ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό James » 04 Νοέμ 2012, 21:59

Νοιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω τα 60 περίπου μέλη που μου επέδειξαν με το να μη με ψηφίσουν, οτι το να πιστεύω και να στηρίζω τις βασικές αρχές του κόμματος των πειρατών δεν είναι αρκετό.
Καλή μας πορεία με το λαϊκισμό !!!
Και όσο γιά τους πειρατές που με στάυρωσαν, έχω να πώ ότι λυπάμαι που δε θα μπορέσω να υλοποίησω αυτά που πιστεύω .
Τελευταία επεξεργασία από 1 και James, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δημοσίευσηαπό kailor » 04 Νοέμ 2012, 22:25

Δημήτρη μην το βλέπεις έτσι. Άμα δεν έχουν καταλάβει πόσο έχει βοηθήσει και συμμετέχει ο καθένας δικό τους πρόβλημα. Μπορείς να βοηθήσεις πολύ είτε είσαι στην Δ.Ε. είτε όχι. Απλώς τόλμη θέλει και να προχωράς μπροστά.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δημοσίευσηαπό James » 04 Νοέμ 2012, 22:28

kailor έγραψε:Δημήτρη μην το βλέπεις έτσι. Άμα δεν έχουν καταλάβει πόσο έχει βοηθήσει και συμμετέχει ο καθένας δικό τους πρόβλημα. Μπορείς να βοηθήσεις πολύ είτε είσαι στην Δ.Ε. είτε όχι. Απλώς τόλμη θέλει και να προχωράς μπροστά.

Χρήστο μου, το θέμα δεν έχει να κάνει με αναγνώριση, είναι καθαρά πολιτικό.
Ας προετοιμαστούμε να γίνουμε συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δημοσίευσηαπό kailor » 04 Νοέμ 2012, 22:33

Dimitris Zappas έγραψε:
kailor έγραψε:Δημήτρη μην το βλέπεις έτσι. Άμα δεν έχουν καταλάβει πόσο έχει βοηθήσει και συμμετέχει ο καθένας δικό τους πρόβλημα. Μπορείς να βοηθήσεις πολύ είτε είσαι στην Δ.Ε. είτε όχι. Απλώς τόλμη θέλει και να προχωράς μπροστά.

Χρήστο μου, το θέμα δεν έχει να κάνει με αναγνώριση, είναι καθαρά πολιτικό.
Ας προετοιμαστούμε να γίνουμε συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ


Από εμάς τότε εξαρτάται να μην γίνουμε. Το ότι βγήκε η συγκεκριμένη Δ.Ε. κανονικά δεν πρέπει να κας επηρεάζει, και τον τελικό λόγο σε όλα να τον έχει το σώμα των μελών.

Άμα τότε δούμε ότι και η πλειοψηφία του σώματος των μελών έχει πρόβλημα τότε πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό agelos » 04 Νοέμ 2012, 22:39

η καινούργια ΔΕ στ πράξη θα φανεί. καλύ τυχη ζάππα και στα αλλα παιδιά φυσικά. τώρα δουλεια...
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 05 Νοέμ 2012, 00:02

δημητρη ειλικρινά δεν είχα διαβάσει καν αυτό που έγραψες όταν έγραψα κάποια πράγματα εδώ ----> http://www.pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?f=158&t=2477
δες λίγο ... συνιστώσα του σύριζα δεν ξέρω αλλά του ΚΚΕ μάλλον είμαστε.. ο ΣΥΡΙΖΑ προχώρησε πιο πάνω .. για αυτά που γράφω στο συγκεκριμένο τοπικ φυσικά και θα τα πούμε με όλους όπως έτσι όπως έγινε το καταστατικό θα υπάρχουν και οι συνεχόμενες ενστάσεις μου απέναντι σε μέλη της Δ.Ε

kailor Από εμάς τότε εξαρτάται να μην γίνουμε. Το ότι βγήκε η συγκεκριμένη Δ.Ε. κανονικά δεν πρέπει να κας επηρεάζει, και τον τελικό λόγο σε όλα να τον έχει το σώμα των μελών.


όχι όπως φάνηκε δεν εξαρτάτε από εμάς αλλά απο άλλους παράγοντες φίλε μου
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό mankasp » 05 Νοέμ 2012, 03:35

Εγώ ευχαριστώ όλα τα μέλη που στήριξαν και ψήφισαν θετικά τις προτάσεις μου και παράλληλα θέλω να ζητήσω συγνώμη αν κάποιες από αυτές που πέρασαν έχουν κάποια λάθη. Αν και είχα αναρτήσει τις προτάσεις μου από τις 16 Σεπτεμβρίου δεν επέμεινα και δεν ασχολήθηκα αρκετά ώστε να τις διαβάσουν και να τις βελτιώσουν και άλλα μέλη εκτός από 2-3.

Γενικά για το Συνέδριο το εν θερμώ συμπέρασμά μου είναι πως κάναμε ένα πάρα πολύ μεγάλο και σημαντικό βήμα, πως θα μάθουμε πολλά από τα λάθη μας και πως έχουμε πάρα μα πάρα πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε κάποιες κακίες συνήθειες-εμπόδια για τη δημιουργία του νέου λειτουργικού συστήματος που ευαγγελιζόμαστε.
Το δεύτερο συμπέρασμα μα μου είναι πόσο σημαντική είναι η ανάθεση ψήφου. Φάνηκε πόσο χρειάζεται όταν σύνεδροι ένιωθαν την ανάγκη πως πρέπει να ψηφίσουν για κάποιο θέμα που αφορά τις αρχές, θέμα που το θεωρούσαν σημαντικό αλλά δυσκολευόταν να αποφασίσουν τι να ψηφίσουν γιατί δεν γνώριζαν καλά το αντικείμενο. Προσωπικά, για πολλά θέματα χρησιμοποίησα την ανάθεση έμμεσα απλά αντιγράφοντας τη ψήφο εκείνου που θεωρούσα πως είναι πιο ενημερωμένος για κάποιο θέμα.

Υ.Γ. κλείνω τα μάτια και βλέπω πράσινο-κόκκινο παντού.
https://twitter.com/e_kastrinakis

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 05 Νοέμ 2012, 08:18

βασικα ειμαστε σε βρεφικη ηλικια και τα οποια λαθη ειναι φυσιολογικά και δεν υπαρχει περιπτωση να μην γινουν. εδω σε κομματα με ιστορια γινετε αυτο .. τωρα οσο αφορα τις προτασεις αν καποιος συνεδρος τις ειχε κανει σωστες η οχι θα το διξει το μελον . και αν ειναι λαθος θα τις αλλαξουμε στο επομενοπ συνεδριο αν οως ειναι σωστες θα μας κανουν καλο. αν δεν δοκιμασουμε δεν ξερουμε. το βασικο προβλημα ειναι αλλου και αυτο πρεπει να το πεταξουμε στην κυριολεξια εξω απο το κομμα , ακομη και αν αυτος ειναι ο ιδρυτης . . . αλλιως μας δινω το πολυ χωρις εκλογες ενδιαμεσα 2 χρονια ζωης και τραβηγμενα ειναι
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

Rainmaker

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 05 Νοέμ 2012, 09:38

mankasp έγραψε:Το δεύτερο συμπέρασμα μα μου είναι πόσο σημαντική είναι η ανάθεση ψήφου. Φάνηκε πόσο χρειάζεται όταν σύνεδροι ένιωθαν την ανάγκη πως πρέπει να ψηφίσουν για κάποιο θέμα που αφορά τις αρχές, θέμα που το θεωρούσαν σημαντικό αλλά δυσκολευόταν να αποφασίσουν τι να ψηφίσουν γιατί δεν γνώριζαν καλά το αντικείμενο. Προσωπικά, για πολλά θέματα χρησιμοποίησα την ανάθεση έμμεσα απλά αντιγράφοντας τη ψήφο εκείνου που θεωρούσα πως είναι πιο ενημερωμένος για κάποιο θέμα.


εγώ τώρα είναι που διαφωνώ τελείως στην ανάθεση, εδώ ψηφίζανε ''συντονισμένα'' κάποιοι που ήμασταν παρόντες σκέψου να μπει και η ανάθεση μετά θα κάνουν οτι γουστάρουν αλοίμονό μας.

Rainmaker

Re: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και άλλα......

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 05 Νοέμ 2012, 09:42

mankasp έγραψε:Γενικά για το Συνέδριο το εν θερμώ συμπέρασμά μου είναι πως κάναμε ένα πάρα πολύ μεγάλο και σημαντικό βήμα, πως θα μάθουμε πολλά από τα λάθη μας και πως έχουμε πάρα μα πάρα πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε κάποιες κακίες συνήθειες-εμπόδια για τη δημιουργία του νέου λειτουργικού συστήματος που ευαγγελιζόμαστε.
.


δεν υπάρχει νέο λειτουργικό σύστημα στο μυαλό κάποιων της διοικούσας επιτροπής εκτός τις τρεις βασικές αρχές που με κόπο μας τις ανέφεραν εγώ αντιλαμβάνομαι οτι όλες οι άλλες αρχές υπάρχουν για ψηφοφοθηρικούς λόγους.
την άμεση δημοκρατία που ευαγγελιζόμαστε (το νέο λειτουργικό συστημα) το καταψηφίσαμε σε όσες φορές παρουσιαστηκε εκτός μία (πως τους ξέφυγε ξαναλέω :mrgreen: ).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες