Το όραμα του Κόμματος

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 11 Ιούλ 2012, 17:24

Για ποια "οράματα" μιλάμε;
Εδώ έχουμε πρόβλημα με τον αριθμό των "χαρακτήρων"!!!!!
Ήμαρτον!!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό chprokop » 29 Ιούλ 2012, 13:14

Πάντως βλέπω ότι η ιδεα ειχε καλα αποτελεσματα.

Το focus στην ειδική θεματολογια (ελευθερια της εκφρασης, ελευθερη τεχνολογια, ελευθερη διακινηση των ιδεων)
ειναι πετυχημενο.

Βασισμενο στην φιλελευθερη παραδοση των Διαφωτιστών, νομιζω οτι συγκεντρωνει την προτιμηση της πλειοψηφιας του κοσμου.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Αύγ 2012, 23:48

Φανταστείτε έναν κόσμο που η κοινωνία οδηγείται από την ελευθερία πρόσβασης και επιρροής του κάθε ανθρώπου στη γνώση και τα δρώμενα και όχι από τη συγκέντρωση πλούτου, ισχύος και πνευματικών ή φυσικών δικαιωμάτων. Αυτή είναι η δέσμευσή μας.


By manos_
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 12 Αύγ 2012, 14:00

Έγινα πειρατής γιατι:
Ονειρεύομαι μία Ελλάδα όπου θα υπάρχει η ταυτόχρονη στον χώρο και στον χρόνο κατάλληλη οικονομική, κοινωνική, πολιτική, πολιτισμική και τεχνική / τεχνολογική ανάπτυξη, η οποία θα πρέπει να τελείται πάντα σε διαλεκτική αρμονία και με σεβασμό στον άνθρωπο και το φυσικό και πολιτισμικό του περιβάλλον, μέσα στο οποίο αυτός εντάσσεται ειρηνικά και δημιουργικά, ως οργανικό και αναπόσπαστο μέρος του και όχι ως κυρίαρχος, ιδιοκτήτης ή εκμεταλλευτής του
Ονειρεύομαι μία κοινωνία «στην οποία χαίρεται κανείς να ζει», ανεξαρτήτως ηλικίας, φύλου, εθνικότητας και κοινωνικής τάξης στην οποία ανήκει, όπου μπορεί να απολαύσει όλα τα συστατικά της στοιχεία: το οικονομικό, το κοινωνικό, το πολιτικό, το πολιτισμικό, το τεχνικό και το τεχνολογικό.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Rainmaker

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 16 Αύγ 2012, 09:46

΄΄Το όραμα του Κόμματος΄΄ καλά τι σας κάνει να πιστεύετε οτι το κόμμα που δημιουργήσαμε διαφέρει από τα άλλα κόμματα.
όλες τις θέσεις - αρχές που έχουμε λίγο ή πολύ τις υποστηρίζουν οι περισότεροι : διαφάνεια ποιο κομμα δεν συμφωνεί
ταχεία απονομή δικαιοσύνης το ίδιο .... και όλες οι αρχές μας πανω κάτω συμφωνούν οι περισότεροι ακόμα και κάποιες που θα μπορούσαν να διαφωνούν δεν έχουμε συγκεκριμένες προτάσεις πχ τροποποίηση της νομοθεσίας περί “Πνευματικής Ιδιοκτησίας” φαντάζομαι οτι εννοούμε σαν τροποποίηση να ανήκουν τα δικαιώματα για 1.000 χρόνια το ίδιο συμβαίνει και με την τροποποίηση της Νομοθεσίας για τις πατέντες άλλα χίλια χρόνια, οπότε και μ αυτές τις αρχές μάλλον συμφωνούν τα υπόλοιπα κόμματα ή μπορεί και να έχουν και καλύτερες προτάσεις

στη συνέχεια πλήρη ελευθερία του λόγου ποιο κόμμα διαφωνεί?
το ίδιο και με Την αποτροπή κάθε είδους Λογοκρισίας στο Διαδίκτυο το ίδιο συμβαίνει μ ολες τις αρχές μας εκτός μίας

της ΑΜΕΣΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ το μόνο που μας κάνει να διαφέρουμε από όλα τα άλλα κόμματα είναι η ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ άρα όταν μιλάμε για όραμα δεν μπορεί να είναι άλλο από την εγκαθίδρυση της ΑΜΕΣΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ. όλα τ άλλα τα ακούω, σαν να ακούω, συζητήσεις μεταξύ μελών του ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ,...κλπ.
Περιμένω να δω από τους συνΠειρατές κινήσεις προς την κατευθυνση της ΑΜΕΣΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ μεχρι στιγμής έχω αμφιβολίες για το κοινό όραμα του Κόμματος αναμένω ενόψει συνεδρίου...

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 19 Αύγ 2012, 21:48

:D :D
πρωτα απο ολα θα πρεπει να εχουμε οραμα να μην τρογωμαστε μεταξυ μας. αν καπιοι ξεπερασουν αυτο καλα θα πατε παιδια
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

djlk
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 21:29

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό djlk » 22 Αύγ 2012, 14:41

Το όραμα του κόμματος
Το «όραμα του κόμματος» όρος αδόκιμος κατά την ταπεινή μου άποψη γιατί βαρέθηκα να ακούω εδώ και τριάντα οχτώ χρόνια για οράματα, στόχους και ιδεατές καταστάσεις που ποτέ δεν πραγματοποιούνται και παραμένουν για πάντα κενό γράμμα. Έγινα πειρατής γιατί άκουσα τη μαγική φράση: Άμεση Δημοκρατία. Θέλω επιτέλους να πάψω να ακούω υποσχέσεις που ποτέ δεν εκπληρώνονται και για θυσίες που πρέπει να κάνω πάντα εγώ και να καρπόνονται πάντα οι «ημέτεροι». Γιατί άμεση δημοκρατία σημαίνει συμμετέχω στη λήψη των αποφάσεων, προτείνω λύσεις στα προβλήματα αλλά και παίρνω την ευθύνη για τυχόν λάθος επιλογές και δεν πληρώνω τα λάθη των άλλων οι οποίοι έρχονται κάθε 4 χρόνια να μου ζητήσουν άφεση αμαρτιών και να μου ξαναυποσχεθούν πράγματα που ποτέ δεν πρόκειται να δω να υλοποιούνται. Καλώ λοιπόν όσες και όσους ασπάζονται την ιδέα αυτή να συμμετέχουν στη μεγάλη προσπάθεια του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας για να δείξουμε σε όλο τον κόσμο ότι η άμεση δημοκρατία μπορεί να επανέλθει στη χώρα που τη γέννησε.
(Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.
John F. Kennedy)
Κύρου Ηλίας

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 22 Αύγ 2012, 21:26

djlk ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ ... για να τηρηθούν όμως πρέπει να αλλάξουμε κάπως ιδεολογία. η ιδεολογία είμαι πειρατής και πυροβολώ το κάθε τι , είναι πολύ κακή και έχει ξενερώσει τους πάντες μας εδώ μέσα , κατά πόσον να γίνουμε κυβερνών κόμμα. θα γίνει της ποπης.. δεν ξέρω αν θα φτιάξουμε βασει ιδεολογιών μας ένα κράτος η θα το διαλύσουμε τελείως με τα ως τώρα δεδομένα , μιας και οι καλοθελητές της κακοπιστίας και του τουφεκισμού υπερτέρησαν εδώ μέσα , σε σχέση από τους καλοθελητές του να προχωρήσουμε . .
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

djlk
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μαρ 2012, 21:29

Re: Το όραμα του Κόμματος

Δημοσίευσηαπό djlk » 23 Αύγ 2012, 12:38

Φίλε Θόδωρε πιστεύω ότι αν θέλουμε να λεγόμαστε πειρατές πρέπει να ξεπεράσουμε τις λογικές τύπου ΣΥΡΙΖΑ καθώς και κάθε άλλη παλαιοκομματική λογική που οδήγησε την πατρίδα μας στο χείλος του γκρεμού αλλοιώς ας πάει ο καθένας από εμάς να γραφεί μέλος στα γνωστά κόμματα και να αφήσουμε το πειρατικό να το κυβερνήσουν αυτοί που θέλουν και μπορούν και επιτέλους πρέπει κάποτε να μάθουμε να βάζουμε το συλλογικό συμφέρον πάνω από το ατομικό αν θέλουμε να ελπίζουμε ότι αυτή η χώρα θα έχει μέλλον.
(Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.
John F. Kennedy)
Κύρου Ηλίας


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες