Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Θέματα που αφορούν τις εκλογές του 2014 για την τοπική αυτοδιοίκηση.
yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 07 Μαρ 2014, 12:25

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=419172

Καλή επιτυχία στους συν-Πειρατές στη Θεσσαλονίκη.



πηγή: www.enet.gr
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 07 Μαρ 2014, 13:14

BTW πολύ ωραίο και το logo του συνδυασμού.
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 07 Μαρ 2014, 14:33

Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 07 Μαρ 2014, 15:02

Δεν είναι καλό?

Εικόνα
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 07 Μαρ 2014, 15:10

ekfrasi έγραψε:Δεν είναι καλό?

Εικόνα


Πάρα πολύ καλό.
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 07 Μαρ 2014, 15:55

Σας παραθέτω το 1ο δελτίο τύπου που έχουμε στείλει.
Απο Δευτέρα θα είναι έτοιμο και το site και πάμε Πρωτοδικείο

Θεσσαλονίκη 05-03-14
Δελτίο Τύπου: 001

«ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ»
Δήλωση Ανεξάρτητης Υποψηφιότητας
Για το Δήμο Θεσσαλονίκης


Εδώ και 2 χρόνια οι ΠΕΙΡΑΤΕΣ εργαζόμαστε καθημερινά σε όλες τις περιοχές του Δήμου Θεσσαλονίκης. Ζούμε σε αυτήν, σκεφτόμαστε για αυτήν και γουστάρουμε με αυτήν.
Το παγκόσμιο κίνημα των ΠΕΙΡΑΤΩΝ υπάρχει και δρά σε περισσότερα από 56 κράτη παγκοσμίως. Ήρθε η ώρα να δράσουμε και στην πόλη αυτή και να δείξουμε ότι, με βάση τις 3 παγκόσμιες αρχές μας

Διαφάνεια του δημόσιου τομέα
Προστασία της ιδιωτικότητας και των ατομικών δικαιωμάτων.
Ελεύθερο Λογισμικό σε όλους τους τομείς .

Και με θέληση για δουλειά, χωρίς υποσχέσεις και «θα» μπορούμε να υλοποιήσουμε απλές προτάσεις που όμως θα κάνουν τον Δήμο μας ποιο λειτουργικό, θα μειώσει τα κόστη λειτουργίας του και, επιτέλους, θα φερθεί ανταποδοτικά προς τον φορολογούμενο δημότη του.


Ο καιρός έφτασε και ο μέσος όρος ηλικίας του δημοτικού συμβουλίου πρέπει να κατέβει από τα 54 χρόνια που βρισκεται τώρα και να φέρει νέες και φρέσκιες ιδέες, εύκολα και άμεσα υλοποιήσιμες.

Οι «ΠΕΙΡΑΤEΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ» Θα κατέβουμε σε αυτές τις δημοτικές εκλογές αυτόνομα και χωρίς πολιτικά συμφέροντα.

Τι δουλειά κάνουν οι «ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ» ;
Λύνουν προβλήματα !
Δεν κατηγορούμε τους πρώην, άλλωστε όπως μάθανε πράξανε…
(αυτοί άλλωστε κρίνονται από όλους εμάς τους δημότες της πόλης).
Υλοποιούμε στόχους και ζητάμε από τους νέους της πόλης (ή όσους σκέφτεστε νεανικά) να μας βοηθήσετε να εκπροσωπηθούμε στο δημοτικό συμβούλιο και να γίνουμε πλατφόρμα διαφάνειας.

Κανένα κρυφό δημόσιο έγγραφο,
καμία σκιά πίσω από τις αναθέσεις του δήμου και τα οικονομικά.
Δεν υποσχόμαστε απλά – υλοποιούμε άμεσα.

Το κίνημα «ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ» εκπροσωπείται από όλους εμάς τους απλούς δημότες, αναγκάζεται όμως λόγο της νομοθεσίας να υποστηρίξει ως υποψήφιο δήμαρχο Θεσσαλονίκης τον απλό υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο Δημήτρη Παπαμιχαήλ (Καθηγητή Προγραμματισμού -28 ετών).
Το κίνημα μας αποτελείται από κατεξοχήν νέους και ανένταχτους πολιτικά ανθρώπους.
Ο μέσος όρος ηλικίας των υποψηφίων μας (που θα ανακοινωθούν επίσημα την προσεχή εβδομάδα) είναι 31 ετών και σκοπεύει να παραμείνει τόσο νεανικός και τόσο ανένταχτα πειρατικός όσο όλο αυτόν τον καιρό που εργαζόταν πίσω από τα φώτα.

Η Θεσσαλονίκη ΜΑΣ είναι ο κόσμος ΟΛΟΣ.
Από την Άνω πόλη, την Τριανδρία, το Ντεπό μέχρι την Παραλία και από την Ξηροκρήνη μέχρι το Καυτανζόγλειο την Χαριλάου και την Τούμπα.
Η δράση μας υπάρχει και θα φανεί δίπλα σας πολύ σύντομα.

Υγ. Στο Πρώτο γύρο ΠΕΙΡΑΤΕΣ – στον δεύτερο ότι θές...
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 07 Μαρ 2014, 15:57

Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!!!!!!
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 07 Μαρ 2014, 16:11

Το logo του συνδυασμού είναι εξαιρετικό, η δε προσπάθεια μου φαίνεται άριστη, με την έννοια ότι καταγράφει μια ακόμη Πειρατική παρουσία στο ελλαδικό πολιτικό γίγνεσθαι, πράγμα πάρα πολύ χρήσιμο.
Επειδή όμως βρισκόμαστε στο χώρο των μελών, βρίσκω την ευκαιρία να κάνω και μερικές εποικοδομητικές, θέλω να πιστεύω, παρατηρήσεις:
- Το συνοδευτικό κείμενο που διαβάζω, νομίζω ότι θα ήθελε λίγο περισσότερο (επικοινωνιακό) δούλεμα για να είναι αποτελεσματικότερο. Περιέχει αρκετά ορθογραφικά λάθη και λεκτικές αστοχίες που θα μπορούσαν να βελτιωθούν. Βέβαια έχει και τα θετικά της η εμφανής "ερασιτεχνικότητα" από τη στιγμή που ο κόσμος έχει φρίξει από τους επαγγελματίες της πολιτικής, εγώ πιστεύω όμως ότι επειδή το μορφωτικό επίπεδο των πειρατών είναι σημαντικά υψηλότερο του "μέσου όρου", δεν θα ήταν άσχημο αυτό να αναδεικνύεται σε κάθε ευκαιρία. Στην παρούσα όμως έχω τη γνώμη ότι αυτό αδικείται. Ο κόσμος μπορεί να σιχαίνεται τους επαγγελματίες πολιτικούς, τους μορφωμένους όμως πάντα τους εκτιμούσε και τους εμπιστευόταν.
- Νομίζω ότι ο υπερτονισμός του νεανικού παράγοντα, δηλαδή του γεγονότος ότι ο μέσος όρος "πειρατικής ηλικίας" είναι σχετικά χαμηλός, κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς υπερβολικός και δεν χρειαζόταν. Δεν το λέω αυτό επειδή τυχαίνει να είμαι μάλλον ο μαθουσάλας του πειρατικού, αλλά γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τι σκοπιμότητα υπάρχει στο να κάνει κανείς τους ... κάποιας ηλικίας να αισθάνονται ... παρείσακτοι, αφού κανείς δεν ... φταίει για την ηλικία του. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι οι πρωτοπόροι του ... πειρατισμού είναι ήδη μεσήλικες και ... βάλε.
Θέλω να πω ότι ο πειρατισμός (να με συγχωρέσετε για τον αδόκιμο ενδεχομένως όρο, αλλά έτσι μου ακούγεται καλύτερα), κατά τη γνώμη μου, δεν είναι φαινόμενο που πρωτοεμφανίστηκε με την εξέλιξη της ψηφιακής τεχνολογίας, αλλά νοοτροπία που προϋπήρχε ανέκαθεν στο μυαλό μιας συγκεκριμένης ανθρώπινης συνομοταξίας και απλά αναβίωσε σε αυτήν την ιστορική περίοδο εκμεταλλευόμενο την ... "ψηφιακή ευκαιρία".
Αν λοιπόν το πειρατικό μήνυμα θα μπορούσε να διατυπωθεί έτσι, τότε ο ηλικιακός παράγοντας είναι μάλλον άστοχο να προβάλλεται, τουλάχιστον τόσο έντονα.
Υ.Γ.: Παρακαλώ αν οι παρατηρήσεις μου θεωρηθούν υπερβολιλκές, ας αγνοηθούν παντελώς, θεωρούμενες ως το μεσημεριανό ... παραλήρημα ενός γεροξεκούτη. Δεν θα παρεξηγηθώ καθόλου.
Καλή επιτυχία να έχετε!

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 07 Μαρ 2014, 16:15

Χαχχαχαχαα και εγώ για αυτό διαφώνησα Μιχάλη μου :lol: :lol: :lol: όντας μεσήλιξ.

Τα παιδιά το βγάλαν συλλογικά, αρχή είναι...
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Πειρατές στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 07 Μαρ 2014, 16:24

ekfrasi έγραψε:Χαχχαχαχαα και εγώ για αυτό διαφώνησα Μιχάλη μου :lol: :lol: :lol: όντας μεσήλιξ.
Τα παιδιά το βγάλαν συλλογικά, αρχή είναι...

Να ξέρεις ότι εγώ αυτά δεν τα πιστεύω, διότι μπορεί να είμαι 65 (... άνω) αλλά στην ψυχή είμαι 20άρης (λέμε τώρα!).
Στην πραγματικότητα τα έγραψα για να τσιμπήσουν μερικά ... νεάζοντα γερόντια, που τριγυρίζουν με σκουλαρίκια, μπαντάνες και άλλα τέτοια φαιδρά και μου το παίζουν γυμνασιόπαιδα. :lol: :lol: :lol:


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες