Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Petros » 27 Φεβ 2015, 11:17

ThePressProject έγραψε:Αγαπητοί συν-εκδότες,


Μετά από την καθυστέρηση στην έκδοση του περιοδικού TMPεπιτρέψτε μου να σας δώσω μερικές πληροφορίες για τα προβλήματα που την προκάλεσαν. Για οικογενειακούς λόγους δεν θα μπω σε αναλυτικές λεπτομέρειες, ωστόσο όποιος θέλει μπορεί να επισκεφτεί τα γραφεία μας για πιο αναλυτική ενημέρωση offtherecord.
Από την ανακοίνωση της έκδοσης του περιοδικού εμφανίστηκαν κάποια προβλήματα που δεν τα περιμέναμε. Σε τρεις περιπτώσεις τυπογραφεία που είχαν δεχτεί την έκδοση παρουσίασαν δικαιολογίες προκειμένου να μην προβούν στην εκτύπωση, καθυστερώντας έτσι, 3-5 μέρες κάθε φορά. Η δικαιολογία στην αρχή ήταν η έλλειψη του χαρτιού που επιθυμούσαμε (καθώς η αλλαγή του σε αυτό που μας πρότειναν εκτόξευε το κόστος της έκδοσης). Έπειτα καθώς πλησιάσαμε προς το Δεκέμβριο η δικαιολογία μετατράπηκε σε φόρτο εργασίας εξαιτίας των επετειακών εκδόσεων, των ημερολογίων κ.λπ.

Ταυτόχρονα με την αρχή της καθυστέρησης ξεκίνησε και μια προσωπική όχληση που στην αρχή εκφραζόταν με απειλητικά τηλεφωνήματα τα χαράματα αλλά όσο περνούσαν οι μέρες εξελίχθηκαν σε άλλου τύπου απειλές. Ένα βράδυ γυρνώντας στο σπίτι μου βρήκα τη μοτοσικλέτα μου πεσμένη και σπασμένη με ένα postitπου έγραφε "την επόμενη φορά θα είσαι πάνω της". Έγιναν και άλλα πολλά τα οποία δεν θα σας πω εδώ.

Η άμεση αντίδρασή μου ήταν να καταγγείλω την υπόθεση, να καταθέσω μήνυση κατ αγνώστων και να ζητήσω έρευνα για το περιστατικό. Ο δικηγόρος μου και ο αρμόδιος εισαγγελέας μου ζήτησαν να μη δημοσιοποιήσω την υπόθεση προκειμένου καθώς έτσι θα υπήρχαν περισσότερες πιθανότητες να έχουν αποτέλεσμα οι έρευνες. Συμφώνησα με αυτό για δύο ακόμα λόγους. Αφενός δεν μου αρέσει η δημοσιοποίηση εξαιτίας του χαρακτήρα μου. Επιθυμώ να με εκτιμούν για το έργο μου και όχι από αντανακλαστικά ηρωισμού (δεν νιώθω καθόλου ήρωας και δεν θα σας πω ότι αντιμετώπισα άφοβα τις εξελίξεις) αλλά και επειδή δεν ήθελα να προκαλέσω ανησυχία στην οικογένειά μου και στους δικούς μου ανθρώπους. Οι περισσότεροι άνθρωποι γύρω μου γνωρίζουν μέχρι σήμερα περίπου όσα και εσείς.

Στο επίπεδο της έρευνας υπήρξαν αυτές τις ημέρες κάποιες εξελίξεις τις οποίες δεσμεύομαι και νομικά να μην αποκαλύψω ακόμα, ωστόσο φαίνεται ότι η υπόθεση οδηγείται σε ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα. Μόλις θα ολοκληρωθεί θα μπορώ να σας πω περισσότερα. Πίστευα ότι σήμερα θα είχα τη δυνατότητα καθώς με είχαν ενημερώσει ότι τη Δευτέρα που μας πέρασε θα με καλούσαν για να με ενημερώσουν, ωστόσο το ραντεβού αυτό αναβλήθηκε και αποφάσισα να σας γράψω σήμερα γιατί το είχα υποσχεθεί.

Στα της έκδοσης, στα τέλη του 2014 αποφάσισα να προχωρήσω την έκδοση εκτός Ελλάδας. Πήρα προσφορές από 2 τυπογραφεία σε Βουλγαρία, ένα από Ιταλία και ένα από τουρκία. Οι τιμές ήταν παρεμφερείς και για αυτό επέλεξα τη Βουλγαρία ως πιο εύκολη στη μεταφορά των περιοδικών (είναι πολλοί τόνοι) και άρα με το μικρότερο κόστος. Η όλη διαδικασία έχει αυξήσει πολύ το συνολικό προϋπολογισμένο κόστος της έκδοσης αλλά έχω αποφασίσει ότι θα το καλύψω εγώ, αφού η δική μου αδυναμία και ο δικός μου κακός προγραμματισμός είχε ως αποτέλεσμα την καθυστέρηση.

Το περιοδικό μπήκε στο τυπογραφείο στα μέσα Γενάρη και το σώμα του εκτυπώθηκε. Δεν τυπώθηκε μόνο το εξώφυλλο καθώς περιμέναμε το χαρτί των 170 γραμμαρίων που απαιτείτο. Κατάφερα να συγκεντρώσω το απαραίτητο ποσό και να κάνω την παραγγελία του χαρτιού στο τέλος του Γενάρη και εκείνες τις ημέρες ολοκληρώθηκε η εκτύπωση (εκτός από το δέσιμο που δεν χρειαζόταν παρά μόνο 2 ημέρες για να ολοκληρωθέι).

Στις διάρκεια αυτών των ημερών και μέχρι τις 20 Ιανουαρίου οπότε οι οχλήσεις σταμάτησαν ξαφνικά υπήρχε κλιμάκωση των οχλήσεων μου με κορύφωση την 12η Ιανουαρίου που φεύγοντας από το γραφείο δέχτηκα και "επίσκεψη" από κάποιον "που ήθελε να με προειδοποιήσει". Τα υπόλοιπα από κοντά.

Η καθυστέρηση του περιοδικού μου δημιούργησε μια σειρά από ψυχολογικές καταστάσεις, από την απογοήτευση πέρασα στη θλίψη, από εκεί στο θυμό και τώρα πια βρίσκομαι στην φάση της επίθεσης.

Πριν από περίπου ένα μήνα σκεφτόμουν ότι όσοι θέλησαν να με σταματήσουν τα κατάφεραν σε σημαντικό βαθμό αφού η καθυστέρηση του περιοδικού μείωσε δραματικά το ενδιαφέρον του κόσμου γύρω από την υπόθεση. Το περιοδικό ακόμα και αν γέμιζε όλα τα περίπτερα της Ελλάδας δεν θα γινόταν κτήμα όλων των Ελλήνων, όπως το οραματίστηκα.

Έτσι πριν από περίπου 3 εβδομάδες πήρα μια απόφαση. Το περιοδικό όχι απλά θα βγει αλλά θα βγει ενισχυμένο. Θα περιέχει επιπλέον ένα κομμάτι της έρευνας σχετικά με την φοροαποφυγή μέσω υπεράκτιων εταιριών και εφόσον ευοδωθεί και η προσπάθεια των τελευταίων ημερών θα περιλαμβάνει επίσης τα 86 ονόματα που λείπουν από τη λίστα Λαγκάρντ, τα οποία γνωρίζουν τα ΝΕΑ και τα αποκρύπτουν.

Επιπλέον στο περιοδικό θα συμπεριληφθεί το SWISSLEAKSκαι κάτι ακόμα που δεν θα μπορώ να σας ανακοινώσω πριν την Παρασκευή (αλλά θα κάνει πολλούς να ανησυχήσουν).

Έχω ενημερώσει το τυπογραφείο για να μάθω αν θα πρέπει να τυπώσουμε δύο περιοδικά μαζί και να τα βάλουμε σε "σακούλα" ή θα ενθέσουμε ένα επιπλέον 16σέλδιο προκειμένου να καλυφθεί η επιπλέον ύλη. Σε κάθε περίπτωση στην αρχή της επόμενης εβδομάδας θα σας δώσω τη νέα ημερομηνία έκδοσης κάτι πολύ μεγαλύτερου και πολύ πιο εντός της συγκυρίας περιοδικού.

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας. Ζητώ συγνώμη σε όσους πιστεύουν ότι δεν ήμουν στο ύψος των περιστάσεων. Σας υπόσχομαι ότι κάνω ότι μπορώ και ότι ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκα να μην βγάλω το περιοδικό. Την επόμενη φορά θα είμαι πολύ πιο προετοιμασμένος.

Κώστας Εφήμερος
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 27 Φεβ 2015, 13:42

Κοντέψαμε να το ξεχάσουμε αυτό :shock:
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 21 Μαρ 2015, 13:15

Petros έγραψε:
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσουμε εκ νέου χρηματοδότηση μέχρι να φανούμε αντάξιοι των υποχρεώσεών μας. Το τελικό κόστος με όλα αυτά που συνέβησαν άλλωστε έχει ξεπεράσει τις 7.000 αλλά για αυτό δεν φταίει κανείς. Σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι το οικονομικό ζήτημα θα λήξει μέσα σε 1-2 ημέρες.

Πέτρο, αυτό μας απάντησαν από το ΤΡΡ και το πόσταρες στις 27 Ιανουαρίου 2015......Οι 1-2 μέρες έγιναν 2 μήνες. Τώρα και να βγει το περιοδικό είναι άνευ ουσίας.

Έχεις καμία ενημέρωση, εκτός από αυτά που γράφονται στο φορουμ τους ; (που δεν γράφουν και τίποτα δηλαδή, είναι εξαφανισμένοι)
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

gounara
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1415
Εγγραφή: 17 Φεβ 2012, 10:47
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό gounara » 28 Μαρ 2015, 13:01

Πέτρο μιας και είσαι άμεσα εμπλεκόμενος με τον εφήμερο και το ΤΡΡ ενημέρωσε μας τι γίνεται .
Ο τύπος είναι πληρωμένο παπαγαλακι του Σύριζα και σε άμεση διασύνδεση μο το ραδιόφωνο στο κοκκινο .
Σύμφωνα με πληροφορίες είναι pay roll δημοσιογράφος της κυβέρνησης ..
Ζητα του δημοσια τοποθέτηση για την εκδοση αλλιως πρεπει να τον καταγγειλουμε και δημοσια και νομικά .
Θανάσης Γούναρης
6976403600,6934753640
agounar@sch.gr,thanasisgounaris@gmail.com
www.facebook.com/thanasis.gounaris

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 28 Μαρ 2015, 13:19

Παίζουν τα παιδιά.....την κυβέρνηση, αν είναι να την πληρώσουμε όλοι, ας βρουν άλλο παιχνίδι που το ξέρουν καλύτερα.
Δεν γίνεται να τους ικανοποιήσει όλους και σε όλα όσα υποσχέθηκε...
http://www.athensvoice.gr/the-paper/art ... E%AF%CE%B1
Η κυβέρνηση εξελέγη από ομάδες πολιτών πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, τις οποίες τώρα καλείται να ικανοποιήσει: βολεψίες μικροαστούς, κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές, αντιεξουσιαστές, τρομοκράτες, τρομο-οικολόγους, παράνομους μετανάστες, αιώνιους φοιτητές, μικρο-προνομιούχους, losers, τεμπέληδες, μαμόθρεφτα, πρώην ΕΑΜίτες, υπερπατριώτες, αντι-ευρωπαϊστές, νοσταλγούς του υπαρκτού σοσιαλισμού και της αριστερής εγκληματικότητας. Και φυσικά από πολίτες κατάκοπους μετά από τόσα χρόνια κυβερνητικής ανικανότητας. Αναρωτιέμαι λοιπόν, όπως και πολλοί υποστηρικτές και ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ, πώς θα συνδυαστούν όλα αυτά τα συμφέροντα τόσο στο εσωτερικό της χώρας, όσο και στο ευρύτερο ευρωπαϊκό περιβάλλον

Ο Εφήμερος παίζει τον ρόλο του εκπροσώπου της κυβερνητικής προπαγάνδας για να συγκεράσει όλα αυτά ???
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Petros » 28 Μαρ 2015, 15:31

Είναι ήδη μέσα στην todo λιστα που έχω για όταν πάω Αθήνα.
Δεν ξέρω ακόμα πότε θα ταξιδέψω, αλλά πιθανότατα μέσα στην άλλη εβδομάδα να πάω να τον βρω. Αν θέλει κάποιος άλλος να πάμε μαζί, πολύ ευχαρίστως.
Από την μια καταλαβαίνω ότι έχει φάει άσχημο εκβιασμό, αλλά από την άλλη κάποια άτομα έδωσαν σημαντικά ποσά και πρέπει να μάθουμε τι έγιναν αυτά τα χρήματα στην τελική.
Τώρα για παπαγαλάκι του ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρω, αλλά ξέρω σίγουρα ότι από τις εκλογές και μετά συνεργάζονται πολύ στενά.
Το ότι κάποιος έχει επαγγελματική σχέση με κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι και κώλος και βρακί. Έχω πχ φίλους ηχολήπτες που είναι αναρχικοί και δουλεύουν στο κοκκινο, δεν λέει κάτι αυτό...
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Petros » 01 Απρ 2015, 11:18

Προσπάθησα να επικοινωνήσω και δεν μπορούσα να τους βρω.

Θα ξαναπροσπαπήσω
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Petros
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4216
Εγγραφή: 08 Ιουν 2012, 13:37
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Petros » 05 Ιουν 2015, 09:11

Κώστας Εφήμερος έγραψε:
Σε κάθε περίπτωση το περιοδικό και θα βγει και θα απολογηθώ και θα αναλάβω τις ευθύνες για την καθυστέρηση. Επιπλέον θα μοιραστεί δωρεάν και όχι με πληρωμή αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι οποιος επιθυμεί να πάρει τα χρήματά που έχει συδνράμει να στείλει ένα email στο press@thepressproject.gr αναγράφοντας το ποσό και τον τρόπο με τον οποίο θέλει να του αποδοθούν. Σας παρακαλώ βάλτε στο θέμα του email τη λέξη "Refund"
«Mε τις εξαιρέσεις ο κόσμος προχωρά. Όσοι ανθέξετε θα πάτε ένα βήμα πιο μπροστά».
https://www.youtube.com/watch?v=wYEejB_sBMM

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5114
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 05 Ιουν 2015, 11:33

Απαντήστε του ότι όχι μόνο δεν θέλουμε χρήματα πίσω, αλλά θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε και σε άλλες αντίστοιχες εκδόσεις.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Πρωτοβουλία από το ThePressProject

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 05 Ιουν 2015, 11:37

Θα απαντήσω εγώ, εκ μέρους όλων των "συνεκδοτών" μελών του κόμματος
Διορθώστε πριν το στείλω
Αγαπητέ κ. Εφήμερε

Εκ μέρους όλων των συνεκδοτών που είναι ταυτόχρονα και μέλη του κόμματος Πειρατών, πιστοί στις αρχές μας, στο δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης και του πλουραλισμού στην ενημέρωση, καθώς και στην πρακτική του ​crowdfunding (πληθοπορισμός (sic)) με την οποία και εμείς χρηματοδοτούμε τις εκλογές μας και τις δράσεις μας και της ένωσης της δύναμης των πολλών, σας πληροφορούμε ότι: α)Δεν επιθυμούμε να μας επιστραφούν τα χρήματα που διαθέσαμε για την έκδοση του περιοδικού β) Θα βοηθήσουμε και μελλοντικά, όσο μπορούμε με τις μικρές μας δυνάμεις, αντίστοιχες εκδόσεις και ενέργειες σας.

Υπογραφή Σπύρος Χρυσανθόπουλος, μέλος ΔΕ
Κόμμα Πειρατών
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Voyager-1, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 17 και 0 επισκέπτες