Πειρατές στην Αθήνα – troll session

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Πειρατές στην Αθήνα – troll session

Δημοσίευσηαπό bidoka » 14 Φεβ 2014, 09:57

Θέλω να κάνω και εγώ ερωτήσεις

Στον gounara:
1) Στην ΔΟΕ πήρες κάμερα για να καταγράψεις την συνεδρίαση, στον Καμίνη γιατί όχι; Εσύ που είσαι καλωδιομένος μέχρι τα νύχια, πως και δεν πήρες μαζί σου ούτε ένα τόσο-δα μικροφωνάκι;;;;; Τι;;;; Δεν ήταν δημόσια η συζήτησή σας;;;; :o Μήπως ήταν .... ιδιωτική; ;) :lol:


Στον omissman:
1) Αν και εύλογες οι ερωτήσεις σου στον gounara, κάτι ξεκίνησες να λες για την δημοκρατία, τα δημοτικά δημοψηφίσματα, την ποσόστωση, την ψήφο των μεταναστών.
omissman έγραψε:μπορει να βγαινει και να λεει [προσοχη ! σαν ΠΕΙΡΑΤΗΣ στην Αθηνα ! ] οτι πρεπει να κανουμε δημοτικα δημοψηφίσματα για το θεμα της μεταναστευσης ;;; και αυτο να μη μας αφορα σαν κατ' εξοχην πολιτικο θεμα ;;; Δες τι παθανε οι ...Ελβετοι !
Μονο κατι ...ψωνια δικα μας γραφουνε θριαμβικα σχολια για τον ευτυχισμενο λαο που αποφασιζει μονος του !!!


Έχεις θέση για το θέμα , και αν ναι ποιά; Πρέπει ή δεν πρέπει να υπάρχει ποσόστωση στην είσοδο των μεταναστών; Δηλαδή στην Ελλάδα, πρέπει να μπορούν να έρχονται ανεξέλεγκτα όσοι οικονομικοί μετανάστες το επιθυμούν, όπως γινόταν στην αμερική πριν 100 χρόνια; Επίσης πρέπει ή δεν πρέπει να έχουν ψήφο οι μη-έλληνες που κατοικούν στην Ελλάδα; Δηλαδή ένας μη-έλληνας που μένει στην Ελλάδα 15 χρόνια, πρέπει ή δεν πρέπει να έχει δικαίωμα ψήφου; Ένας μη-έλληνας που έχει γεννηθεί στην Ελλάδα; Ένας μη-έλληνας που έχει γεννηθεί στην Ελλάδα και έχουν έρθει οι γονείς του πριν 100 χρόνια; Πόσο μακριά την πας την βαλίτσα;

Και μια ρητορική ερώτηση που απευθύνεται σε όλους. Μήπως έχουμε γεμίσει με μπαλούρδους εδώ μέσα;

Υ.Γ.
Μπαλούρδο, μην διαγράψεις πάλι τον κωδικό μου. Άσε μου έναν να μιλάω, έχω βαρεθεί να φτιάχνω καινούργιους.
Τελευταία επεξεργασία από 10 και bidoka, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 14 Φεβ 2014, 10:07

bidoka έγραψε:Θέλω να κάνω και εγώ ερωτήσεις

Στον gounara:
1) Στην ΔΟΕ πήρες κάμερα για να καταγράψεις την συνεδρίαση, στον Καμίνη γιατί όχι;

Στον ommisman:
1) Κάτι είπες για την δημοκρατία, και την ψήφο των μεταναστών. Ποιά είναι η θέση σου; Πρέπει να έχουν ψήφο οι μη έλληνες; Δηλαδή ένας μη έλληνας που μένει στην Ελλάδα 15 χρόνια, δεν πρέπει να έχει δικαίωμα ψήφου; Ένας μη έλληνας που έχει γεννηθεί στην ελλάδα; Ένας μη έλληνας που έχει γεννηθεί στην ελλάδα και έχουν έρθει οι γονείς του πριν 100 χρόνια; Πόσο μακριά την πας την βαλίτσα;

Και μια ρητορική ερώτηση που απευθύνεται σε όλους. Μήπως έχουμε γεμίσει με μπαλαούρδους εδώ μέσα;

Υ.Γ.
Μπαλαούρδο, μην διαγράψεις πάλι τον κωδικό μου. Άσε μου έναν να μιλάω, έχω βαρεθεί να φτιάχνω καινούργιους.



Οπου γαμος και γιορτη η Μαρια πρωτη.
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό bidoka » 14 Φεβ 2014, 10:54

yiannpap έγραψε:Οπου γαμος και γιορτη η Μαρια πρωτη.

Μπορείς και εσύ να απαντησεις-ψηφίσεις σε αυτά που ρωτάω.

1) Πρέπει ή δεν πρέπει οι δημόσιες συναντήσεις μεταξύ αντιπροσώπων (στην περίπτωσή μας αντιπρόσωπος πειρατών με αντιπρόσωπο αθηναίων πολιτών) να καταγράφονται-ηχογραφούνται;
2) Τι γνώμη έχεις για την ποσόστωση στην είσοδο οικονομικών μεταναστών;
3) Τι γνώμη έχεις για το δικαίωμα στην ψήφο των μη-ελλήνων που ζουν στην Ελλάδα;
Τελευταία επεξεργασία από 1 και bidoka, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 14 Φεβ 2014, 10:59

bidoka έγραψε:
yiannpap έγραψε:Οπου γαμος και γιορτη η Μαρια πρωτη.

Μπορείς και εσύ να απαντησεις-ψηφίσεις σε αυτά που ρωτάω.

1) Γιατί ο gounara δεν κατέγραψε την συνάντηση με τον καμίνη;
2) Πρέπει ή δεν πρέπει οι δημόσιες συναντήσεις να καταγράφονται;
3) Τι γνώμη έχεις για την ποσόστωση στην είσοδο οικονομικών μεταναστών;
4) Τι γνώμη έχεις για το δικαίωμα στην ψήφο των μη-ελλήνων που ζουν στην Ελλάδα;


Θες να σου πω τη γνωμή μου για σένα; Δεν θα θέλεις να την ακούσεις. Ασχολήσου με τίποτα άλλο πρωί πρωί καημένε.
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό bidoka » 14 Φεβ 2014, 11:03

yiannpap έγραψε:
Θες να σου πω τη γνωμή μου για σένα; Δεν θα θέλεις να την ακούσεις. Ασχολήσου με τίποτα άλλο πρωί πρωί καημένε.


πρωί, πρωί, ασχολήσου με κάτι άλλο εκτός από εμένα.
για παράδειγμα, μήπως να απαντούσες στα ερωτήματα που έβαλα, μπας και διαλυθεί κάπως η τρικυμία που έχεις στο κρανίο σου;

yiannpap
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 18:12
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό yiannpap » 14 Φεβ 2014, 11:07

bidoka έγραψε:
yiannpap έγραψε:
Θες να σου πω τη γνωμή μου για σένα; Δεν θα θέλεις να την ακούσεις. Ασχολήσου με τίποτα άλλο πρωί πρωί καημένε.


πρωί, πρωί, ασχολήσου με κάτι άλλο εκτός από εμένα.
για παράδειγμα, μήπως να απαντούσες στα ερωτήματα που έβαλα, μπας και διαλυθεί κάπως η τρικυμία που έχεις στο κρανίο σου;



Ποια τρικυμία βρε κακομοίρη; Σάλτα γονιμοποιήσου πρωί πρωί. Δεν ασχολούμαι προς το παρόν άλλο μαζί σου. Οταν αλλάξεις πάλι λογαριασμό τα λέμε. Ετσι κι αλλιώς αμέσως θα σε καταλάβουμε. Τις ίδιες μαλακίες λές κάθε φορά. Δεν αλλάζεις ρεπερτόριο. Αντε γειά βλάκα.
Γιάννης Παπαναστάσης
Ο γερολαδάς του ΠΕΙΡ.
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό bidoka » 14 Φεβ 2014, 11:10

yiannpap έγραψε:Ποια τρικυμία βρε κακομοίρη; Σάλτα γονιμοποιήσου πρωί πρωί. Δεν ασχολούμαι προς το παρόν άλλο μαζί σου. Οταν αλλάξεις πάλι λογαριασμό τα λέμε. Ετσι κι αλλιώς αμέσως θα σε καταλάβουμε. Τις ίδιες μαλακίες λές κάθε φορά. Δεν αλλάζεις ρεπερτόριο. Αντε γειά βλάκα.


Απλά να ενημερώσω ότι σπάνια αλλάζω λογαριασμούς. Αλλά δεν ανέχομαι και την λογοκρισία, οπότε ξαναγράφομαι κάθε φορά που ο γνωστός μπαλούρδος με διαγράφει.

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 14 Φεβ 2014, 12:03

bidoka έγραψε:
yiannpap έγραψε:Οπου γαμος και γιορτη η Μαρια πρωτη.

Μπορείς και εσύ να απαντησεις-ψηφίσεις σε αυτά που ρωτάω.

1) Πρέπει ή δεν πρέπει οι δημόσιες συναντήσεις μεταξύ αντιπροσώπων (στην περίπτωσή μας αντιπρόσωπος πειρατών με αντιπρόσωπο αθηναίων πολιτών) να καταγράφονται-ηχογραφούνται;
2) Τι γνώμη έχεις για την ποσόστωση στην είσοδο οικονομικών μεταναστών;
3) Τι γνώμη έχεις για το δικαίωμα στην ψήφο των μη-ελλήνων που ζουν στην Ελλάδα;


Θα σου πω την δική μου γνώμη.

1) Δεν ήταν δημόσια συνάντηση, ιδιωτική, διερευνητική ήταν, όταν είναι δημόσια θα το ξέρεις, και δεν κουβαλάμε κάμερες σαν την NSA. Δεν μας πιστεύεις ότι πήγαμε; Στα @@ μας!!!! Οι κάμερες είναι για να βλέπεις τις συμφωνίες-αποφάσεις ώστε να μην γίνει κάτι πίσω από την πλάτη του πολίτη. Εμείς δεν συμφωνήσαμε σε κάτι. Συζητήσαμε. Αν αυτό το θες σε "καταγραφή", τότε συμφωνείς με την NSA. Έχεις μπερδέψει τον λόγο ύπαρξης της διαφάνειας. Η διαφάνεια δεν υπάρχει για να υπάρχει. Δεν είναι η τέχνη για την τέχνη. Υπάρχει για κάποιο σκοπό.
2) Δεν είμαστε στην Ελβετία και δεν έχουμε ποσόστωση. Επίσης ως Ευρώπη δεν έχουμε μεταναστευτική πολιτική. Βασικά δεν έχουμε πολιτική ούτε ως Ελλάδα. Η ύπαρξη μεταναστευτικής πολιτικής είναι καλή και για τους μετανάστες. Γιατί η μετακίνηση είναι ανθρώπινο δικαίωμα και δεν μπορείς απλά να την απαγορεύεις.
3) Το σύνταγμα λέει καθαρά ότι για να πάρει κάποιος μέρος στις εθνικές εκλογές πρέπει να είναι Έλληνας πολίτης (όχι Έλληνας στην καταγωγή). Για τις αυτοδιοικητικές στην τελευταία αναθεώρηση έχει μπει το "όπως ορίζει ο νόμος". Ο νόμος Ραγκούση όριζε ότι αν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος της Ελλάδας έχει το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Το ΣΤΜ πιστεύω πως έκανε λάθος ερμηνεία στο σύνταγμα και έβγαλε αντισυνταγματικό το νόμο Ραγκούση.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

bidoka
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 09:53

Re: Πειρατές στην Αθήνα – Μερικά (Εύλογα) Ερωτηματικά…

Δημοσίευσηαπό bidoka » 14 Φεβ 2014, 12:27

Vassilis Perantzakis έγραψε:1) Δεν ήταν δημόσια συνάντηση, ιδιωτική, διερευνητική ήταν, όταν είναι δημόσια θα το ξέρεις, και δεν κουβαλάμε κάμερες σαν την NSA. Δεν μας πιστεύεις ότι πήγαμε; Στα @@ μας!!!! Οι κάμερες είναι για να βλέπεις τις συμφωνίες-αποφάσεις ώστε να μην γίνει κάτι πίσω από την πλάτη του πολίτη. Εμείς δεν συμφωνήσαμε σε κάτι. Συζητήσαμε. Αν αυτό το θες σε "καταγραφή", τότε συμφωνείς με την NSA. Έχεις μπερδέψει τον λόγο ύπαρξης της διαφάνειας. Η διαφάνεια δεν υπάρχει για να υπάρχει. Δεν είναι η τέχνη για την τέχνη. Υπάρχει για κάποιο σκοπό.
.


Δεν υπάρχεις!!!
Ιδιωτική συνάντηση, μεταξύ αντιπροσώπου των πειρατών και αντιπροσώπου των αθηναίων δημοτών;;;;;;;

Θα ήταν ιδιωτική, αν συζητούσατε για ποδόσφαιρο, ή για τάβλι.
Συζητήσατε για θέματα που αφορούν αυτούς που αντιπροσωπεύετε, γιαυτό και πρέπει η συζήτηση να είναι δημόσια!!!

Το διερευνητική, άντε να το δεχτώ, για πρώτη και τελευταία φορά... Αν και κάθε άλλο παρά πειρατικό είναι αυτό που κάνατε.
Εγώ πειρατική στάση θα θεωρούσα να πάτε με κάμερα στον καμίνη, και να φάτε πόρτα από αυτόν, για το γεγονός ότι θεωρείτε ως αρχή ότι οι δημόσιες συναντήσεις μεταξύ αντιπροσώπων πρέπει να καταγράφονται.

Vassilis Perantzakis έγραψε:Οι κάμερες είναι για να βλέπεις τις συμφωνίες-αποφάσεις ώστε να μην γίνει κάτι πίσω από την πλάτη του πολίτη. Εμείς δεν συμφωνήσαμε σε κάτι. Συζητήσαμε.


Για να βλέπεις τις συμφωνίες-αποφάσεις, αρκεί να ξέρεις τι ψήφισε ο αντιπρόσωπος. Με την λογική σου δεν χρειάζονται καθόλου καταγραφή των αντιπροσώπων, τι λένε και τι κάνουνε, μόνο η ψήφος τους να καταγράφεται!!! Είναι πειρατικό αυτό; Τότε γιατί στην συνεδρίαση της ΔΕ των πειρατών, δεν γράφετε τι ψήφισε ο καθένας, και κάθεστε και μαγνητοφωνήτε όλη την συνεδρίαση;;; Φυσικά και θέλουμε να καταγράφονται οι αντιπρόσωποι, όταν συζητάνε θέματα που αφορούν όσους αντιπροσωπεύουν.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Πειρατές στην Αθήνα – troll session

Δημοσίευσηαπό Petros » 14 Φεβ 2014, 12:38

Αν είσαι κακόπιστος πρόβλημά σου.

Προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στην ηθική των συνπειρατών μου (μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να έχω αμφιβολίες, αλλά για την ώρα δεν αμφισβητώ κάτι).
και στην περίπτωση που ακόμα και τελευταία στιγμή να διαφωνήσω, υπάρχουν θεσμικοί και λειτουργικοί μηχανισμοί που μπορούν να λύσουν τα όποια θέματα προκύψουν.
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 12 και 0 επισκέπτες