφιοι είναι περισσότεροι από τις διαθέσιμες θέσεις , θα υπάρχει κάποια διαδικασία για να μην δημιουργηθούν αντιπαλότητες μεταξύ τους; (Δείτε τι συμβαίνει στο ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ.)
3.3 Στο περιεχόμενο του Κανονισμού των Βουλ./Ευρωβ. θα έχει την δυνατότητα να παρέμβει, εάν απαιτηθεί , κάποιο από τα Όργανα του κόμματος;


Πάμε από τα εύκολα:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ!
:)
Σίγουρα πρέπει να είναι ικανοί για να φέρουν σε πέρας το έργο.
Προτάσεις?


Μόνο να σημειώσω ότι υποψήφιους βουλευτές θέλεις πολλούς ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ (από 60-70 minimum Πανελλαδικά, μέχρι 300 ?)
Ενώ ευρωβουλευτές λίγους, μάλιστα κάθε άλλη θέση πλην της πρώτης είναι τιμητική.
Επίσης θέλεις χιλιάδες υποψήφιους Δημοτικούς Συμβούλους.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Δεκ 2011, 23:37

1.1 Τα (2/3) του συνόλου των Μελών ή τα (2/3) των συμμετεχόντων στην ψηφοφορία;
1.2 Εάν στην ψηφοφορία συμμετάσχουν λιγότερα από τα (2/3) [4.16] ή λιγότερο από το 50% [7.3] ,τι γίνεται; Υπάρχει plan B;


1.1 Σωστό, των ψηφισάντων, μπήκε.

1.2 Αν δεν υπάρχει συμμετοχή, δεν υπάρχει απόφαση. Δεν μπορεί να ψηφίσουν π.χ. 20 από τους 2.000 και με μια πλειοψηφία 15-5 να έχεις απόφαση του κόμματος που δεσμεύει όλους.
Ζητάμε 1.000 από τους 2.000 να ενδιαφερθούν και ας είναι 501-499, η πρόταση περνάει.

Συνεχίζουμε...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 18 Δεκ 2011, 23:48

anestis έγραψε:
3.1 Με ποιά διαδικασία θα επιλέγονται οι υποψήφιοι Βουλευτές/Ευρωβουλευτές;
3.2 Εάν οι υποψήφιοι είναι περισσότεροι από τις διαθέσιμες θέσεις , θα υπάρχει κάποια διαδικασία για να μην δημιουργηθούν αντιπαλότητες μεταξύ τους; (Δείτε τι συμβαίνει στο ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ.)
3.3 Στο περιεχόμενο του Κανονισμού των Βουλ./Ευρωβ. θα έχει την δυνατότητα να παρέμβει, εάν απαιτηθεί , κάποιο από τα Όργανα του κόμματος;


Πάμε από τα εύκολα:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ!
:)
Σίγουρα πρέπει να είναι ικανοί για να φέρουν σε πέρας το έργο.
Προτάσεις?


Τα υπόλοιπα σε λίγο...



εάν υποθέσουμε ότι όλοι οι υποψήφιοι της δε θα είχαν την δυνατότητα *και γιατι οχι* να είναι και υποψήφιοι για τα οποια αναφέρεται ("βουλευτες" κλπ) θα έλεγα το εξής.
από την λίστα παίρνουμε τους πρώτους 7 για δε και κατά σειράν τοποθετούμε "ερώτηση" τους επόμενους για την υπάρχον θέση ως βουλευτής κλπ. εάν δεν βλέπει ο ίδιος ικανός να το κάνει συνεχίζουμε στον επόμενο κατά σειρά.

πάω και λίγο πιο βαθιά... μήπως θα έπρεπε να αρχίσει η ερώτηση από του σ πρώτους 7 της δέ στην περίπτωση αυτήν εφόσον θα ανελαβανε κάποιος από τους 7 ένα τέτοιο πόστο ανεβαίνει κατά σειρά ο επόμενος στην δε.
Τελευταία επεξεργασία από 5 και piratiko.org, έχει επεξεργασθεί 18 φορά/ες συνολικά
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Δεκ 2011, 23:49

Αλλαξε το 7.2 ως εξής:


7.2 Το Σώμα των Μελών μπορεί να κληθεί να ψηφίσει και να αποφασίσει πάνω σε οποιοδήποτε θέμα συμπεριλαμβανομένων και των αποφάσεων της Επιτροπής Διαιτησίας, μετά από αίτημα της Διοικούσας Επιτροπής ή μετά από αίτημα οποιουδήποτε μέλους υποστηριζόμενο από το 10% του Σώματος των Μελών.
Η μέγιστη χρονική διάρκεια για την διεξαγωγή της διαδικασίας διαβούλευσης και ψηφοφορίας, για οποιοδήποτε θέμα, είναι 30 ημέρες. Ελάχιστη χρονική διάρκεια δεν ορίζεται. Η ακριβής χρονική διάρκεια καθορίζεται από τη Διοικούσα Επιτροπή για το κάθε θέμα ξεχωριστά, με βάση το πόσο σημαντικό ή επείγον είναι το υπό συζήτηση ζήτημα.
Το Σώμα των Μελών δεν μπορεί να αποφασίσει την εκλογή προσώπων.




Αλλαξε το 4.16 ως εξής:

4.16 Οι προεκλογικές συνεργασίες μεταξύ διαφόρων πολιτικών κομμάτων και πολιτικών συνασπισμών στις οποίες θα συμμετέχει και το Κόμμα Πειρατών της Ελλάδας αποφασίζονται από το Σώμα των Μελών του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων συν μία ψήφο και επικυρώνονται από το Συνέδριο του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων συν μία ψήφο.
Οι μετεκλογικές συνεργασίες μεταξύ διαφόρων πολιτικών κομμάτων και πολιτικών συνασπισμών στις οποίες θα συμμετέχει και το Κόμμα Πειρατών της Ελλάδας αποφασίζονται από το Σώμα των Μελών του κόμματος με πλειοψηφία δύο τρίτων (2/3) των ψηφισάντων συν μία ψήφο, χωρίς να χρειάζεται επικύρωση από το Συνέδριο του κόμματος.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Δεκ 2011, 00:00

Για τις 'διαφορετικές επιλογές' πάνω στο 'θέμα' όμως,δεν υπάρχει διατυπωμένο ποσοστό.Δηλαδή αν για το Χ 'θέμα' , υπάρχει η Α 'επιλογή' που εκφράζει ένα 35%,η Β 'επιλογή' που εκφράζει ένα 35%,η Γ 'επιλογή' που εκφράζει ένα 20% και άλλες 10 'επιλογές' που η κάθε μια εκφράζει από 1% , δηλαδή σύνολο 13 'επιλογές' , θεωρείτε ότι αυτό είναι πιο σωστή και λειτουργική Άμεση Δημοκρατία ,από το να υπήρχαν μόνο οι 3 'επιλογές' που εκφράζουν το 90%;

Νομίζω ότι τα έκανα όλα εκτός το παραπάνω. Τι λένε οι υπόλοιποι για το θέμα? Θέλουμε τον περιορισμό στο καταστατικό?

Αν ξέχασα κάτι πείτε... :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 19 Δεκ 2011, 00:24

anestis έγραψε:
Για τις 'διαφορετικές επιλογές' πάνω στο 'θέμα' όμως,δεν υπάρχει διατυπωμένο ποσοστό.Δηλαδή αν για το Χ 'θέμα' , υπάρχει η Α 'επιλογή' που εκφράζει ένα 35%,η Β 'επιλογή' που εκφράζει ένα 35%,η Γ 'επιλογή' που εκφράζει ένα 20% και άλλες 10 'επιλογές' που η κάθε μια εκφράζει από 1% , δηλαδή σύνολο 13 'επιλογές' , θεωρείτε ότι αυτό είναι πιο σωστή και λειτουργική Άμεση Δημοκρατία ,από το να υπήρχαν μόνο οι 3 'επιλογές' που εκφράζουν το 90%;

Νομίζω ότι τα έκανα όλα εκτός το παραπάνω. Τι λένε οι υπόλοιποι για το θέμα? Θέλουμε τον περιορισμό στο καταστατικό?

Αν ξέχασα κάτι πείτε... :)


εγώ προσωπικά δεν θα τoν ήθελα
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό adrian » 19 Δεκ 2011, 00:26

μα αν ξερουμε απο πριν το ποσοστο των μελων που εκφραζει η καθε επιλογη, ποιο το νοημα της ψηφοφοριας?!

αυτο που διασφαλιζεται εχοντας ανοιχτες τις "υποψηφιοτητες" για προτασεις, ειναι οτι μπορω να παω εγω μονος μου και να πω πως για αυτο το προβλημα νομιζω πως η ταδε ενεργεια θα βοηθησει. χωρις να εχω κανει γκαλοπ και συζητησεις και ψηφοθηρικες κινησεις εκ των προτερων.

επομενως ειμαι κατα του περιορισμου

εν τελει αν δουμε οτι βιαζεται απιστευτα το θεμα, αλλαζουμε το καταστατικο.
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Σύνταξη του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 19 Δεκ 2011, 01:03

pappasadrian έγραψε:μα αν ξερουμε απο πριν το ποσοστο των μελων που εκφραζει η καθε επιλογη, ποιο το νοημα της ψηφοφοριας?!

αυτο που διασφαλιζεται εχοντας ανοιχτες τις "υποψηφιοτητες" για προτασεις, ειναι οτι μπορω να παω εγω μονος μου και να πω πως για αυτο το προβλημα νομιζω πως η ταδε ενεργεια θα βοηθησει. χωρις να εχω κανει γκαλοπ και συζητησεις και ψηφοθηρικες κινησεις εκ των προτερων.

επομενως ειμαι κατα του περιορισμου

εν τελει αν δουμε οτι βιαζεται απιστευτα το θεμα, αλλαζουμε το καταστατικο.



akribos!!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες