e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
Rainmaker

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 27 Ιουν 2012, 01:03

-mesitiko- έγραψε:Δεν πρεπει καποιοι που ξερουν τα νεα εργαλεια να διδαξουν και τους αμαθεις ? οι φιλοι που ξερω στην Κορινθια ειναι λιγο ασχετοι με υπολογιστες,θελουν να μαθουν αλλα ποιος θα μας δειξει ? Ξερουμε τα βασικα μονο.
Ειμαστε ολοι 45-50 ετων(ο πυρηνας που εχουμε δημιουργησει) και ολοι ανεργοι εκτος απο εμενα.Δεν μπορουμε να πληρωσουμε καποιον να μας "δειξει",ιδιωτη ή σχολη,αρα δεν μπορουμε να συμμετεχουμε στις e-προσυνεδριακες συζητησεις μεσω υπολογιστη,θα διαβαζουμε τις απομαγνητοφωνησεις και θα ερθουμε με τις προτασεις που πιθανον να εχουμε στο συνεδριο.
:geek: Μπορει καποιος πειρατης με την φυσικη του παρουσια να διαθεσει 2 ωρες να μας δειξει λιγα πραγματα ?
Υ.Γ.Κερναμε τις μπυρες,το φαγητο του και την παρεα μας,μια ωρα απο την Αθηνα ειμαστε.

Ελπίζω να βοηθήσει αυτη η διεύθυνση:

https://www.pirateparty.gr/wiki/index.p ... E%B5%CF%82

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 27 Ιουν 2012, 11:16

edit απο mod: (ξεχασες το λινκ) http://www.pirateparty.gr/mumble-windows/


Ένα μυαλό χειμώνα - καλοκαίρι!!! Ευχαριστώ mod ;) ;) ;)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό James » 28 Ιουν 2012, 01:51

Πολύ ενθουσιασμό βλέπω, μήπως ξεχνάτε ότι πριν τις εκλογές του Μαίου όλες οι επιτροπές και οι ομάδες έκαναν άπειρες τηλεδιασκέψεις; Τι έγινε ;
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: NR 3e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 11 Ιούλ 2012, 01:47

Φίλοι Πειρατές muble-άδες,
Η ανακοίνωση για το 3ο e-συνέδριο.

Ημερομηνία/Τόπος/Χρόνος: Κυριακή 15/07/2012, Muble Συνδιάσκεψη, 9:30μμ.

Οργάνωση: Θα καθοριστούν (δια βοής) οι Συντονιστές από τους παρευρισκόμενους: 1) Γενικός Συντονιστής, 2) Συντονιστής για το Βήμα και 3) Γραμματέας

Πρόγραμμα:

Έναρξη 9:30μμ

Μέχρι τις 10:00μμ προσέλευση, καθορισμός συντονιστών, καθορισμός ατζέντας και λοιπές διευθετήσεις

10:00μμ έναρξη συνδιάσκεψης πάνω στα θέματα

11:00μμ Λήξη συνδιάσκεψης ή όπως αποφασίσουν οι συμμετέχοντες για συνέχεια (παράταση)

Ειδική σημείωση: Η ατζέντα των θεμάτων που θα τεθούν προς συζήτηση στο 3ο e-Συνέδριο θα προκύψει από την προεργασία που θα γίνει στις 9:30μμ. με 10:00μμ. Σημειώνω ότι τα Πρακτικά και οι ηχογραφήσεις του 1ου & 2ου e-συνεδρίου έχουν ανακοινωθεί.

Παρακαλούνται όσοι ενδιαφέρονται να θέσουν θέματα στην ατζέντα προς συζήτηση και τα έχουν έτοιμα από πριν να μου τα στείλουν (snibisim@gmail.com) για να τα θέσω επί της ατζέντας, άλλως μπορούν να τα θέσουν κατά την διάρκεια της προετοιμασίας όπως αναφέρθηκα προηγουμένως.

Αναφέρω μόνο, τα Θέματα & τις προτάσεις που βγήκαν από το 1ο και 2ο e-Συνέδριο. Επιγραμματικά αυτά είναι:

- Αλλαγές στο καταστατικό

- Προτάσεις που θα πρέπει να ψηφιστούν

- Παρουσίαση (τελικών) προτάσεων από τις Επιτροπές Εργασίας

- Θέσεις που θα πρέπει να ψηφιστούν

- Οργανωτικά θέματα του κόμματος (πχ. όταν έχουμε εκλογές, τι γίνεται, ποιος ενεργεί, ποιος καλεί, ποιος πάει που, τι λένε)

- Τροποποίηση κάποιων θέσεων, ουσιαστικά η γραμμή πλεύσης του κόμματος

- Μανιφέστο του κόμματος

- Παρουσίαση θέσεων και προτάσεων διακυβέρνησης

- Άμεσοι στόχοι για τους επόμενους μήνες

- Εκλογή της νέας ΔΕ

- Προτεινόμενα βασικά θέματα για το 1ο Συνέδριο: Εργασία, Υγεία, Παιδεία

Και

- Οργανωτική επιτροπή Συνεδρίου

- Συντονιστική επιτροπή Συνεδρίου

- Τόπος Συνεδρίου

- Χώρος Συνεδρίου

- Κόστος Συνεδρίου και οικονομική συμμετοχή μελών

- Πρόγραμμα Συνεδρίου

- Δηλώσεις συμμετοχής και Τέλη συμμετοχής (προ συνεδρίου), Κάρτες μελών και νέων μελών και Κάρτες μη-μελών (Παρατηρητές, προσκεκλημένοι κτλ.)

- Αναμετάδοση Συνεδρίου (εικόνα και ήχος)

- Τρόπος Παρακολούθησης, Συμμετοχής και Ψηφοφορίας (παρόντων μελών και των μελών εξ αποστάσεως που θα αδυνατούν να παραστούν), Πλατφόρμα ψηφοφορίας για τους εξ αποστάσεως συμμετέχοντες

- Προτάσεις και ψηφοφορία από/για τους Αντιπροσώπους των Περιφερειακών Ομάδων, Τοπικών Γραφείων, Περιφερειακών Ομάδων (εκτός Αθήνας & Θεσσαλονίκης)

- Δυνατότητα τηλεδιάσκεψης παράλληλα με την διεξαγωγή του συνεδρίου

- Συμμετοχή των μελών, των νέων μελών, των μη-μελών, των δημοσιογράφων, των προσκεκλημένων, άλλα κόμματα, θεσμικοί κοινοβουλευτικοί παράγοντες και των λοιπών

Θα θέλαμε να είστε όλοι εκεί,



Πειρατικά και Muble-άτα :)

muble#talkers

(ομάδα πρωτοβουλίας για τα e-Συνέδρια στο Muble)


https://www.facebook.com/events/390037267724688/
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό baskin » 11 Ιούλ 2012, 13:24

Θα κάνω μία ερώτηση κι ας ακουστεί άσχημη. Γιατί κάθε φορά συζητιούνται τα ίδια θέματα και δεν προκύπτει κάποια πρόταση για διαβούλευση;

Μήπως να συζητηθεί ΜΟΝΟ ένα θέμα και να βγει συγκεκριμένη πρόταση προς τα μέλη; (Λέω εγώ).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Κομπειλάδας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4128
Εγγραφή: 19 Φεβ 2012, 16:58
Τοποθεσία: Σουρωτή, Βασιλικά, Θέρμης
Επικοινωνία:

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό Κομπειλάδας » 11 Ιούλ 2012, 15:29

Τα θέματα τοποθετήθηκαν καθαρά για υπενθυμιστούς λόγους, η ατζέντα θα προκύψει από τα προσυνεδριακά θέματα που θα μου αποσταλούν ή/και κατά την διάρκεια του εισαγωγικού 30λέπτου προετοιμασίας. Θεωρώ την άποψη του baskin ορθή και εγώ προσωπικά θα την λάβω σοβαρότα υποψή και θα την προετείνω και εκεί.
Δηλ. ένα θέμα -> διεξοδική συζήτηση -> κατασταλαγμένη πρόταση/θέμα -> για τα περαιτέρω (πχ. lqfb).
επόμενο θέμα κοκ.

Και για να μας δικαιολογήσω και λίγο... :oops:
Μαθαίνουμε, το 1ο e-συνέδριο ήταν δοκιμαστικό, το 2ο e-συνέδριο ήταν λίγο πιο αποδοτικό... το 3ο e-συνέδριο ευλπιστώ ότι "έχει δέσει πια, το γλυκό" και θα βγει/λειτουργήσει πιο σωστά.

Tnks, Στράτο
:)
здравствуйте

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 13 Ιούλ 2012, 17:26

baskin έγραψε:Θα κάνω μία ερώτηση κι ας ακουστεί άσχημη. Γιατί κάθε φορά συζητιούνται τα ίδια θέματα και δεν προκύπτει κάποια πρόταση για διαβούλευση;

Μήπως να συζητηθεί ΜΟΝΟ ένα θέμα και να βγει συγκεκριμένη πρόταση προς τα μέλη; (Λέω εγώ).


Ποιος το λέει αυτό;
Εγώ προσωπικά, είδα αποτέλεσμα!!!!
....... Εκ των υστέρων, η πρότασή σου για "εξειδικεύσεις" προκειμένου να υπάρχει "κουμάντο", σεβαστή (Έχεις δίκιο).
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Ιούλ 2012, 18:23

laskaris_vasilis έγραψε:Εγώ προσωπικά, είδα αποτέλεσμα!!!!


Που είναι;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό kailor » 13 Ιούλ 2012, 18:26

baskin έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Εγώ προσωπικά, είδα αποτέλεσμα!!!!


Που είναι;


Baskin μπήκες σε κανένα e-συνέδριο και δεν το θυμάμαι?

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Ιούλ 2012, 18:30

kailor έγραψε:Baskin μπήκες σε κανένα e-συνέδριο και δεν το θυμάμαι?


Τι σχέση έχει αυτό με την παραγωγή έργου; Κάποιο αποτέλεσμα δεν είδα, εξ' ου και η πρόταση μου για μονοθεματικά συνέδρια, ώστε να προκύπτουν ολοκληρωμένες προτάσεις προς διαβούλευση και ψήφιση.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες