Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Μαρ 2014, 19:16

Κομπειλάδας έγραψε:(μέχρι να μεταφέρει ο Petros αυτό το θέμα σε μια περιοχή Για όλους - όπως του ζήτησα - θα κάνω τον μετακομιστή....)

Pavlos Kriaras
Διευκρινίσεις επι της επιστολής μου:
Με την πρόσκληση μου αυτή, εκείνο που θέλω να πω είναι ότι επειδή -για άλλους καλός η άλλους κακός- οι αποφάσεις παίρνονται στο ευρωκοινοβούλιο, πρέπει να βοηθηθούν να μπουν όσοι θέλουν να εκφράσουν τις απόψεις των μελών τους.

Ενα κοινό ψηφοδέλτιο δεν σημαίνει ταύτιση απόψεων ειδικά στις ευρωεκλογές όπου ένας και μόνος απεσταλμένος απο οποιαδήποτε παράταξη
είναι αρκετός για να υποβάλει τα ερωτήματα και να κατεβάσει προτάσεις προς ψήφιση.

Στο ευρωκοινοβούλιο δεν μετρά η ποσότητα αλλα η ποιότητα των ευρωβουλευτών.

Το κάλεσμα μου σημαίνει έκφραση ελευθερίας και εφαρμοσμένης δημοκρατίας.

Συνύπαρξη ειρηνική αντίθετων δυνάμεων, αφού η ουσία δεν είναι το ψηφοδέλτιο αλλα το ευρωκοινοβούλιο και η ευκολία πρόσβασης σ αυτό, με σκοπό το έργο, η πρόσκληση μου αποσκοπεί στο να μπεί κάποιος έυκολα και ξεκούραστα σ αυτό, ώστε τον δυναμισμό του να τον ακουμπήσει πάνω στο έδρανο και στην πένα του και οχι στην προσπάθεια του να εκλεγεί.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ.

Ο ευρωβουλευτής μας Κρίτων Αρσένης με τις μάχες που έκανε μέσα σ αυτό, μας έδειξε ότι αν απέχουμε παίρνονται οι αποφάσεις εν ερήμην μας και εις βάρος μας, ενω με την δράση του πέτυχε πολύ σπουδαία πράγματα.

Σας καλώ λοιπόν εγγράφως, να κάνουμε πράξη την δημοκρατία στην χώρα απο την οποία ξεκίνησε.

Μέσα απο ενα τέτοιο όχημα για την καρδιά των αποφάσεων -το ευρωκοινοβούλιο- όποιος θέλει μπορεί εύκολα να εκλεγεί και να εκπροσωπήσει τα μέλη του με ενα ασήμαντο κόστος (αφού τα έξοδα μοιράζονται στους 40 υποψήφιους η στα πολιτικά σχήματα που μοιράζονται το ψηφοδέλτιο και εκει εξαντλήται η όποια συνεργασία τους).

Δεν είναι συνένωση. Δεν σημαίνει ότι συνταυτίζονται. Δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι καλύτερος η χειρότερος απο τον άλλο.

ΟΣΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΥΡΩΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Άλλωστε δεν έχει κανένα λόγο να κατέβουν στο ίδιο ψηφοδέλτιο για την ευρωβουλή πολλοί υποψήφιοι ευρωβουλευτές, των οποίων οι απόψεις συνταυτίζονται.

Το ευρωκοινοβούλιο χρειάζεται ποιότητα και όχι ποσότητα, όπου ως γνωστών οι έδρες μας είναι λίγες και πρέπει να μοιράζονται σε άτομα που πραγματικά θέλουν να δουλέψουν σκληρά για τον κόσμο που εκπροσωπούν.

ΕΤΣΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΠΟΛΛΩΝ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ, ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΤΥΠΙΚΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ, ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΒΟΥΛΗ ΚΑΙ... Κατεβάζει τα ερωτήματα του κινήματος του, όπου είναι υποχρεωμένοι ν απαντήσουν. Αποκαλύπτει αν θέλει με στοιχεία τεκμηριωμένα αυτά που ίσως δεν λειτουργούν σωστά και είναι εξ αυτού υποχρεωμένοι να απαντήσουν και να τα διορθώσουν. Κατεβάζει θέματα προς ψήφιση (όπως έκανε ο Κρίτων Αρσένης με τους σπόρους) και γενικά ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤ, η κάποιο κανάλι, ΤΟΝ ΑΚΟΥΕΙ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ...

Ξέρετε που το "γράφω", προσωπικά, όλο αυτό το "πράγμα";
Σαφώς και δεν θέλετε να ξέρετε!!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Μαρ 2014, 19:36

(αφού τα έξοδα μοιράζονται στους 40 υποψήφιους η στα πολιτικά σχήματα που μοιράζονται το ψηφοδέλτιο και εκει εξαντλήται η όποια συνεργασία τους).

Όπως τον κόβω, ψάχνει για άλλους......39 (...νεραϊδοχτυπημένους)
για άλλους καλός η άλλους κακός
...με ω μέγα !
....με σκοπό το έργο, η πρόσκληση μου αποσκοπεί.....
....έφαγε την τελεία και έγινε....κώμα !
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ.

ευκαιρία να πάνε/πάει στους ΧΑ
ΟΣΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΥΡΩΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ...

ένα απλό συνονθύλευμα, θέλει να φτιάξει.
Ο ευρωβουλευτής μας Κρίτων Αρσένης με τις μάχες που έκανε μέσα σ αυτό, μας έδειξε ότι αν απέχουμε παίρνονται οι αποφάσεις εν ερήμην μας και εις βάρος μας, ενω με την δράση του πέτυχε πολύ σπουδαία πράγματα.

αν καταλάβαινε και ο ίδιος τι ήθελε να πει....

άλλοτε χρησιμοποιεί τόνους, άλλοτε όχι......αχταρμάς. Αν αυτός είναι δημοσιογράφος, εγώ είμαι ο Θεός Ρα (και τα δυο πλάσματα της φαντασίας είναι)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 28 Μαρ 2014, 19:58

Βρε συν-Πειρατές ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει την συγκεκριμένη γνώμη, μας την είπε, δεν μας ενδιαφέρει, του το λέμε ευγενικά και δεν ασχολούμαστε άλλο. Τα σχόλια που ειπώθηκαν πιο πάνω δεν νομίζω οτι συνάδουν με τις αρχές μας. Πολυφωνία, ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Θα γίνουμε τελικά αυτό που μας κατηγορούν μερικοί. Κλειστό κλαμπ.


Υ.Γ.: Θα αρχίσετε να μου λέτε διάφορα τώρα αλλά δεν απαντήσω για να μη κάνουμε σεντόνι και off topic το νήμα και γιατί και εγώ δημοκρατικά τη γνώμη μου επί του θέματος είπα.
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό mankasp » 28 Μαρ 2014, 20:33

Σπύρο, ο τόνος των απαντήσεων σου είναι "κάπως". Δεν χρειάζεται να γίνεσαι τόσο επιθετικός.
Ο άνθρωπος γράφτηκε στο φόρουμ για να συζητήσει. Ένα απλό "ευχαριστώ δεν θέλω" αρκεί.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Μαρ 2014, 20:40

ΟΚ ας το μεταφέρουν οι mods

Με παρέσυρε η αμέσως προηγούμενη ανάρτηση.....ο Λάσκαρης φταίει για όλα !
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Voyager-1, έχει επεξεργασθεί 28 φορά/ες συνολικά
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Εξωκοινοβουλευτικά κόμματα και κινήματα ενωμένα...

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 28 Μαρ 2014, 20:42

Υπαρχουν κι αλλα σχολια εκτος του mesitiko. Κι αυτά "κάπως".
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες