Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Ότι αφορά την διοργάνωση του Συνεδρίου του ΠΕΙΡ για το 2014
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό baskin » 25 Οκτ 2014, 01:03

Προσωπικά θεωρώ το συνέδριο (όπως και το καταστατικό) αναχρονιστικά κατάλοιπα και κακές κληρονομιές από τα πατροπαράδοτα κόμματα.

Κάλλιστα όλα μπορούν να γίνονται (π.χ. οι εκλογές) όταν και όπως αποφασίζει το ΣτΜ και να μαζευόμαστε (φυσικά ή διαδικτυακά ή μια με απ' όλα) όποτε γουστάρουμε για οτιδήποτε κρίνουμε ότι χρειάζεται real time μάζωξη.

Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες για κομματόσκυλα παλιάς κοπής. Θα στηρίξω την πρόταση του pav μιας και είναι προς αυτή την κατεύθυνση και δίνει περισσότερη ελευθερία στο ΣτΜ.

Υ.Γ. Περισσότερα στο συνέδριο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 26 Οκτ 2014, 13:00

Να θυμίσω, "το νέο λειτουργικό του 21ου αιώνα"...

Νέο λειτουργικό με "κλειστό κώδικα" δεν γίνεται!

Ή θα συνεχίσουμε με τα παλιά και ξεπερασμένα και φυσικά ΔΕΝ θα ξανά αναφέρουμε, πόποτε το παραπάνω σλόγκαν "το νέο λειτουργικό του 21ου αιώνα" και όλα τα παρεμφερή με αυτό ή θα πάμε σε αυτό που καθορίζεται από έννοιες όπως "κυβερνοχώρος", "netizens", "ψηφιακή επανάσταση", "διαδίκτυο".

Πολλοί δεν έχουν καταλάβει (ή δεν θέλουν να καταλάβουν) ότι δεν μπορείς να βάλεις "νέο κρασί σε παλιούς ασκούς" γιατί απλά δεν πρόκειται να δουλέψει.

Το διαδικτυακό συνέδριο και κάθε τι που μπορεί να γίνει διαδικτυακά, αν το βάλεις να γίνει "με τον παλιό αναλογικό τρόπο", απλά δεν πρόκειται να δουλέψει.

Το "σήκω από τον καναπέ" δεν έχει να κάνει με το που θα πας όταν σηκωθείς αλλά με το να σηκωθείς. Τώρα αν σηκωθείς και πας στο πληκτρολόγιο κανένα πρόβλημα (για μένα τουλάχιστον), έχεις ήδη κάνει το 1ο βήμα, "σηκώθηκες"!!!

Αν θέλουμε να συνεχίσουμε να λεγόμαστε Πειρατές και δει, "ψηφιακοί" Πειρατές, να το πάρουμε απόφαση, τίποτα παλιό και όλα καινούρια.

Καταστατικό μιας σελίδας και μόνο με αυτά που "είναι αναγκαστικά" από την κείμενη νομοθεσία, και όλα τα άλλα σε κανονισμούς που θα είναι ρευστοί και διαμορφούμενοι από το ΣτΜ και ΝΑΙ, ΜΟΝΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ.
здравствуйте

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Οκτ 2014, 16:45

Κανονισμούς "ρευστούς" που θα διαμορφώνονται με "ανάθεση"; Ευχαριστώ, δεν θα πάρω!!
Ας υπάρξει ένας μηχανισμός (όχι αντιπροσωπευτικός) αποφάσεων και τότε, προσωπικά, θα καταθέσω και το σώβρακό μου στο "νέο λειτουργικό"!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Alexandra_M
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 27 Μαρ 2012, 08:15

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό Alexandra_M » 26 Οκτ 2014, 16:49

Προσωπικά συμφωνώ με το ότι βρισκόμαστε ανάμεσα στο παλιό και το νέο και ότι σε πολλές περιπτώσεις στοιχεία του παλιού (αυτά που θέλουμε να αλλάξουμε), έρχονται σε αντίθεση με το νέο και συχνά το εμποδίζουν. Γενικότερα είμαι υπέρ ενός πιο απλοποιημένου καταστατικού που θα δίνει ευελιξία στο ΣτΜ, το οποίο ΣτΜ θα μπορεί να αποφασίζει για τα θέματα που προκύπτουν.

Να διευκρινίσω επίσης ότι το προεδρείο, δεν παίρνει θέση υπέρ ή κατά των προτάσεων που έχουν κατατεθεί. (Δεν είναι αυτός ο ρόλος του άλλωστε). Καλείται όμως να ταξινομήσει τις προτάσεις που έχουν κατατεθεί και να εξετάσει αντικειμενικά το αν κάποιες αλληλοσυγκρούονται ή όχι ή αν συγκρούονται με κάτι που (καλώς ή κακώς) υπάρχει ήδη στο καταστατικό.
Με αυτόν το γνώμονα φυσικά εστάλη και το αρχικό μήνυμα στον Pav.
(Με το σκεπτικό της περισσότερης συμμετοχής, συνεχίζουμε το διάλογο στο forum όλοι μαζί.)
Έστω,ότι είμαστε σωστοί.Παραμένουμε«λάθος»αν απευθυνόμαστε σ εσφαλμένους δέκτες.
Ότι είμαστε σωστοί,έστω.Παραμένουμε«λάθος»αν μεταχειριζόμαστε εσφαλμένως την ορθότητα μας.
Άλλη 1 λανθασμένη μου σκέψη;Τότε αν δεν είμαι σωστή,απόδειξε μου πως κάνω λάθος(me)

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 26 Οκτ 2014, 17:46

laskaris_vasilis έγραψε:Κανονισμούς "ρευστούς" που θα διαμορφώνονται με "ανάθεση"; Ευχαριστώ, δεν θα πάρω!!
Ας υπάρξει ένας μηχανισμός (όχι αντιπροσωπευτικός) αποφάσεων και τότε, προσωπικά, θα καταθέσω και το σώβρακό μου στο "νέο λειτουργικό"!!



Μείνε με το "κόλλημα σου"... Εγώ θέλω να πάμε μπροστά, για την ακρίβεια θέλω να πάμε εκεί που έπρεπε να είμαστε ήδη. Αλλά κι αν ακόμα δεν πάμε, τότε να σταματήσουμε να λέμε ότι "είμαστε εκεί" ή ότι "πρόκειται να πάμε".

Βαρέθηκα να προσπαθούμε να "διορθώσουμε" τα στραβά και τα ανάποδα του παλαιού συστήματος.

Ή όλα καινούρια ή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΜΜΑ ΠΕΙΡΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ.
здравствуйте

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Οκτ 2014, 19:13

Ή όλα καινούρια ή ......

Αν δεν το έχεις καταλάβει, η "ανάθεση" δεν είναι κάτι καινούριο!!!!

Έρχεται από τα "βάθη" της παλαιοκομματικής "λογικής"!!
Όρα: Αντιπροσώπευση!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Συζήτηση πρότασης "Συνέδριο On-line"

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 26 Οκτ 2014, 19:22

Και για να το κλείσω επειδή διυλίζουμε τον κώνωπα:
Θεωρώ, (αυθαίρετα θέλετε; Το δέχομαι), πως πολλά μέλη του κόμματος των Πειρατών διαβάζοντας το Καταστατικό (αυτό ντε, που θέλετε κάποιοι να το "απλοποιήσετε"), δεν είχαν στο μυαλό τους πως θα αποφασίζει η "ελίτ" αλλά, .....
οι αποφάσεις θα είναι συλλογικές και τα μέλη ισότιμα!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες