Εγω και το καταστατικό :P

Εδώ συζητιέται ότι δεν συμπεριλαμβάνεται σε κάποια άλλη κατηγορία, σε χαλαρούς τόνους.
ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εγω και το καταστατικό :P

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 10 Οκτ 2014, 12:12

Αντιγράφω απο post του Π. Καρκατσούλη
Αντιλαμβάνομαι τις δομές μόνον ως αποτέλεσμα της σταθεροποίησης των εσωτερικών λειτουργιών ενός συστήματος- και όχι το ανάποδο: Δεν δημιουργεί η δομή λειτουργίες αλλά οι λειτουργίες, δομή. Παράδειγμα: Η Διεύθυνση Πολεοδομίας σε έναν Δήμο, για παράδειγμα, υφίσταται διότι έχει κριθεί προηγουμένως ότι οι πολεοδομικές άδειες θα πρέπει να ελέγχονται και να επικυρώνονται με έναν σταθερό, ομοιόμορφο τρόπο από κάποιους οι οποίοι θα είναι ενταγμένοι σε ένα σταθερό σχήμα και το οποίο, λειτουργεί, εν τέλει, νομιμοποιητικά τόσο για τους ίδιους όσο και για την δουλειά που κάνουν. Είναι πολύ σημαντικό να μπορεί μια δομή να εξυπηρετεί την λειτουργία υπέρ και χάριν της οποίας υφίσταται. Σε διαφορετική περίπτωση ακυρώνονται οι θεσμοθετημένες λειτουργίες, αναπτύσσονται άλλες, άτυπες οι οποίες οδηγούν με τη σειρά τους σε άτυπες δομές οι οποίες παράγουν μη ελέγξιμα (άτυπα, επίσης) αποτελέσματα. Πλην, όμως, μια δομή από μόνη της, ακόμη κι αν δεν είναι παθολογική, δεν μπορεί να διορθώσει ή να λύσει διοικητικά προβλήματα. Η επιβίωση/διατήρηση δομών που έχουν ανεξαρτητοποιηθεί από συγκεκριμένες λειτουργίες (νοούμενες είτε ως κανονιστικά προσδιοριζόμενες αρμοδιότητες είτε ως εκροές/αποτελέσματα) δεν δημιουργεί μόνον μια άχρηστη γραφειοκρατία, αλλά επιβαρύνει με το κόστος συντήρησής της και τον κρατικό προϋπολογισμό. Η διατυμπανιζόμενη, δηλαδή, μείωση των δομών της ελληνικής κεντρικής διοίκησης με την δημιουργία νέων «οργανογραμμάτων» μπορεί να έχει κάποια βραχυπρόθεσμα θετικά αποτελέσματα (υπό την έννοια της περιστολής επιδομάτων θέσεων, κατά βάση) πλήν όμως δεν αντιμετωπίζει ριζικά το πρόβλημα του δομικού πληθωρισμού


Θέλω να πω, μήπως πρέπει να ξανακοιτάξουμε το καταστατικό (δομή) βάση του πως (καλά ή κακά, αδιάφορο) λειτουργούμε (ψηφιακά ή/και μη) δυό, τρια χρόνια τώρα? και να το πάρουμε ανάποδα?
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: Εγω και το καταστατικό :P

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 10 Οκτ 2014, 12:28

Join the club, ekfrasi.....
:)
здравствуйте

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εγω και το καταστατικό :P

Δημοσίευσηαπό mankasp » 10 Οκτ 2014, 20:10

Πότε λήγουν οι προθεσμίες;
https://twitter.com/e_kastrinakis

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εγω και το καταστατικό :P

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 10 Οκτ 2014, 20:22

Για το καταστατικό αύριο 11/10
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Εγω και το καταστατικό :P

Δημοσίευσηαπό Petros » 16 Οκτ 2014, 08:37

ekfrasi έγραψε:Θέλω να πω, μήπως πρέπει να ξανακοιτάξουμε το καταστατικό (δομή) βάση του πως (καλά ή κακά, αδιάφορο) λειτουργούμε (ψηφιακά ή/και μη) δυό, τρια χρόνια τώρα? και να το πάρουμε ανάποδα?


με λίγα λόγια, αυτό που έγινε εδώ να κάνουμε στο καταστατικό! ;)
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1415
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Εγω και το καταστατικό :P

Δημοσίευσηαπό gounara » 16 Οκτ 2014, 09:36

Petros έγραψε:
ekfrasi έγραψε:Θέλω να πω, μήπως πρέπει να ξανακοιτάξουμε το καταστατικό (δομή) βάση του πως (καλά ή κακά, αδιάφορο) λειτουργούμε (ψηφιακά ή/και μη) δυό, τρια χρόνια τώρα? και να το πάρουμε ανάποδα?


με λίγα λόγια, αυτό που έγινε εδώ να κάνουμε στο καταστατικό! ;)

ειμαι απολυτα συμφωνος
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες