e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Ιούλ 2012, 18:30

kailor έγραψε:Baskin μπήκες σε κανένα e-συνέδριο και δεν το θυμάμαι?


Τι σχέση έχει αυτό με την παραγωγή έργου; Κάποιο αποτέλεσμα δεν είδα, εξ' ου και η πρόταση μου για μονοθεματικά συνέδρια, ώστε να προκύπτουν ολοκληρωμένες προτάσεις προς διαβούλευση και ψήφιση.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

kailor
Δημοσιεύσεις: 2464
Εγγραφή: 28 Ιαν 2012, 13:02

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό kailor » 13 Ιούλ 2012, 18:34

baskin έγραψε:
kailor έγραψε:Baskin μπήκες σε κανένα e-συνέδριο και δεν το θυμάμαι?


Τι σχέση έχει αυτό με την παραγωγή έργου; Κάποιο αποτέλεσμα δεν είδα, εξ' ου και η πρόταση μου για μονοθεματικά συνέδρια, ώστε να προκύπτουν ολοκληρωμένες προτάσεις προς διαβούλευση και ψήφιση.


Τότε μιλάς χωρίς να ξέρεις. Έχουν ακουστεί πάρα πολύ καλές προτάσεις και σχόλια για μερικά πράγματα. Κάνε τον κόπο και αφιέρωσε χρόνο την κυριακή να μπείς στο 3ο e-συνέδριο.

Και μετά μπορείς να καταδικάσεις ότι θές.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Ιούλ 2012, 18:39

Τι να ξέρω ρε kailor;;; Έχει βγει κάποιο κείμενο, πρότασης;;; Από όλα τα θέματα που αναφέρονται στην λίστα, έχει παραχθεί κάτι κι αν ναι που είναι;

Ρωτάω κάτι δύσκολο;

Αν είστε μέσα μετά τις 02:00, θα έχω χρόνο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 13 Ιούλ 2012, 18:39

baskin έγραψε:
kailor έγραψε:Baskin μπήκες σε κανένα e-συνέδριο και δεν το θυμάμαι?


Τι σχέση έχει αυτό με την παραγωγή έργου; Κάποιο αποτέλεσμα δεν είδα, εξ' ου και η πρόταση μου για μονοθεματικά συνέδρια, ώστε να προκύπτουν ολοκληρωμένες προτάσεις προς διαβούλευση και ψήφιση.


Δεν είναι ανάγκη να γίνονται αποκλειστικά μονοθεματικά. Τι προτείνω.

Να ανοίγει Νέο Θέμα στο Liquid. Να μπαίνουν όλα τα θέματα και να ψηφίζονται. Το liquid δίνει τη δυνατότητα να ορίζει ο καθένας σειρά προτεραιότητας. Οταν λήξει η ψηφοφορία θα γνωρίζουμε ποιό θέμα είναι σημαντικότερο, πιο δευτερο κτλ.

Γίνεται η e-συνεδριαση και ξέκινάει από το σημαντικότερο θέμα και συνεχίζει μέχρι να τελειώσει ο χρόνος, όχι τα θέματα.

Φυσικά μη ξεχνάμε ότι οποιοδήποτε αποτέλεσμα μιας τέτοιας συνεδρίασης είναι αποτέλεσμα μόνο αυτών που συμμετέχουν, αν βγάλουν κάτι καλό ας το ανακοινώσουν κάπου στο φόρουμ ή το κουμπάσο να το δουν και οι άλλοι μετά για να πάρει το δρόμο του.
https://twitter.com/e_kastrinakis

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Ιούλ 2012, 18:41

mankasp έγραψε:Φυσικά μη ξεχνάμε ότι οποιοδήποτε αποτέλεσμα μιας τέτοιας συνεδρίασης είναι αποτέλεσμα μόνο αυτών που συμμετέχουν, αν βγάλουν κάτι καλό ας το ανακοινώσουν κάπου στο φόρουμ ή το κουμπάσο να το δουν και οι άλλοι μετά για να πάρει το δρόμο του.


Αυτό ρωτάω τόση ώρα, αλλά ο kailor λέει ότι του κατέβει.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ Ε-ΣΥΝΕΔΡΙΑ (αν έχουν προκύψει).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό mankasp » 13 Ιούλ 2012, 19:04

Ας γίνουν μερικά ακόμα τέτοια e-συνέδρια (εγώ ήμουν στο δεύτερο), εξάλλου δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια δοκιμή του χώρου εργασίας Mumble αφού σε κάποιους αρέσει να δουλεύουν εκεί, όπως άλλοι προτιμούν το γραφείο και άλλη τη βεράντα. Το αποτέλεσμα θα είναι να αρχίσουν να βγαίνουν ουσιαστικές αξιοποιήσιμες προτάσεις ή να μην βγαίνουν προτάσεις και απλά να ανταλλάσσονται απόψεις.

Πάντως, επειδή τελικά αρέσει σε κάποιους να μιλούν και όχι να γράφουν ή κάποιοι το βρίσκουν πιο φιλικό, αυτό που μπορούμε να καθιερώσουμε, αντί για e-συνεδριάσεις είναι μονοθεματικά events όπως λέει και ο baskin σαν τα παρακάτω:

Τετάρτη 11/08/2012 η Ομάδα ΙΤ θα βρίσκεται στο Mumble για να δεχθεί τις ερωτήσεις σας, τους προβληματισμούς και τις προτάσεις σας... για να βοηθήσετε στην οργάνωση του χρόνου παρακαλώ θέστε τα θέματα που θέλετε να συζητήσουμε εδω (λινκ)

Παρασκευή 12/09/2012 η ΔΕ θα βρίσκεται στο Mumble ......

Σάββατο 30/12/2012, ορθή χρήση του liquid.....

κτλ...

Κάθε όργανο/ομάδα/επιτροπή μπορεί να κάνει τέτοιες εκδηλώσεις. Πιθανό κέρδος από αυτά, φαντάζομαι κάτι θα βγει, δεν έχουμε παρά να το δοκιμάσουμε
https://twitter.com/e_kastrinakis

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: e-Συνεδρίαση (muble#talkers)

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Ιούλ 2012, 19:08

Αυτό είναι μια καλή ιδέα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες