Έκδοση βιβλίου

Γενική συζήτηση ανοιχτή μόνο για τα μέλη

Έκδοση βιβλίου

Δημοσίευσηαπό Gratiano » 28 Ιούλ 2019, 11:22

Καλημέρα Πειρατές,
δεν ξέρω ούτε πως να διατυπώσω την παρακάτω ιδέα ούτε αν είναι ορθό να ποστάρω εδώ... Αν δεν είναι, ας απομακρυνθεί το post από
τους admin... Υπάρχει ένα βιβλίο του P.W. Atkins, το τελευταίο που έχει γράψει, λέγεται conjuring the universe, είναι πολύ καλό στο πρωτότυπο(αγγλικά),
μιλά για τον τρόπο που λειτουργεί ο κόσμος. Είχα την ιδέα να το μεταφράσω. Εδώ ξεκινούν τα δύσκολα. Τα δικαιώματα ανήκουν στο Oxford
University Press (OUP). Πωλήσεις δικαιωμάτων κάνουν μόνο σε εκδοτικούς οίκους. Οι δικοί μας εκδοτικοί οίκοι δε φαίνονται να ενδιαφέρονται για το
συγκεκριμένο βιβλίο, ο Atkins έχει γεράσει και μάλλον είναι το κύκνειο άσμα του. Προσωπικά, βρίσκω το βιβλίο πάρα πολύ καλό.
Η ιδέα είναι η εξής: να κάνω μια έναρξη ως εκδότης που να την παρουσιάσω στο OUP. Να μεταφράσω το βιβλίο με τη βοήθεια ενός επαγγελματία
μεταφραστή (έχω βρει προσφορά με 3000ευρώ). Να εκδόσω το βιβλίο σε χ αντίτυπα. Το χ θα ορίσει και το κόστος έκδοσης. Υπολογίζω τα έξοδα
των δικαιωμάτων, το κόστος του μεταφραστή και το κόστος έκδοσης να μην ξεπεράσει τα 10000ευρώ.
Το πρόβλημα: πως θα βρω 1000 άτομα να διατίθενται να πληρώσουν 10ευρώ το βιβλίο ώστε να μην μπω μέσα;
Είμαι ανοιχτός σε κατευθύνσεις, προτάσεις, ιδέες, κινήσεις...
-What is matter?
-Never mind.
-What is mind?
-No matter.
Gratiano

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση Μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες