Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό crisal » 06 Νοέμ 2012, 00:07

Dimitris Zappas έγραψε:
crisal: απαντηση στον Δημητρη

Φιλε Δημητρη
Πρωτα απο ολα να σου πω οτι το Post σου με προσβάλει προσωπικα
Επισης να οσυ πω οτι το post σου προσβαλει εσενα προσωπικα
Επισης προσβάλει την Δημοκρατία προσωπικα
Επισης προσβάλει οποιονδηποτε νοημονα ανθρωπο προσωπικα.

δε καταλαβαίνω σε τι απ ολα που έχω γράψει αναφέρεσαι

αν μιλάς γιαυτό :
Και για να καταλάβετε πόσο μαλάκισμένα ψήφισαν οι χθεσινοί παρόντες <<πειρατές>>
Από τους εκλεγμένους στη ΔΕ, εκτός τον Αδριανό,κανείς τους δεν έχει μπεί στο κόπο να μπεί στο φόρουμ και να γράψει κάτι.
Αντίθετα με το Facebook όπου ήταν μέσα συνέχεια.
Μπράβο μας, μαλάκες πειρατές που ξημερωβραδιαζόμαστε πάνω στις πλατφόρμες του κόμματος .........
Να γαμήσω την άμεση δημοκρατία μας, ά , τη συγγενική ´αμεση δημοκρατία.
Αλλά εντάξει, αυτοί που ήταν εκεί, εσείς όλοι οι άλλοι που είσασταν ?? στο καναπέ?? φάτε καναπέ τώρα.........


πως σε προσβάλω προσωπικά? γράφοντας γεγονότα? γράφω κατι σε ψέμα?


Ρε Δημητρη μην κανεις τον χαζο δεν εισαι. Με ποιο δικαιωμα αποκαλεις μαλακες οσους δεν ψηφισαν εσενα?

Δηλαδη η εσυ η τα τανκς?

Αν σε ψηφιζαν θα ητανε σωστοι και ωραιοι και κιμπαρηδες και τωρα που δεν σε ψηφισαν ειναι (ειμαστε) μαλακες?

Που βρισκεις την λογικη σε αυτο?

Αν ειναι ετσι να μην ψηφιζουμε. Να πλακωνομαστε στο ξυλο και ο ποιο δυνατος να γινεται προεδρος.

Δηλαδη αν σε ψηφιζαν θα επρεπε να φωναζουμε Εγερθητω οταν εμπαινες στην αιθουσα?

Και εμενα χεσε με, αν προσβαλομαι η οχι. Εσυ αυτο είσαι?. Οταν γινεται το δικο σου ειμαστε καλοι και αν δεν γινει το δικο σου ειμαστε μαλακες?

Δηλαδη στο κομμα μπηκες για να γινεις προεδρος? Δηλαδη να γινεις σαν κάποιους που κατηγορούσες στο παρελθον που επειδη δεν βγηκανε βουλευες με εμας παραιτηθηκαν?

Διαβασε λιγο αυτα που γραφεις και αυτα που λες και σκεψου πραγματικα, σκεψου πως θα αισθανοσουν εσυ αν εγω σε ελεγα μαλακα που δεν ψηφισες να βαφτουν οι γλαροι ροζ στον Πειραια.

Αν παρολα αυτα, αυτα που γραφεις σε αντιπροσωπευουν τοτε φίλε Δημητρη εκανα λαθος για σενα.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Νοέμ 2012, 00:09

crisal έγραψε:Αμεση Δημοκρατια δεν είναι ρευστό, δεν ειναι μια πλατφορμα καπου. Ειναι κατι απτό.


Σε προκαλώ λοιπόν να μου το κάνεις απτό.

crisal έγραψε:Αμεση Δημοκρατία είναι να μπορει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΛΟΣ να ψηφισει και να εχει λόγο για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αφορα το κομμα.


Αυτό-αναιρείσαι. Πως θα γίνει αυτό με φυσική παρουσία. Το συνέδριο εκ φύσεως δεν είναι αμεσο-δημοκρατικό γιατί ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ μετακίνηση (όπως και το να πας στην πλατεία). Επίσης που θα πει το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μέλος την γνώμη του, αν όχι σε ψηφιακές πλατφόρμες;

crisal έγραψε:Αμεση Δημοκρατια είναι να μπορει Οποιοδηποτε μελος να πάρει οποιαδηποτε θεση στο κομμα χωρις καμια απολυτως διακριση (πχ χωρις να μετραμε ποσα post εχει στο forum....)


Εδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

crisal έγραψε:Οποτε τωρα απο εσενα θα ζητησω να μου δωσεις στοιχεια.
Αν καταλαβα καλα ενοεις οτι γραφτηκαν καποια μέλη το Σαββατο ετσι ωστε να ψηφισουν την Κυριακη και οτι αυτα τα μελη ειναι "βαλτά" από συγκεκριμενο ή συγκεκριμένα ατομα που βγηκαν στην ΔΕ. Δεν μπορω να το αφησω ετσι. Σε παρακαλω στοιχεια.


Όχι Χρήστο. Δεν έχω τα στοιχεία, δεν έχω πρόσβαση σε αυτά και δεν θέλω. Είναι η προσωπική μου αίσθηση και δεν θα την έλεγα δημοσίως αν κάποιοι δεν άρχιζαν τις μαλακίες με τις κλίκες. Είμαι από τους λίγους που έχω γίνει αντιπαθητικός γιατί λέω την σκέψη μου ΑΝΟΙΧΤΑ και δημόσια και ΓΡΑΠΤΑ (για να την διαβάζεται με την ησυχία σας) και όχι σε κλειστό κύκλο (και το mumble κλειστός κύκλος είναι και καθόλου αμεσοδημοκρατικός γιατί προϋποθέτει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρονική στιγμή παρουσίας).

Δεν με ενοχλούν εν τέλει αυτές οι συμπεριφορές, θα εκλείψουν από μόνες τους.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό James » 06 Νοέμ 2012, 00:23

crisal έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:
crisal: απαντηση στον Δημητρη

Φιλε Δημητρη
Πρωτα απο ολα να σου πω οτι το Post σου με προσβάλει προσωπικα
Επισης να οσυ πω οτι το post σου προσβαλει εσενα προσωπικα
Επισης προσβάλει την Δημοκρατία προσωπικα
Επισης προσβάλει οποιονδηποτε νοημονα ανθρωπο προσωπικα.

δε καταλαβαίνω σε τι απ ολα που έχω γράψει αναφέρεσαι

αν μιλάς γιαυτό :
Και για να καταλάβετε πόσο μαλάκισμένα ψήφισαν οι χθεσινοί παρόντες <<πειρατές>>
Από τους εκλεγμένους στη ΔΕ, εκτός τον Αδριανό,κανείς τους δεν έχει μπεί στο κόπο να μπεί στο φόρουμ και να γράψει κάτι.
Αντίθετα με το Facebook όπου ήταν μέσα συνέχεια.
Μπράβο μας, μαλάκες πειρατές που ξημερωβραδιαζόμαστε πάνω στις πλατφόρμες του κόμματος .........
Να γαμήσω την άμεση δημοκρατία μας, ά , τη συγγενική ´αμεση δημοκρατία.
Αλλά εντάξει, αυτοί που ήταν εκεί, εσείς όλοι οι άλλοι που είσασταν ?? στο καναπέ?? φάτε καναπέ τώρα.........


πως σε προσβάλω προσωπικά? γράφοντας γεγονότα? γράφω κατι σε ψέμα?


Ρε Δημητρη μην κανεις τον χαζο δεν εισαι. Με ποιο δικαιωμα αποκαλεις μαλακες οσους δεν ψηφισαν εσενα?

Δηλαδη η εσυ η τα τανκς?

Αν σε ψηφιζαν θα ητανε σωστοι και ωραιοι και κιμπαρηδες και τωρα που δεν σε ψηφισαν ειναι (ειμαστε) μαλακες?

Που βρισκεις την λογικη σε αυτο?

Αν ειναι ετσι να μην ψηφιζουμε. Να πλακωνομαστε στο ξυλο και ο ποιο δυνατος να γινεται προεδρος.

Δηλαδη αν σε ψηφιζαν θα επρεπε να φωναζουμε Εγερθητω οταν εμπαινες στην αιθουσα?

Και εμενα χεσε με, αν προσβαλομαι η οχι. Εσυ αυτο είσαι?. Οταν γινεται το δικο σου ειμαστε καλοι και αν δεν γινει το δικο σου ειμαστε μαλακες?

Δηλαδη στο κομμα μπηκες για να γινεις προεδρος? Δηλαδη να γινεις σαν κάποιους που κατηγορούσες στο παρελθον που επειδη δεν βγηκανε βουλευες με εμας παραιτηθηκαν?

Διαβασε λιγο αυτα που γραφεις και αυτα που λες και σκεψου πραγματικα, σκεψου πως θα αισθανοσουν εσυ αν εγω σε ελεγα μαλακα που δεν ψηφισες να βαφτουν οι γλαροι ροζ στον Πειραια.

Αν παρολα αυτα, αυτα που γραφεις σε αντιπροσωπευουν τοτε φίλε Δημητρη εκανα λαθος για σενα.


Μαλάκες, όχι γιατί δε ψήφισαν εμένα, αλλά γιατί ψήφισαν αυτο που ψήφισαν.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

Rainmaker

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Νοέμ 2012, 00:35

Dimitris Zappas έγραψε: αλλά γιατί ψήφισαν αυτο που ψήφισαν.

κάτι σαν αυτους που ψηφισαν το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ Κλπ. :lol:

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό crisal » 06 Νοέμ 2012, 00:49

Δηλαδη για να καταλαβω.

Αν ψηφιζαμε ολοι οπως θελετε εσεις τοτε ολα καλα.
Αν ψηφιζουμε ολοι αντιθετα απο αυτα που πιστευετε τοτε ολοι ειμαστε μαλακες.

Ειναι ετσι?

Rainmaker

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 06 Νοέμ 2012, 00:56

crisal έγραψε:Δηλαδη για να καταλαβω.

Αν ψηφιζαμε ολοι οπως θελετε εσεις τοτε ολα καλα.
Αν ψηφιζουμε ολοι αντιθετα απο αυτα που πιστευετε τοτε ολοι ειμαστε μαλακες.

Ειναι ετσι?

Αυτο πιστεύω ότι δεν απευθύνεται σε μένα.
Εγω με ένα απλο ψήφισμα-απόρριψη τηςαρχης της άμεσης δημοκρατιας λύνονται ως δια μαγείας ολα τα θέματα μου.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Νοέμ 2012, 01:18

Στο ξαναλέω, κανείς δεν μπορεί να μοντελοποιήσει την "άμεση" δημοκρατία (ακόμη περιμένω απάντηση από το Χρήστο που προσπάθησε να το ορίσει).

Ανοικτό καταστατικό χρειάζεται για να πειραματιζόμαστε με τους κανονισμούς, χωρίς σφιχτές δομές, λιτό και χωρίς να ορίζει οργανωτικές δομές. Η οργάνωση και η διαδικασίες πρέπει να ρέουν (για να μην βαλτώσουν...).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό crisal » 06 Νοέμ 2012, 01:46

baskin έγραψε:Στο ξαναλέω, κανείς δεν μπορεί να μοντελοποιήσει την "άμεση" δημοκρατία (ακόμη περιμένω απάντηση από το Χρήστο που προσπάθησε να το ορίσει).

Ανοικτό καταστατικό χρειάζεται για να πειραματιζόμαστε με τους κανονισμούς, χωρίς σφιχτές δομές, λιτό και χωρίς να ορίζει οργανωτικές δομές. Η οργάνωση και η διαδικασίες πρέπει να ρέουν (για να μην βαλτώσουν...).



Μα Στρατο ακριβως εγραψα τι ειναι Αμεση Δημοκρατια σε εναν μη ψηφιακο κοσμο (αυτον που ζουμε δηλαδη)

Αμεση Δημοκρατια δεν είναι ρευστό, δεν ειναι μια πλατφορμα καπου. Ειναι κατι απτό.
Αμεση Δημοκρατία είναι να μπορει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΛΟΣ να ψηφισει και να εχει λόγο για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αφορα το κομμα.
Αμεση Δημοκρατια είναι να μπορει Οποιοδηποτε μελος να πάρει οποιαδηποτε θεση στο κομμα χωρις καμια απολυτως διακριση (πχ χωρις να μετραμε ποσα post εχει στο forum....)


Οταν μπορεσουμε να εχουμε και ψηφιακες πλατφορμες με αδιαβλητα συστηματα τοτε το συνεδριο θα μπορεσει να γινει και ηλέκτρονικα.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Νοέμ 2012, 01:58

Δεν απάντησες σε καμία ερώτηση μου.

Δεν υπάρχει άμεση δημοκρατία σε μη ψηφιακό κόσμο, γιατί πάντα αποκλείεις κάποιον λόγο φυσικών περιορισμών.

Το μόνο μέσο για να συμμετέχουν όλοι είναι τα ψηφιακά συστήματα. Αν δεν το καταλαβαίνεις απλά σκέψου πόσα μέλη έμειναν εκτός συνεδρίου για "φυσικούς" λόγους.

Δεν υπάρχει γιαλατζί "άμεση" δημοκρατία και γι' αυτό ούτε εσύ μπορείς να πεις τι είναι.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Τα αρνητικά του Συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό James » 06 Νοέμ 2012, 02:03

crisal έγραψε:Δηλαδη για να καταλαβω.

Αν ψηφιζαμε ολοι οπως θελετε εσεις τοτε ολα καλα.
Αν ψηφιζουμε ολοι αντιθετα απο αυτα που πιστευετε τοτε ολοι ειμαστε μαλακες.

Ειναι ετσι?

αν επιμένεις να μη καταλαβαίνεις , ΝΑΙ ετσι είναι.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες