Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Πως κρίνετε την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης ;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 26 Μαρ 2015, 12:38

Έκανε κωλοτούμπα ύστερα από τις πιέσεις που δέχθηκε
4
36%
Έμεινε σταθερή στις προεκλογικές υποσχέσεις
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν ξέρω, δεν απαντώ, δεν έχω διαμορφώσει ακόμη άποψη
7
64%
 
Σύνολο ψήφων: 11

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 24 Φεβ 2015, 12:38

Τι νομίζεται σχετικά με την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ με τους εταίρους-θεσμούς-δανειστές
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό geraki » 24 Φεβ 2015, 18:22

Τι βιασύνη έπιασε για να κρίνετε όλοι?

Ούτε ένα μήνα δεν έκλεισε καν από όταν εκλέχτηκαν.

Και ουτοσάλως σε τετραετία να κρίνετε... Δεν γίνονται όλα αυτά από την μία ημέρα στην άλλη.

Ωστόσο εάν έκανε κωλοτούμπα ή όχι μην κρίνετε την διαδικασία, αλλά ποιο θα είναι το αποτέλεσμα.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5084
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 24 Φεβ 2015, 18:52

Είναι πολύ νωρίς. Κωλοτούμπα έκανε μόνο για όσους περίμεναν σκισίματα....
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 24 Φεβ 2015, 20:41

Κωλοτούμπα είναι, ακριβώς επειδή τίποτα δεν έκαναν από ότι υποσχέθηκαν. Τώρα μεταθέτουν, θα κάνουν στο μέλλον (σε 4 μήνες, σε 4 χρόνια, σε 4 τέρμινα....) ότι υποσχέθηκαν προεκλογικά να κάνουν τις πρώτες μέρες. Σκίσιμο μνημονίου, κατάργηση με ένα νόμο, επαναπρόσληψη καθαριστριών (ο ΑΠ ανέβαλε την εξέταση (ούτε καν την απόφαση) για τον Οκτώβριο, αν δεν το μάθατε http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231387901 ), τροποποίηση χαμηλών συντελεστών ΦΠΑ, ΜΗ κατάργηση ιδιωτικοποιήσεων (ακόμα και για τις Σκουριές που χύθηκε μελάνι και αίμα) και των διαγωνισμών που τρέχουν, αεροδρόμια, COSCO, επαναφορά βασικού μισθού στα 751 € .....αλλά από το 2016 εάν και εφόσον επιτρέπουν τα δημοσιονομικά κλπ, κλπ....και μπλα, μπλα, μπλα....

@geraki
Και δεν είναι νωρίς να κρίνουμε, οι ίδιοι είπαν, ΟΧΙ σε βάθος τετραετίας, αλλά προεκλογικά έλεγαν "άμεσα", "στους πρώτους μήνες", "στα πρώτα νομοσχέδια" κλπ....... Ρε πόσα θέλετε να μας τρελάνετε ? εδώ είμαστε όλοι και ακούγαμε.....αϊ σιχτίρ με τις παρωπίδες σας.....ουτοσάλως και ουτοσαλλιώς
Πείτε μου ΜΟΝΟ ΕΝΑ που θα κάνει, εκτός από την επέκταση των 100 δόσεων και σε όσους χρωστούν πάνω από 1 εκατομμύριο.

Καλά εγώ είμαι ιδιότροπος, ιδιόρρυθμος, μαλάκας και ένα σωρό άλλα, ο Μ. Γλέζος και η Σακοράφα είναι το ίδιο ; (χωρίς να θέλω να συγκριθώ μαζί τους)

Και φυσικά θα κρίνουμε από το αποτέλεσμα @geraki, αλλά είναι προδιαγεγραμμένο το αποτέλεσμα για τα επόμενα μερικά χρόνια τουλάχιστον (όπως ακριβώς λες δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη να έχουμε τρομακτικές αλλαγές). Είναι γνωστό ότι θα χρειαστούμε χρηματοδότηση στα επόμενα χρόνια και για να μας τα δώσουν θα υπογράψουμε "συμβόλαιο", "συμφωνητικό", "μνημόνιο" με ρήτρα κάποιους κανόνες που θα μας "υποχρεώσουν', "επιβληθούν" να ακολουθήσουμε.

Υ.Γ. Και εγώ θέλω να επιτύχει η (όποια) κυβέρνηση , δεν είναι λόγος αυτός όμως να μην βλέπω ότι προεκλογικά έριχνε πυροτεχνήματα προς όλες τις κατευθύνσεις και έταζε τα πάντα στους πάντες για ψηφοθηρικούς λόγους. Για το καλό όλων μας, μακάρι να κάνει έστω λίγα από αυτά που υποσχέθηκε.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

geraki
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 05:27

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό geraki » 24 Φεβ 2015, 23:49

Voyager-1 έγραψε:Κωλοτούμπα είναι, ακριβώς επειδή τίποτα δεν έκαναν από ότι υποσχέθηκαν. Τώρα μεταθέτουν, θα κάνουν στο μέλλον (σε 4 μήνες, σε 4 χρόνια, σε 4 τέρμινα....) ότι υποσχέθηκαν προεκλογικά να κάνουν τις πρώτες μέρες. Σκίσιμο μνημονίου, κατάργηση με ένα νόμο, επαναπρόσληψη καθαριστριών (ο ΑΠ ανέβαλε την εξέταση (ούτε καν την απόφαση) για τον Οκτώβριο, αν δεν το μάθατε http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231387901 ), τροποποίηση χαμηλών συντελεστών ΦΠΑ, ΜΗ κατάργηση ιδιωτικοποιήσεων (ακόμα και για τις Σκουριές που χύθηκε μελάνι και αίμα) και των διαγωνισμών που τρέχουν, αεροδρόμια, COSCO, επαναφορά βασικού μισθού στα 751 € .....αλλά από το 2016 εάν και εφόσον επιτρέπουν τα δημοσιονομικά κλπ, κλπ....και μπλα, μπλα, μπλα....

@geraki
Και δεν είναι νωρίς να κρίνουμε, οι ίδιοι είπαν, ΟΧΙ σε βάθος τετραετίας, αλλά προεκλογικά έλεγαν "άμεσα", "στους πρώτους μήνες", "στα πρώτα νομοσχέδια" κλπ....... Ρε πόσα θέλετε να μας τρελάνετε ? εδώ είμαστε όλοι και ακούγαμε.....αϊ σιχτίρ με τις παρωπίδες σας.....ουτοσάλως και ουτοσαλλιώς
Πείτε μου ΜΟΝΟ ΕΝΑ που θα κάνει, εκτός από την επέκταση των 100 δόσεων και σε όσους χρωστούν πάνω από 1 εκατομμύριο.

Καλά εγώ είμαι ιδιότροπος, ιδιόρρυθμος, μαλάκας και ένα σωρό άλλα, ο Μ. Γλέζος και η Σακοράφα είναι το ίδιο ; (χωρίς να θέλω να συγκριθώ μαζί τους)

Και φυσικά θα κρίνουμε από το αποτέλεσμα @geraki, αλλά είναι προδιαγεγραμμένο το αποτέλεσμα για τα επόμενα μερικά χρόνια τουλάχιστον (όπως ακριβώς λες δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη να έχουμε τρομακτικές αλλαγές). Είναι γνωστό ότι θα χρειαστούμε χρηματοδότηση στα επόμενα χρόνια και για να μας τα δώσουν θα υπογράψουμε "συμβόλαιο", "συμφωνητικό", "μνημόνιο" με ρήτρα κάποιους κανόνες που θα μας "υποχρεώσουν', "επιβληθούν" να ακολουθήσουμε.

Υ.Γ. Και εγώ θέλω να επιτύχει η (όποια) κυβέρνηση , δεν είναι λόγος αυτός όμως να μην βλέπω ότι προεκλογικά έριχνε πυροτεχνήματα προς όλες τις κατευθύνσεις και έταζε τα πάντα στους πάντες για ψηφοθηρικούς λόγους. Για το καλό όλων μας, μακάρι να κάνει έστω λίγα από αυτά που υποσχέθηκε.


όλα αυτά που έταξε δεν γινόντουσαν να γίνουν στο 1ο τρίμηνο, εκτός βεβαίως εάν η ημέρα δεν έχει 24 ώρες αλλά 100 ώρες.

Κάποια θα τα κάνουν αλλά σε 4ετία και όχι άμεσα. Ωστόσο δεν μπορούν να τα κάνουν όλα γιατί μερικά είναι αντικρουόμενα με άλλα που λέγανε.

Και να ελπίζεις να πετύχει ο Σύριζα, γιατί ηδάλλως η επόμενη κυβέρνηση θα είναι Χ.Α.
Το καλύτερο σύστημα ψηφοφορίας είναι αυτό που έχεις μόνο 1 ψήφο, όλα τα άλλα συστήματα-εργαλεία είναι απλώς για συγκέντρωση δύναμης και πλειοψηφίας.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 25 Φεβ 2015, 01:21

Κάνεις λάθος, ξαναδιάβασε. Δεν ανέφερα ΟΛΑ όσα υποσχέθηκαν, μόνο αυτά που ο ΣΥΡΙΖΑ και τα μεγαλοστελέχη του διατυμπάνιζαν ότι θα γίνουν άμεσα, στο πρώτο νομοσχέδιο, στις πρώτες του ενέργειες, κλπ. Μην με βάλεις να ψάξω τι υποσχέθηκαν ότι θα κάνουν πρώτα.
Τώρα αν κάθε (πρώην) συνιστώσα και στέλεχος υποσχόταν από μερικές δεκάδες πράγματα, ας τα λύσουν μεταξύ τους ποια θα βάλουν σε προτεραιότητα.

Η Χ.Α. δεν θα είναι ούτε η επόμενη κυβέρνηση, ούτε η μεθεπόμενη, ποτέ δεν θα γίνει κυβέρνηση η Χ.Α. Οι Έλληνες έχουν ΚΑΙ ακραίες απόψεις, αλλά ποτέ οι ακραίες απόψεις δεν θα γίνουν πλειοψηφία, τόσο μαλάκας λαός δεν είμαστε, ούτε θα γίνουμε όσα χρόνια κι αν περάσουν.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 26 Φεβ 2015, 10:59

Για ποια διαπραγμάτευση μιλάς Σπύρο;
Το μόνο που βλέπω εγώ να διαπραγματεύονται, είναι το εάν και το πότε θα αποφασίσουν να ... βάλουν γραβάτες.
Παίζει και το ζιβάγκο βέβαια ως μεταβατική διαδικασία.
Μπορεί όμως να βρίσκονται και σε συνενόηση με τον ... Λάκη Γαβαλά, για να αναλάβει την επόμενη ενδυματολογική τους πρόταση.
Θα δούμε ...

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 26 Φεβ 2015, 11:57

Ακριβώς Μιχάλη...
Και για να μην είμαι άδικος, αν περάσουν το θέμα των 100 δόσεων και των "κόκκινων" δανείων είναι κέρδος, όλα τα άλλα είναι κατά την κρίση μου υποσχέσεις που δεν πρόκειται να γίνουν.
Ας περιμένουμε όμως να δούμε.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 26 Φεβ 2015, 13:09

Εικόνα
здравствуйте

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Τι αίσθηση έχετε για την διαπραγμάτευση της κυβέρνησης

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Φεβ 2015, 11:54

Ούτε ένας δεν ψηφίζει το "έμεινε πιστή στις προεκλογικές δεσμεύσεις"
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες