Ταράζοντας τα νερά...

Εδώ συζητιούνται όλα τα θέματα που αφορούν τις Ευρωεκλογές του 2014
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 15 Φεβ 2014, 15:18

ekfrasi έγραψε:Εγώ είμαι κατά για 2 λόγους.
1 καταστατικά
2 θα μαζευτούν και άλλοι "άσχετοι", αγανακτισμένοι.

και αν και ως ιδέα τι βρίσκω ΟΚ, υπάρχουν άνεργοι ανάμεσα μας, ήδη πειρατές, αν κάποιος είναι οργανωμένος σε σύλλογο (μπορεί βέβαι να δημιουργήσει καταστατικό θέμα βάση του 3.8 δ, αλλά είναι θέμα Ε.Δ.) ή όχι δε κάνει τη διαφορά.

Το να έχεις στο ψηφοδέλτιο έναν ήδη Πειρατή που θα είναι άνεργος, αυτό ΝΑΙ, και μόνο του ταράζει τα νερά.


ok. Το θέμα είναι να το παρουσιάσεις έτσι ώστε να ταράξει τα νερά.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό Z53 » 15 Φεβ 2014, 16:04

Και τι θα γίνει αν ο άνεργος που θα βάλεις στο ψηφοδέλτιο βρεί στο μεταξύ δουλειά :mrgreen:
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό Z53 » 15 Φεβ 2014, 16:19

Σοβαρά τώρα. Οι άνεργοι ώς ομάδα πολιτών είναι ρευστή : χάνεις τη δουλειά σου, είσαι άνεργος - βρίσκεις δουλειά, παύεις να είσαι άνεργος. Το γεγονός ότι συγκροτούν συλλόγους κλπ μπας και πετύχουν τίποτα είναι άλλο καπέλο. Δεν είναι συνδικαλισμός ή κάτι τέτοιο. Είναι το κλασσικό φαινόμενο στην Ελλάδα : όταν έχουμε ζόρια, θυμόμαστε τη συλλογικότητα. Οταν περάσουν τα ζόρια, ο καθένας για την πάρτη του. Συμφωνώ με το Βασίλη : ας μιλήσουμε για το πρόβλημα αυτό καθεαυτό.
Οσο για το μήνυμα που θεωρείς ότι στέλνεις, μπορεί και να διαβαστεί και αλλιώς : οι πειρατές προσπαθούν να μαζέψουν ψηφαλάκια, εκμεταλλευόμενοι τούς άνεργους.
Ολα αυτά βέβαια κουβέντα να γίνεται. Αμα δεν υπάρχουν τα φράγκα......
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 15 Φεβ 2014, 16:57

Βάζω στο τέλος το κομμάτι της συζήτησης για τους ανέργους...

Z53 έγραψε:Οσο για το μήνυμα που θεωρείς ότι στέλνεις, μπορεί και να διαβαστεί και αλλιώς : οι πειρατές προσπαθούν να μαζέψουν ψηφαλάκια, εκμεταλλευόμενοι τούς άνεργους..


Φυσικά. Δεν υπάρχει όμως αρνητική διαφήμιση. Αν με αυτό γίνεις γνωστός σε όλους... ποσώς σε ενδιαφέρει το ποσοστό που θα το πάρει στραβά. Για αυτό λέω και φιλοξενία στο ψηφοδέλτιο χωρίς υποχρέωση...

Z53 έγραψε:Ολα αυτά βέβαια κουβέντα να γίνεται. Αμα δεν υπάρχουν τα φράγκα......


εξού και η προϋπόθεση που λέω (να έχουμε τα λεφτά)

Για να συνεχίσω λίγο τη σκέψη μου, θέλουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο ή το θεωρούμε "μη πειρατικό"; Προσωπικά το θεωρώ τελείως πειρατικό. Το θέμα με το καταστατικό είναι άλλο. Μιλάει για τα μέλη μας. Εδώ συζητούσαμε να βρούμε κάποιον γνωστό για να ηγηθεί του ψηφοδελτίου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα καταστατικού.

Z53 έγραψε:Σοβαρά τώρα. Οι άνεργοι ώς ομάδα πολιτών είναι ρευστή : χάνεις τη δουλειά σου, είσαι άνεργος - βρίσκεις δουλειά, παύεις να είσαι άνεργος. Το γεγονός ότι συγκροτούν συλλόγους κλπ μπας και πετύχουν τίποτα είναι άλλο καπέλο. Δεν είναι συνδικαλισμός ή κάτι τέτοιο. Είναι το κλασσικό φαινόμενο στην Ελλάδα : όταν έχουμε ζόρια, θυμόμαστε τη συλλογικότητα. Οταν περάσουν τα ζόρια, ο καθένας για την πάρτη του. Συμφωνώ με το Βασίλη : ας μιλήσουμε για το πρόβλημα αυτό καθεαυτό.

Ξέρεις τι συμβαίνει όμως; Σε λίγο το 50% των ανέργων θα είναι χρόνια άνεργοι. Δεν είναι πλέον ρευστό το σκηνικό. Ούτε θα επιστρέψει ποτέ σε χαμηλά του 7% ή 8% η ανεργία. Αυτό είναι σίγουρο (κατά την γνώμη μου). Αν δεν ξεκινήσει κάτι τώρα σε λίγο θα είναι πολύ αργά γιατί όλοι θα είναι μουδιασμένοι από το συνεχές σοκ.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

gounara
Δημοσιεύσεις: 1416
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό gounara » 16 Φεβ 2014, 11:40

Εμένα μου αρέσει η ιδέα του Βασίλη
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 16 Φεβ 2014, 11:52

gounara έγραψε:Εμένα μου αρέσει η ιδέα του Βασίλη

εσύ Θανάση μπορείς πιο εύκολα να το υλοποιήσεις, χωρίς καταστατικούς περιορισμούς, βάζοντας απολυμένους δημοτικούς αστυνομικούς, καθαρίστριες, σχολικούς φύλακες, άνεργους νέους επιστήμονες στο δημοτικό ψηφοδέλτιο. (τα χρήματα όμως παραμένουν ένα πρόβλημα, ποιος θα επωμιστεί το κόστος της συμμετοχής τους όντας οικονομικά αδύναμες κοινωνικά ομάδες;)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Z53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 20:50

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό Z53 » 16 Φεβ 2014, 12:25

Vassilis Perantzakis έγραψε:Φυσικά. Δεν υπάρχει όμως αρνητική διαφήμιση. Αν με αυτό γίνεις γνωστός σε όλους... ποσώς σε ενδιαφέρει το ποσοστό που θα το πάρει στραβά. Για αυτό λέω και φιλοξενία στο ψηφοδέλτιο χωρίς υποχρέωση...

Βασίλη δε μιλάμε για διαφήμιση. Δεν είμαστε επιχείρηση ή κάτι τέτοιο. Μιλάμε για την εικόνα ενός πολιτικού κόμματος. και μια αρνητική εικόνα είναι δύσκολα αναστρέψιμη.

ekfrasi έγραψε:Το να έχεις στο ψηφοδέλτιο έναν ήδη Πειρατή που θα είναι άνεργος, αυτό ΝΑΙ, και μόνο του ταράζει τα νερά.

Αυτή η προσέγγιση μου φαίνεται πολύ πιό λογική.

-mesitiko- έγραψε:εσύ Θανάση μπορείς πιο εύκολα να το υλοποιήσεις, χωρίς καταστατικούς περιορισμούς, βάζοντας απολυμένους δημοτικούς αστυνομικούς, καθαρίστριες, σχολικούς φύλακες, άνεργους νέους επιστήμονες στο δημοτικό ψηφοδέλτιο. (τα χρήματα όμως παραμένουν ένα πρόβλημα, ποιος θα επωμιστεί το κόστος της συμμετοχής τους όντας οικονομικά αδύναμες κοινωνικά ομάδες;)

Σπύρο, πέρα από τα φράγκα (που δεν υπάρχουν) θυμίσου ότι κάτι παρόμοιο κάναμε και στις προηγούμενες εκλογές και μόνο προβλήματα είχαμε.
Εγώ πιστεύω ότι αν τελικά καταφέρουμε να συγκροτήσουμε ψηφοδέλτιο, πρέπει να αποτελείται από μέλη του κόμματος, σύμφωνα με το καταστατικό.
Να μη πέσουμε σ' αυτό που λέει ο Σίμος "παλαιοκομματική λογική" :D
Ζαννής Φραγκάκης (Αρχιτέκτονας)

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5125
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 16 Φεβ 2014, 12:36

Η παλαιοκομματική λογική είναι το αντίθετο από αυτό που λέω. Δημιουργεί κομματικά στεγανά. Εγώ μιλάω να δώσουμε την δυνατότητα σε εκπρόσωπο μίας μεγάλης ομάδας ανθρώπων που δεν έχει αντιπροσώπευση, καμία όμως αντιπροσώπευση, να αποκτήσει. Χωρίς καμία υποχρέωση.

Όσο για τα χρήματα, το ποσό είναι το ίδιο είτε έχουμε 7 στο ψηφοδέλτιο είτε 42. Αν τα έχουμε θα πάρουμε μέρος, εάν όχι, δεν θα πάρουμε.

Αν είναι να σκεφτόμαστε "τι θα πουν οι άλλοι", "πως θα το πάρουν οι τάδε" και τα λοιπά, μπαίνουμε σε παλαιοκομματική λογική. Δεν μιλάμε να πάρουμε έναν ηθοποιό όνομα και να τον βάλουμε στο ψηφοδέλτιο. Μιλάμε να δώσουμε την δυνατότητα σε μία ομάδα χωρίς εκπρόσωπο να εκπροσωπηθεί; Τι έχουμε να χάσουμε; Θα μας πουν ότι το κάνουμε επίτηδες; Ε ας το κάνουν και άλλοι. Εμείς την ιδέα δίνουμε. Δεν εμποδίζουμε κάποιον να την.. αντιγράψει!!!
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3642
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό mankasp » 16 Φεβ 2014, 13:22

Τα κόμματα συγκροτούνται από πολίτες που έχουν μια στοιχειώδη κοινή ιδεολογία. Το να βάλουμε έναν άλλον, χωρίς καμία υποχρέωση μάλλον ουσιαστικά καταργεί την έννοια του κόμματος. Πείτε το παλαιοκομματικό, αλλά αυτό θα πει κόμμα. Εκτός αν αποφασίσουμε πως γενικά είμαστε κατά των κομμάτων και σε όλες τις εκλογές οι υποψήφιοι είναι πρόσωπα σε ενιαίο ψηφοδέλτιο... αλλά πάλι θα δημιουργηθούν άτυπα κόμματα/συνεργασίες/συμφωνίες.

Αν θέλουμε να βοηθήσουμε στη μείωση της ανεργίες πρέπει να συντάξουμε πρόγραμμα για τη μείωση της.

gounara
Δημοσιεύσεις: 1416
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Ταράζοντας τα νερά...

Δημοσίευσηαπό gounara » 16 Φεβ 2014, 14:20

mankasp έγραψε:Τα κόμματα συγκροτούνται από πολίτες που έχουν μια στοιχειώδη κοινή ιδεολογία. Το να βάλουμε έναν άλλον, χωρίς καμία υποχρέωση μάλλον ουσιαστικά καταργεί την έννοια του κόμματος. Πείτε το παλαιοκομματικό, αλλά αυτό θα πει κόμμα. Εκτός αν αποφασίσουμε πως γενικά είμαστε κατά των κομμάτων και σε όλες τις εκλογές οι υποψήφιοι είναι πρόσωπα σε ενιαίο ψηφοδέλτιο... αλλά πάλι θα δημιουργηθούν άτυπα κόμματα/συνεργασίες/συμφωνίες.

Αν θέλουμε να βοηθήσουμε στη μείωση της ανεργίες πρέπει να συντάξουμε πρόγραμμα για τη μείωση της.

+1
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες