Πρώτο συνέδριο;

Συζήτηση για το 1ο Συνέδριο του ΠΕΙΡ.
adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό adrian » 18 Ιουν 2012, 17:25

προφανως δεν εχετε παιξει παιχνιδια με achievements

http://armorgames.com/play/2893/achievement-unlocked
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό pav » 18 Ιουν 2012, 17:53

pappasadrian έγραψε:προφανως δεν εχετε παιξει παιχνιδια με achievements

http://armorgames.com/play/2893/achievement-unlocked

Όοοοοοοχι... αυτό με τον ελέφαντα είναι; Βλακεία... αλλά το έπαιξα για να πάρω κάποιο "badge" στο Kongregate! :mrgreen:

Phoebus
Δημοσιεύσεις: 770
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:31
Τοποθεσία: Ναύπακτος
Επικοινωνία:

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό Phoebus » 18 Ιουν 2012, 18:03

Εντάξει, μια ανοικτή ιδέα είναι, να ενσωματώσουμε πράγματα απο την εκπαίδευση και τον εθιστικό κόσμο των παιχνιδιών σε κάτι που πρέπει να γίνει και πρέπει να παραμείνει ενδιαφέρον και προσεγγιστικό προς όλους -- η συμμετοχή στα κοινά. Μάλλον ανήκει σε δικό του νήμα κάποια στιγμή οταν το προσδιορίσω καλύτερα.
Φοίβος Γιαννόπουλος. Ένας ακόμη κρίκος στην ανθρώπινη αλυσίδα. http://phoebusg.com/

Κώστας Χαμπίπης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 22 Απρ 2012, 18:27
Τοποθεσία: Σίκινος (Κυκλάδες)
Επικοινωνία:

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό Κώστας Χαμπίπης » 18 Ιουν 2012, 18:56

Αγαπητοί μου φίλοι και φίλες, μέλη του κόμματος πειρατών Ελλάδας,
Οι εκλογές τέλειωσαν, οι αναλύσεις του αποτελέσματος θα βοηθήσουν μόνο σε απλά πρακτικά θέματα οργανωτικού περιεχομένου και όχι τόσο ιδεολογικού.
Το μεγάλο ζήτημα για το κόμμα μας είναι τώρα το συνέδριο.
Είμαι υπέρ της άποψης να γίνει.

Χαιρετίσματα από την Πειρατική Σίκινο.....

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 18 Ιουν 2012, 18:58

Νομιζω οτι αρχιζουμε να ξεφευγουμε απο το θεμα που ειναι το συνεδριο κι οχι τιμητικες διακρισεις.
Υπαρχουν μερικα ζητηματα ωστε να φτασουμε ως εκει α) το κοστος του συνεδριου β)ο τοπος διεξαγωγης γ)χρονος διεξαγωγης.
Για το κοστος προτεινω (εχοντας γνωση απο αλλα συνεδρια)συμβολικο τιμημα προς το κομμα ισο με την συνδρομη(12 ευρω) και το κομμα να φροντισει να παρει προσφορες απο αιθουσες (που διαθετουν τις απαραιτητες για τετοιο σκοπο εγκαταστασεις ηχητικες ή αλλες) και αν η διαρκεια ειναι περαν της μιας μερας (νομιζω ενα τριημερο σ/κ με αργια την Παρασκευη ή Δευτερα ειναι το ιδανικο) προσφορα για δωματια ξενοδοχειου-ων που θα πληρωσουν το μισο οι συνεδροι που θα ερθουν απο μακρια.
Για τον τοπο δυο προτασεις η μια στην Αθηνα που ευνοει περισσοτερα μελη (συγγενεις,φιλοι,κουμπαροι κ.λ.π.) ή επαρχια ωστε να δωσουμε αναπτυξη στον τοπο(Λαρισα,Χαλκιδα,Λουτρακι,Ναυπλιο,ή νησι-συμβολικο και Πειρατικο-κοντα στο Σαρωνικο).
Χρονος τωρα,το φθινοπωρο(σε ενα τριημερο που λεγαμε)ωστε να προλαβουμε τυχον νεες εξελιξεις-εκλογες.
Προτεινω επισης διεξαγωγη προσυνεδριακων συναντησεων ανα νομό ή δυο-τριων νομών ή περιφερειας για καλυτερη προετοιμασια των θεματων που θα συζητηθουν στο συνεδριο ή με ανοικτη ατζεντα,με ή χωρις εκλογη συνεδρων που θα εκπροσωπησουν τη βαση τους στα θεματα που θα εχουν ηδη συζητησει και θα εχει εγκρινει η βαση αυτη.

Υ.Γ.υπαρχει η δυνατοτητα η ηχητικη εγκατασταση να γινει με συμβολικο αντιτιμο απο τον κουνιαδο μου(επαγγελματια στο χωρο)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 18 Ιουν 2012, 18:59

baskin έγραψε:Πριν κάνουμε συνέδριο, θα πρέπει να ασχοληθούμε με το πως θα ξοφλήσουμε (γιατί και το συνέδριο θα χρειαστεί χρήματα).


Πόσα χρωστάμε;

Κώστας Χαμπίπης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 22 Απρ 2012, 18:27
Τοποθεσία: Σίκινος (Κυκλάδες)
Επικοινωνία:

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό Κώστας Χαμπίπης » 18 Ιουν 2012, 19:01

Κάτι που το νομίζω σημαντικό!!! φίλοι μου ας γράφουμε ολόκληρο το όνομά μας, τουλάχιστον εμείς που είμαστε μέλη του κόμματος.
Πρέπει να γνωριστούμε και από κοντά.

Κώστας Χαμπίπης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 22 Απρ 2012, 18:27
Τοποθεσία: Σίκινος (Κυκλάδες)
Επικοινωνία:

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό Κώστας Χαμπίπης » 18 Ιουν 2012, 19:12

pav έγραψε:Ας ξεκινήσουμε να το συζητάμε σιγά σιγά.

Πότε το θέλουμε; Είμαστε έτοιμοι; Τι περιμένουμε να βγει από αυτό;

Τι θέματα έχουμε; Θα τα συζητήσουμε από πριν, θα καταλήξουμε σε κείμενα-προτάσεις και θα τα ψηφίσουμε και τυπικά ή θα τα πρωτοπαρουσιάσουμε εκεί;

Ποια είναι τα "bugs" του καταστατικού που θέλουμε να διορθώσουμε;


Φίλε Παύλο, είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου, πρέπει σιγά σιγά να πάμε προς συνέδριο.
Τα διαδικαστικά θα τα βρούμε και θα τα ορίσουμε έτσι ώστε το 1ο Συνέδριο να αποτελέσει τη δυναμική μας είσοδο στα πολιτικά δρώμενα της πατρίδας μας.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 18 Ιουν 2012, 19:12

Κώστας Χαμπίπης έγραψε:Κάτι που το νομίζω σημαντικό!!! φίλοι μου ας γράφουμε ολόκληρο το όνομά μας, τουλάχιστον εμείς που είμαστε μέλη του κόμματος.
Πρέπει να γνωριστούμε και από κοντά.

ΣΩΣΤΑ,εγω το γραφω στην υπογραφη των κειμενων μου,αλλα δεν διαφωνω να το ανεβασω στην κορυφη του κειμενου αντι του ψευδωνυμου
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρώτο συνέδριο;

Δημοσίευσηαπό crisal » 18 Ιουν 2012, 20:07

Συνέδριο.
Τόπος Αθήνα.
Ημέρα Κυριακή
Διάρκεια 1 μερα (αρκει να εχει γινει ΟΛΗ η ΣΥΖΗΤΗΣΗ απο πριν) και να γίνουν μονο οι ψηφοφορίες
2 ημέρες αν τα θεματα ειναι πολλα και μπορουν να χωριστουν (1η ημέρα διαδικαστικα - καταστατικο / 2η ημέρα ιδεολογικά)
Ξενδοχειο καπου στο κέντρο
Χρόνος 27-28 Οκτωβρίου 2012
Εναρξη συζητησεων ΑΜΕΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ

αυτες είναι οι απόψεις μου συνοπτικά.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες