Σημειολογική ανάλυση

Εδώ συζητιέται ότι δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάποια άλλη κατηγορία, σε χαλαρούς τόνους.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Σεπ 2015, 20:12

newpamelina έγραψε:Εμένα μου έκαναν εντύπωση όχι αυτά που είπε ο πειρατής αλλά τα rolling eyes του :roll: :roll: :roll: και τη ταχύτητα που τα κινούσε! :o
Την ώρα που μιλούσε κοιτούσε δεξιά αριστερά (με σταθερό το κεφάλι) με απίστευτη ταχύτητα!
Παρακολουθήστε το βιντεο, και θα τα δείτε! :lol: :lol:

Στην 10 λεπτή προεκλογική συγκέντρωση πάντως, που έπαιξε στην ερτ2 σήμερα στις 12, ήταν πιο χαλαρός.

Μαλακίες λες!!!
Δεν είσαι παρατηρητικός!!!
Δεν είδες ρε καημένε που του είχε ση@@@ει κι όλας;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Σεπ 2015, 20:15

Διαφωνεί με την πρόταση για τους μετανάστες όπως αυτή διατυπώθηκε στην διακαναλική

Γιατί ρε;
Οι Πειρατές έχουν πρόταση;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

newpamelina

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 18 Σεπ 2015, 20:19

laskaris_vasilis έγραψε:
Διαφωνεί με την πρόταση για τους μετανάστες όπως αυτή διατυπώθηκε στην διακαναλική

Γιατί ρε;
Οι Πειρατές έχουν πρόταση;


Όταν ακούγονται στο πάνελ διάφορες θέσεις, και δεν δηλώνει ο εκπρόσωπος των πειρατών ξεκάθαρα ότι αυτά δεν αποτελούν θέση των πειρατών, αλλά προσωπικές θέσεις αυτών που τα λένε, αυτή η παράλειψη δεν είναι και σιωπηλή αποδοχή της θέσης που ακούστηκε;

Αν συμμετέχει ένας αντιπρόσωπος πειρατής σε ένα πάνελ, και ακούγονται θέσεις που δεν τις έχει αποφασίσει το κόμμα, είναι ή δεν είναι υποχρεωμένος ο αντιπρόσωπος να δηλώσει ξεκάθαρα ότι αυτά που ακούστηκαν δεν αφορούν το κόμμα;

Τι λες; Να το βάλουμε σε μια μόνιμη ψηφοφορία, να δούμε τι γνώμη έχουν οι πειρατές για το ζήτημα;;

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Σεπ 2015, 20:26

δεν αποτελούν θέση των πειρατών

Αφού ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ οι πειρατές ρε ηλίθιε!!!!
Πως θα δικαιολογήσουν πως η κάθε μαλακία που θα πει κάποιος "δεν είναι θέση τους";
"0+0-0=0" ΒΛΑΚΑ!!!! Αν κάποιος παρουσιάσει μία θέση, αυτή, αυτόματα παίρνει την τιμή "1" και ανατρέπει την εξίσωση!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

newpamelina

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 18 Σεπ 2015, 20:27

laskaris_vasilis έγραψε:
δεν αποτελούν θέση των πειρατών

Αφού ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ οι πειρατές ρε ηλίθιε!!!!
Πως θα δικαιολογήσουν πως η κάθε μαλακία που θα πει κάποιος "δεν είναι θέση τους";
"0+0-0=0" ΒΛΑΚΑ!!!! Αν κάποιος παρουσιάσει μία θέση, αυτή, αυτόματα παίρνει την τιμή "1" και ανατρέπει την εξίσωση!!


Αυτό το λες εσύ.
Εγώ θεωρώ την στάση του στο πανελ, δεδομένου ότι δεν δήλωσε ότι δεν υπάρχει θέση, ως σιωπηλή αποδοχή της θέσης.
Πρέπει να είναι υποχρεωμένος ο αντιπρόσωπος από εδώ και πέρα, όταν συμμετέχει σε πανελ συμμαχίας, να διευκρινίζει την θέση (ή την μη θέση) του κόμματος.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 18 Σεπ 2015, 20:32

Εγώ θεωρώ..........

Και εγώ θεωρώ ότι αρχιδιά θέλεις!!!!
Και;
Θεωρία θα κάνουμε;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

newpamelina

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 18 Σεπ 2015, 23:20

laskaris_vasilis έγραψε:
Εγώ θεωρώ..........

Και εγώ θεωρώ ότι αρχιδιά θέλεις!!!!
Και;
Θεωρία θα κάνουμε;


όχι θεωρία!!! πράξη!

newpamelina έγραψε:
Αν συμμετέχει ένας αντιπρόσωπος πειρατής σε ένα πάνελ, και ακούγονται θέσεις που δεν τις έχει αποφασίσει το κόμμα, είναι ή δεν είναι υποχρεωμένος ο αντιπρόσωπος να δηλώσει ξεκάθαρα ότι αυτά που ακούστηκαν δεν αφορούν το κόμμα;

Τι λες; Να το βάλουμε σε μια μόνιμη ψηφοφορία, να δούμε τι γνώμη έχουν οι πειρατές για το ζήτημα;;


Τι γίνεται; Φοβάσαι να το βάλεις σε ψηφοφορία; Φοβάσαι να μετατρέψεις την θεωρία(του καθενός), σε μια κοινή πειρατική πράξη;;;
Δεν ξέρω αν σου διαφεύγει, αλλά ΕΣΥ μπορείς να βάζεις ψηφοφορίες, έτσι ώστε να πάρει θέση το κόμμα. Ενώ εμένα μου το έχετε απαγορέψει!

Άρα εσύ είσαι αυτός που θες να θεωρείς συνέχεια ότι αρχίδια θες, χωρίς να ενδιαφέρεσαι για το τι θεωρούν οι άλλοι.
Εσύ λοιπόν είσαι της θεωρίας, ενώ εγώ είμαι της ψηφοφορίας (αλλά και της πράξης που υπαγορεύεται από την ψηφοφορία).

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 19 Σεπ 2015, 00:52

αλλά ΕΣΥ μπορείς να βάζεις ψηφοφορίες,

Και ΕΣΥ μπορείς, αρκεί να με πείσεις να στηρίξω την γνώμη σου!!!
Αλλά, ΕΣΥ, προτιμάς να μαλακίζεσαι και όχι να λειτουργείς στην ουσία!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

newpamelina

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Σεπ 2015, 08:03

laskaris_vasilis έγραψε:
αλλά ΕΣΥ μπορείς να βάζεις ψηφοφορίες,

Και ΕΣΥ μπορείς, αρκεί να με πείσεις να στηρίξω την γνώμη σου!!!
Αλλά, ΕΣΥ, προτιμάς να μαλακίζεσαι και όχι να λειτουργείς στην ουσία!!!


Είσαι παλαβός;;; Μπορώ να βάζω ψηφοφορίες, αρκεί να περάσω από το δικό σου φίλτρο;;; Μα τότε δεν θα είναι ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ψηφοφορία, ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ θα είναι!!! Δεν έχω σκοπό, ούτε θα καταδεχτώ να σε παρακαλάω για να βάλω ψηφοφορία. Το να ρωτάω το εκλογικό σώμα είναι δικαίωμά μου, δικαίωμα του καθενός!!! Όπως φυσικα δικαίωμα έχει και το εκλογικο σώμα να μην απαντάει σε ηλίθιες ψηφοφορίες, απαξιώνοντάς τες με την αποχή του .

Με αυτά που λες φανερώνεις ότι είσαι φασίστας και εκβιαστής, και θες να έχεις μόνο εσύ την εξουσία (ως ΔΕ) να βάζεις ερωτήματα και ψηφοφορίες.

Φασίστας και εκβιαστής είσαι επίσης ακόμα και αν θεωρείς ότι μόνο τα μελη του κόμματός σου (αυτοί δηλαδή που αποδέχονται τις προϋποθέσεις υποχρεωτικής επωνυμίας που έχετε θέσει εδώ μέσα) πρέπει να έχουν δικαίωμα να ρωτάνε με ψηφοφορία, και δεν αναγωρίζεις αυτό το δικαίωμα σε κανένα άλλο πιστοποιημένο πολίτη που δεν θέλει να ενταχθεί στο κόμμα σας, ή/και που θέλει να παραμένει ανώνυμος.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και newpamelina, έχει επεξεργασθεί 19 φορά/ες συνολικά

newpamelina

Re: Σημειολογική ανάλυση

Δημοσίευσηαπό newpamelina » 19 Σεπ 2015, 08:20

Ακολουθεί, σαν συνέχεια, η κριτική μου προς στον αντιπρόσωπο πειρατή.

1) Θα έπρεπε ΠΡΙΝ ακουστούν οι προτάσεις για το μετανατευτικό, ο αντιπρόσωπος πειρατής να δηλώσει ξεκάθαρα ότι το κόμμα των πειρατών δεν έχει πάρει θέση για το θέμα.

2) Να δηλώσει επίσης ότι για όποιες προτάσεις ακουστούν ή ακούστηκαν, δεσμεύεται να τις θέσει σε (διαρκή) ψηφοφορία προς το σώμα των μελων του πειρατικού, για να διαπιστώσουμε αν τα μέλη του κόμματος θεωρούν αξιόλογη την ερώτηση και θα συμμετέχουν στην ψηφοφορία, και σε περίπτωση συμμετοχής αν υπάρχει ξεκαθαρή θέση για το θέμα ή αν η θέση είναι ασταθής 49%-51%.

3) Αν ισχύσει η συνθήκη της συμμετοχής και ταυτόχρονα της αστάθειας του 49%-51%, τότε το κόμμα καλεί από τώρα όλους τους πιστοποιημένους πολίτες να προσέλθουν και να ψηφίσουν σε αυτές τις ασταθείς ψηφοφορίες του πειρατικού, καθώς και να προτείνουν επιπρόσθετες εναλλακτικές επιλογές στο ερώτημα της ψηφοφορίας που θα τεθεί με βάση την τοποθέτηση του συνομιλητή στο πάνελ, με την ελπίδα πάντα ότι θα προκύψει κάποια στιγμή κάποια νέα επιλογή-απάντηση στο ερώτημα της ψηφοφορίας η οποία θα καταφέρει να σταθεροποιήσει το ασταθές ποσοστό.


Αυτή είναι η σωστή πειρατική στάση και απάντηση στο πάνελ των "συμμάχων" μας, κατά την γνώμη μου. Και όχι η σιωπή. Γιατί η σιωπή σε ένα πάνελ εκλογικής συμμαχίας ταυτίζει τους πειρατές με την θέση που ακούγεται, και σε αυτό το σημείο έχει κάθε δίκιο ο baskin να ρίχνει τα καντήλια του.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 27 και 0 επισκέπτες