Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δήλωσε συμμετοχή στις ομάδες εργασίας και βοήθησε στην λειτουργία του κόμματος.
Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 02 Ιαν 2014, 14:44

Το θέμα μπήκε στον εθελοντισμό, θα μπορούσε να είναι στην χαλαρή ή στην γενική συζήτηση.

Μετά την ψήφιση από το ΣτΜ του κοινού προγράμματος του PPEU viewtopic.php?f=11&t=5483 και την έγκριση του κανονισμού για την συμμετοχή του κόμματος στις ευρωεκλογές https://liquid.pirateparty.gr/lf/initia ... w/272.html , καθώς τελειώνουμε και με την πλατφόρμα του crownfunting για την χρηματοδότηση του χρέους και των εκλογών και του helios για την ψήφιση προσώπων θα θέλαμε να έχουμε και το κόστος των ψηφοδελτίων (εκτύπωση+ ΦΠΑ).
Καλό θα ήταν να έχουμε και το κόστος μεταφοράς τους από το τυπογραφείο στις πρώην Νομαρχίες.
Θα παρακαλούσα όποιον επιθυμεί να πάρει προσφορές από γνωστά του τυπογραφεία με τις εξής προδιαγραφές (τονίζονται τα βασικά):

Εκτύπωση ασπρόμαυρη 1 όψη, ένα θέμα.
Σε φύλλο εκτύπωσης 70Χ100 εκατοστά.
Κοπή σε ψηφοδέλτια των 14Χ25 εκατοστών:
70 / 14 = 5
100 / 25 = 4
άρα Κοπή 5Χ4 = 20 ψηφοδέλτια αν φύλλο εκτύπωσης,
20.223 εκλογικά τμήματα (σύμφωνα με τον κατάλογο των εκλογικών τμημάτων από τις τελευταίες βουλευτικές εκλογές)
600 ψηφοδέλτια ανά εκλογικό τμήμα, συν 20% (όπως προβλέπεται από την εγκύκλιο του Υπουργείου) -> 720 ψηφοδέλτια μάξιμουμ για κάθε εκλογικό τμήμα,
20.223 Χ 720 = 14.560.560 ψηφοδέλτια,
14.560.560 ψηφοδέλτια / 20 σε κάθε φύλλο = 728.028 φύλλα/τυπώματα
Για τα 728.028 τυπώματα θα απαιτηθούν περίπου 3 τσίγκοι (ένας για κάθε 250.000 λόγω φθοράς)
Πακετάρισμα ανά 720 ψηφοδέλτια με δέσιμο με πλαστικό τσέρκι και χαρτονάκι πάνω και κάτω
δηλ. 20.223 πακέτα των 720 ψηφοδελτίων
20.223 πακέτα Χ 2 χαρτονάκια = 40.446 χαρτονάκια 14Χ25 εκατοστά
20.223 πακέτα Χ εκατοστά πλαστικό τσέρκι => ΧΧΧΧΧ μέτρα τσέρκι
Το χαρτί θα παραχωρηθεί από το κράτος: Διαστάσεις 70Χ100 εκατοστά και έχει ένα 0,5% "αέρα" για τυχόν φύρα.

Τυχόν άλλες λεπτομέρειες υπάρχουν στο wiki (by @Κομπειλάδας) https://www.pirateparty.gr/wiki/index.p ... kloges2014
Οι προσφορές να κατατεθούν εδώ....ευχαριστώ προκαταβολικά :D
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 02 Ιαν 2014, 17:13

-mesitiko- έγραψε:Το θέμα μπήκε στον εθελοντισμό, θα μπορούσε να είναι στην χαλαρή ή στην γενική συζήτηση.

Μετά την ψήφιση από το ΣτΜ του κοινού προγράμματος του PPEU https://www.pirateparty.gr/forum/viewto ... =11&t=5483 και την έγκριση του κανονισμού για την συμμετοχή του κόμματος στις ευρωεκλογές https://liquid.pirateparty.gr/lf/initia ... w/272.html , καθώς τελειώνουμε και με την πλατφόρμα του crownfunting για την χρηματοδότηση του χρέους και των εκλογών και του helios για την ψήφιση προσώπων θα θέλαμε να έχουμε και το κόστος των ψηφοδελτίων (εκτύπωση+ ΦΠΑ).
Καλό θα ήταν να έχουμε και το κόστος μεταφοράς τους από το τυπογραφείο στις πρώην Νομαρχίες.
Θα παρακαλούσα όποιον επιθυμεί να πάρει προσφορές από γνωστά του τυπογραφεία με τις εξής προδιαγραφές (τονίζονται τα βασικά):

Εκτύπωση ασπρόμαυρη 1 όψη, ένα θέμα.
Σε φύλλο εκτύπωσης 70Χ100 εκατοστά.
Κοπή σε ψηφοδέλτια των 14Χ25 εκατοστών:
70 / 14 = 5
100 / 25 = 4
άρα Κοπή 5Χ4 = 20 ψηφοδέλτια αν φύλλο εκτύπωσης,
20.223 εκλογικά τμήματα (σύμφωνα με τον κατάλογο των εκλογικών τμημάτων από τις τελευταίες βουλευτικές εκλογές)
600 ψηφοδέλτια ανά εκλογικό τμήμα, συν 20% (όπως προβλέπεται από την εγκύκλιο του Υπουργείου) -> 720 ψηφοδέλτια μάξιμουμ για κάθε εκλογικό τμήμα,
20.223 Χ 720 = 14.560.560 ψηφοδέλτια,
14.560.560 ψηφοδέλτια / 20 σε κάθε φύλλο = 728.028 φύλλα/τυπώματα
Για τα 728.028 τυπώματα θα απαιτηθούν περίπου 3 τσίγκοι (ένας για κάθε 250.000 λόγω φθοράς)
Πακετάρισμα ανά 720 ψηφοδέλτια με δέσιμο με πλαστικό τσέρκι και χαρτονάκι πάνω και κάτω
δηλ. 20.223 πακέτα των 720 ψηφοδελτίων
20.223 πακέτα Χ 2 χαρτονάκια = 40.446 χαρτονάκια 14Χ25 εκατοστά
20.223 πακέτα Χ εκατοστά πλαστικό τσέρκι => ΧΧΧΧΧ μέτρα τσέρκι
Το χαρτί θα παραχωρηθεί από το κράτος: Διαστάσεις 70Χ100 εκατοστά και έχει ένα 0,5% "αέρα" για τυχόν φύρα.

Τυχόν άλλες λεπτομέρειες υπάρχουν στο wiki (by @Κομπειλάδας) https://www.pirateparty.gr/wiki/index.p ... kloges2014
Οι προσφορές να κατατεθούν εδώ....ευχαριστώ προκαταβολικά :D


Aγαπητέ Σπύρο,
Όπως ήδη γνωρίζεις, εγώ έχω τη δυνατότητα να ανταποκριθώ πλήρως στο αίτημα που διατυπώνεις. Όμως, η μέχρι σήμερα διαδρομή μου στο κόμμα μας, και επομένως η εμπειρία που έχω αποκτήσει μέσω αυτής, με έχουν ήδη οδηγήσει σε συγκεκριμένα συμπεράσματα, τα οποία θα ήθελα να σου εκθέσω, πριν απαντήσω σχετικά:
– Νομίζω ότι (με δική μου πρωτοβουλία) έχεις ήδη στα χέρια σου εδώ και πολύ καιρό, όσα στοιχεία σου χρειάζονται ώστε να κάνεις (είτε εσύ, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος) τους απαραίτητους προϋπολογισμούς, για το ενδεχόμενο «κόστος καθόδου» του κόμματός μας στις επικείμενες ευρωεκλογές, πράγμα το οποίο μάλλον το έχεις κιόλας ολοκληρώσει. Επομένως δεν καταλαβαίνω σε τι θα ωφελήσει μια περαιτέρω και από τώρα (6 μήνες πριν!) ενδελεχής έρευνα, που μπορεί να σημάνει ότι ειδικά το κόστος των ψηφοδελτίων μπορεί να μειωθεί ακόμη περισσότερο κατά ελάχιστα ευρώ. Το αν θα συμμετέχουμε στις επόμενες ευρωεκλογές δεν νομίζω ότι εξαρτάται από τα αν τα ψηφοδέλτια θα μας στοιχίσουν π.χ. 10.000 ή 10.100 ή 9.900 ευρώ. Αντιθέτως έχω τη γνώμη ότι το αν θα συμμετέχουμε στις επόμενες ευρωεκλογές εξαρτάται πρωτίστως από τους εξής παράγοντες συνοπτικά:
1) Αν θα υπάρχει τότε κόμμα Ελλήνων Πειρατών το οποίο να διαθέτει οργάνωση, διοίκηση και ικανό αριθμό ατόμων διατεθειμένων να συνεισφέρουν, μέσω της εθελοντικής τους δουλειάς, στη διεκπεραίωση του όλου εγχειρήματος.
2) Αν ανάμεσα στα μέλη του θα υπάρχουν διατεθειμένοι να θέσουν υποψηφιότητα και βεβαίως να καλύψουν το κόστος και την κομματική δουλειά που συνεπάγεται αυτή τους η επιλογή.
3) Αν στο ταμείο του κόμματος βρίσκεται ήδη καταχωρημένο το ποσόν που έχεις ήδη εσύ ο ίδιος προϋπολογίσει ότι χρειάζεται απαραιτήτως, ώστε να εξοφληθεί το ήδη υπάρχον χρέος προς τον προηγούμενο τυπογράφο / θύμα της αβελτηρίας μας, ένα απαραίτητο ποσόν για τη μέχρι τότε λειτουργία του κόμματος (το οποίο, για να μην κρυβόμαστε, μέχρι σήμερα λειτουργεί ελέω του κομματικού μας ευεργέτη ommisman, που προσωπικά τον ευχαριστώ στο μέρος που η προσφορά του μου αναλογεί), και το υπόλοιπο ποσό που αφορά την παραγωγή των ψηφοδελτίων και των υπόλοιπων χρημάτων που χρειάζονται (παράβολα κ.λ.π.) για τη συμμετοχή μας στην εκλογική διαδικασία.
Αν κάτι δεν μου διαφεύγει, εγώ δεν βλέπω τίποτα από όλα αυτά να έχει εξασφαλιστεί ούτε κατ’ ελάχιστο, αλλά και απολύτως καμία προοπτική, ώστε να υπάρξει η ελάχιστη εξασφάλιση στο μέλλον, εκτός αν εγώ και εσύ ζούμε σε διαφορετικά μέρη.
Επομένως, νομίζω δικαίως απορώ και εξίσταμαι όταν σε βλέπω να «παρακάμπτεις αβλεπί» όλες αυτές τις κατ’ εμένα ανυπέρβλητες δυσκολίες και να «αναλώνεσαι» σε ότι αφορά τις προσφορές για την κατασκευή και τη διεκπεραίωση των ψηφοδελτίων, λες και αυτό είναι «που μας μάρανε», όπως θα έλεγε και η γιαγιά μου.
Και για να μην παρεξηγηθώ (όπως συνηθίζεται) εξηγούμαι αναλυτικότερα:
Βεβαίως και έχω τη δυνατότητα να βοηθήσω πολύ στο θέμα που θέτεις, είτε συλλέγοντας προσφορές από διάφορα σχετικά εργοστάσια, είτε χρησιμοποιώντας το πρόσωπό μου, ώστε να επιτύχω την καλύτερη δυνατή μεταχείριση στην όλη διαδικασία. Δεν πρόκειται όμως να κάνω τίποτα από όλα αυτά, αν δεν διαπιστώσω «πέραν πάσης αμφιβολίας» ότι από την πλευρά μας έχουν εξασφαλιστεί όλα τα εχέγγυα της «καλής πίστης» που στην καθομιλουμένη μεταφράζεται σε μία και μόνη προϋπόθεση: «να έχουμε στο χέρι τα λεφτά» και όχι απλώς να ψάχνουμε το επόμενο «θύμα» που θα μας πληρώσει ... το μάρμαρο.
Σε απλά ελληνικά: Το κόμμα μας είναι πλέον καταχωρημένο στη μαύρη λίστα των μπαταχτσήδων και αυτό δεν είμαι διατεθειμένος να το ανατρέψω θυσιάζοντας 40 και πλέον χρόνια ορθού επαγγελματισμού.
Αυτή τη φορά τα ψέματα έχουν τελειώσει.
Αν υπάρχει τίποτα σε όλα αυτά που δεν το κατάλαβες ευχαρίστως να στο διευκρινίσω περισσότερο.
Με αγάπη και σεβασμό για την προσπάθεια και την κομματική προσφορά σου αλλά και όσο ρεαλισμό χρειάζεται για να μην εθελοτυφλούμε, γιατί είμαστε πια μεγάλα παιδιά και δεν επιτρέπεται να αυτοπαραμυθιαζόμαστε!

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό mankasp » 02 Ιαν 2014, 17:42

Ναι, το κόστος περίπου το ξέρουμε, είναι 10.000+. Τις προϋποθέσεις για το αν θα κατέβουμε ή όχι τις αποφασίσαμε.
Εδώ μπαίνουν μόνο προσφορές, 5 μήνες νωρίτερα είναι 5 μήνες νωρίτερα. Που είναι το πρόβλημα; Το αν θα κατέβουμε, αν θα υπάρχουμε, αν θα έχουμε λεφτά ή υποψηφίους είναι άλλο θέμα για το οποίο έχει γίνει εκτεταμένη συζήτηση εδώ

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 02 Ιαν 2014, 18:39

Να το κάνω λοιπόν πιο σαφές το συγκεκριμένο.
Οι προσφορές για ένα τέτοιο έργο δεν συλλέγονται 6 μήνες πριν Μανώλη, για τον απλούστατο λόγο ότι 6 μήνες μετά το πιθανότερο είναι να μην ισχύουν. Αυτό είναι το θέμα ως προς αυτό. Όπως γνωρίζεις οι τιμές στα διάφορα είδη αλλάζουν συνεχώς. Επομένως αυτά που σημείωσα παραπάνω έχουν την έννοια ότι όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής για τα κόστη των ψηφοδελτίων και τη μεταφορά τους είναι ήδη υπέραρκετά για να μπορούμε να κάνουμε τους υπολογισμούς μας.
Στην προηγούμενη ανάρτησή μου προφανώς σημείωσα ότι μπροστά στα υπόλοιπα συζητημένα μεν, άλυτα δε, ζητήματα περί της καθόδου του κόμματος στις ευροεκλογές, το ακριβές κόστος των ψηφοδελτίων που είναι έτσι κι αλλιώς εύκολο να βρεθεί την κατάλληλη στιγμή, δηλαδή τις παραμονές των εκλογών όπου θα έχει ενταθεί και ο ανταγωνισμός μεταξύ των υποψήφιων τυπογραφείων, είναι μια ανθυπολεπτομέρεια και οπωσδήποτε όχι ο λόγος της καθόδου ή όχι του κόμματος.
Θα ήθελα μάλιστα να παρατηρήσω ότι μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι αρκετοί θεωρείτε ότι το να συζητηθεί με κάποιο τρόπο ένα θέμα σημαίνει ότι έχει κιόλας λυθεί και άρα μπορούμε να προχωρούμε πάρα κάτω.
Δυστυχώς η δική μου εντύπωση για τα πράγματα είναι κάπως διαφορετική και μέχρι τώρα δεν βλέπω κάτι που να με πείθει για να την διαφοροποιήσω.

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό mankasp » 02 Ιαν 2014, 18:50

Μιχάλης Μαντάς έγραψε:Να το κάνω λοιπόν πιο σαφές το συγκεκριμένο.
Οι προσφορές για ένα τέτοιο έργο δεν συλλέγονται 6 μήνες πριν Μανώλη, για τον απλούστατο λόγο ότι 6 μήνες μετά το πιθανότερο είναι να μην ισχύουν. Αυτό είναι το θέμα ως προς αυτό. Όπως γνωρίζεις οι τιμές στα διάφορα είδη αλλάζουν συνεχώς. Επομένως αυτά που σημείωσα παραπάνω έχουν την έννοια ότι όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής για τα κόστη των ψηφοδελτίων και τη μεταφορά τους είναι ήδη υπέραρκετά για να μπορούμε να κάνουμε τους υπολογισμούς μας.


Για εδώ. Κρατάω μόνο αυτό.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 02 Ιαν 2014, 19:44

Όπως απάντησε και ο mankasp τις προϋποθέσεις για να κατεβούμε τις αποφασίσαμε. Η απόφαση αν θα κατέβουμε ή όχι πάρθηκε από αυτήν ακριβώς την ψηφοφορία που έθετε και τους όρους καθόδου. Απλά διαβάστε καλά τι λέει https://liquid.pirateparty.gr/lf/initia ... w/272.html
Άρα το δεδομένο είναι το εξής ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ.
Αυτοί είναι α)ο ελάχιστος αριθμός υποψηφίων (7) και β)να υπάρχουν τα χρήματα στο ταμείο την προτελευταία ημέρα πριν την προθεσμία κατάθεσης του συνδυασμού στον Άρειο Πάγο έχοντας εξοφλήσει και το παλαιό χρέος.

Ξέρω ότι μπορείς να βοηθήσεις (το έκανες ήδη) και στην δικιά σου προσφορά βασίστηκε όλος ο οικονομικός σχεδιασμός για τις εκλογές και σε ευχαριστούμε όσοι επεξεργαστήκαμε τα στοιχεία αυτά.
Η πρόσκληση αυτή έγινε κυρίως α)για να επικαιροποιηθούν τα νούμερα, β)να ξεκινήσουν οι διαδικασίες που προβλέψαμε γ)να στρέψουμε το ενδιαφέρον σε αυτό που είναι σκοπός κάθε κόμματος, οι εκλογές (και όχι στο τρολ που μας αποπροσανατολίζει στις 99 από 100 συζητήσεις).
Επίσης μπορεί για διαφορετικούς λόγους να επιλέξουμε να τυπώσουμε σε 2-3-4 τυπογραφεία, κυρίως λόγω χρόνου και μεταφορικών.
Δεν νομίζω ότι είναι νωρίς αν όπως έχω υπολογίσει χρειαζόμαστε 2 μήνες για να υποβληθούν υποψηφιότητες (Ιανουάριος-Φεβρουάριος) και 1 μήνας (Μάρτιος) να τους επιλέξουμε με ψηφοφορία στο helios που θα είναι έτοιμο οσονούπω. Μένει 1,5 μήνας περίπου μέχρι τις εκλογές, σε αυτό το διάστημα πιθανότατα θα λήγουν διάφορες προθεσμίες (υποβολή συνδυασμού, κατάθεση δικαιολογητικών υποψηφίων, κατάθεση παραβόλου κ.λ.π.) και καλό είναι να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή.
1) Αν θα υπάρχει τότε κόμμα Ελλήνων Πειρατών το οποίο να διαθέτει οργάνωση, διοίκηση και ικανό αριθμό ατόμων διατεθειμένων να συνεισφέρουν, μέσω της εθελοντικής τους δουλειάς, στη διεκπεραίωση του όλου εγχειρήματος.
2) Αν ανάμεσα στα μέλη του θα υπάρχουν διατεθειμένοι να θέσουν υποψηφιότητα και βεβαίως να καλύψουν το κόστος και την κομματική δουλειά που συνεπάγεται αυτή τους η επιλογή.
3) Αν στο ταμείο του κόμματος ..................

για το 3 απάντησα μερικώς τι προβλέπεται και να συμπληρώσω ότι ο mankasp με τον οποίο συνεργαζόμαστε απόλυτα έχει προχωρήσει στην κατασκευή της πλατφόρμας crownfunting για να το αντιμετωπίσει.
Πάμε στο 1 λοιπόν, κόμμα Πειρατών θα υπάρχει έστω αν μείνουμε ελάχιστοι ενεργοί (πόσο λιγότεροι μπορεί να γίνουμε; ήδη είμαστε ελαχιστότατοι ενεργοί). Διοίκηση υπάρχει ότι και αν πιστεύουν τα μέλη, η πληθώρα μηνυμάτων μεταξύ μας που διακινούνται καθημερινά εντός και εκτός επίσημης λίστας μέχρι και για μικρολεπτομέρειες δεν την έχετε φανταστεί, ούτε εγώ που είμαι συνεχώς online δεν τα προλαβαίνω όλα.
Ικανός αριθμός ατόμων να συνεισφέρουν. Εδώ υστερούμε προς το παρόν, αλλά όσο θα πλησιάζουμε στις εκλογές (ευελπιστώ)θα λυθεί και αυτό.
Στο 2 σε σχετικό ερώτημα στο forum έχουμε το μίνιμουμ (7) ενδιαφερόμενων και εδώ νομίζω ότι ο χρόνος θα φέρει και άλλους. (Οι πιο άξιοι κατ΄εμέ δεν απάντησαν, οπότε έχουμε ελπίδες). Το κόστος είναι ελάχιστο για τον υποψήφιο και έχουν προβλεφθεί τρόποι να καλύψουν τυχόν αδυναμία, η κομματική δουλειά είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, όπως όλα εδώ μέσα βασίζεται στον εθελοντισμό, το φιλότιμο και τον χρόνο που μπορεί να διαθέσει ο καθένας.

Ελπίζω να μην παρέλειψα να σου απαντήσω σε κάτι, διαφορετικά θα επανέλθω.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 02 Ιαν 2014, 20:52

Και βέβαια μπορώ να βοηθήσω, αλλά Σπύρο μου έχω μάθει να δουλεύω με ξεκάθαρους κανόνες και γι' αυτό βλέπεις να φροντίζω τα πράγματα να λέγονται καθαρά και ξάστερα, γιατί όπως κατάλαβα στο παρελθόν τα πράγματα δεν έγιναν καθόλου έτσι.
Προς χάριν και μόνο του κόπου που έχεις ήδη καταβάλει και τον οποίο σέβομαι, θα σου πω τη γνώμη μου για το πως πρέπει να στηθεί βήμα - βήμα η όλη διαδικασία παραγωγής και μεταφοράς των ψηφοδελτίων, ώστε αυτή να είναι έγκυρη και έγκαιρη και να εξασφαλίζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και τις δυο μεριές, δηλαδή το κόμμα μας αλλά και τον άνθρωπο (ή τους ανθρώπους) που θα αναλάβουν τη δουλειά.
Βήμα 1ο:
Κάποιος / οι θα πρέπει να συντάξουν εκ μέρους του κόμματος μια επιστολή που να περιγράφει αναλυτικά την εργασία. Δηλαδή το έντυπο που θα παραχθεί, το χρόνο που θα παραγγελθεί, το πού και πώς θα παραδοθεί, τη συσκευασία, τις μεταφορές κ.λ.π.
Και φυσικά η κατάληξη της επιστολής θα είναι η ερώτηση περί του κόστους της όλης εργασίας και του τρόπου πληρωμής (προκαταβολές, εξόφληση κ.λ.π.).
Στο τέλος της επιστολής θα πρέπει να αναφέρεται και καταληκτική ημερομηνία απάντησης, όποιου ενδιαφερθεί να πάρει μέρος στη διαδικασία.
Εννοείται ότι για όλα αυτά, με όποιον κλείσει η συμφωνία θα υπογραφεί σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό, άρα θα πρέπει να έχει ήδη εκ των προτέρων υποδειχθεί από το κόμμα μας και ο υπεύθυνος(υπεύθυνοι) (με δικαίωμα υπογραφής) για το συγκεκριμένο έργο.
Επίσης κάποιος(κάποιοι) θα πρέπει να είναι γνώστης των λεπτομερειών ώστε να μπορεί να απαντήσει σε σχετικές διευκρινιστικές ερωτήσεις, που μπορεί να υποβάλλουν ενδιάμεσα τηλεφωνικώς οι ενδιαφερόμενοι εργολήπτες.
Και βέβαια θα πρέπει να οριστεί και ο παραλήπτης των απαντήσεων.
Βήμα 2ο:
Η επιστολή αυτή θα σταλεί σε μία λίστα τυπογραφείων την οποία θα καταρτίσω εγώ και θα σου στείλω με π.μ. και στην οποία φυσικά μπορούν να προστεθούν και όποια άλλα τυπογραφεία τυχόν γνωρίζει οποιοσδήποτε άλλος.
Βήμα 3ο:
Όταν θα παρέλθει η καταληκτική ημερομηνία απάντησης στη σχετική επιστολή, τότε θα συγκεντρωθούν οι προσφορές που θα έχουν κατατεθεί και όποιοι έχουν ορισθεί για να αποφασίσουν σχετικά θα επιλέξουν αυτόν που θα αναλάβει το έργο και θα έλθουν σε προσωπική επαφή μαζί του ώστε να τακτοποιήσουν τις όποιες λεπτομέρειες χρειάζεται να τακτοποιηθούν.

Αυτή είναι κατά τη γνώμη μου η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί ώστε το όλο έργο να εκτελεστεί απρόσκοπτα, σε καλή τιμή και σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

Υ.Γ.: Η δική μου συμμετοχή στην όλη διαδικασία θα είναι αυτή που σου περιέγραψα πιο πάνω και μόνο. Δηλαδή σε 10 περίπου ημέρες από σήμερα θα σου στείλω τη λίστα που σου ανέφερα με τηλέφωνα μερικών κατάλληλων τυπογραφείων που μπορούν και ενδεχομένως ενδιαφέρονται να εκτελέσουν ένα τέτοιο έργο.

Σημείωση: Θα πρέπει να σου σημειώσω ότι η εργασία παραγωγής ψηφοδελτίων δεν είναι από τις "καλύτερες" δουλειές για τα τυπογραφεία. Γενικά θεωρείται ως "χαμαλοδουλειά" με μηδαμινό κέρδος και αν σε αυτό προστεθεί και το γεγονός ότι όλα ανεξαιρέτως τα κόμματα θεωρούνται από τους πιο κακοπληρωτές της αγοράς (βάλαμε κι εμείς το λιθαράκι μας εδώ) να είσαι προετοιμασμένος για ενδεχόμενη δυσκολία στην εξεύρεση ενδιαφερόμενων, αν και λόγω της κατάστασης δεν είμαι σίγουρος για το πώς θα συμπεριφερθούν οι παραλήπτες του αιτήματός μας. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι το πράγμα δεν είναι απλό και θα πρέπει να αντιμετωπισθεί με προσοχή.

Voyager-1
Επίτιμο μέλος του Κόμματος Πειρατών (Κάπτεν)
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 21:03
Τοποθεσία: Κάπου με θέα τον Κορινθιακό μου αρκεί (πρώην -mesitiko-)

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό Voyager-1 » 02 Ιαν 2014, 21:14

OK θα φροντίσω να έχεις την επιστολή αυτή και ότι άλλο χρειάζεσαι. Θα ακολουθηθούν τα 3 βήματα που περιγράφεις.
Θα ανοιχθεί pad για να συνταχθεί η επιστολή, νομίζω μπορείς να συμμετέχεις για να περιέχει ότι κρίνεις απαραίτητο. Θα ενημερωθείς προσεχώς από εδώ.
(πρώην -mesitiko-)
Χρυσανθόπουλος Σπύρος."Έχει δικαίωμα να ασκεί κριτική εκείνος που έχει διάθεση να βοηθήσει."Abraham Lincoln (1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος)
https://www.facebook.com/spyros.piratis
Ό,τι γράφω είναι προσωπικές απόψεις.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Ιαν 2014, 21:44

Σπύρο, λάβε υπ` όψιν πως στην πρώτη εκλογική αναμέτρηση, το χαρτί που παραχωρήθηκε σε εμάς (και σε κάποια άλλα μικρά κόμματα) δεν ήταν του μεγέθους που περιγράφεις,
με συνέπεια να χρειάζεται περισσότερα περάσματα από τον τσίγκο που αυτό με την σειρά του αύξησε το κόστος.
Στην προσεχή εκλογική αναμέτρηση, ελπίζω, επειδή είναι αναμενόμενη, να μην υπάρξει παρόμοιο πρόβλημα αλλά......... Κράτα μία πισινή!
Επίσης, τα "τσέρκια" σε κάθε πακέτο είναι τρία!! Ένα στο διάμηκες και δύο στο εγκάρσιο!
Πέραν αυτού, δεν ξέρω τι ισχύει στις Ευρωεκλογές με τους ετεροδημότες (άλλα μεταφορικά αυτά, λιγότερα μεν αλλά θέλει οργάνωση) καθώς και με τους κατοίκους εξωτερικού!
Διότι μπορεί να αναλαμβάνει το υπουργείο Εσωτερικών την μεταφορά τους αλλά, κάπου θα πρέπει να συγκεντρωθούν αυτά! Και αν είναι στον χώρο όπου συγκεντρώνονται της Αθήνας (πιθανό), πάει καλά!.
Αν μας ζητήσουν να τα πάμε σε κανένα αεροδρόμιο;;;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Προσφορές για εκτύπωση-κοστολόγηση ψηφοδελτίων

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 02 Ιαν 2014, 22:10

Επίσης, μία ερώτηση: Επειδή στις προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις, είδα πως κάποια κόμματα το "πακετάρισμα" το είχαν κάνει με χαρτί αντί για τσέρκια,
να ρωτήσουμε τον Μιχάλη, μήπως είναι οικονομικότερο το χαρτί από τα τσέρκια;
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 15 και 0 επισκέπτες