Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
hrsfpgyjrnptrd

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό hrsfpgyjrnptrd » 07 Σεπ 2012, 15:53

Έχει δίκιο ο Ανδριανός ρε Δημήτρη,
έχουμε ανάγκη τους ξένους πειρατές από θέματα εμπειρίας και συμμετοχής.

Αλλά και αν δεν είχαμε τι θα κάναμε? Τα λεφτά τους τα ζητήσαμε για να κάνουμε εκλογές, αν μας πούνε να έρθουν στο συνέδριο να μας δουνε (που μας είπαν κάποιοι ήδη) θα τους πούμε όχι?

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 07 Σεπ 2012, 16:52

Dimitris Zappas έγραψε:
Vassilis Perantzakis έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:Από την άλλη, προσωπικά δε θέλω να έρθει κανείς ξένος ή καλεσμένος το συνέδριο , δεδομένου ότι δε θα έχουμε και τη καλύτερη εικόνα.


Ήδη ξέρω πολλούς που θέλουν να έρθουν. Από θέμα οργάνωσης τώρα, δεν μας επηρεάζουν. Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.

Βασίλη όταν λες οτι ξέρεις πολλούς τί εννοείς ? φίλους και γνωστούς Έλληνες η ξένους ?


Εννοώ ότι πολλά άτομα που γνωρίζω μου έχουν εκφράσει το ενδιαφέρον τους για να έρθουν να παρακολουθήσουν.

Dimitris Zappas έγραψε:Επίσης το "ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε" είναι ευχολόγιο και δεν είδα να προσφέρεσαι να βοηθήσεις στο συγκεκριμένο κομμάτι.


Αν μπορέσω, φυσικά και θα βοηθήσω. Αυτό ακριβώς εννοώ. Δεν βλέπω το λόγο να γίνεσαι επιθετικός Δημήτρη. Προσφέρουν όσοι μπορούν ανάλογα με το πόσο μπορούν.

Αυτό που λέω είναι ότι οι επισκέπτες δεν επηρεάζουν την λειτουργία ενός συνεδρίου καθώς ο ρόλος τους είναι πολύ μικρός. Στην οργάνωση απλά πρέπει να λάβουμε υπόψη θέματα όπως ευκαιρίες παρέμβασης και το που θα καθίσουν.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό James » 07 Σεπ 2012, 20:31

Βασίλη μου, δεν ήμουν επιθετικός, συγνώμη αν το έλαβες έτσι,
Ουσιαστικά μιλάω γιά ξένους επισκέπτες και ότι δεν έχουμε δυνατότητα να ασχολούμαστε με τέτοιες πολυτέλειες
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

keadas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Μάιος 2012, 01:06

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό keadas » 07 Σεπ 2012, 21:12

Η συνεργασια μας με ξενους πειρατες θεωρω πως θα πρεπει να ειναι προτεραιοτητα.Δυστυχως δεν βρισκομαι στην πρωτευουσα.Αν μπορω να βοηθησω με καποιον αλλο τροπο?

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 08 Σεπ 2012, 17:56

Μου διαφεύγει κάτι ίσως, αλλά δεν βλέπω τι ειδική μεταχείριση χρειάζονται οι ξένοι επισκέπτες. Νομίζω αρκεί μια σελίδα στο wiki στα αγγλικά με την ημερομηνία, ώρα και τόπο του συνεδρίου, και μετά... όποιος θέλει κλείνει αεροπλάνο και ξενοδοχείο και έρχεται! Ακριβώς ότι θα κάνω και εγώ δηλαδή πάνω κάτω. Δεν νομίζω ότι θέλουν κάτι παραπάνω πέρα από την καλή μας πρόθεση να τους δεχτούμε, ούτως η άλλως θα το ξέρουν πολύ καλά από μόνοι τους ότι το συνέδριο θα είναι στα Ελληνικά!

(Δηλαδή αν εμείς πηγαίναμε σε συνέδριο των πειρατών της Κροατίας, τι προσδοκίες θα είχαμε;)

Από εκεί και πέρα, μετά το πέρας του συνεδρίου φαντάζομαι ότι θα μείνουμε λιγότεροι και λίγο πολύ θα καταλήξουμε σε mode κουβέντας ή για καφέ κάπου... Ένα τέτοιο informal & social περιβάλλον είναι κατά την άποψη μου ο καλύτερος τρόπος να αξιοποιήσουμε πειρατικά τους επισκέπτες μας με τις δυνατότητες που έχουμε σήμερα. Σε μερικά χρόνια από τώρα το συζητάμε να τους έχουμε και διερμηνείς και συνοδούς άμα θέλετε...
Verba volant, scripta manent

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 10 Σεπ 2012, 10:17

Dimitris Zappas έγραψε:Ουσιαστικά μιλάω γιά ξένους επισκέπτες και ότι δεν έχουμε δυνατότητα να ασχολούμαστε με τέτοιες πολυτέλειες


Δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε πριν βγάλουμε το πρόγραμμα για το συνέδριο. Απλά θεωρώ ότι θα ήταν καλό να έχουμε την δυνατότητα να προσελκύσουμε νέα μέλη στο συνέδριο (με την λήξη του). Αυτό γίνεται μόνο αν δεχόμαστε και μη μέλη στο συνέδριο.

Όπως γράφει και ο tvelocity δεν χρειάζεται να προβλέψουμε κάτι ιδιαίτερο για τους επισκέπτες.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 10 Σεπ 2012, 14:02

tvelocity έγραψε:... Ένα τέτοιο informal & social περιβάλλον είναι κατά την άποψη μου ο καλύτερος τρόπος να αξιοποιήσουμε πειρατικά τους επισκέπτες μας με τις δυνατότητες που έχουμε σήμερα. Σε μερικά χρόνια από τώρα το συζητάμε να τους έχουμε και διερμηνείς και συνοδούς άμα θέλετε...

Μια και συζητάμε κάτι σχετικό αν κατάλαβα καλά, μήπως (λέω μήπως) θα ήταν δυνατό όταν χρησιμοποιείς (όχι μόνον εσύ αλλά και όσοι άλλοι το κάνουν) αγγλικούς όρους να παραθέτεις έστω σε παρένθεση την μετάφρασή τους, για να μπορούμε και όσοι είμαστε λίγο ... πίσω στα αγγλικά να παρακολουθούμε τις συζητήσεις και να συμμετέχουμε; Εκτός βέβαια αν γινόμαστε πολύ φορτικοί, οπότε άστο δεν πειράζει. Μπορεί στο μέλλον να εισηγηθούμε να φτιαχτεί κανένα φόρουμ για μη αγγλομαθείς ή και για ορεσίβιους.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 10 Σεπ 2012, 14:50

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:
tvelocity έγραψε:... Ένα τέτοιο informal & social περιβάλλον είναι κατά την άποψη μου ο καλύτερος τρόπος να αξιοποιήσουμε πειρατικά τους επισκέπτες μας με τις δυνατότητες που έχουμε σήμερα. Σε μερικά χρόνια από τώρα το συζητάμε να τους έχουμε και διερμηνείς και συνοδούς άμα θέλετε...

Μια και συζητάμε κάτι σχετικό αν κατάλαβα καλά, μήπως (λέω μήπως) θα ήταν δυνατό όταν χρησιμοποιείς (όχι μόνον εσύ αλλά και όσοι άλλοι το κάνουν) αγγλικούς όρους να παραθέτεις έστω σε παρένθεση την μετάφρασή τους, για να μπορούμε και όσοι είμαστε λίγο ... πίσω στα αγγλικά να παρακολουθούμε τις συζητήσεις και να συμμετέχουμε; Εκτός βέβαια αν γινόμαστε πολύ φορτικοί, οπότε άστο δεν πειράζει. Μπορεί στο μέλλον να εισηγηθούμε να φτιαχτεί κανένα φόρουμ για μη αγγλομαθείς ή και για ορεσίβιους.


Δεκτή η παρατήρηση. Informal & social περιβάλλον = μη επίσημο (άτυπο), και κοινωνικό περιβάλλον.
Verba volant, scripta manent

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 10 Σεπ 2012, 19:59

Z53 έγραψε:Το Προεδρείο είναι θετικό στην παρουσία ξένων επισκεπτών στο Συνέδρειο, με την επισήμανση ότι :
1. Είναι αδύνατον να καλύψουμε τα έξοδά τους, οπότε δεν μπορούμε να καλέσουμε υπό τύπο “πρόσκλησης”. Μπορούμε όμως, αν οργανωθεί μια “ομάδα υποδοχής”, να ανακοινώσουμε το Συνέδριο στα Πειρατικά κόμματα, και να αναφέρουμε ότι όποιος θέλει να παρακολουθήσει το Συνέδριο, να έρθει σε επαφή με .......
2. Η “ομάδα υποδοχής” θα πρέπει να δημιουργηθεί από εθελοντές και να λειτουργήσει αυτόνομα, με έναν υπεύθυνο, που θα είναι σε διαρκή επαφή με το Προεδρείο.
3. Για την παρακολούθηση των εργασιών θα πρέπει η ίδια ομάδα να εξασφαλίσει εθελοντές-μεταφραστές, αλλιώς δεν έχει νόημα. Θέμα παράλληλης μετάφρασης δεν τίθεται λόγω κόστους.

Γενικά το Προεδρείο είναι ανοιχτό σε ιδέες για οργανωτικά και άλλα θέματα γιά και περί το Συνέδρειο, αρκεί να συνοδεύονται από μιά εκτίμηση του κόστους και ένα ρεαλιστικό πλάνο κάλυψής του.

Το Προεδρείο του Συνεδρίου


Για να πάψει κάθε απορία:
Το πιο πάνω κείμενο είναι απόλυτα ξεκάθαρο και έχει την σύμφωνη γνώμη της Οργανωτικής Επιτροπής!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Ξενοι επισκεπτες στο συνεδριο

Δημοσίευσηαπό adrian » 10 Σεπ 2012, 20:09

λοιπον..
υπαρχουν 2 επιλογες που μπορουμε να ακολουθησουμε για την προσκληση ξενων

1) αμεση προσκληση, χωρις να ξερουμε ακομα που ακριβως θα γινει το συνεδριο, για να μαζεψουμε δηλωσεις ενδιαφεροντος και να μπορεσουν οι ενδιαφερομενοι να κλεισουν νωρις εισιτηρια
2) να περιμενουμε τουλαχιστον μεχρι να ορισικοποιηθει το μερος και ενας βασικος σκελετος/προγραμμα για τις 2 ημερες, και τοτε να φυγει ολοκληρωμενη προταση

μια μεση λυση στα 2 ειναι η σελιδα στο wiki, που επιχειρησα να φτιαξω, ωστε ναι μεν να φυγει η προσκληση γρηγορα, και για οτιδηποτε νεοτερο, να υπαρχει πληροφορηση μεσω του wiki.

αποψεις?
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες