Αιτούμαι την διαγραφή μου

Γενική συζήτηση ανοιχτή μόνο για τα μέλη

Αιτούμαι την διαγραφή μου

Δημοσίευσηαπό kanellia » 06 Απρ 2019, 14:26

Καλησπέρα.

Αιτούμαι επισήμως την διαγραφή μου από το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας.

Είναι κάτι τ' οποίο σκέφτομαι εδώ και καιρό λόγω του δρόμου που έχει πάρει και με την τελευταία "αμφίβολη" ψηφοφορία όπου με το που εκφράστηκε μια αντίθετη γνώμη εμφανίστηκαν λογαριασμοί κι ονόματα αρκετά ιδιαίτερα, έγινε ακόμα πιο έντονη η ανάγκη μου να απομακρυνθώ.

Να ξεκαθαρίσω πως το βασικό μου πρόβλημα δεν είναι η συνεργασία με τη ΛΑ.Ε (την οποία όπως είναι γνωστό δεν υποστήριξα) αλλά τ' ότι γι' ακόμα μια φορά υπάρχει η πρόταση για συνεργασία με ακόμα ένα κόμμα με την ελπίδα να μπούμε στην βουλή με όποιον τρόπο μπορούμε και με ό,τι θυσίες κι αν γίνονται.

Δεν μπήκα στο ΠΕΙΡ για ν' ακολουθώ μεγαλύτερα ή πιο γνωστά κόμματα, μπήκα για το διαφορετικό που όπως φαίνεται γίνεται όλο και πιο όμοιο. Το κόμμα αυτό δεν μ' εκφράζει πια.

Δεν περιμένω να καταλάβετε πραγματικά ή να παραδεχτείτε τα όποια λάθη έχουν γίνει. Αυτό που θέλω να πω είναι πως μια τέτοια απόφαση δεν πάρθηκε σε μια στιγμή. Γι' αυτό κι άλλωστε απείχα τελευταία και δεν είμαι καν οικονομικά ενήμερη. Σε μια προσπάθεια-ελπίδα να δείξω ότι δεν είμαι μόνο εγώ που αισθάνομαι έτσι, υπέγραψα το κείμενο που αναρτήθηκε στην ψηφοφορία όπου κατηγορηθήκαμε πως δεν υποστηρίζουμε καν τ' ότι έπρεπε να αποφασίσει το ΣτΜ.
Το βρίσκω αρκετά αστείο μιας και ψήφισα κι εγώ η ίδια (το πώς ακόμα δεν το κατάλαβα βέβαια, μιας και έχω να πληρώσω από το 2018 αλλά όχι ότι με νοιάζει κιόλας) και ήταν αρκετά ξεκάθαρο πως αυτό που μας ενοχλεί είναι τ' ότι υπάρχει η πρόταση, όχι πως περνάει σε ψηφοφορία από το ΣτΜ.

Δεν θα συζητήσω καν για το γεγονός πως καλό θα ήταν ένα "δημοκρατικό" κόμμα να είναι ικανό να δέχεται κριτική και γνώμη από τα μέλη του δημόσια, χωρίς την παραποίηση των λόγων τους. Μακρηγορώ όμως και δεν το θέλω.

Σε προσωπικό επίπεδο χάρηκα που σας γνώρισα και ήπιαμε μια μπύρα (και το εννοώ, γιατί άλλο τα πολιτικά, άλλο τα κοινωνικά).

Να είσαστε καλά κι εύχομαι να φτάσετε εκεί που θέλετε.

Σημείωση: Εάν πρέπει να το αναρτήσω κάπου αλλού, παρακαλώ να μου το πείτε.
kanellia
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Re: Αιτούμαι την διαγραφή μου

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 07 Απρ 2019, 00:34

Κανελία, οι Πειρατές δημιουργήθηκαν για να επηρεάσουν την πολιτική. Στο καταστατικό λέει καθαρά για το πως γίνονται συνεργασίες και ποιος αποφασίζει για αυτές. Εσένα δεν σου άρεσε, όχι το αποτέλεσμα μόνο αλλά ούτε το ότι μπήκε η πρόταση σε ψηφοφορία. Δικαίωμά σου βέβαια αλλά αυτό είναι το παλαιοκομματικό. Η Δ.Ε. ακολούθησε το καταστατικό και 7 άτομα που δεν σας αρέσει να τραβά την προσοχή το κόμμα για καθαρά προσωπικούς λόγους αντιδράσατε με τρόπο αντιδημοκρατικό και ύπουλο (δική σας λέξη που την επιστρέφω).

Η ψηφοφορία έβγαλε αποτέλεσμα.

Προσωπικά περίμενα από όλους να φερθούν ώριμα. Από ότι φαίνεται όμως είναι δύσκολο.

Τέλος πάντων καλή συνέχεια. Εμείς θα προσπαθήσουμε να κάνουμε πολιτική πάνω στα θέματά μας. Όχι να την απαξιώσουμε.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση Μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες