E bullying

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Θεωρείτε ότι υπάρχουν μέλη που κάνουν e-bullying στο φόρουμ και τι πρέπει να κάνουμε με αυτά;;;;

Ναι και θέλω να αποβληθούν από το κόμμα.
4
22%
Ναι άλλα δεν με νοιάζει, ας κάνουν ότι θέλουν.
1
6%
Όχι μεγάλα παιδιά είμαστε δεν υφίσταται bullying σε ενήλικες.
9
50%
Όχι είμαστε μία ευτυχισμένη παρέα
2
11%
Δεν με νοιάζει/ δεν πά να ..........
2
11%
 
Σύνολο ψήφων: 18

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό agelos » 12 Φεβ 2013, 18:03

φυσικα και υπάρχει το φαινόμενο κι έχουν ήδη απομακρυνθει 2 μελη πο τηνΔΕ γι αυτο τον λογο. και καποιοι θελανενα βγαλουν και τριτων εξω μηπως για να παμε σε εκτακτο συνέδριο? δεν ξερω. μπάντως στο πλαίσιο του σεβασμού της προσωπικότητας των άλλων πρέπει να βρεθούν (αν και λιγο πολλοι τους ξερουμε) και να τους διώξουμε. έλεος πια. οι πειρατές ειναι το κόμμα των ΠΟΛΛΩΝ και όχι των οικονομικά τακτοποιημένων που θέλουν μόνο να κατεβάζουν τσάμπα ταινίες...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 12 Φεβ 2013, 18:06

agelos έγραψε:φυσικα και υπάρχει το φαινόμενο κι έχουν ήδη απομακρυνθει 2 μελη πο τηνΔΕ γι αυτο τον λογο. και καποιοι θελανενα βγαλουν και τριτων εξω μηπως για να παμε σε εκτακτο συνέδριο? δεν ξερω. μπάντως στο πλαίσιο του σεβασμού της προσωπικότητας των άλλων πρέπει να βρεθούν (αν και λιγο πολλοι τους ξερουμε) και να τους διώξουμε. έλεος πια. οι πειρατές ειναι το κόμμα των ΠΟΛΛΩΝ και όχι των οικονομικά τακτοποιημένων που θέλουν μόνο να κατεβάζουν τσάμπα ταινίες...


Το bullying έχει νομικές προεκτάσεις. Καλό θα ήταν να ξέρεις για τι μιλάς πριν πετάς και συ κατηγορίες. Το ότι βαρέθηκαν και φύγανε ή πως τους πείραξαν η γκρίνια και οι κακοί τρόποι δεν είναι bullying.

Το μόνο αληθινό bullying μέχρι τώρα ήταν οι απειλές για ξυλοδαρμούς του Θ. Και να ξέρεις πως του χαριστήκαμε εκεί (τουλάχιστον εγώ) όχι μόνο στο κόμμα και τις κουταμάρες της Ε.Δ. Άμα ήταν άλλος θα του είχα στείλει την αστυνομία σπίτι.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Σπύρος Σαββανής
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 04 Μάιος 2012, 13:46
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό Σπύρος Σαββανής » 12 Φεβ 2013, 18:09

Ναι, έχω παρατηρήσει πολλές φορές απαράδεκτα σχόλια. Όχι, δεν θέλω να φύγουν από το κόμμα, γιατί νομίζω ότι όλοι μπορούμε να βελτιωθούμε από τη συλλογική διαδικασία. Ναι όμως, πρέπει να υπάρχει τύπος ποινής για τα προσβλητικά σχόλια. Π.χ. ολιγόωρος ή ολιγοήμερος (μετά από επανάληψη) αποκλεισμός από το φόρουμ. Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας είναι να πατάμε το τριγωνικό σηματάκι με το θαυμαστικό και να αναφέρουμε τα σχόλια που θεωρούμε απαράδεκτα. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά ξεκινάω από τώρα.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό enros » 12 Φεβ 2013, 18:15

Σπύρος Σαββανής έγραψε:Ναι, έχω παρατηρήσει πολλές φορές απαράδεκτα σχόλια. Όχι, δεν θέλω να φύγουν από το κόμμα, γιατί νομίζω ότι όλοι μπορούμε να βελτιωθούμε από τη συλλογική διαδικασία. Ναι όμως, πρέπει να υπάρχει τύπος ποινής για τα προσβλητικά σχόλια. Π.χ. ολιγόωρος ή ολιγοήμερος (μετά από επανάληψη) αποκλεισμός από το φόρουμ. Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας είναι να πατάμε το τριγωνικό σηματάκι με το θαυμαστικό και να αναφέρουμε τα σχόλια που θεωρούμε απαράδεκτα. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά ξεκινάω από τώρα.


Τρόποι για να γίνει το φόρουμ αναγνώσιμο έχουν προταθεί, εδώ και εδώ.
Για το τριγωνάκι πρέπει να υπάρχει διαφάνεια, πόσες φορές πατήθηκε και από ποιούς, και κατά πόσο συμμορφώνονται οι διαχειριστές της συζήτησης σε αυτό. Αλλιώς είναι λογοκρισία.
Τελευταία επεξεργασία από 2 και enros, έχει επεξεργασθεί 12 φορά/ες συνολικά

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό agelos » 12 Φεβ 2013, 18:18

zio_donnie έγραψε:
agelos έγραψε:φυσικα και υπάρχει το φαινόμενο κι έχουν ήδη απομακρυνθει 2 μελη πο τηνΔΕ γι αυτο τον λογο. και καποιοι θελανενα βγαλουν και τριτων εξω μηπως για να παμε σε εκτακτο συνέδριο? δεν ξερω. μπάντως στο πλαίσιο του σεβασμού της προσωπικότητας των άλλων πρέπει να βρεθούν (αν και λιγο πολλοι τους ξερουμε) και να τους διώξουμε. έλεος πια. οι πειρατές ειναι το κόμμα των ΠΟΛΛΩΝ και όχι των οικονομικά τακτοποιημένων που θέλουν μόνο να κατεβάζουν τσάμπα ταινίες...


Το bullying έχει νομικές προεκτάσεις. Καλό θα ήταν να ξέρεις για τι μιλάς πριν πετάς και συ κατηγορίες. Το ότι βαρέθηκαν και φύγανε ή πως τους πείραξαν η γκρίνια και οι κακοί τρόποι δεν είναι bullying.

Το μόνο αληθινό bullying μέχρι τώρα ήταν οι απειλές για ξυλοδαρμούς του Θ. Και να ξέρεις πως του χαριστήκαμε εκεί (τουλάχιστον εγώ) όχι μόνο στο κόμμα και τις κουταμάρες της Ε.Δ. Άμα ήταν άλλος θα του είχα στείλει την αστυνομία σπίτι.


εγω ξέρω ότι με έμμεσο τρόπο θεσμοθετημένο όγρανο του κόμματος το κάνει. όσο κι αν δεν το παραδεχομαστε
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό agelos » 12 Φεβ 2013, 18:21

Σπύρος Σαββανής έγραψε:Ναι, έχω παρατηρήσει πολλές φορές απαράδεκτα σχόλια. Όχι, δεν θέλω να φύγουν από το κόμμα, γιατί νομίζω ότι όλοι μπορούμε να βελτιωθούμε από τη συλλογική διαδικασία. Ναι όμως, πρέπει να υπάρχει τύπος ποινής για τα προσβλητικά σχόλια. Π.χ. ολιγόωρος ή ολιγοήμερος (μετά από επανάληψη) αποκλεισμός από το φόρουμ. Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας είναι να πατάμε το τριγωνικό σηματάκι με το θαυμαστικό και να αναφέρουμε τα σχόλια που θεωρούμε απαράδεκτα. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά ξεκινάω από τώρα.


σπυρο ξερεις ποσες φορες χρησιμοποιησα το τριγωνακι. δεν εγινε τιποτα όμως. ...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 12 Φεβ 2013, 18:22

agelos έγραψε:
zio_donnie έγραψε:
agelos έγραψε:φυσικα και υπάρχει το φαινόμενο κι έχουν ήδη απομακρυνθει 2 μελη πο τηνΔΕ γι αυτο τον λογο. και καποιοι θελανενα βγαλουν και τριτων εξω μηπως για να παμε σε εκτακτο συνέδριο? δεν ξερω. μπάντως στο πλαίσιο του σεβασμού της προσωπικότητας των άλλων πρέπει να βρεθούν (αν και λιγο πολλοι τους ξερουμε) και να τους διώξουμε. έλεος πια. οι πειρατές ειναι το κόμμα των ΠΟΛΛΩΝ και όχι των οικονομικά τακτοποιημένων που θέλουν μόνο να κατεβάζουν τσάμπα ταινίες...


Το bullying έχει νομικές προεκτάσεις. Καλό θα ήταν να ξέρεις για τι μιλάς πριν πετάς και συ κατηγορίες. Το ότι βαρέθηκαν και φύγανε ή πως τους πείραξαν η γκρίνια και οι κακοί τρόποι δεν είναι bullying.

Το μόνο αληθινό bullying μέχρι τώρα ήταν οι απειλές για ξυλοδαρμούς του Θ. Και να ξέρεις πως του χαριστήκαμε εκεί (τουλάχιστον εγώ) όχι μόνο στο κόμμα και τις κουταμάρες της Ε.Δ. Άμα ήταν άλλος θα του είχα στείλει την αστυνομία σπίτι.


εγω ξέρω ότι με έμμεσο τρόπο θεσμοθετημένο όγρανο του κόμματος το κάνει. όσο κι αν δεν το παραδεχομαστε


Δεν υπάρχει "έμμεσος" τρόπος. Ή κάνει bullying ή δεν κάνει. Έχει ορισμό και κριτήρια το φαινόμενο. Αν η συμπεριφορά του καλύπτει τα κριτήρια του νόμου μπορείς να πας στα δικαστήρια. Αλλιώς είναι κάτι άλλο πες το προσωπική κόντρα, ξεκατίνιασμα ή ότι άλλο θες. Η πολιτική διαμάχη, ακόμα και αν είναι αγενής και χυδαία, δεν είναι bullying, είναι απλά κακή πολιτική. Αν δεν σου αρέσουν αυτοί που δρουν έτσι, διώχτους.

Υ.Γ το τριγωνάκι α) είναι απλά ειδοποίηση για να το κοιτάξει ο διαχειριστής και όχι αυτόματο σβήσιμο β) ως έχει ο διαχειριστής δεν μπορεί να σβήνει σχόλια στις συζητήσεις αλλά μόνο να τα μεταφέρει γ) δεν έχουμε αρκετούς διαχειριστές οπότε όσο περισσότερα τριγωνάκια τόσο το χειρότερο. Θα αλλάξει όταν ψηφίσετε τους καινούριους διαχειριστές που θα μπορούν να τακτοποιούν περισσότερο το φορουμ.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και zio_donnie, έχει επεξεργασθεί 12 φορά/ες συνολικά
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό enros » 12 Φεβ 2013, 18:23

agelos έγραψε:
Σπύρος Σαββανής έγραψε:Ναι, έχω παρατηρήσει πολλές φορές απαράδεκτα σχόλια. Όχι, δεν θέλω να φύγουν από το κόμμα, γιατί νομίζω ότι όλοι μπορούμε να βελτιωθούμε από τη συλλογική διαδικασία. Ναι όμως, πρέπει να υπάρχει τύπος ποινής για τα προσβλητικά σχόλια. Π.χ. ολιγόωρος ή ολιγοήμερος (μετά από επανάληψη) αποκλεισμός από το φόρουμ. Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας είναι να πατάμε το τριγωνικό σηματάκι με το θαυμαστικό και να αναφέρουμε τα σχόλια που θεωρούμε απαράδεκτα. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά ξεκινάω από τώρα.


σπυρο ξερεις ποσες φορες χρησιμοποιησα το τριγωνακι. δεν εγινε τιποτα όμως. ...


Για να γίνει κάτι, πρέπει πρώτα να αποφασιστεί ότι το τριγωνάκι είναι αρεστό.
Το ότι το θές εσύ και ο Σπύρος, δεν λέει τίποτα. Άσε τις ασκήσεις επί χάρτου, την θεωρία και την γκρίνια.
Είσαι μέλος του κόμματος, κατέβασε την όποια πρότασή σου σε ψηφοφορία προς τους πολίτες ή προς τα μέλη.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 12 Φεβ 2013, 19:16

zio_donnie έγραψε:
Kotsos έγραψε:Διονύση, τα μισά δεν είναι δικά μου που γράφεις.
Το πρώτο πχ είναι του ζολώτα.


Από τα σχόλια σου είναι όλα. Αν έκανα λάθος σε αυτό να το σβήσω να μην κλαις.


Ξανά άλλα αντί άλλων γράφεις.

Το πρώτο είναι του Μάνου.

Αν ρίξω τώρα χριστοπαναγία θα είναι bullying ή απάντηση στο bullying που κάνεις τόση ώρα;;;;;;

Βλέπεις δεν χρειάζεται να βρίζεις για να είσαι τραμπούκος.
Απλά διάδοση ψευδών (όπως κάνεις παραπάνω) είναι αρκετά για να σε κατατάσσουν στους τραμπούκους.

Μου κάνει εντύπωση, το τι είναι κακοποιήση δεν το γνωρίζεις;;;;;
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: E bullying

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 12 Φεβ 2013, 19:32

Kotsos έγραψε:
zio_donnie έγραψε:
Kotsos έγραψε:Διονύση, τα μισά δεν είναι δικά μου που γράφεις.
Το πρώτο πχ είναι του ζολώτα.


Από τα σχόλια σου είναι όλα. Αν έκανα λάθος σε αυτό να το σβήσω να μην κλαις.


Ξανά άλλα αντί άλλων γράφεις.

Το πρώτο είναι του Μάνου.

Αν ρίξω τώρα χριστοπαναγία θα είναι bullying ή απάντηση στο bullying που κάνεις τόση ώρα;;;;;;

Βλέπεις δεν χρειάζεται να βρίζεις για να είσαι τραμπούκος.
Απλά διάδοση ψευδών (όπως κάνεις παραπάνω) είναι αρκετά για να σε κατατάσσουν στους τραμπούκους.

Μου κάνει εντύπωση, το τι είναι κακοποιήση δεν το γνωρίζεις;;;;;


Όχι και πρέπει να μου εξηγήσεις και τι είναι η καμαρίλα και οι κλαδικές που βγάζεις στην μέση κάθε φορά που δεν σου αρέσει κάτι. Το να με λες τρελό με διάγνωση δική σου και αυτό άλλος το είπε; Ή μήπως επειδή δεν με χωνεύεις δεν υπάρχει κακοποίηση;

Φτύσε τα μπουτάκια σου πριν κάνεις τσουλήθρα.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες