Χρωστάω και εγώ…

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:44

Χρωστάω και εγώ… Χρωστάω να γράψω κάτι!

Πρώτα χρωστάω ευχαριστώ. Ευχαριστώ σε όλους και όλες. (αν ξεχάσω κάποιον ή δεν τον αναφέρω ονομαστικά μη το πάρει προσωπικά)

Ευχαριστώ όλους τους Πειρατές που βοήθησαν να γίνει το 1ο μας συνέδριο.
Ευχαριστώ το προεδρείο για την άψογη δουλειά του.
Ευχαριστώ την παλιά ΔΕ για το ότι μας έφερε μέχρι εκεί.

Ευχαριστώ όποιον και όποια με ανέχτηκε, κουβάλησε, κοίμισε, τάισε, μου πήρε τσιγάρα, μετέφερε κτλ.
Ειδική μνεία στον Βασίλή… ΗΡΩΑ!!!!
Στην Αλεξάνδρα, δε βρίσκω λόγια!
Στην Λουκία… και γεια στα χέρια σου, σκάσαμε στο φαί.

Εικόνα

Ευχαριστώ όσους τα κατάφεραν και ήρθαν στο συνέδριο.
Ευχαριστώ τους 1,500+ που μας είδαν ή άκουσαν από το δίκτυο.

Και τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ, προσωπικά, από καρδιάς σε όσους με ψήφισαν. Αλλά και σε όσους δε το έκαναν, η συμμετοχή μετράει περισσότερο από όλα.

Αντί να γράψω σεντόνι, είπα να το σπάσω σε κομμάτια. Σας παρακαλώ ΜΗ σχολιάσετε πριν τελειώσω, απλά από ευγένεια 
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:44

Περί αλήθειας…

Όταν δυο ή περισσότεροι άνθρωποι εκφράζουν τη γνώμη τους ή την άποψη τους καλύτερα, αυτές οι απόψεις συνήθως διαφέρουν, όπως και τα άτομα που τις εκφράζουν.
Εικόνα

Ο καθένας ταυτίζεται τόσο πολύ με τις σκέψεις που δομούν την άποψη του που αυτές οι σκέψεις μετατρέπονται σε νοητικές θέσεις που τις κάνουν προσωπικές. Κοινώς, το άτομο και οι απόψεις του συγχωνεύονται. Από τη στιγμή που θα συμβεί αυτό όταν κάποιος υπερασπίζεται τη γνώμη του, νιώθει και πράττει σαν να υπερασπίζεται τον εαυτό του. Με την ίδια λογική αν κάποιος αμφισβητήσει ή κατακρίνει την άποψη του νιώθει ότι απορρίπτεται ο ίδιος. Και κάπως έτσι το παίρνει προσωπικά.

Αλήθειες υπάρχουν. Αν πεις ότι «το φως ταξιδεύει ποιο γρήγορα από τον ήχο» και κάποιος πει το αντίθετο, είναι προφανές ότι εσύ έχεις δίκαιο και ο άλλος άδικο. Όταν απλά καταθέτεις γεγονότα που ξέρεις ότι είναι αληθινά δεν υπάρχει η παραπάνω ταυτοποίηση γνώμης & εαυτού.

Ο εγωισμός εμπλέκεται όταν έχει υπάρξει η μετατροπή της άποψης σε νοητική θέση.
Κρύβεται στην μικρή λέξη «Εγώ». Το εγώ λοιπόν νιώθει προσβεβλημένο ή μειωμένο όταν κάποιος δε πιστεύει αυτό που «Εγώ» είπα.
Το εγώ τα παίρνει όλα προσωπικά! Είτε την επιδοκιμασία είτε την απόρριψη.
Έχει τεράστια διαφορά το «λες βλακεία» από το «είσαι βλάκας».


Οι σκέψεις, του καθένα μας, μπορούν στην καλύτερη περίπτωση να δείχνουν την αλήθεια, αλλά ποτέ δεν είναι οι ίδιες η αλήθεια. Όλοι γνωρίζουμε την έκφραση «το δάχτυλο έδειχνε το φεγγάρι και ο ηλίθιος κοιτούσε το δάχτυλο» που δε λέει κάτι άλλο πέρα του ότι ‘το δάχτυλο που δείχνει το φεγγάρι δεν είναι το φεγγάρι’.

Όποιος πιστεύει ότι η άποψη του του είναι η αλήθεια, ή η μόνη αλήθεια, υπηρετεί τον εγωισμό.


Κάθε εγώ μπερδεύει τις απόψεις και τις γνώμες με τα γεγονότα.
Κάθε "εγώ" είναι άρχοντας της επιλεκτικής προοπτικής και της διαστρεβλωμένης ερμηνείας.

Άποψη δε σημαίνει τίποτα παραπάνω από το από – όψη. Πως το κοιτάω εγώ και πως το κοιτάς εσύ, για την ακρίβεια από πού το κοιτώ εγώ και από πού εσύ. Ποιο κομμάτι κοιτάω, τι θέα βλέπω…
Και για να αναφέρω και την ατάκα της ταινίας: "Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Το γνώμη είναι από το γιγνώσκω, γνωρίζω δηλαδή.

Συνήθως όταν ακούγονται όλες οι απόψεις καταλαβαίνουμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, απλά από άλλη μεριά.
Εκεί όταν το «εγώ» μας αφήσει να ακούσουμε ή να δούμε την άποψη του άλλου, το καταλαβαίνουμε.
Εικόνα

Μετά έρχεται το «κρίση» και αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

Η αλήθεια, τελικά, δε χρειάζεται καμία υπεράσπιση από κανέναν, απλά υπάρχει.

Με αυτόν τον «μικρό» πρόλογο θα πω και εγώ την άποψη μου για το συνέδριο και θα γράψω την άποψη που παρουσίασα εκεί.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:45

Επειδή διάβασα αρκετά για το τι είπα ή δεν είπα, Ειδού, χωρίς σχόλια (που ήταν πειρασμός για μένα να κάνω κατόπιν εορτής :D )το τι είπα:

Γειά… με ακούτε?
Είμαι η Χριστίνα η Σερέτη, username :ekfrasi όσοι με ξέρετε, όσοι δε με ξέρετε θα με μάθετε.
Εγώ, θεωρώ τον εαυτό μου πολιτικό από την ώρα που πολιτεύτηκα και από την ώρα που ασχολούμαι με τα κοινά και έχω ένα πολύ μεγάλο όραμα για το κόμμα μας : Να μην υπάρχουμε!

Σε μια γενιά από τώρα, σε μια γενιά από τώρα δε θέλω να υπάρχουμε. Θέλω οι αρχές μας να υπάρχουν σε όλα τα άλλα κόμματα. Και μιλάω για τις 3 βασικές που ξεκίνησαν οι Πειρατές στον κόσμο.

Κάποτε, ξέρω’γω, ξεκίνησαν οι Οικολόγοι, που για μένα δεν έχουν νόημα ύπαρξης πια, γιατί όλα τα κόμματα έχουν μια περιβαντολογική πολιτική. Θα’θελα όλα τα κόμματα κάποτε να πάρουν τις αρχές μας και να έχουν μια ψηφιακή πολιτική. Δε θέλω να είμαστε «κόμμα» μελλοντικό, δε θέλω να κυβερνήσουμε, θέλω να τους απειλήσουμε, γι’αυτό γίναμε κόμμα! Για να χάσουνε ψήφους. Να τους απειλήσουμε! Ότι υπάρχουμε, να μας πάρουν στα σοβαρά και να αρχίσουν να παίρνουν τις ιδέες μας.

Με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα πολιτικά δικαιώματα και θα σας πω 1 παράδειγμα, το περιβόητο γράμμα:
Η γιαγιά μου, ξέρω’γω, η προγιαγιά μου, αν της έστελνε κάποιος 1 γράμμα, είχε δικαίωμα να μην γράψει αποστολέα, να πάει (το γράμμα) σπίτι της, ο ταχυδρόμος να μη το ανοίξει ποτέ, να μη παραβιάσει κανένας το τι γράφει, να το πάρει και να το κάνει ότι θέλει. Ψηφιακά δεν έχω αυτό το δικαίωμα, θέλω ακριβώς αυτό το δικαίωμα και ψηφιακά.

Άμα πάρω μια καρέκλα απ’εδώ και την σπάσω κομμάτια, γιατί την έχω αγοράσει, μπορώ να τη βάλω φωτιά, να την κάνω ότι γουστάρω, να την κάνω μια κόπια και να τη χαρίσω στον Χρήστο. Δε θα με ελέγξει κανένας σε αυτό. Αμα το κάνω με κομμάτι μουσικής θα με βάλουν φυλακή. Αυτά με νοιάζουν εμένα.

Σοβαρά σας λέω, ψιλοεκνευρίζομαι κιόλας με τόσες αρχές, τόσες ιδέες, τόσα προγράμματα, εγώ.. εμένα δε με νοιάζουν αυτά τα πράγματα, εμένα με νοιάζουν 3 πραγματα, τα πειρατικά.
Την ελευθερία να μοιράσω τα αρχεία μου, την ανωνυμία μου… πολύ ψιλά πραγματάκια και θέλω να τα πάρουν αυτά όλα τα άλλα κόμματα.

Μπορεί να σας… να μη σας ακούγεται ωραίο, δε μ’ ενδιαφέρει και σας παρακαλώ να μη με ψηφίσετε αν δε συμφωνήσετε.

Είμαι στην παλιά επιτροπή, από αυτούς που πάρα πολλοί μας είπατε «άχρηστη». Μου φαίνεται είπε και ο Ανέστης ότι ήταν επιλογή μας να μη κάνουμε τα φασιστόμουτρα και να αποφασίζουμε και να διατάσουμε. Είναι πάρα πολύ εύκολο να το κάνεις αυτό.

Και ξαναλέω: Εγώ έχω 1 όνειρο, να μην υπάρχουμε, αν έχουν πάρει τις αρχές μας όλα τα άλλα κόμματα. Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό, το ξαναλέω, είναι να τους απειλήσουμε. Το κάναμε, με μισούλικο %, ας φτάσουμε και στο 3. Δεν έχω όνειρο να μπούμε στη Βουλή, το ξαναλέω. Και μιλάω…και ακούω και ‘γω δε ξερω, και βουλευτές και ότι να’ναι. Δηλαδή σοβαρά ας σοβαρευτούμε, εχει κανένας σας καμιά, είχε κανένας καμιά ελπίδα ότι θα βγαίναμε στη Βουλή? Και θα γινόταν Βουλευτής? Εντάξει? Δηλαδή έλεος τώρα!

3 αρχές το ξαναλέω! Εγώ θέλω στην επόμενη γενιά να μην χρειάζεται Πειρατικό κόμμα πουθενά στον κόσμο. Να έχουνε πάρει τα πάντα από μας.

Ευχαριστώ
:D
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ekfrasi, έχει επεξεργασθεί 9 φορά/ες συνολικά
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:46

Q & Α ( Με μεγάλο πρόβλημα ήχου….στην απομαγνητοφώνηση)

Προεδρείο: Είναι κάποιος που θέλει να κάνει ερώτηση στην Χριστίνα τη Σερέτη?

Κοινό: υπήρχε ερώτηση σε όλους…
Π: Ωραία
….. δεν ακούγεται καθαρά….

Χ: Πρώτα θέλω για αυτό που είπαν…
Π: Χριστίνα, Χριστίνα απάντησε πρώτα στις ερωτήσεις
Χ: ναι, οι ερωτήσεις για το τι περιμένω για τη Διοικούσα
Π: και μετά

Χ: Εγω 1 από τα βασικά που με νοιάζει είναι να κάνουν και λίγο τους θεματοφύλακες. Ο αγαπημένος μου Iznogood, που δεν είναι εδώ, μας είχε κάποτε πει… (διακοπή..) ε λέω μακάρι να ήταν ρε γαμώτο να του δώσω μια αγκαλίτσα, με…μας είχε πει Ιερατείο, εμένα δε με χαλάει καθόλου. Το να προσέχω και να γίνω και κέρβερος, το να μην ξεφύγουμε από τις πειρατικές ιδέες. Μπορεί ξαφνικά να καταντήσουμε συνιστώσα του σύριζα ή της ΧΑ, δεν θέλω κάτι τέτοιο. Δουλειά της ΔΕ είναι να κρατάει και λίγο αυτά τα γκέμια, να μη γίνουμε ότι να’ναι… Ιδεολογικά εννοώ, έτσι;

Π: Αυτό είναι απάντηση στη δικιά μου την ερώτηση ή στου Μπόζοβιτς
Χ: Όχι, στο Μπόζοβις μου φαίνεται. Η δικιά σου πια ήτανε καλό μου?
Π: Όχι, όχι Νίκο εσύ την ρώτησες αυτήν
Ν: την έθεσα προς όλους
Χ: Ήταν προς όλους και το απαντάω
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:46

Χ: Α και σορρυ και στο τι μπορούμε να κάνουμε …Ποιος το ρώτησε? Στο πρακτικό
Π: Εγώ

Χ: Δημήτρη offline! Θα θυμίσω λίγο της εκλογές, που φάγαμε κάτι ορθοστασίες εκει πέρα στο περίπτερο στο Ναυαρίνο στη Σαλονίκη, 3 και ο κούκος, όσοι ήμασταν τέλος πάντων, και ο κόσμος … εκείνη την ώρα άλλοι μιλούσανε στο μαμπλ, άλλοι στο φόρουμ, δε ξέρω τι σκατά κάνανε, αλλά Offline ο κόσμος κερδίζεται! Όχι πίσω από το μόνιτορ. Λέω κάτι, που είμαι πολύ τρελός κομπιουτεράς και τρώω πολλές ώρες πίσω από 1 μόνιτορ.
Όταν ο άλλος έχει βρει το pirateparty.gr σε ξέρει ήδη. Και ψιλό έχει σχέση με υπολογιστές. Σκοπός είναι ο κόσμος έξω από το μόνιτορ, πίσω από το μόνιτορ, offline πράγματα θέλω να κάνουμε.
Από το, χαζό θα πω τώρα… από το κομμωτήριο που θα κάτσεις να κουρευτείς, μέχρι το μπαρμαν που θα σου σερβίρει την μπύρα.

Π: Ωραία
Χ: οπουδήποτε, όπου βρεθούμε και όπου σταθούμε να μιλάμε για τους Πειρατές
Π: ωραία, ερώτηση άλλη για την Χριστίνα τη Σερέτη?
Α…Λοιπόν
Χ: Ναι ναι… και στο διπλανό τραπέζι… πάντα το κάνουμε αυτό
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:47

Α… ακούγομαι?
Χ: ελα…
Α: Πολύμερος Αλέξανδρος, apolimer είναι το ψευδώνυμο. Η ερώτηση έχει ως εξής:
Στην αρχή της εισαγωγικής σου παρουσίασης, βέβαια ο ενθουσιασμός σου ήτανε καταφανής, μου άρεσε και εμένα… μάλλον αναφέρθηκες σε 3 αρχές βασικές. Είπες συγκεκριμένα τη λέξη ‘ υπάρχουν μη ξεχνιόμαστε 3 αρχές’ από τον ενθουσιασμό σου πιθανότατα ξεχάστηκες να τα …
Χ: Θεωρώ ότι όποιος είναι εδώ μέσα θα έπρεπε να τις ξέρει απ’έξω
Α: να τις αναφέρεις αναλυτικά και θα σε παρακαλούσα, να το κάνεις
Χ: λοιπόν, ο σεβασμός των προσωπικών δεδομένων, να το πω έτσι, το ελεύθερο μοίρασμα αρχείων, όσο χαζό και να σας φαίνεται… μιλάω για τα αρχικά ιδρυτικά των Σουηδών, που είναι και στο ppi. Και ποιο είναι το τρίτο? χαχα και την απόλυτη διαφάνεια σε ότι είναι δημόσιο. Το είχε πει πολύ ωραία ο Ανδριανός παλιά. Ανοιχτά μυαλά, ανοιχτό λογισμικό και…
Κοινό: μυαλά, λογισμικό, πρότυπα
Χ: Μπράβο… ναι και πρότυπα. Κατά στις πατέντες. Τα πολύ χαζά κομπιουτεράδικα να το πω έτσι. Τα οποία… κοίταξε η προσωπική μου άποψη, τώρα για να σας… να γίνω και λίγο αντιπαθής, εγώ θα ήθελα να έχουμε και εξετάσεις πριν μπει κάποιος στο κόμμα των Πειρατών, να έχει προαπαιτούμενα, να διαβάσει και να δούμε εάν περνάει μετά να τον κάνουμε μέλος.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:47

Χ: Ακούω… άλλος?
Γ: Γιάννης Παπαδημητρίου jpapadi
Χ: Γεία σου Γιάννη
Γ: Ακουσα την ομιλία που έκανες προηγουμένως και είπες ότι
Χ: που θυμάστε…
Γ: αυτό το οποίο με ενδιαφέρει είναι να διασφαλίσουμε κάποια πράγματα, όπως αναφέρονται και στις αρχές μας και σε σχέση με την ελευθερία στο διαδίκτυο κτλ κτλ από εκει και μετά δεν θεωρώ ότι το κόμμα των Πειρατών ή δε το βλέπω, δε θυμάμαι ακριβώς πως εκφράστηκες, μπορεί να αναλάβει την εξουσία ή μπορεί να κυβερνήσει, κάπως έτσι.
Χ: Όχι, είπα το όνειρο μου είναι να μην έχει λόγω ύπαρξης
Γ: το όνειρο σου, το όνειρο σου να μην έχει λόγω ύπαρξης, αυτό όμως είναι και μία άποψη που έχουν και κάποια κόμματα της αριστεράς, δηλαδή θεωρούν τους εαυτούς τους, εεεε ρυθμιστές και μέχρι εκεί. Δε θέλουν να κάνουν κάτι παραπάνω. Πιστεύεις και φτάνω τώρα στο ερώτημα, ότι είναι σωστό για 1 κόμμα να θεωρεί ας φτάσει μέχρι τη μέση και αυτό να του αρκεί. Δηλαδή να μην έχει σκοπό ακόμα και να κυβερνήσει?

Χ: Προσωπικά εμένα αν με ρωτάς όχι. Εγώ δε θέλω να κυβερνήσω και τολμώ να πω ότι σε αυτό ταυτίζονται οι απόψεις μου, γιατί δε τις έβγαλα από παρθενογένεση, αυτό «Το όνειρο μου είναι να μην έχουμε λόγω ύπαρξης» είναι ατάκα του Rick Falkvinge. Αυτός έκανε τους Πειρατές, είτε μας αρέσει είτε όχι. Δικιά του ιδέα ήτανε αι οι Έλληνες Πειρατές ξεκινήσαμε με βάση κάποιο πρότυπο. Δε μας γκάβλωσε έτσι ξαφνικά μια μέρα και είπαμε, άντε να κάνουμε ακόμα 1 κόμμα στην Ελλάδα.
Και όταν το ξεκινήσαμε στους αρχικούς καφέδες, δεν υπήρχαν εκλογές στη μέση, δε κάναμε το κόμμα για να κατεβούμε στις εκλογές. Το κάναμε και συγκυριακά γίνανε οι εκλογές και αποφασίσαμε να κατεβούμαι.
Και ξαναλέω και σε αυτό είμαι πολύ απόλυτη: όποιος θέλει να κάνει κόμμα, είτε αγανακτισμένος είτε οτιδήποτε, να πάει να κάνει το δικό του. Εδώ είμαστε κάτι άλλο. Είμαι πολύ…εγώ είμαι απόλυτη σε αυτό.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:47

Χ:Ακούω.
Μ: Αυτό το.. α ναι, Μιχάλης Μαντάς, δεν έχω ψευδώνυμο. Αυτό το λίγο ιερατείο δε το κατάλαβα, σαν το λίγο έγκυος δηλαδή?
Χ: Όχι, μας κατηγόρησαν για ιερατείο είπα
Μ: δεν άκουσα
Χ: μας κατηγόρησαν για ιερατείο
Μ: Ναι, αλλά προηγουμένως είπες: εγώ θα την ήθελα την διοικούσα
Χ: είπα θεματοφύλακα
Μ:… λίγο να κρατάει τα γκέμια
Χ:Ναι ναι ναι
Μ: Ε το πόσο λίγο δηλαδή? Γιατί είναι ασαφές λιγάκι
Χ:Θα ξαναπώ το παράδειγμα που λέμε στη Σαλονίκη: Εχουμε τον ΠΑΟΚ τον ΑΡΗ και τον Ηρακλή… ε ναι, αυτό ήθελα να πω έχουμε ΚΑΙ έναν Ηρακλή, εδώ μέσα, και συνήθως στη Θεσσαλονίκη είναι κάπως έτσι… ολοι είναι ΠΑΟΚ, ΑΡΗΣ και υπάρχει ενας Ηρακλης σαν εδώ. Εδώ δε ξέρω αν έχετε κάτι τέτοιο. Λοιπόν και συμβαίνει το εξής, λέγαμε λοιπόν εκείνη την εποχή ότι αν μαζευτούν οι οπαδοί του Ηρακλή που είναι ελάχιστοι, αλλα περισσότεροι από τους Πειρατές και μπούνε μεσα στο κόμμα, θα κάνουνε το κόμμα, του Ηρακλη. Ε κάποιος πρέπει να το προστατεύσει αυτό το πράγμα. Αν σου απάντησα.
Μ:…
Χ: το πώς ή το ποσο? Είναι η ερώτηση?... το πόσο? Όσο είναι το όριο… εντάξει ΟΚ… του καταστατικού
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:48

ΜΠ: Μιχάλης Πετρόπουλος mike1966. Tα προβλήματα των Σουηδών Πειρατών ή των Γερμανών ή των Τσέχων είναι και προβλήματα των Ελλήνων Πειρατών?

Χ: Όχι, νομίζω καθόλου. Απάντησα, νομίζω όχι δεν έχουμε καμία σχέση
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρωστάω και εγώ…

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 09 Νοέμ 2012, 16:48

Σ: Λοιπόν εγώ Χριστίνα θα σε ρωτήσω μια ερώτηση που βλέπω στο inbox, του Φάνη και με παρακάλεσε να τη μεταφέρω, λέει:

Τις προηγούμενες βδομάδες έγιναν κάποια πράγματα μέσα στο κόμμα και τα περισσότερα μέλη της διοικούσας ήταν απούσα. Αυτά που έγιναν είχαν ως αποτέλεσμα να αποχωρήσει ο Γιώργος ο Μαριότι. Αν εκλεγείς τώρα, είναι και μια μομφή, στη ΔΕ, θα είσαι παρούσα στα δρώμενα του κόμματος ή θα συνεχίσεις να είσαι απούσα όπως ήσουν τις πιο πολλές φορές? Μέχρι τις εκλογές ήσουνα παρούσα, μετά τις εκλογές τι θα κάνεις?

Χ: Θα εξακολουθήσω να είμαι ακριβώς όπως είμαι. Το αν είμαι παρούσα ή απούσα, σέβομαι πολύ τη γνώμη του Φάνη και ο καθένας μπορεί να έχει τη δικιά του. Εγώ δε μπορώ να πω για τον εαυτό μου πως με θεωρώ. Κάποιος εδώ μπορεί να με θεωρεί απούσα κάποιος μπορεί να με θεωρεί παρούσα. Στο συγκεκριμένο ζήτημα όμως μια που αναφερθήκαμε, αν ξαναεκλεγώ, και ο ίδιος ο Γιώργος μπορεί να πει, ότι κάνω πολύ καλά τον πυροσβέστη, στα προβλήματα τα εσωκομματικά της ΔΕ και τον έχω για μάρτυρα. Δε το διαφημίζω γιατί θεωρώ ότι είναι λίγο γελοιότητα να αυτό-λες τις ικανότητες σου είτε είσαι καλός είτε όχι. Μπορούν να μιλήσουν άλλοι για μένα. Μ’ αρέσει πάρα η κριτική, το να με λένε απούσα δε με ενοχλεί καθόλου γιατί ξέρω ποια είμαι.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες