Ερώτηση για το Καταστατικό

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Ερώτηση για το Καταστατικό

Δημοσίευσηαπό bidoka » 24 Φεβ 2014, 17:48

ekfrasi έγραψε:Θα κάνω quote το Σύνταγμα :

Άρθρο 1
Το πολίτευμα της Ελλάδας είναι Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία.


Εμείς είμαστε νόμιμο κόμμα σε αυτή τη Χώρα με αυτό το πολίτευμα.
Μέχρι να αλλάξει αυτό, παίζουμε με τους κανόνες.

Δεν είμαστε κόμμα που ασχολείτε με την αλλαγή του πολιτεύματος της Ελλάδας.


Α ναι;

Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο Άρειος Πάγος που επικύρωσε το πρώτο καταστατικό του κόμματος που ζητούσε Άμεση Δημοκρατία, παρανόμησε;

Τι μας λέει αυτή ρε;;; Να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο;;;;

Δεν είναι παράνομο να ζητάς αλλαγή πολιτεύματος, αρκεί να δηλώνεις ότι θα το κάνεις περνώντας μέσα από την σκύλλα και την χάρυβδη του κοινοβουλευτισμού.
Και το ΚΚΕ κάτι τέτοιο κάνει, αλλαγή πολιτεύματος ζητάει.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και bidoka, έχει επεξεργασθεί 24 φορά/ες συνολικά

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Ερώτηση για το Καταστατικό

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 24 Φεβ 2014, 17:54

bidoka έγραψε:Τι μας λέει αυτή ρε;;; Να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο;;;;

Καλό θα ήταν, μπας και κουνηθεί τίποτα από μέσα και έρθει στην θέση του.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ερώτηση για το Καταστατικό

Δημοσίευσηαπό Petros » 24 Φεβ 2014, 17:55

bidoka έγραψε:Α ναι;
Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο Άρειος Πάγος που επικύρωσε το πρώτο καταστατικό του κόμματος που ζητούσε Άμεση Δημοκρατία, παρανόμησε;

Τι μας λέει αυτή ρε;;; Να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο;;;;

Να το χτυπήσεις, μπας κι αρχίσει και στροφάρει.

Ο Άρειος Πάγος ενέκρινε καταστατικό που αναφερόταν στην εσωτερική λειτουργία του κόμματος αυστηρά με εφαρμογή της Άμεσης Δημοκρατίας.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Ερώτηση για το Καταστατικό

Δημοσίευσηαπό bidoka » 24 Φεβ 2014, 17:59

Petros έγραψε:
bidoka έγραψε:Α ναι;
Δηλαδή θες να μας πεις ότι ο Άρειος Πάγος που επικύρωσε το πρώτο καταστατικό του κόμματος που ζητούσε Άμεση Δημοκρατία, παρανόμησε;

Τι μας λέει αυτή ρε;;; Να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο;;;;

Να το χτυπήσεις, μπας κι αρχίσει και στροφάρει.

Ο Άρειος Πάγος ενέκρινε καταστατικό που αναφερόταν στην εσωτερική λειτουργία του κόμματος αυστηρά με εφαρμογή της Άμεσης Δημοκρατίας.



Τι λες ρε χλιμίντζουρα;;;;;;;;

2.2.1 Τη μεγαλύτερη συμμετοχή όλων στην λήψη αποφάσεων μέσω διαδικασιών Άμεσης Δημοκρατίας με φυσική παρουσία ή με ψηφιακά μέσα κατά περίπτωση, σε τοπικό, εθνικό και πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Είναι αυτό εσωτερική λειτουργία του κόμματος;;;

Το καταλαβαίνω ότι κάπως πρέπει να ζήσετε και εσείς τα ασφαλτόπανα, αλλά σας παρακαλώ, λίγο πιο έξυπνα επιχειρήματα γιατί γελάει ο κόσμος, και θα χάσετε την δουλεια σας στο τέλος.


Δεν είναι παράνομο να ζητάς αλλαγή πολιτεύματος, αρκεί να δηλώνεις ότι θα το κάνεις περνώντας μέσα από την σκύλλα και την χάρυβδη του κοινοβουλευτισμού.
Και το ΚΚΕ κάτι τέτοιο κάνει, αλλαγή πολιτεύματος ζητάει.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ερώτηση για το Καταστατικό

Δημοσίευσηαπό Petros » 24 Φεβ 2014, 18:15

bidoka έγραψε:Τι λες ρε χλιμίντζουρα;;;;;;;;

Ειμαι υπεύθυνος γι' αυτό που λέω, δεν είμαι υπεύθυνος γι αυτό που καταλαβαίνεις...
bidoka έγραψε:2.2.1 Τη μεγαλύτερη συμμετοχή όλων στην λήψη αποφάσεων μέσω διαδικασιών Άμεσης Δημοκρατίας με φυσική παρουσία ή με ψηφιακά μέσα κατά περίπτωση, σε τοπικό, εθνικό και πανευρωπαϊκό επίπεδο.
Είναι αυτό εσωτερική λειτουργία του κόμματος;;;

Αν και δεν ασχολιόμουν τότε με το κόμμα γι αυτόν ακριβώς το λόγο (κόντευε να γίνει το κόμμα των ψεκασμένων) μπορώ να κάνω μια εκτίμηση:
Είτε από τη στιγμή που μέσα στο καταστατικό δεν λέει πουθενά για αλλαγή πολιτεύματος, ήταν κακή διατύπωση, είτε ήταν στα πλαίσια της ευτυχώς αποτυχημένης μετατροπής του πειρατικού σε πιρόγα. Θέλω να πιστεύω ότι συνέβη το πρώτο.

bidoka έγραψε:Το καταλαβαίνω ότι κάπως πρέπει να ζήσετε και εσείς τα ασφαλτόπανα, αλλά σας παρακαλώ, λίγο πιο έξυπνα επιχειρήματα γιατί γελάει ο κόσμος, και θα χάσετε την δουλεια σας στο τέλος.

1) Στο έχω ξαναπει: δεν λέγεται ασφαλτόπανο, πισσόχαρτο λέγεται.
2) Δεν γίνεται να είμαι πισσόχαρτο και να μην χέζομαι στο τάλιρο, αυτές οι δουλειές είναι καλοπληρωμένες (και υποθέτω ότι το ξέρεις πιο καλά από τον κάθε άλλο αυτό).

bidoka έγραψε:Δεν είναι παράνομο να ζητάς αλλαγή πολιτεύματος, αρκεί να δηλώνεις ότι θα το κάνεις περνώντας μέσα από την σκύλλα και την χάρυβδη του κοινοβουλευτισμού.
Και το ΚΚΕ κάτι τέτοιο κάνει, αλλαγή πολιτεύματος ζητάει.

To KKE εγώ ξέρω ότι θέλει να κάνει προλεταριακή επανάσταση. άλλαξε κάτι πρόσφατα και τό'χασα :?
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

James Rustles
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Φεβ 2014, 15:38

Re: Ερώτηση για το Καταστατικό

Δημοσίευσηαπό James Rustles » 24 Φεβ 2014, 20:42

Petros έγραψε:Είτε από τη στιγμή που μέσα στο καταστατικό δεν λέει πουθενά για αλλαγή πολιτεύματος

Αν εγώ έφτιαχνα κόμμα στου οποίου το καταστατικό έγραφα "Το μέλλον μας είναι η προεδρική δημοκρατία, η οποία ασκείται από πλήρως ενημερωμένους ΠτΔ, σε ένα διαφανές κράτος, όπου πραγματικά ισχύουν τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και οι Συνταγματικές Ελευθερίες, προς όφελος όλης της ελληνικής Κοινωνίας.", θα θεωρούσε κανείς ότι θέλω να διατηρήσω το υπάροχον πολιτικό σύστημα της προεδρευόμενης, αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας; Θα ήταν αποτέλεσμα απλά "παρεξήγησης" ή "κακής διατύπωσης" το να συσπειρωθούν γύρω μου όσοι επιθυμούν προεδρική δημοκρατία; Θα ήταν παράλογο να δυσαρεστηθούν τα μέλη του κόμματός μου, όταν έσβηνα από το καταστατικό την καταληκτική αυτή φράση;

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Ερώτηση για το Καταστατικό

Δημοσίευσηαπό Petros » 24 Φεβ 2014, 21:30

James Rustles έγραψε:Αν εγώ έφτιαχνα κόμμα

Σε αυτό παίζει μεγάλο ρόλο το ποιός είσαι εσύ, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω.

James Rustles έγραψε:στου οποίου το καταστατικό έγραφα "Το μέλλον μας είναι η προεδρική δημοκρατία, η οποία ασκείται από πλήρως ενημερωμένους ΠτΔ, σε ένα διαφανές κράτος, όπου πραγματικά ισχύουν τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και οι Συνταγματικές Ελευθερίες, προς όφελος όλης της ελληνικής Κοινωνίας.", θα θεωρούσε κανείς ότι θέλω να διατηρήσω το υπάροχον πολιτικό σύστημα της προεδρευόμενης, αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας; Θα ήταν αποτέλεσμα απλά "παρεξήγησης" ή "κακής διατύπωσης" το να συσπειρωθούν γύρω μου όσοι επιθυμούν προεδρική δημοκρατία; Θα ήταν παράλογο να δυσαρεστηθούν τα μέλη του κόμματός μου, όταν έσβηνα από το καταστατικό την καταληκτική αυτή φράση;

Η Φράση αυτή που τροποποίησες είναι μια φράση από το επονομαζόμενο "πρόγραμμα" (και σε καμία περίπτωση στο καταστατικό ή στην ιδρυτική διακύρηξη) που είχε το κόμμα μέχρι και λίγο μετά τις εκλογές του Ιουνίου όταν άρχισαν να την κάνουν σαν τα ποντίκια οι διάφοροι πολιτικάντηδες -δήθεν πειρατές ή "στους πειρατές βρήκα την λύση" κι άλλα τέτοια αφήνοντας ένα χρέος 5000€ στο ΠΕΙΡ.
Γι αυτή την περίοδο δεν ξέρω να σου πω αναλυτικά καθώς δεν ήμουν καν μέλος, ας πει κάποιος άλλος καλύτερα.
Αργότερα -κι από όσα μέλη έκατσαν και πάλεψαν- το πρόγραμμα αυτό μετατράπηκε σε θέσεις -από όσο ξέρω- και τώρα είμαστε σε μια φάση κατηγοριοποίησης των θέσεων αυτών καθώς θεωρήθηκε ότι όπως ήταν μέχρι πριν δεν μπορούσαν να ομαδοποιηθούν σωστά.

Και για να σου απαντήσω λοιπόν μονολεκτικά και μασημένα (όπως έχεις δείξει άλλωστε ότι τα θες): Όχι, δεν θα ήταν παράλογο, από την στιγμή που δεν ξέρουν τι είχε προηγηθεί.

Το ζουμί όμως είναι αλλού (γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω μόνο γρίνα): Θες να αλλάξεις κάτι προς κάποια κατεύθυνση; πρότεινε το και βρες κι άλλους να το δουλέψετε. Η κριτική εκ του ασφαλούς είναι εύκολη, αλλά δεν είναι γόνιμη. Αντιθέτως, γόνιμη είναι η παραγωγή έργου.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 28 και 0 επισκέπτες