ACTA?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

ACTA?

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Φεβ 2012, 16:43

Τι λένε οι Πειρατές στην Πάτρα;


New comment on your post "Διαμαρτυρόμαστε κατά της ACTA. Σαβ.11 Φεβρουαρίου"
Author : Harry
Comment:
Παιδιά και στην Πάτρα η διαδήλωση θα γίνει στις 17:00 και οχι στις 11:00 που γράφει η άνωθεν φωτογραφία!!

Ευχαριστώ!!

Για περισσότερες πληροφορίες και για να δηλώσεις την συμμετοχή σαυ στην διαδήλωση στην Πάτρα μπες εδώ:
https://www.facebook.com/events/289412584454221/
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ACTA?

Δημοσίευσηαπό agelos » 06 Φεβ 2012, 18:12

ποιοι θα βρίσκονται στην πάτρα τότε?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Zekvyrin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 01:09

Re: ACTA?

Δημοσίευσηαπό Zekvyrin » 06 Φεβ 2012, 21:43

Όντως "άλλαξε" η ώρα.

Εγώ θα πάω στην πλατεία (και προσπαθώ και πείσω όσο μπορώ περισσότερο κόσμο)

Tritonio
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:31

Re: ACTA?

Δημοσίευσηαπό Tritonio » 12 Φεβ 2012, 01:02

Τελικά 5:15 πήγα εγώ με έναν φίλο. Βρήκα και τον Mike αργότερα και μοιράσαμε μερικά φυλλάδια αν και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Θα είχα μοιράσει και άλλα, αλλά μέσα στην πορεία που χώθηκα (η οποία δεν παρατήρησα ΚΑΝ αν ήταν για το ACTA, μάλλον ήταν για πολλά πράγματα μαζί;) έπιασα την κουβέντα με έναν τύπο που οριακά δεν τον έβρισα... :D

Επιγραμματικά σύνοψη των φλομπιών που άκουσα:

1. Το Internet είναι ένα παιχνίδι για να μιλάμε με τους φίλους μας και δεν πρέπει να το αφήνουμε να μπαίνει έτσι στην ζωή μας γιατί είναι κακό για διάφορους λόγους.
2. Το Internet θα καταργηθεί σύντομα. :shock:
3. Το Internet φταίει που χάνονται οι δουλειές τόσων δημοσίων υπαλλήλων γιατί τους αντικαθιστά. :? Πχ δεν έπρεπε να μπορούμε να κάνουμε φορολογική δήλωση μέσω Internet γιατί που θα πάνε οι εφοριακοί που μας εξυπηρετούσαν μέχρι τώρα; :|

Έφριξα... Και μου τα ζάλισε ότι πρέπει να πηγαίνουμε στις λαϊκές συνελεύσεις ως κόμμα (γιατί; για να ακούμε της κοτσάνες του;) για να ακούμε των κόσμο. Του λέω κάνουμε πολλές συζητήσεις μέσω forum, μου λέει δεν είναι το ίδιο γιατί αν δεν βλέπεις ποιος είναι ο άλλος μπορείς να ακούσεις κατευθυνόμενες γνώμες (λες και άμα τις ακούσεις σε dt χρόνο θα τις συμμεριστείς).

Επίσης άκουσα και πολλές θεωρίες συνομοσίας. Ότι οι G7 έχουν κανονίσει να εξαφανίσουν το 1/3 του πλυθησμού της Γης και για αυτό ανεβάζουν την φορολογία στο κρέας ώστε να μην αγοράζουμε. Επίσης έμαθα ότι το προσδόκιμο ζωής μου θα είναι 30 χρόνια...

Αυτά τα ολίγα. :lol: Στις υγειές μας και να τρώτε κρέας...

PS: κάποιος να βάλει ένα εικονίδιο facepalm γιατί δεν έχω τι να σπαμμάρω.
My signature was big so I made a page out of it: http://bit.ly/trtsig

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: ACTA?

Δημοσίευσηαπό kdev » 12 Φεβ 2012, 02:28

Γερμανία: Διαδήλωσαν κατά της ACTA
Δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι διαδήλωσαν το Σάββατο σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Γερμανίας κατά της διεθνούς Εμπορικής Συμφωνίας Καταπολέμησης της Παραποίησης (ACTA). Εκτιμάται πως ο μεγαλύτερος αριθμός διαδηλωτών συγκεντρώθηκε στο Μόναχο, πρωτεύουσα της Βαυαρίας (περίπου 16.000 άνθρωποι), πραγματοποιώντας ειρηνική πορεία.
Παρά το κρύο που κυμαινόταν από τους 0 βαθμούς έως τους -20 στις διάφορες πόλεις της Γερμανίας, στο Βερολίνο διαμαρτυρήθηκαν κατά της συμφωνίας περίπου 10.000 άνθρωποι, στο Αμβούργο 5.000, στο Ντόρτμουντ 4.000, στη Φρανκφούρτη 3.000 και ο ίδιος αριθμός στη Δρέσδη, σύμφωνα με συγκλίνουσες πηγές.
Η ACTA, η οποία υπεγράφη από 22 χώρες της Ε.Ε. τον Ιανουάριο, έχει στόχο να προστατεύει τα πνευματικά δικαιώματα «συμπεριλαμβανομένης και της καταστρατήγησης που γίνεται στο ψηφιακό περιβάλλον».
Οι επικριτές της περιγράφουν τη συμφωνία αυτή ως μια εν δυνάμει σοβαρή επίθεση στην ελευθερία της έκφρασης και στα δικαιώματα των χρηστών του Διαδικτύου. Από τον Ιανουάριο έχουν ενταθεί οι διαμαρτυρίες, κυρίως από χρήστες του Ίντερνετ που υποστηρίζουν ότι όσες χώρες την υπογράψουν θα επιβάλουν ποινές φυλάκισης ακόμη και όταν παραβιάζεται το copyright για μη εμπορικούς σκοπούς.
Να σημειωθεί πως η Γερμανία ανακοίνωσε την Παρασκευή ότι αναστέλλει προς το παρόν την επικύρωση της συμφωνίας. Ωστόσο το γερμανικό υπουργείο Εξωτερικών διαβεβαίωσε ότι καμία οριστική απόφαση δεν έχει ληφθεί προς το παρόν.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες