Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Συζήτηση σχετικά με τα φλέγοντα θέματα για τις Ευρωεκλογές του 2019 και την συμμετοχή των Πειρατών.
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 02 Απρ 2019, 13:00

Εδώ δηλώνετε τον ενδιαφέρον σας για υποψηφιότητα με το Ευρωψηφοδέλτιο της Λαϊκής Ενότητας - Κόμμα Πειρατών Ελλάδας.

Η προθεσμία για την εκδήλωση ενδιαφέροντος, σύμφωνα με την απόφαση της Δ.Ε. 457/2019 ορίζεται τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, 6 Απριλίου, 2019

Υποχρέωση του κάθε υποψηφίου, εφόσον επιλεγεί, είναι να πληρώσει το παράβολο συμμετοχής του και να πληρεί τις προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 06 Απρ 2019, 12:30

Δηλώνω υποψηφιότητα για το ευρωψηφοδέλτιο.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

penelope petropoulou
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 15 Μάιος 2012, 23:03

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό penelope petropoulou » 06 Απρ 2019, 20:23

Θέτω την υποψηφιότητά μου για να εκπροσωπήσω το Κόμμα Πειρατών στις ευρωεκλογές 2019 .

newpamelina

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 21 Απρ 2019, 13:13

newpamelina έγραψε:Εμένα πάντως η ερώτησή μου είναι μια και συγκεκριμένη προς όλους του υποψήφιους:

Σε περίπτωση που εκλεγείς βουλευτής/ευρωβουλευτής/δημοτικός σύμβουλος, δεσμεύεσαι να ψηφίζεις αποκλειστικά και μόνο σε όλες τις ψηφοφορίες, επακριβώς το αποτέλεσμα ηλεκτρονικών δημοψηφισμάτων που θα αφορούν στο ίδιο ερώτημα;;;
Αν δεσμεύεσαι, παρακαλώ να δεσμεύσεις και ένα ποσό σε ethereum ή σε κάποιο παρόμοιο κρυπτονόμισμα ώστε να γραφτεί και το smart contract που θα ορίζει το πρόστιμο της ανυπακοής σου στα ηλεκτρονικά δημοψηφίσματα.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 22 Απρ 2019, 12:55

newpamelina έγραψε:
newpamelina έγραψε:Εμένα πάντως η ερώτησή μου είναι μια και συγκεκριμένη προς όλους του υποψήφιους:

Σε περίπτωση που εκλεγείς βουλευτής/ευρωβουλευτής/δημοτικός σύμβουλος, δεσμεύεσαι να ψηφίζεις αποκλειστικά και μόνο σε όλες τις ψηφοφορίες, επακριβώς το αποτέλεσμα ηλεκτρονικών δημοψηφισμάτων που θα αφορούν στο ίδιο ερώτημα;;;
Αν δεσμεύεσαι, παρακαλώ να δεσμεύσεις και ένα ποσό σε ethereum ή σε κάποιο παρόμοιο κρυπτονόμισμα ώστε να γραφτεί και το smart contract που θα ορίζει το πρόστιμο της ανυπακοής σου στα ηλεκτρονικά δημοψηφίσματα.


Δικαίωμα ψήφου έχουν μόνο τα μέλη. Επίσης ψηφοφορία χωρίς ενημέρωση δεν νοείται. Θα πρέπει να υπάρχει συνεχής ενημέρωση και διαβούλευση και μετά ψηφοφορία. Και δεν μιλάμε βέβαια για "δημοψήφισμα". Τα πειρατικά θέματα δεν διαπραγματεύονται με μη πειρατές. Κόψε τα χαλασμένα.

Τέλος δημοψηφίσματα δεν ορίζουν την ψήφο ενός, αλλά την απόφαση στο δήμο/περιφέρεια/κράτος. Δεν είναι για να παίζουμε. Είμαστε υπέρ δημοψηφισμάτων φυσικά.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

newpamelina

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 22 Απρ 2019, 17:04

Vassilis Perantzakis έγραψε:
newpamelina έγραψε:
newpamelina έγραψε:Εμένα πάντως η ερώτησή μου είναι μια και συγκεκριμένη προς όλους του υποψήφιους:

Σε περίπτωση που εκλεγείς βουλευτής/ευρωβουλευτής/δημοτικός σύμβουλος, δεσμεύεσαι να ψηφίζεις αποκλειστικά και μόνο σε όλες τις ψηφοφορίες, επακριβώς το αποτέλεσμα ηλεκτρονικών δημοψηφισμάτων που θα αφορούν στο ίδιο ερώτημα;;;
Αν δεσμεύεσαι, παρακαλώ να δεσμεύσεις και ένα ποσό σε ethereum ή σε κάποιο παρόμοιο κρυπτονόμισμα ώστε να γραφτεί και το smart contract που θα ορίζει το πρόστιμο της ανυπακοής σου στα ηλεκτρονικά δημοψηφίσματα.


Δικαίωμα ψήφου έχουν μόνο τα μέλη. Επίσης ψηφοφορία χωρίς ενημέρωση δεν νοείται. Θα πρέπει να υπάρχει συνεχής ενημέρωση και διαβούλευση και μετά ψηφοφορία. Και δεν μιλάμε βέβαια για "δημοψήφισμα". Τα πειρατικά θέματα δεν διαπραγματεύονται με μη πειρατές. Κόψε τα χαλασμένα.

Τέλος δημοψηφίσματα δεν ορίζουν την ψήφο ενός, αλλά την απόφαση στο δήμο/περιφέρεια/κράτος. Δεν είναι για να παίζουμε. Είμαστε υπέρ δημοψηφισμάτων φυσικά.



Ωραία. Να μην τα πούμε δημοψηφίσματα. Να τα πούμε piratgovψηφίσματα. Ψηφίσματα που θα σε δεσμεύουν να ψηφίζεις ως ευρωβουλευτής όχι αυτό που πιστεύεις ως άτομο, αλλά αυτό που πιστεύουν οι πολλοί.

Επαναλαμβάνω την ερώτησή μου που απέφυγες να απαντήσεις, και ρωτάω τόσο εσένα όσο και τους άλλους υποψήφιους.
1) Δεσμεύεσαι ότι ως βουλευτής/ευρωβουλευτής/δημοτικός σύμβουλος, για οποιοδήποτε θέμα θα καλείσαι να ψηφίσεις, θα ψηφίζεις επακριβώς ότι αποτέλεσμα βγάλει ψηφοφορία για το ίδιο θέμα ανάμεσα στα μέλη του κόμματος; (ναι/όχι)
2) Δεσμεύεσαι ότι ως βουλευτής/ευρωβουλευτής/δημοτικός σύμβουλος,για οποιοδήποτε θέμα θα καλείσαι να ψηφίσεις, θα ψηφίζεις επακριβώς ότι αποτέλεσμα βγάλει ψηφοφορία για το ίδιο θέμα ανάμεσα στα πολίτες της Ελλάδας/Ευρώπης/Δήμου; (ναι/όχι)


Οποιοσδήποτε υποψήφιος αρνείται να απαντήσει στις παραπάνω δύο ερωτήσεις, ή αν απαντάει όχι, εν ολίγοις σας λέει:
"Ψηφίστε με ηλίθιοι και εγώ μετά θα κάνω του κεφαλιού μου."

Αν μετά από αυτό, αυτός ο υποψήφιος λάβει παραπάνω από ένα σταυρό προτίμησης, θα είναι απορίας άξιο.
Όσους σταυρούς πάρει αυτός ο υποψήφιος, τόσους ηλίθιους έχουμε που ζουν ανάμεσά μας.
Δυστυχώς αν λάβουμε υπόψη τις προηγούμενες εκλογές, είναι πολλοί αυτοί οι ηλίθιοι. Πάρα πολλοί (7:24).... :(
Ελπίζω σε αυτές τις εκλογές οι ηλίθιοι να λιγοστέψουν.... :roll:

newpamelina

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 22 Απρ 2019, 23:45

Βλέπω οι δυο υποψήφιοι ευρωβουλευτές κατάπιαν το αμίλητο νερό. Λέτε να τους έπεσαν πολλές οι ερωτήσεις και να μην μπορούν να τις χωρέσουν στο μυαλουδάκι τους; Από την άλλη, δεν βλέπω και κάποιον άλλο να ρωτάει οτιδήποτε εδώ μέσα.... Τέλος πάντων, μιας και μάλλον δυσκολεύονται οι φερέλπιδες ευρωβουλευτάρες μας να απαντήσουν, για να τους διευκολύνουμε και για να μην μας πάθουν και τίποτα από τον καταιγισμό αυτό των ερωτήσεων, πάμε να κάνουμε μια-μια τις ερωτήσεις μας.

Ερώτηση πρώτη: Δεσμεύεσαι ότι ως ευρωβουλευτής, για οποιοδήποτε θέμα που θα καλείσαι να ψηφίσεις στην ευρωβουλή, θα ψηφίζεις επακριβώς ότι αποτέλεσμα βγάζει ψηφοφορία για το ίδιο θέμα που θα γίνεται για τα μέλη του κόμματος των πειρατών Ελλάδος; (ναι/όχι)


Ναι ή όχι, κύριε Περαντζάκη;
Ναι ή όχι, κυρία Πετροπούλου;

newpamelina

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 23 Απρ 2019, 14:36

Δεν απαντάτε ε;;;

Τι περιμένετε;;; Να σηκωθούν οι νεκροί και να σας ζητήσουν να απαντήσετε ;;;;

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 23 Απρ 2019, 14:47

Κόψε τα χαλασμένα. Αποφάσεις παίρνουν τα μέλη μετά από ενημέρωση/ Δεν αλλάζει κάτι με τις εκλογές. Το να ξαναρωτάς τα ίδια και τα ίδια σημαίνει ότι δεν έχεις διαβάσει τι σου έγραψα και το καταστατικό καν. Έχουν ήδη απαντηθεί.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

newpamelina

Re: Υποψηφιότητες για Ευρωκοινοβούλιο

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 24 Απρ 2019, 10:23

Vassilis Perantzakis έγραψε:Κόψε τα χαλασμένα. Αποφάσεις παίρνουν τα μέλη μετά από ενημέρωση/ Δεν αλλάζει κάτι με τις εκλογές. Το να ξαναρωτάς τα ίδια και τα ίδια σημαίνει ότι δεν έχεις διαβάσει τι σου έγραψα και το καταστατικό καν. Έχουν ήδη απαντηθεί.


Μιλάς πάλι με γρίφους και διφορούμενα.
Θα ψηφίζεις στο ευρωκοινοβούλιο ότι σου λένε οι πειρατές ή όχι;
Αυτό το "ενημέρωση" είναι παραθυράκι μου φαίνεται.
Όποτε σε βολεύει το αποτέλεσμα, θα ψηφίζεις το ίδιο, όποτε δεν σε βολεύει θα λες "οι πειρατές δεν είχαν ενημέρωση" και θα κάνεις του κεφαλιού σου.
Αλλού αυτά τα κόλπα!

Περιμένω δέσμευση ότι θα ψηφίζεις στο ευρωκοινοβούλιο ότι σου λένε οι πειρατές στην ψηφοφορία, είτε αυτοί έχουν ενημέρωση είτε όχι.
Επίσης περιμένω δέσμευση ότι θα ενημερώνεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες